Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 36

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Kolegium odwoławcze
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Prowadzenie działalności gospodarczej przez każdą spółdzielnię pociąga za sobą również powstawanie sporów pomiędzy nią a jej członkami. Taka osoba może dochodzić swoich praw zarówno przed sądem jak również i przed organami spółdzielni. Przedmiotem tego artykułu jest omówienie skuteczności nowych rozwiązań prawnych w zakresie zniesienia obligatoryjności postępowania wewnątrzspółdzielczego. Od 2006 roku to spółdzielca decyduje jaką drogę odwoławczą wybierze. Tym samym osłabiona zostaje pozycja Rady Nadzorczej i Walnego Zgromadzenia w rozstrzyganiu tego typu sporów rosną natomiast jego koszty, czas trwania samego postępowania w przypadku wybrania bezpośredniej drogi sądowej. Mimo autonomii wyboru ze względu na argumenty ekonomiczne ustawodawca winien raczej rozważyć kwestię wprowadzenia obligatoryjności postępowania w pewnych typach spraw dotyczących chociażby organizacji działalności spółdzielni, zaś pozostawić fakultatywność w przypadku tych dotyczących sporów związanych z członkostwem. Przedstawienie argumentów za tym rozwiązaniem oraz propozycję stosowania postępowania wewnątrzspółdzielczego jako alternatywnej metody rozstrzygania sporów zawiera właśnie przedstawiony artykuł.(abstrakt oryginalny)
Po zmianie ustroju zamówienia publiczne funkcjonowały w Polsce na ogólnych zasadach prawa cywilnego. Ustawa z 1994 r. o zamówieniach publicznych nawiązywała do rodzimych regulacji przedwojennych oraz umiarkowanych rozwiązań modelowych ONZ, ale w mniejszym stopniu odzwierciedlała surowsze rozwiązania europejskie, co zmieniło się dopiero na gruncie ustawy z 2004 roku. Początkowo spory przedumowne były rozpatrywane przez doraźne zespoły arbitrów, potem przez arbitraż stały. Ostatecznie podporządkowano je Krajowej Izbie Odwoławczej, prowadzącej postępowanie na zasadzie równorzędności stron i kontradyktoryjności. Cierpi jednak jakość orzekania. Postuluje się usprawnienie funkcjonowania Izby albo podporządkowanie sporów odwoławczych sądownictwu powszechnemu, najlepiej jednemu sądowi właściwemu dla obszaru całego kraju.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia genezę powołania samorządowych kolegiów odwoławczych, ich status prawny, kompetencje a także strukturę osobową.
Wyróżnienie dwóch kategorii członków samorządowego kolegium odwoławczego znajduje skutki w obszarze pracowniczym. Członkowie etatowi zatrudnieni są w reżimie pracowniczym, z kolei członkowie pozaetatowi nie są pracownikami. Powołanie etatowego członka samorządowego kolegium odwoławczego stanowi w swej istocie mianowanie w rozumieniu przepisów Prawa pracy i rodzi skutki w postaci nawiązania stosunku pracy z kolegium. Doktrynalne próby wyjaśnienia statusu pracowniczego członków kolegium dodatkowo utrudniają jego określenie z uwagi na posługiwanie się pojęciem nienormatywnym. Zdaniem autora ustawodawca powinien nowelizacją jednoznacznie wskazać na mianowanie jako podstawę nawiązania stosunku pracy z członkiem kolegium. Pożądane zmiany wiążą się również z wyraźnym uregulowaniem zagadnień związanych z przenoszeniem członków pomiędzy kolegiami, w tym dotyczących sumowania okresów zatrudnienia sprzed i po poniesieniu dla potrzeb ustalania uprawnień związanych z zakładowym stażem pracy. W tym kontekście niezbędne jest również dookreślenie statusu pracowniczego członka kolegium powoływanego na prezesa innego kolegium. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zagadnienia uznania administracyjnego. Poruszono problem zaskarżania orzeczeń i decyzji organów podatkowych wydanych w pierwszej instancji. Opisano cele działania organu odwoławczego oraz kompetencje samorządowego kolegium odwoławczego jako organu II instancji.
Jak wynika z treści art. 112 Kodeksu postępowania administracyjnego, błędne pouczenie w decyzji co do prawa odwołania nie może szkodzić stronie, która zastosowała się do tego pouczenia. W praktyce stosowania tego przepisu pojawiły się dwie odrębne interpretacje. Wedle jednej z nich przepis ten należy stosować wprost i rozpatrzyć odwołanie wniesione przez stronę z uchybieniem terminu ustawowego, lecz zgodnie z pouczeniem zawartym w decyzji. Z kolei stosownie do drugiej z pojawiających się interpretacji strona, która wniosła odwołanie po upływie ustawowego terminu do jego wniesienia, ale zgodnie z pouczeniem zawartym w decyzji, powinna skorzystać z instytucji przywrócenia terminu. Wobec takich rozbieżności interpretacyjnych zasadnym wydaje się odniesienie ww. przepisu art. 112 Kodeksu postępowania administracyjnego do zasad ogólnych zawartych w tej ustawie. Zasady te stanowią bowiem ważną wskazówkę interpretacyjną przy wątpliwościach co do stosowania norm postępowania administracyjnego.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem opracowania jest prezentacja wyników analizy zasadności potencjalnej modyfikacji modelu funkcjonowania samorządowych kolegiów odwoławczych jako organów wyższego stopnia w dwuinstancyjnej strukturze postępowania administracyjnego. W ocenie autorów koncepcja, na podstawie której aktualnie funkcjonują kolegia, wykazuje cechy charakterystyczne dla organów, których celem działania jest obiektywne i rzetelne rozstrzygnięcie sprawy administracyjnej. Stanowią one bowiem przykład dużej efektywności działania tej sfery administracji, która nie jest związana z aspektem politycznym czy finansowym podejmowanych w pierwszej instancji rozstrzygnięć. Koncepcja funkcjonowania kolegiów może stanowić wzorzec - w miarę możliwości - dla całego systemu organów administracji publicznej, w szczególności centralnych organów administracji rządowej, np. służb, inspekcji i straży, które można by przekształcić w tego typu podmioty (kolegia bądź trybunały). (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Samorządowe kolegium odwoławcze jako kolegialny organ administracji publicznej
75%
Samorządowe kolegia odwoławcze powstały z dniem 6 grudnia 1994 r. w wyniku przekształcenia kolegiów odwoławczych przy sejmikach samorządowych, na mocy art. 29 ustawy z dnia 12 października 1994 r. o samorządowych kolegiach odwoławczych. Członkowie dotychczasowych kolegiów, którzy wykonywali swe funkcje w ramach stosunku pracy, stali się z mocy prawa, z zastrzeżeniem spełniania warunków określonych w art. 5 ust. 1 ustawy, etatowymi członkami terytorialnie odpowiedniego kolegium. Warto zasygnalizować, że przyczyna utworzenia kolegiów była ściśle związana z obowiązującą na gruncie postępowania administracyjnego zasadą dwuinstancyjności postępowania, wyrażoną w art. 15 Kodeksu postępowania administracyjnego. Nadto prawodawcy przyświecała idea ochrony samodzielności samorządu terytorialnego wynikająca z przyjętego modelu reformy ustrojowej władzy publicznej. (fragment tekstu)
Artykuł ma na celu zaprezentowanie samorządowych kolegiów odwoławczych jako organów, które na trwałe wpisały się w funkcjonowanie jednostek samorządu terytorialnego, mających znaczną część władzy publicznej na gruncie lokalnym i regionalnym. Zawiera przegląd historyczny, wskazujący na istotne wydarzenia determinujące ewolucję kolegiów w ciągu kilkunastu lat (od 1990 r.). Autor podejmuje też próbę pozycjonowania kolegiów z punktu widzenia współczesnych standardów demokratycznego państwa prawnego ze szczególnym uwzględnieniem pozycji jednostki i jej praw w procedurze administracyjnej. Skupia się m.in. na takich zagadnieniach, jak: dwuinstancyjność, prawo do sądu czy merytoryczne i bezstronne rozstrzyganie sporów. Osobna część artykułu odnosi się do bieżących problemów, artykułowanych zarówno przez doktrynę, jak i środowisko związane z kolegiami. W ostatniej części odnosi się do perspektyw i postulatów legislacyjnych w zakresie funkcjonowania samorządowych kolegiów odwoławczych w przyszłości. (abstrakt oryginalny)
Minęło już ponad 25 lat od reaktywowania w Polsce samorządu terytorialnego - ciągle jednak wykonuje on zadania publiczne najbliższe obywatelowi i jest postrzegany jako jeden z podstawowych elementów demokratycznego państwa prawnego [Tarno 2004, s. 34]. Administracja samorządowa jest najbliżej lokalnych problemów i uwarunkowań, to z nią też obywatel spotyka się najczęściej, a co za tym idzie, przez pryzmat jej działań oceniana jest cała władza publiczna. Zatem sprawność, profesjonalizm i zaangażowanie samorządu terytorialnego jest często wyznacznikiem oceny wystawianej przez obywatela państwu [Wyporska-Frankiewicz 2015a, s. 183]. Administracja samorządowa jest częścią władzy wykonawczej - wykonuje zadania niezastrzeżone przez konstytucję lub ustawy dla innych organów administracji publicznej. Samorząd terytorialny jest podstawową i najpełniejszą formą decentralizacji, niemniej "przekazywanie mu zadań i kompetencji winno (...) nastąpić w taki sposób, aby był on w stanie udźwignąć nowe rozwiązanie problemu administrowania sprawami w państwie" [Tarno 2004, ss. 299-300]. Równocześnie administracja, również samorządowa, ewoluuje - jest to zjawisko naturalne, zmieniają się bowiem warunki, w jakich podejmuje ona swoje działania, a co za tym idzie zmianie ulegają również jej zadania oraz narzędzia służące do ich realizacji. Aby w pełni realizować lokalne potrzeby, musi ona nadążać za zmieniającą się rzeczywistością, dostosowując swoje działania do współczesnych realiów. (fragment tekstu)
Artykuł przedstawia krotki rys historyczny kształtowania się samorządowych kolegiów odwoławczych w polskim systemie prawa i w systemie władzy publicznej RP, wykazując, że są to instytucje o pozycji, zadaniach i kompetencjach zbliżających je do sadów administracyjnych w znaczeniu funkcjonalnym, w rozumieniu art. 6 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, gwarantujące ochronę i realizację praw i wolności jednostki. Niezależność orzecznicza tych organów czyni ich status nieporównywalny z innymi organami administracji publicznej. Jednocześnie ich pozycja ustrojowa jest oceniana jako niejasna. Opracowanie wskazuje też kierunki i sposoby usprawnienia działalności samorządowych kolegiów odwoławczych i poprawy ich orzecznictwa. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest próbą odpowiedzi na pytania o przyszłość samorządowych kolegiów odwoławczych i konstrukcji odwołania w postępowaniu administracyjnym. Okazję do analizy tego zagadnienia - w ujęciu prawnoporównawczym - przez autora, będącego jednym ze współtwórców projektu ustawy o samorządowych kolegiach odwoławczych, stwarza 25. rocznica włączenia instytucji kolegiów, funkcjonujących początkowo przy sejmikach samorządowych, do naszego porządku prawnego. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest zdefiniowanie kognicji Naczelnego Sądu Administracyjnego w zakresie rozstrzygania sporów o właściwość pomiędzy organami jednostek samorządu terytorialnego i między samorządowymi kolegiami odwoławczymi oraz sporów kompetencyjnych między organami tych jednostek a organami administracji rządowej. Nie każdy spór pomiędzy wymienionymi wyżej organami będzie mógł być rozstrzygnięty przez NSA. Bogate orzecznictwo NSA wydane na podstawie licznych i różnych stanów faktycznych doprecyzowuje warunki, jakie spełniać musi spór, aby jego rozpoznanie mogło podlegać kognicji tegoż sądu. Artykuł na podstawie rzeczonego orzecznictwa oraz literatury przedmiotu stara się przybliżyć oraz nieco usystematyzować przesłanki poddania sporu kompetencyjnego lub sporu o właściwości rozstrzygnięciu NSA. Opracowanie prezentuje także wybrane kwestie proceduralne dotyczące postępowania w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest sprawdzenie, czy przyjęcie w decyzji wymiarowej wydanej w postępowaniu odwoławczym innej kwalifikacji prawnej stanu faktycznego niż przyjęta w decyzji wydanej w pierwszej instancji, prowadzące do zmiany materialnoprawnej podstawy rozstrzygnięcia, narusza zasadę dwuinstancyjności postępowania podatkowego. "Sprawą podatkową" rozstrzyganą decyzją wymiarową jest ustalenie lub określenie wysokości zobowiązania podatkowego. W konsekwencji zmiana kwalifikacji prawnej stanu faktycznego i będąca jej konsekwencją zmiana podstawy prawnej rozstrzygnięcia odwoławczego nie prowadzi do zmiany sprawy podatkowej - tzn. utraty jej tożsamości. Taka decyzja organu odwoławczego nie narusza konstytucyjnego prawa podatnika do odwołania ani zasady dwuinstancyjności.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Jurysdykcyjna ranga samorządowych kolegiów odwoławczych
75%
Celem poniższych rozważań będzie zwrócenie uwagi na te cechy samorządowych kolegiów odwoławczych i te zagadnienia ich dotyczące, które mają charakter węzłowy, nieraz dyskusyjny, ale które świadczą o wysokiej wadze i klasie omawianej instytucji. Będzie to oczywiście pewien wybór pojawiających się tu problemów, a nie ich wyczerpujący katalog, który czeka na oddzielną, potrzebną monografię. Kwestie, o jakich chcę tu napisać, nie złożą się wprawdzie na jubileuszową laurkę, ale mam nadzieję, że wykażą one, z jak ważną i fundamentalną instytucją mamy do czynienia. (fragment tekstu)
Pojęcie niedopuszczalności wiąże się najczęściej z pojęciem ograniczenia dopuszczenia lub całkowitego uniemożliwienia. Według definicji słownika języka polskiego niedopuszczalność utożsamiana jest z czymś niedozwolonym, takim, którego nie należy czynić1. Istota niedopuszczalności wiąże się zatem z brakiem możliwości jakiegokolwiek działania. Problem ten dotyczy wielu aspektów niedopuszczalności. Może dotyczyć drogi sądowej, egzekucji sądowej lub administracyjnej, środków prawnych w postępowaniu administracyjnym. Rozważany jest zarówno na gruncie nauki prawa cywilnego2, jak i prawa administracyjnego. (fragment tekstu)
Komentowane orzeczenie dotyczy zagadnienia uzupełniania braków formalnych odwołania w postępowaniu administracyjnym. Zdaniem sądu do uzupełniania braków formalnych odwołań nie ma zastosowania art. 64 Kodeksu postępowania administracyjnego, a nieuzupełnienie braku formalnego odwołania powinno skutkować wydaniem postanowienia na podstawie art. 134 k.p.a. stwierdzającego niedopuszczalność odwołania. Ze stanowiskiem sądu nie można się zgodzić, gdyż wynika ono z niewłaściwej wykładni przepisów postępowania. Przedstawione w glosie rozważania prowadzą do wniosku, że w przypadku nieuzupełnienia braków formalnych odwołania należy pozostawić je bez rozpoznania na podstawie art. 64 § 2 k.p.a. (abstrakt oryginalny)
Zmiany dotyczące wydawania decyzji kasacyjnych - zarówno dokonane w roku 2011, jak i w roku 2017 - zakładają odejście od modelu kasacyjnego postępowania odwoławczego na rzecz modelu reformatoryjnego. Jest to podstawowy element zwiększenia dynamiki postępowań poprzez skrócenie czasu ich prowadzenia. Prezentowane rozważania stanowią próbę oceny wpływu dwóch ostatnich nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego modyfikujących konstrukcję prawną decyzji kasacyjnej na działalność orzeczniczą samorządowych kolegiów odwoławczych. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono w sposób bardzo uproszczony kilka najczęściej spotykanych błędów popełnianych przez zamawiającego, które skutkują wnoszeniem protestów i odwołań, a niekiedy prowadzą do unieważnienia postępowania. Przedstawiono również kilka przykładów błędów popełnionych przez wykonawców w ofertach, które skutkują odrzuceniem oferty często najkorzystniejszej pod względem ceny.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.