Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Komputerowo Zintegrowane Wytwarzanie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Podstawowym problemem przedsiębiorstwa jest panowanie nad terminami i kosztami realizacji zamówienia klienta - jest to podstawowy argument przemawiający za wdrażaniem informatyki w sferze technicznego przygotowania produkcji. W artykule omówiono metodologię wdrażania systemu zintegrowanego, skupiając się na technicznym przygotowaniu produkcji gdyż tutaj osiąga się największe korzyści wynikające z wdrożenia. Zaprezentowano proces organizacji pracy na etapie wdrażania oraz problemy do rozwiązania na poszczególnych etapach wdrażania.
W artykule dokonano przeglądu technologii zarządzania sieciami komputerowymi, od rozwiązań stosujących tylko protokół SNMP, koncepcję menedżera zarządzania, agentów i bazy MIB, przez zdalne monitorowanie (RMON) parametrów sieci, po technologie internetowe, w tym standardy WBEM i model CIM, stosowany do opisu obiektów składowych złożonych sieci komputerowych.
W artykule zawężono pole obserwacji do współczesnej fabryki, prezentując próby modelowania jej przyszłych struktur organizacyjnych. (fragment tekstu)
Autor omawia zastosowanie w obszarze produkcji, zarządzania przedsiębiorstwem oraz jego współpracy z otoczeniem najnowszych rozwiązań i możliwości technologii takich jak: CIM (Computer Integrated Manufacturing) - zintegrowana komputerowa produkcja, sieci komputerowe, telekomunikacja, sieci teleinformacyjne, EDI (Electronic Data Enterchange) - elektroniczna wymiana danych.
CIMMs (zintegrowane systemy wytwarzania) są szczególnie istotne dla wdrażania całkowitej automatyzacji dużych przedsiębiorstw produkcyjnych. Autorzy skupili się na analizie optymalizacji topologii sieci, które wpływają na doskonalenie zintegrowanych systemów informatycznych w obszarze automatyzacji procesów produkcyjnych. W analizowanym przez autorów rozwiązaniu optymalizacja układów dotyczy przede wszystkim optymalizacji modułu rozliczania mediów wykorzystywanych w procesach produkcyjnych, co powinno w bezpośredni sposób przełożyć się na doskonalenie procesów decyzyjnych w organizacji. Monitorowanie oraz kontrolowanie procesów zużycia mediów nadal stanowi duży problem optymalizacyjny w wielu zakładach produkcyjnych, toteż problemy optymalizacji topologii sieci stanowią nadal ważną kwestię w obszarze doskonalenia zarządzania organizacją.(abstrakt oryginalny)
Komputerowa Integracja Zarządzania (KIZ), inaczej Computer Integrated Management (CIM) stanowi sedno światowego zainteresowania uniwersalnym problemem wszechobecnej komputeryzacji przedsiębiorstwa - w zasadzie niezależnej od jego wielkości- KIZ obejmuje wszystkie elementy i działy przedsiębiorstwa, zapewnia nie tylko automatyzację produkcji, ale i niezbędną. komunikację z otoczeniem (marketing, kredyty, giełda). Większość wymogów KIZ spełnia też komputerowa Integracja Wytwarzania KIW - Computer Integrated Manufacturing. KIM została wcześniej wszechstronnie opracowana i wdrożona niż KIZ. Poświęcono jej sporo literatury. Fakt ten wykorzystano w przedłożonym artykule. Omówiono w nim szczegółowo programy z zakresu różnych rodzajów wsparć komputerowych - Computer Aided. Zwrócono też uwagę na problemy wyposażenia sprzętowego: komputery i sieci. (abstrakt oryginalny)
Zaprezentowano arkusz planistyczny, jako skuteczny instrument operatywnej koordynacji sfery marketingowej i wykonawczej w przedsiębiorstwach w których funkcjonują komputerowo zintegrowane systemy zarządzania produkcją.
W artykule dokonano przeglądu problemów zarządzania sieciami komputerowymi, w środowisku internetowym. Szczególną uwagę zwrócono na standard WBEM i jego elementy składowe - model CIM i język XML. (abstrakt oryginalny)
Problem zarządzania procesami w sensie POM (Production and Operations Management) rozpatrywany jest w szerokim ujęciu przedsiębiorstwa i jego pozycji rynkowej. Jako ogólny cel tego typu zarządzania wyznaczono "wytwarzanie właściwych produktów, we właściwym czasie, minimalnym kosztem). Obejmuje ono takie fazy jak: projektowanie produktów i usług oraz wybór procesów wytwarzania, projektowanie systemów zarządzania przez jakość (TQM), projektowanie systemów produkcji pracy. Jeżeli chodzi o funkcje wewnętrzne przedsiębiorstwa to dużą rolę odgrywają komputerowo zintegrowane systemy wytwarzania typu CIM (Computer-Integrated Manufacturing). Omówiono także metody harmonogramowania pracy. We wnioskach podkreślono, iż brak jest w przedsiębiorstwach w Polsce przede wszystkim odpowiedniej infrastruktury informacyjnej.
W artykule przedstawiono rozważania dotyczące tworzenia architektury zintegrowanych systemów zarządzania i produkcji, wykorzystujących rozwiazania wewnętrznych sieci metropolitarnych do procesów kontroli oraz monitoringu. Systemy tego typu powinny elastycznie reagować na potrzeby informacyjne użytkowników. Jednak tworzenie takich rozwiązań jest niezwykle trudne ze względu na silny związek procesów produkcyjnych z procedurami technologicznymi. W artykule zaprezentowano wstępne wyniki badań zrealizowanych przez zespół analityków - wolontariuszy, którzy przeprowadzili wstępne symulacje związane z zaprojektowaniem zmian w systemie kontroli oraz zarządzania produkcją w dużej firmie produkcyjnej. Do oceny poprawności zaprezentowanego rozwiązania przyjęto założenia, że modelowana sieć jest procesem ograniczonym w obszarze liczby użytkowników i zakresu dostarczanych mediów doprocesów wytwórczych. Artykuł prezentuje stadium przypadku, opracowane jako modelowe rozwiązanie dla zarządzania procesami produkcyjnymi w jednej z polskich firm wdrażających rozwiązania sieci rozległych.(abstrakt oryginalny)
W operacyjnym zarządzaniu produkcją wyróżnia się trzy paradygmaty: optymalizacyjny, cybernetyczny i informatyczny. W artykule zaprezentowano podstawowe nurty badawcze w zakresie operacyjnego zarządzania produkcją i wywodzące się z nich, współczesne koncepcje fazy industrialnej: nurt komputerowo zintegrowanego wytwarzania i nurt szczupłego wytwarzania. Następnie scharakteryzowano koncepcje postindustrialne: zwinnego oraz holistycznego wytwarzania.
W artykule przedstawiona została koncepcja logistycznego gniazda przedmiotowego. Zaproponowana została także procedura formowania przepływów w gnieździe logistycznym.
Badania struktury kosztów logistycznych w wielu krajach wykazały, że podstawowym ich składnikiem są koszty transportu (przepływów). Redukcję kosztów transportu w systemach wytwarzania uzyskać można poprzez optymalizację przepływów produkcyjnych oraz dobór odpowiednich środków transportu. Ze względu na probabilistyczny charakter parametrów wejścia, do projektowania struktury wieloprzedmiotowych komórek nie da się stosować typowych technik przedstawionych w literaturze. Dla wskazanego problemu autorom najlepsze wydaje się zastosowanie modelowania symulacyjnego. W artykule zaprezentowali algorytm postępowania w projektowaniu procesów logistycznych w nowoczesnych systemach wytwarzania.
Prowadzone dotychczas badania wskazują pozytywną korelację pomiędzy stopniem wykorzystania informacji pochodzącej z badań marketingowych, a innymi miernikami obrazującymi powodzenie nowego produktu. W zakresie prac zespołów projektowych niezbędne są także dane i informacje, które istotnie determinują powodzenie nowego produktu. Wykorzystywane technologie informacyjne powinny generować osiem kluczowych rodzajów informacji niezbędnych we wspomaganiu decyzyjnym procesu rozwoju nowego produktu: strategiczne, finansowe, zarządzania projektem, techniczne, dotyczące odbiorcy i jego potrzeb oraz konkurencji i regulacji prawnych. Taki zbiór informacji odpowiada grupom informacji, niezbędnych w procesie formułowania strategicznego planu marketingowego. (abstrakt oryginalny)
Wprowadzaniu zautomatyzowanych technik przetwarzania, przechowywania i przekazywania informacji do praktyki polskich przedsiębiorstw towarzyszy wiele nieporozumień. W odczuciu wielu przedsiębiorstw pokładane w nowoczesnej technice nadzieje nie zostają spełnione. W artykule poruszono te aspekty problematyki związanej z komputeryzacją przedsiębiorstw, których błędne rozumienie lub niedocenianie ich wagi jest, zdaniem autorów, jedną z podstawowych przyczyn obserwowanych trudności. (abstrakt oryginalny)
Temat artykułu związany jest z ideą trzeciej rewolucji przemysłowej Jeremy'ego Rifkina, według której wiodącą rolę w trzeciej rewolucji przemysłowej będą odgrywały te przedsiębiorstwa oraz instytucje, które staną się jednocześnie elektrowniami produkującymi energię elektryczną ze źródeł odnawialnych. Ocena przedsiębiorstw i instytucji w warunkach trzeciej rewolucji przemysłowej będzie koncentrować się na efektywności energetycznej procesów biznesowych realizowanych przez te organizacje. W tym sensie podstawową jednostką organizacyjną w warunkach trzeciej rewolucji przemysłowej będzie inteligentna organizacja, rozumiana jako pojedyncza elektrownia lub klaster przedsiębiorstw bądź instytucji rozumiany jako mikrosieć elektroenergetyczna. W artykule wykazano, że wyniki tych rewolucyjnych przekształceń doprowadzą do powstania fraktalnej organizacji. Integracja współpracujących ze sobą - w sensie efektywności energetycznej - inteligentnych organizacji do postaci fraktalnej nastąpi dzięki wykorzystaniu koncepcji cyfrowego laboratorium analitycznego. Zostanie ono powołane do wykonywania analiz biznesowych i eksploracji procesów biznesowych z punktu widzenia ich efektywności energetycznej. Analityka biznesowa i eksploracja procesów oraz ich realizacja poprzez centrum kompetencji będą podstawą zarządzania korporacyjnego w warunkach trzeciej rewolucji przemysłowej. (abstrakt oryginalny)
Autor omawia pewne aspekty integracji komunikacyjnej pomiędzy podmiotami sfery zarządzania i sfery produkcji, a następnie skupia uwagę na elementach procesu komunikacji pomiędzy nimi oraz na funkcjach, jakie pełnią w tym procesie, omawia także ideę komputerowo zintegrowanych systemów wytwarzania (Computer Integrated Manufacturing - CIM).
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.