Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 84

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Komunikacja autobusowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
W artykule scharakteryzowano podstawowe cechy i parametry miejskiej komunikacji autobusowej w Tarnowie. W nawiązaniu do linii tramwajowej oraz pierwszej linii autobusowej uruchomionej w okresie międzywojennym, krótko przedstawiono aktualną komunikację miejską organizowaną przez Zarząd Komunikacji Miejskiej w Tarnowie.(abstrakt oryginalny)
Koszty zakupu taboru w komunikacji elektrycznej są istotnym czynnikiem kształtującym jej funkcjonowanie. W przypadku trolejbusów, przy ograniczonym rynku producentów i klientów ceny nowych pojazdów są stosunkowo wysokie. Trolejbusy niskopodłogowe produkowane przez producentów w Unii Europejskiej i Szwajcarii dostosowywane są indywidualnie do wymagań przewoźników. Zakup pojazdów z rynku wtórnego jest bardzo ograniczony. Przed spółkami przewozowymi, w odróżnieniu od powszechnego zakupu autobusów używanych, stoi trudne wyzwanie odnowy taboru. Gdyńskie Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej od 2003 r. wprowadza w życie projekt konwersji autobusów niskopodłogowych na trolejbusy. W artykule przedstawiono ewolucję tego projektu w latach 2011-2014, polegającą na zastosowaniu zdywersyfikowanych nadwozi i nowoczesnych rozwiązań napędowych.(abstrakt oryginalny)
Celem głównym opracowania było przedstawienie metody oceny stanu zagospodarowania przystanków autobusowych miejskiego transportu zbiorowego wraz z weryfikacją metody na wybranych obiektach badawczych. W tym celu opracowano wskaźniki, mierniki oraz zasady prowadzenia oceny. Ocenie poddano następujące elementy: wiata przystankowa; ławki; słupki przystankowe; kosze na śmieci; rozkład jazdy; schemat linii autobusowej; elektroniczna tablica informacji przystankowej; tabliczka z nazwą i numerem przystanku; tabliczka z numerami linii obsługiwanymi przez przystanek; automat z biletami; kiosk; oświetlenie przystanku; gablota o charakterze reklamowo-informacyjnym; plan miasta; wielkość wiaty; czystość przystanku; stan techniczny przystanku; kolorystyka przystanku; zatoczka autobusowa; oznakowanie piktogram elementów informacyjnych; wyznaczone miejsce dla osoby niepełnosprawnej; płytki prowadzące dla niewidomych i niedowidzących; oznakowanie w rozkładzie jazdy autobusów przystosowanych dla osób niepełnosprawnych rozkład jazdy w języku braille'a; rozkład jazdy w języku braille'a. Metodę poddano weryfikacji oceniając 96 wybranych przystanków autobusowych zlokalizowanych na terenie miasta Olsztyna.(abstrakt oryginalny)
W pracy dokonano klasyfikacji zagrożeń występujących w trakcie realizowania procesu eksploatacji przez systemy transportowe. Jako przykład takiego systemu przedstawiono system autobusowej komunikacji miejskiej, oraz podjęto próbę oceny poziomu bezpieczeństwa realizowanych przewozów w tym systemie.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zmiany w zakresie długości komunikacji autobusowej w Polsce w latach 2000-2016. Zgodnie z danymi statystycznymi w tym okresie nastąpiło dalsze ograniczanie ich długości, co należy łączyć ze zmianami społeczno-gospodarczymi, jakie miały miejsce w Polsce po 1989 roku. Przede wszystkim zmieniły się zasady funkcjonowania przedsiębiorstw transportowych. Przyjęto między innymi zasady rynkowe prowadzenia działalności gospodarczej. Większą rolę zaczęły również odgrywać preferencje klientów transportu, co miało wpływ na zmianę zachowań komunikacyjnych mieszkańców. Nie bez znaczenia było też zwiększenie dostępu do samochodów osobowych, co ma odzwierciedlenie w szybko rosnącym od 1989 roku wskaźniku motoryzacji. Ograniczanie liczby oraz długości linii komunikacyjnych ma wpływ na funkcjonowanie i rozwój poszczególnych miejscowości. Przede wszystkim skutkuje zmniejszaniem dostępności usług transportowych dla mieszkańców. Ma to negatywny wpływ w wymiarze społecznym, ograniczając możliwość mobilności osobom pozbawionym dostępu do motoryzacji indywidualnej, a w szerszym wymiarze zmienia zachowania komunikacyjne ludności. Jest jednym z impulsów wzrostu motoryzacji indywidualnej na obszarach pozamiejskich. Dotychczas w Polsce nie wypracowano mechanizmów ograniczających negatywne następstwa ograniczania podaży usług transportowych. Jest to szczególnie niekorzystne dla osób młodszych (w Polsce dla uczniów od poziomu liceów oraz studentów), starszych, a także pozbawionych możliwości korzystania z samochodów osobowych.(abstrakt oryginalny)
W referacie przedstawiono specyfikę wydzielonych pasów autobusowych przykrawężnikowych prawych. Zaprezentowano rodzaje zachowań kierujących autobusami oraz innymi pojazdami na pasach autobusowych w obrębie skrzyżowań z sygnalizacją. Przedstawiono wybrane wyniki badań natężeń ruchu na pasach autobusowych ze szczególnym uwzględnieniem manewrów niepożądanych. Podjęto takŜe próbę określenia przyczyn niewłaściwego wykorzystywania pasów autobusowych.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono wyniki z przeprowadzonych badań, których celem było zweryfikowanie jak zastosowanie różnego typu układu klimatyzacyjnego w autobusie miejskim wpływa na rozkład temperatur wewnątrz pojazdu. Badaniom weryfikacyjnym poddano autobusy miejskie wyposażone w dwa odmienne układy klimatyzacyjne przestrzeni pasażerskiej. Układ A ze sprężarką mechaniczną napędzaną od silnika autobusu oraz układ B będący kompaktowym urządzeniem klimatyzacyjnym z inteligentnym systemem rozprowadzania/dystrybucji powietrza we wnętrzu pojazdu. Obydwa rozwiązania to wysokiej jakości kompleksowe rozwiązania chłodnicze w transporcie ładunków wymagających niskiej temperatury i klimatyzacyjne w transporcie osób, co czyni ich wiodącymi produktami nie tylko na rynku europejskim, ale także światowym. Pomiaru temperatury dokonywano przy użyciu sześciu termopar, wykorzystując przetwornik sygnału IOTECH PERSONAL DAQ 3000.(abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono funkcjonowanie infrastruktury służącej do odprawy pasażerskiej, zarówno miejsc odjazdów autobusów PKS, jak i przewoźników prywatnych, w małych miastach województwa podkarpackiego: Leżajsku, Lubaczowie, Łańcucie oraz Przeworsku. Położenie dworców w przestrzeni miejskiej, forma ich organizacji oraz komfort zapewniany pasażerom cechują się znacznym zróżnicowaniem. Przyczyną dzisiejszego stanu są przemiany własnościowe i organizacyjne, jakie zaszły w ostatnich dekadach, zarówno w całej branży przewozów autobusowych, jak i indywidualnie w przypadkach konkretnych obiektów dworcowych. Przy pomocy autorskiego wskaźnika określono rozmieszczenie dworców względem najważniejszych obiektów infrastruktury publicznej; zidentyfikowano także zagospodarowanie funkcjonalne najbliższego otoczenia. W rozpatrywanej próbie dominują negatywne przykłady przemian infrastruktury. Większość miejsc odprawy pasażerskiej nie zapewnia pasażerom podstawowych udogodnień - jedynie trzy obiekty posiadają wszystkie wymagane prawem podstawowe elementy dworca. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy analizy wpływu drgań wywołanych przejazdami autobusów komunikacji miejskiej na ludzi przebywających w budynkach, które są zlokalizowane wzdłuż linii komunikacyjnych. Dokonano charakterystyki problematyki oddziaływania drgań pojazdów na otoczenie dalsze. Następnie przedstawiono wybrane wyniki badań eksperymentalnych wpływu drgań autobusów oraz łącznych przejazdów środków transportu miejskiego. Otrzymane wartości drgań zestawiono z wartościami dopuszczalnymi określonymi w normie. Zamieszczono również ocenę potencjalnych skutków zdrowotnych powstałych w wyniku zarejestrowanych oddziaływań dynamicznych. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono problem tworzenia brygad w planowaniu transportu miejskiego, odwołując się w celach ilustracyjnych do organizacji transportu zbiorowego w Gminie Kraków. Tworzenie brygad autobusowych przypomina znany w produkcji program harmonogramowania zadań. Celem pracy jest omówienie problemu tworzenia brygad autobusowych w odniesieniu do problemu harmonogramowania zadań. (abstrakt oryginalny)
Omówiono przesłanki uruchomienia miejskiej komunikacji autobusowej w Krakowie w 1927 roku. Wskazano na niektóre aspekty techniczne i organizacyjne utrzymania taboru oraz przedstawiono przykładowe rozkłady jazdy autobusów z 1932 roku. W zakończeniu podano wykaz zarekwirowanego przez okupanta taboru.
Proces efektywnego zarządzania publicznym transportem zbiorowym przebiega w wielu płaszczyznach. Jego głównym celem jest zwiększenie liczby przewozów poprzez kształtowanie wielkości popytu za pomocą dostępnych narzędzi, osiągając jak najlepsze efekty ekonomiczne. Jednym z tych narzędzi jest odpowiedni, pod względem wielkości, dobór pojazdów obsługujących linie komunikacyjne, dostosowany do wielkości potoków pasażerskich. W literaturze można znaleźć zależności służące do obliczania m.in. częstotliwości kursowania pojazdów, które bazują na wielkości potoku pasażerskiego oraz nominalnej pojemności pasażerskiej pojazdów. Użycie tych zależności pozwala na sprawdzenie istniejącego kształtu oferty przewozowej oraz wprowadzenie zmian w kursowaniu linii dostosowanych do rzeczywistego popytu na przewozy. (fragment tekstu)
Problemy stanowiące wyzwania dla sterowania dyspozytorskiego komunikacją zbiorową to dynamiczna nieokreśloność popytu i warunków operacyjnych oraz złożone interakcje między różnymi liniami i modami transportowymi. Dostępne technologie ICT wspierane ITS-APTS systemami umożliwiają wykorzystanie dostępności danych w czasie rzeczywistym z VehProbe i GPS dla inteligentnego sterowania dyspozytorskiego w czasie rzeczywistym. W artykule tego typu zasada "control by opportunity"z ITS systemów jest realizowana przez priorytetową opcję dyspozytorskiego sterowania metody DISCON dla której tzw. 2-D trajektoria referencyjna jest wyznaczana przez wielokryterialną metodę sterowania ruchem indywidualnym w czasie rzeczywistym PIACON. Istotną zaletą proponowanego podejścia oprócz inteligencji jest uwzględnianie przy priorytetowym sterowaniu wielu uczestników ruchu na skrzyżowaniach oraz integracja celów sterowania ruchem indywidualnym (np. synchronizacja) i komunikacją zbiorową (funkcjonalności trajektorii pojazdów). Lokalny zasięg referencyjnej trajektorii umożliwia ponadto analityczne rozwiązanie problemu priorytetowego sterowania przez metodę DISCON.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki badań emisji oraz wskaźników pracy autobusu miejskiego, zasilanego alternatywnym paliwem CNG (Compressed Natural Gas),o długości 18 m. Pomiary zostały przeprowadzone w warunkach określonych dla znormalizowanych testów jezdnych symulujących rzeczywiste warunku ruchu(Standardised On-Road Test Cycles). W celu zarejestrowania poziomu emisji zanieczyszczeń z obiektu badawczego użyto mobilnego analizatora do pomiarów gazowych składników toksycznych spalin. Uzyskane wartości momentów i prędkości obrotowych silnika w czasie trwania cykli pomiarowych przedstawiono na charakterystyce obciążeniowej i odniesiono je do obszaru testu NTE. Na podstawie przeprowadzonych analiz stwierdzono, że najbardziej obiektywną metodą, na podstawie której można określać poziom emisji w trakcie eksploatacji pojazdów ciężkich, szczególnie autobusów miejskich, jest wykorzystanie mobilnej aparatury przeznaczonej do badań w rzeczywistych warunkach eksploatacji typu PEMS (Portable Emission Measurement System).(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono metody wykonywania badań homologacyjnych foteli autobusowych, mających bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo pasażerów autobusu w czasie wypadku drogowego. Na podstawie badań homologacyjnych foteli autobusowych, określono wpływ zastosowania 2-punktowych i 3-punktowych pasów bezpieczeństwa na bezpieczeństwo pasażerów autobusu w czasie wypadku.(abstrakt oryginalny)
W ramach poniższego artykułu zostanie przedstawione zagadnienie marginalizacji dostępności komunikacyjnej na przykładzie pogranicza województw dolnośląskiego, lubuskiego oraz wielkopolskiego. W przybliżeniu nakreśli on zmiany w komunikacji międzyregionalnej i lokalnej obszarów peryferyjnych badanych województw. Analizie poddano połączenia komunikacyjne związane z przewozami pasażerskimi w zakresie komunikacji autobusowej, prywatnej (bus) oraz kolejowej. (abstrakt oryginalny)
Ponadlokalna komunikacja autobusowa funkcjonuje na rynku ponadlokalnych przewozów pasażerskich, stanowiąc jego segment. Podstawową rolę pełnią tu przedsiębiorstwa Państwowej Komunikacji Samochodowej, które powstały w rezultacie rozpadu scentralizowanych struktur organizacji i zarządzania transportem w Polsce. W połowie 1990 roku w miejsce 4 przedsiębiorstw PKS, w tym jednostki wielozakładowej działającej w 46 województwach, rozpoczęło działalność 203 przewoźników samochodowych PKS zarejestrowanych jako samodzielne przedsiębiorstwa, z których 174 zajęło się przewozami autobusowymi o charakterze ponadlokalnym, wyłącznie lub obok przewozów ładunków. W miarę upływu czasu większość przedsiębiorstw PKS wykonujących przewozy ładunków zrezygnowała z nich, pozostając przy przewozach pasażerów. Dla porównania: w połowie 1990 roku było 178 jednostek, które posiadały samochody ciężarowe, natomiast w roku 1994 ich liczba wynosiła już tylko 64. Zasadniczym powodem wycofania się większości przedsiębiorstw PKS z rynku przewozów ładunków była zbyt ostra rywalizacja z przewoźnikami prywatnymi. (fragment tekstu)
Niniejszy artykuł ma na celu opisanie przyczyn powstawania rezerwy taborowej dla pojazdów realizujących przewozy w grupie komunikacji zbiorowej. Rezerwa taboru jest niezbędna do realizacji przewozów w komunikacji miejskiej ponadto winna ona minimalizować koszty jej eksploatacji. W pierwszej części artykułu opisana została obecna sytuacja transportowa aglomeracji Warszawskiej, a następnie przyczyny powstawania strat kilometrów. W części drugiej przedstawiono sposób ograniczenia strat wynikających z przyczyn technicznych, mających największy udział w stratach.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono właściwości produktów niewłaściwego spalania paliw w silnikach samochodych. Scharakteryzowano źródła i stan zanieczyszczeń atmosfery w Krakowie. Omówiono również zanieczyszczenia powodowane przez różne typy autobusów, które są dużo bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego niż samochody osobowe.
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.