Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 44

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Komornik sądowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Celem artykułu jest ustalenie warunków nałożenia obowiązku zapłaty podatku na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług na komornika dokumentującego dokonaną sprzedaż licytacyjną fakturą VAT w sytuacji, w której organ podatkowy uznaje, że faktura ta nie dokumentuje rzeczywistego zdarzenia gospodarczego. Artykuł koncentruje się na sankcyjno-prewencyjnym charakterze prawnym normy z art. 108 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w kontekście prawnej roli komornika w systemie poboru tego podatku w świetle orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE, sądów administracyjnych i Trybunału Konstytucyjnego.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest wyjaśnienie, czy osoby zatrudnione u komornika sądowego mogą zostać uznane przez organ rentowy za osoby współpracujące w rozumieniu art. 8 ust. 11 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. W opracowaniu autorka omawia status prawny komornika sądowego oraz status prawny osób zatrudnianych u komornika. Kolejno wyjaśnia zagadnienie osoby współpracującej w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. W końcowej części opracowania autorka odnosi się do kwestii osób współpracujących z komornikiem w kontekście przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o komornikach sądowych. We wnioskach końcowych ustosunkowuje się do wątpliwości, której wyjaśnienie stanowiło cel opracowania. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Kancelaria komornika sądowego a ocena skutków dla ochrony danych
75%
(...) Komornik sądowy, będąc organem władzy publicznej w rozumieniu art. 77 ust. 1 Konstytucji RP, jest funkcjonariuszem publicznym występującym w imieniu państwa, lecz zarazem przedstawicielem organu niemieszczącym się w ramach pojęcia organu państwowego [Wyrok NSA, I FSK 147/12]. Jest zatem wyłącznie podmiotem wykonującym samodzielną działalność gospodarczą w ramach wolnego zawodu [Wyrok WSA w Gdańsku, I SA/Gd 1233/17], którego funkcje są funkcjami władczymi z uwagi na wykonywany zawód. Nie oznacza to jednak, że w tych okolicznościach komornik może być uznany za organ wymiaru sprawiedliwości bądź element struktury którejkolwiek z władz konstytucyjnych [Wyrok TK, K 5/02]. Z tych też względów komornik nie podlega wyłączeniom na mocy przepisów implementujących dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/680 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez właściwe organy do celów zapobiegania przestępczości, prowadzenia postępowań przygotowawczych, wykrywania i ścigania czynów zabronionych i wykonywania kar, w sprawie swobodnego przepływu takich danych, oraz uchylająca decyzję ramową Rady 2008/977/WSiSW. Należy zatem uznać, że komornik sądowy, będąc podmiotem, który realizuje swoje zadania określone przez ustawę o komornikach wraz z aktami wykonawczymi jest też administratorem danych w rozumieniu art. 4 ust. 7 RODO. (fragment tekstu)
W opracowaniu, które ma charakter naukowo-badawczy, przyjęto tezę, że sprawiedliwość jest wymierzana w procesie stosowania prawa, ale materializuje się dopiero w momencie wykonania wyroku. Skoncentrowano się na odpowiedzi na pytanie o rozumienie sprawiedliwości w sądowym postępowaniu egzekucyjnym (ostatnim etapie procesu stosowania prawa). Zagadnienie to nie doczekało się dogłębnego omówienia w teorii prawa, w związku z czym uznano, że ważne jest dociekanie, czy wykonanie wyroku jest jeszcze elementem sprawiedliwości, podczas gdy prawdą powszechną jest, że sprawiedliwość została już wymierzona przez sąd (wyrok sądowy). Przedstawiona teza wynika obecnie z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Sądu Najwyższego. Podobne wnioski znajdują uzasadnienie w aktach prawa europejskiego. Spłacanie długów to nie tylko polski problem, lecz także wielu krajów europejskich. Oczywiście w czasach kryzysu gospodarczego, ogólnoświatowego problemu z inflacją, sytuacji pandemicznej i wojennej trudniej jest spłacić długi, ale te po prostu nie znikają, a egzekucja jest rozwiązaniem, po które sięga się w poszukiwaniu sprawiedliwości. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest ustalenie statusu asesora komorniczego w czasie pełnienia przez niego funkcji zastępcy komornika w rozumieniu przepisów prawa pracy. Spektrum badawcze koncentruje się wokół poszukiwania odpowiedzi na pytanie, czy zastępca komornika - asesor, powołany w trybie art. 43 ust. 1 ustawy o komornikach sądowych, zachowuje status pracownika, skoro uzyskuje miano organu władzy publicznej w zakresie wykonywania czynności zawodowych zastrzeżonych dla komornika sądowego. Żaden przepis ustawy o komornikach sądowych nie udziela wyraźnej odpowiedzi na pytanie problemowe, dlatego autor przeprowadza rozważania interdyscyplinarne. Poddaje egzegezie przepisy ustawy o komornikach sądowych i Kodeksu pracy, w zakresie cech charakterystycznych stosunku pracy przy wykorzystaniu metody formalno-dogmatycznej. (abstrakt oryginalny)
Skarga na czynności komornika stanowi podstawowy środek zaskarżenia w postępowaniu egzekucyjnym. Z art. 767 § 1 k.p.c. wynika, iż de lege lata przysługuje ona nie tylko na "czynności" komornika, lecz także na "zaniechanie" tego organu egzekucyjnego. Pod pojęciem czynności należy rozumieć także odmowę dokonania czynności przez komornika. Skarga nie przysługuje jednak w przypadku bezczynności komornika. Bezczynność rozumiana jest jako opieszałość i zaniedbanie komornika w realizacji obowiązków wynikających z art. 45a ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. Prowadzi ona do przewlekłości postępowania egzekucyjnego. De lege ferenda bezczynność komornika nie powinna podlegać zaskarżeniu w drodze skargi z art. 767 § 1 zd. 2 k.p.c. Tym samym dążenia do zrównania zakresu znaczeniowego pojęć "zaniechanie" oraz "bezczynność" nie zasługują na aprobatę. Stanowisko to należy podtrzymać, mimo iż niejednokrotnie w ocenie wierzyciela skutki zaniechania i bezczynności komornika są takie same. Z dużą ostrożnością należy też podejść do postulatów rezygnacji ze skargi na zaniechanie komornika. Efektywność egzekucji wspierają bowiem dokonane w ostatnim czasie zmiany ograniczające zakres dopuszczalności przedmiotowej tej skargi w odniesieniu do aktywnego, nie zaś pasywnego, zachowania komornika. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem głosy jest uchwała SN z 27.01.2022 r. (III CZP 36/22), w której uznano, że wszczęcie postępowania egzekucyjnego wobec dłużnika, który zmarł przed wszczęciem egzekucji, jest oczywiście niecelowym wszczęciem postępowania egzekucyjnego. W głosowanej uchwale Sąd Najwyższy opowiedział się za obiektywną wykładnią art. 30 u.k.k., wskazując, że brak jest podstaw do wyciągnięcia wniosku, aby organ egzekucyjny miał badać stopień staranności wierzyciela, a sama oczywista niecelowość wszczęcia postępowania egzekucyjnego ma charakter obiektywny i nie wymaga szczególnej analizy przez komornika sądowego. Autor zasadniczo nie zgadza się z omawianą uchwałą Sądu Najwyższego. Wskazuje, że przyczyni się ona do daleko idącego rozszerzenia zastosowania art. 30 u.k.k. przez SN bez uwzględnienia zróżnicowanego charakteru podmiotowego wierzycieli oraz pominięcia znaczenia kwalifikatora "oczywistości" przy ocenie niecelowości wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Ponadto Sąd Najwyższy rozszerzył zakres zastosowania opłaty egzekucyjnej będącej obowiązkiem publicznoprawnym, naruszając wykładnię in dubio pro liberate. Niniejsza głosa pokazuje, że ocena, czy doszło do oczywiście niecelowego wszczęcia postępowania, powinna mieć charakter subiektywny, czyli zakładający ocenę przez organ egzekucyjny, czy wierzyciel zachował należytą staranność, kierując wniosek o wszczęcie egzekucji. Obiektywna wykładnia art. 30 u.k.k. prowadzi do wypaczenia, w przypadku zgonu dłużnika, kwalifikowanej formy niecelowości i do pokrzywdzenia wierzyciela. Nawet przy zachowaniu należytej staranności zostanie wobec niego zastosowana dotkliwa sankcja kosztowa ze względu na oderwanie sankcji kosztowej z art. 30 u.k.k. od oceny postępowania strony egzekwującej. Obciążenie wierzyciela opłatą egzekucyjną powinno mieć charakter wyjątkowy i nadzwyczajny, a głosowana uchwała błędnie przedmiotowo rozszerzyła jego zastosowanie.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Status komornika sądowego jako quasi - przedsiębiorcy
75%
Celem badawczym jest próba odpowiedzi na pytanie: czy ustawodawcy udało się rozwiązać problem "hybrydowej pozycji komornika sądowego" w Polsce w związku wejściem z dniem 1 stycznia 2019 r. w życie ustawy o komornikach sądowych i ustaw towarzyszących. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Wydanie nieruchomości - zagadnienia wybrane
63%
Wywołany w tytule artykułu problem obejmuje szereg zagadnień związanych z zakresem uprawnień komornika sądowego wszczynającego egzekucję na podstawie tytułu wykonawczego zobowiązującego dłużnika do wydania nieruchomości, w tym dopuszczalnością prowadzenia egzekucji wydania nieruchomości służącej zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika przeciwko innym osobom niż wskazane w tytule wykonawczym. W opracowaniu dopuszcza się możliwość prowadzenia egzekucji opróżnienia pomieszczeń z osób i rzeczy na podstawie tytułu wykonawczego zobowiązującego do wydania nieruchomości, jednocześnie odmawiając wierzycielowi możliwości prowadzenia egzekucji " erga omnes ". Postuluję dokonywanie wykładni przepisów w ścisłym związku ze słusznym interesem wierzyciela i konieczną ochroną praw dłużnika. (abstrakt oryginalny)
Artykuł skupia się na zagadnieniu prowadzenia egzekucji komorniczej z kryptowalut. W ramach rozważań odniesiono się do podstawowych problemów związanych z powyższym zagadnieniem. Wskazano także na kwestię statusu prawnego bitcoina w prawie polskim. Kryptowaluta, przede wszystkim w postaci bitcoin, jest wysoce problematycznym tematem z punktu widzenia prawa polskiego. Przede wszystkim brak jest odpowiednich regulacji w zakresie statusu przedmiotowego kryptowalut. Aktualnie przyjmuje się jednak, że kryptowaluty, a dokładniej bitcoin, nie mają charakteru rzeczy i nie stanowią prawa podmiotowego względnego. W związku z tym ewentualna dopuszczalność prowadzenia egzekucji komorniczej z kryptowaluty wydaje się być dopuszczalna na podstawie art. 909 i n. Kodeksu postępowania cywilnego. Innym rozwiązaniem w tym zakresie może być również przyjęcie, że mamy tutaj do czynienia z roszczeniem o charakterze quasi-windykacyjnym, wtedy podstawą prowadzonej egzekucji byłyby przepisy o egzekucji świadczeń niepieniężnych. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem publikacji są skomplikowane zagadnienia dotyczące działalności policji podczas wykonywania czynności egzekucyjnych przez komornika sądowego. Artykuł obrazuje rozwiązania normatywne określające sposób i tryb udzielania pomocy przez organy Policji przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych, ustawowe kompetencje i środki przymusu, w które wyposażony został sądowy organ egzekucyjny, oraz praktyczne kwestie związane z przypadkami udzielenia pomocy przez organy policji przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych.
12
Content available remote Opodatkowanie czynności wykonywanych przez komorników podatkiem VAT
63%
Komornicy sądowi nie byli uznawani za podatników podatku VAT na podstawie ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, gdyż przyjmowano, że znajduje do nich zastosowanie art. 15 ust. 6 ustawy o VAT stanowiący, że nie są podatnikami organy władzy publicznej. Wydana w dniu 9 czerwca 2015 roku przez Ministra Finansów interpretacja ogólna zanegowała dotychczasowe stanowisko. Wskazać należy, że zmiana wykładni nie była poprzedzona żadną zmianą legislacyjną w tym przedmiocie. Celem niniejszego artykułu jest analiza zasadności nowego podejścia zarówno w odniesieniu do statusu prawnego komorników sądowych, jak również charakteru opłat egzekucyjnych. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest analiza szczególnego rodzaju urlopów tj. urlopu na przygotowanie się do zawodowego egzaminu adwokackiego, komorniczego, notarialnego, radcowskiego oraz urlopu przeznaczonego na zawodowy egzamin adwokacki, komorniczy, notarialny, radcowski. Ponadto zostały ukazane relacje pomiędzy ustawami szczególnymi a przepisami kodeksu cywilnego i kodeksu pracy wraz z wydanymi rozporządzeniami odnoszącymi się do kodeksu pracy. Zdaniem autora, przepisy dotyczące urlopów stosowanych na podstawie ustaw regulujących zawód adwokata, komornika sądowego, notariusza lub radcy prawnego, nie różnią się między sobą. Różnica dotyczy tylko przepisów dotyczących funkcjonariuszy lub żołnierzy, które w przypadku podejścia do egzaminu radcowskiego przez tych funkcjonariuszy lub wojskowych. Zdaniem autora wszystkie procedury powinny ulec ujednoliceniu. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Wymiar ekonomiczny i prawny wykonywania zawodu komornika sądowego
63%
Celem artykułu jest przedstawienie szczególnej pozycji komornika sądowego w wymiarach ekonomicznym i prawnym. Komornik sądowy w Polsce z jednej strony jest funkcjonariuszem publicznym, szczególnego rodzaju organem państwowym, wyposażonym przez państwo w określone władcze kompetencje z drugiej zaś przypisuje się mu cechy podmiotu gospodarczego. Widoczny jest zatem dualizm pozycji komornika w polskim systemie prawnym. Z tego względu niezwykle istotne wydaje się zaprezentowanie tego zagadnienia także w wymiarze ekonomicznym. Wynika to z faktu, iż komornik prowadzi swoją działalność na "własny rachunek" w ramach "wolnego zawodu", w związku z czym, przy wykonywaniu ustawowo powierzonych czynności jest podatnikiem podatku VAT. Artykuł powstał w trakcie prac legislacyjnych nad rządowym projektem ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, która ma zastąpić obecnie obowiązujące przepisy. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej - wybrane zagadnienia
63%
Egzekucja z nieruchomości stanowi jeden ze sposobów egzekucji świadczenia pieniężnego. W ostatnich latach można wyraźnie zaobserwować wzrost zainteresowania potencjalnych nabywców nieruchomości będących przedmiotem licytacji komorniczej, dla których jest to okazja do nabycia nieruchomości po okazyjnej cenie. Celem artykułu jest przybliżenie procedury prowadzenia egzekucji z nieruchomości od momentu zajęcia nieruchomości przez komornika do uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia zakres i istotę odpowiedzialności karnej skarbowej ponoszonej przez komorników sądowych. Komornicy, będąc płatnikami podatku VAT, są zobowiązani do obliczenia, pobrania i zapłaty podatku VAT od kwoty uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości w trybie egzekucji. Niewykonanie tych obowiązków stanowi podstawę pociągnięcia komorników sądowych do odpowiedzialności przewidzianej w Kodeksie karnym skarbowym. Stopień dolegliwości kar i środków karnych uzależniony jest od wysokości niezapłaconego podatku. Wyrok skazujący i orzeczenie niektórych środków karnych może stanowić podstawę do odwołania komornika z pełnionej funkcji. (abstrakt oryginalny)
Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego wprowadzone Ustawą z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych. Ustawodawca dokonał m.in. zmiany art. 8211 Kodeksu, która ma na celu umożliwienie dłużnikowi prowadzenia działalności w okresie zawieszenia postępowania egzekucyjnego. W dotychczasowym stanie prawnym dłużnik, będący np. przedsiębiorcą, pomimo zawieszenia postępowania egzekucyjnego był pozbawiony dostępu do środków bieżących na rachunkach bankowych, co mogło skutkować zaprzestaniem prowadzenia działalności gospodarczej. Opracowanie jest próbą omówienia motywów nowelizacji, a także jej skutków. Analiza obejmuje znowelizowaną ustawę oraz orzecznictwo.1 Dz.U. z 2018 r. poz. 771. (abstrakt oryginalny)
18
63%
Przedmiotem niniejszej pracy jest przedstawienie działań podejmowanych przez komornika w przypadku nakładania się egzekucji sądowej i administracyjnej. Do zbiegu egzekucji sądowej i administracyjnej zachodzi w sytuacji, gdy do tego samego prawa lub rzeczy i przeciwko temu samemu dłużnikowi skierowana jest egzekucja sądowa i administracyjna - obie przesłanki muszą wystąpić łącznie. Zbieg egzekucji administracyjnej i sądowej unormowany został zarówno w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, jak i w Kodeksie postępowania cywilnego. Jak pisze autor, do zbiegu egzekucji sądowej prowadzonej przez komornika sądowego dochodzi najczęściej z naczelnikami urzędów skarbowych, dyrektorami oddziałów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i dyrektorami izb celnych, prowadzącymi egzekucję obowiązków o charakterze pieniężnym. Artykuł przedstawia skutki procesowe zbiegu egzekucji administracyjnej i sądowej, praktyczne aspekty czynności ułatwiających sprawne rozstrzygnięcie zbiegu egzekucji oraz omawia czynności, jakie podejmuje komornik po rozstrzygnięciu zbiegu egzekucji w sytuacji, gdzie to sądowy organ egzekucyjny został wyznaczony do dalszego łącznego prowadzenia egzekucji w trybie dla siebie właściwym.
Inspiracją dla rozważań zawartych w artykule stały się publicznoprawne restrykcje działalności komorników wprowadzone ustawą z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. Ich wyrazem są normy zawarte w art. 8 ust. 8 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, stosownie do których komornik wybrany przez wierzyciela odmawia jednak wszczęcia egzekucji, wykonania postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia lub podjęcia innych czynności wchodzących w zakres jego ustawowych zadań, jeżeli: 1) w zakresie prowadzonych przez niego egzekucji zaległość przekracza sześć miesięcy; 2) wpływ wszystkich spraw w danym roku przekroczył 5000, a skuteczność w zakresie prowadzonych przez niego egzekucji w roku poprzednim nie przekroczyła 35%; 3) wpływ wszystkich spraw w danym roku przekroczył 10 000. Celem opracowania stało się zbadanie zgodności przyjętych rozwiązań legislacyjnych z wartościami konstytucyjnymi wyrażanymi w art. 2 oraz art. 20 i art. 45 ust. 1 Konstytucji. Wiodącym podejściem badawczym w dyscyplinie prawo jest logiczno-lingwistyczna wykładnia komunikatu o stanie reguł sformalizowanych. Skoro zatem podstawowym materiałem weryfikacyjnym przedstawionego zagadnienia uczyniono regulacje prawne, to okoliczność ta w naturalny sposób determinowała oparcie badań na metodzie formalno-dogmatycznej jako najefektywniejszej w procesie egzegezy norm prawnych. Przeprowadzona analiza wskazanych rozwiązań prawnych pozwoliła na ich krytyczną ocenę zarówno z perspektywy zgodności z normami Konstytucji, jak też z uwagi na ochronę praw komorników i wierzycieli.(abstrakt oryginalny)
W artykule autor skoncentrował się na trzech zagadnieniach teoretyczno-filozoficznych sądowego prawa egzekucyjnego w Polsce związanych z wejściem w życie z dniem 1 stycznia 2019 r. nowych ustaw komorniczych. W pierwszej kolejności przedstawiono sądowe postępowanie egzekucyjne jako element procesu stosowania prawa. Wymiar aksjologiczny tego prawa, miejsce i funkcja komornika sądowego w procesie stosowania prawa oraz wprowadzenie generalnych klauzul odsyłających w zestawieniu z podstawowymi wartościami sądowego prawa egzekucyjnego w postaci skuteczności, sprawności i rzetelności kształtują nowy obraz sądowego prawa egzekucyjnego. Po drugie, podjęto problematykę generalnej klauzuli odsyłającej jako "nośnika" kryteriów pozaprawnych, która w nowym prawie komorniczym zajmuje ważne miejsce w procesie stosowania prawa egzekucyjnego. Szczególna w tym rola klauzul "interesu publicznego" i "dobra wymiaru sprawiedliwości" jako konstrukcji normatywnej wprowadzonej przez ustawodawcę do egzekucji sądowej. Po trzecie, podjęto próbę odpowiedzi na pytanie o obecność oraz ewentualną granicę dyskrecjonalności (swobody decyzyjnej) komornika sądowego w warunkach nowej aksjologii prawa egzekucyjnego, a w szczególności formułowanie tego zagadnienia w procesie operatywnej wykładni prawa dokonywanej przez komornika sądowego. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.