Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 245

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Komunikowanie społeczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
1
100%
22 kwietnia 2007 roku odbył się we Wrocławiu zjazd założycielski Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej. Jego zorganizowanie jest pokłosiem dyskusji, która ponad rok wcześniej miała miejsce również we Wrocławiu podczas konferencji "50 lat nad komunikowaniem i mediami w Polsce: stan obecny, wyzwania i perspektywy". Inicjatorką spotkania była dr hab. Bogusława Dobek-Ostrowska z Zakładu Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa Instytutu Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Na Jej zaproszenie do Wrocławia przybyli badacze mediów z większości ośrodków akademickich w kraju, które podejmują wspomnianą tematykę badawczą. (fragment tekstu)
2
Content available remote Communicational and Message Theory Concepts and Notions
80%
Communicational and Message Theory Concepts and Notions is a book of high intellectual elevation and high expression of ideas of Professor Stefan Vlăduţescu from University of Craiova- Romania, published by Editura Sitech, Craiova, Romania. Communication sciences refers to the schools of scientific research of human communication. This perspective follows the logical positivist tradition of inquiry; most modern communication science falls into a tradition of post-positivism. Thus, communication scientists believe that there is an objective and independent reality that can be accessed through the method of scientific enquiry. A scientist researcher following the zetetic method formulates the question then immediately sets to work making observations and performing experiments to answer that question. Communicational and Message Theory Concepts and Notions is a book about communication sciences in which professor Vlăduţescu approaches the subjects by zetetic method. The research was also combined with empirically traditional method to get both quantitative and qualitative results.(original abstract)
Omówiono terapeutyczną rolę muzyki w terapii osób z zaburzeniami komunikacji językowej. Opisano dwie sztuki muzyczne wykorzystywane w leczeniu zaburzeń mowy: rytmikę oraz logorytmikę.
Praca przymusowa jest zjawiskiem społecznym, które ze względu na swój wyjątkowy charakter jest trudne do zrozumienia, zaakceptowania i ścigania. Biorąc pod uwagę nieudane próby radzenia sobie z tym problemem w Polsce oraz podobne doświadczenia w innych krajach, trzeba szukać odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak jest? Odpowiedź wydaje się oczywista: bo pracy przymusowej nie widać. A jest tak być może dlatego, że mamy problem ze zrozumieniem samego zjawiska. Istniejąca definicja prawna nie jest w tej kwestii szczególnie pomocna. Dlatego w tym artykule przedstawiam inne podejście do rozumienia pracy przymusowej oraz inną definicję tego zjawiska. Punktem wyjścia tego artykułu jest założenie, że w opisie pracy przymusowej warto odejść od perspektywy prawno- karnej i spojrzeć na to zjawisko w duchu socjologii humanistycznej, wyrastającej z koncepcji pragmatyzmu społecznego i interakcjonizmu symbolicznego. O tym, że nowa perspektywa jest konieczna, przekonuje analiza reakcji władz Polski na przypadki pracy przymusowej opisane w artykule. Okazuje się, że system społeczny nie skorzystał z tej wyjątkowej okazji i nie nauczył się niczego nowego. Zupełnie nową okolicznością jest wojna w Ukrainie, która sprawiła, że w Polsce znalazło się kilkaset tysięcy uciekinierów, którzy także mogą być ofiarami różnych form eksploatacji. Nowy model analizy pracy przymusowej, który tu proponuję, składa się z pięciu elementów: eksploatacja, fasada poznawcza, kulturowe tabu, symboliczna widzialność i subtelność środków kontroli. Kusząca jest hipoteza, że efektywność zwalczania pracy przymusowej będzie większa, jeśli "zobaczymy" to przestępstwo w innym świetle, niż tylko blask tradycyjnego niewolnictwa.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Komunikacja społeczna samorządu terytorialnego
80%
Założeniem tego artykułu jest dowiedzenie, jak bardzo istotnym i niezbędnym narzędziem jest marketing i skuteczna komunikacja na linii samorząd - obywatel. Sprawna i dobra komunikacja na tych płaszczyznach gwarantuje bowiem w prostej linii sukces, jakim jest dobra współpraca jednostek samorządu terytorialnego z tworzącymi samorządy wspólnotami. (fragment tekstu)
Celem publikacji jest omówienie problematyki rozwoju współczesnych form komunikacji marketingowej, począwszy od komunikacji elektronicznej: internetowej oraz mobilnej, a skończywszy na najnowszych niestandardowych formach komunikowania się z klientem. W części pierwszej publikacji opisano trendy rozwoju form komunikacji elektronicznej oraz podkreślono ich rosnącą rolę w procesie komunikowania. W drugiej części publikacji omówione zostały główne najnowsze niestandardowe formy komunikacji marketingowej, a mianowicie: marketing wirusowy, marketing szeptany, marketing partyzancki, ambient marketing, blogi, advergaming, ambush marketing oraz product placement.(abstrakt oryginalny)
Research concerning social communication is important for analysing techniques of reinforcing power. In the article, press propaganda is regarded as one of key tools of social communication in the contemporary world. The purpose of the article was to outline the definition of propaganda, which seems neglected in our times, as well as the conditions and specificity of using it, based on the historical perspective. Information obtained, based on selected examples, contributes to the development of knowledge of tools and the role of social communication. Cited historical events allowed to draw conclusions on the influence of propaganda on the daily life of citizens, including those, who gather knowledge and build their opinions on the basis of press releases. Furthermore, the paper emphasizes the possibilities of conscious intensification of propaganda activity to spread the views aimed at the development of societies and regions. The article has five major parts, with introduction and conclusion: the first, which content is related to the definition of propaganda, the second presenting selected theoreticians and practitioners of propaganda, the third describing the beginnings of press propaganda within the territory of Poland, the fourth showing the possibilities of application of propaganda at the verge of the 19th and 20th century, and the last showing an example of actions of the Nazi occupants concerning the press propaganda in the territory of Poland during World War II. Publications of authors such as, in the theoretical part, S. Kuśmierski or H. Jabłoński, and, in the practical part, A. Bullock, E. Rudzki or S. Piotrowski were particularly helpful in studying the topic. (original abstract)
Autor przedstawia następujące tezy: dialog, porozumienie i pojednanie między Ukrainą i Polską jako jedno z najważniejszych zadań, stojących przed nsszymi społeczeństwami; istnienie niepodległej Polski i niepodległej Ukrainy jest warunkiem i gwarantem wzajemnych dobrosąsiedzkich stosunków; słaba trwałość strategicznego partnerstwa Polski i Ukrainy. (fragment tekstu)
Dynamika, skomplikowanie i poziom rozwoju współczesnych mediów, a także osiągnięcia i kilkudziesięcioletnie zaangażowanie polskich badaczy w tę problematykę, wyraźnie uświadamiają potrzebę formalnego uznania w Polsce nowej dyscypliny naukowej, czyli nauki o mediach i komunikacji społecznej. Taką właśnie nazwę zaproponowali doświadczeni i cenieni specjaliści w tej dziedzinie, profesorowie Janusz Adamowski z Uniwersytetu Warszawskiego i Tomasz Goban- Klas z Uniwersytetu Jagiellońskiego, wpisując się w ten sposób w zatwierdzoną akademicką tradycję używania określenia "dziennikarstwo i komunikacja społeczna". Nietrudno zgadnąć, że nazwa nowej dyscypliny u części badaczy może budzić ochotę do ulepszania, dyskutowania, a nawet polemik. Wydaje się jednak, że takie podejście na obecnym zaawansowanym etapie prac wokół tego tematu byłoby niepotrzebnym piętrzeniem wątpliwości, których w istocie nie ma, ponieważ większość naukowców zajmujących się tą problematyką zgadza się co do potrzeby powstania takiej dziedziny wiedzy. Dodajmy, że takie nazwy, jak np. komunikologia, nauka o komunikowaniu, komunikacja medialna czy dziennikarstwo, naturalnie i zrozumiale wpisują się w zaproponowaną onomastykę.(fragment tekstu)
Studia z zakresu mediów i komunikacji społecznej stały się jedną z najszybciej rosnących, grubiejących i wypuszczających stale nowe pędy, gałęzi współczesnej wiedzy humanistycznej i społecznej. Użyta tu metafora drzewa wiedzy i jego gałęzi obrazuje fakt, iż nauka nie rozwija się wedle sztywnych reguł jej klasyfikacji, ale wedle własnej siły witalnej, czerpiąc ją z nagromadzonego dorobku i przyrodniczo- technologiczno-kulturowego podglebia. To właśnie jego przeobrażenia stają się impulsem dla nowych kierunków badań i analiz, systemów pojęć i teorii, form akademickiego kształcenia, które wyrażają się w nowych naukowych projektach, publikacjach, kierunkach studiów.(fragment tekstu)
Cel/teza: Tezą artykułu jest potwierdzenie potrzeby i możliwości zachowania specyfiki badań ukierunkowanych na książkę i informację w warunkach nowej klasyfikacji dziedzin nauki i dyscyplin naukowych. Metody badań: Wykorzystano metodę analizy i krytyki piśmiennictwa. Wyniki i wnioski: Autorki opowiadają się za zachowaniem specyfiki i odrębności problematyki badawczej ukierunkowanej na książkę i informację, przy jednoczesnym poszukiwaniu nowych, wspólnych obszarów i sposobów rozwiązywania problemów badawczych we współpracy z badaczami reprezentującymi nauki o komunikacji społecznej i mediach. Wartość poznawcza: Artykuł włącza się w dyskusję naukową zainicjowaną wypowiedzią Marka Jabłonowskiego i Tomasza Mielczarka Komunikowanie społeczne i media - federacja, a nie inkorporacja ("Studia Medioznawcze" 2018, (4) 75, 13-29) nad nową klasyfikacją dziedzin nauki i dyscyplin naukowych oraz dyscyplin artystycznych. (abstrakt oryginalny)
Komunikowanie społeczne jest procesem porozumiewania się jednostek, grup lub instytucji. W administracji publicznej jego podstawowym celem jest zapewnienie jawności działań poprzez informowanie na temat własnej działalności i podejmowanych zadaniach, jak również kreowanie pozytywnych zmian w wizerunku administracji oraz promocja rozumiana jako komunikacja z otoczeniem społecznym związana z doskonaleniem funkcjonowania. W rezultacie podnoszona jest jakość usług i budowane są nowe, lepsze standardy pracy administracji. Lepsze, czyli takie, których oczekują klienci, obywatele. Proces ten odbywa się na różnych poziomach, przy użyciu zróżnicowanych środków i wywołuje zamierzone skutki, gdy jest prowadzony za pomocą odpowiednich instrumentów. Kreowanie pozytywnego wizerunku, skuteczne kampanie informacyjne wspomagane konsultacjami społecznymi, wykorzystanie mediów lokalnych, Internetu i możliwości stwarzanych przez telefonię komórkową to skuteczne formy i metody komunikowania społecznego w administracji publicznej. (abstrakt oryginalny)
13
61%
Wśród narzędzi komunikowania używanych przez organizatorów publicznych kampanii informacyjnych coraz częściej znajdują się media społecznościowe, w tym Twitter. Dotyczy to także wywołujących żywe debaty kontrowersyjnych zagadnień społecznych, ideowych, politycznych i obyczajowych, jak np. związki tej samej płci. Analiza komunikowania za pomocą Twittera, które amerykańskie i polskie organizacje wspierające związki tej samej płci prowadziły w 2015 roku, posłużyła do sformułowania wniosków o roli Twittera w nowoczesnych kampaniach informacyjnych i edukacyjnych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia propozycję perspektywy badawczej - krytyczną refleksję oraz interpretację aktów komunikacji przez pryzmat retoryki. W niniejszym tekście zaprezentowane zostanie kilka przykładów analiz kulturowych aktów komunikacyjnych występujących w przestrzeni publicznej oraz podstawowych zasad metodologicznych retorycznej interpretacji. Autorka postara się również wyjaśnić relacje między retoryką, wizualnością a semiotyką. Zwrócona zostanie także uwaga na fakt, że identyfikacja aktów retorycznych przez uczestników interakcji w komunikacji publicznej jest podstawą interpretacji, np. kultury jako obszaru komunikowania w przestrzeni publicznej. (abstrakt oryginalny)
This chapter addresses Ethical frameworks related to Internet Communication which will be conducted taking into consideration the new challenges of Internet era. The entire chapter evolves around the following rhetorical question: In the new Internet era is the axiology that for centuries has shaped our society at the collective and individual level alike still reliable! Advanced technology and the seemingly anonymous character of Internet actions make social actors hesitate between the real world and the virtual one, watering down and even eliminating the demarcation between ethical and unethical behaviour. Paradoxically, the difference between ethical and unethical behaviour is made in conceiving of accountability as law abiding. In other words, social actors, once opting in favour of ethical behaviour qua reliance on their own values, whereas accountability qua law abiding behaviour means that the individual, by virtue of in-group membership, is forced to display such behaviour, irrespective of his/her own norms and values. In this paradigm, the ethical framework becomes a barrier that has to be dealt with carefully so as not to affect the individual and the society as a whole. A special mention concerns the fact that, within Internet Communication, social actors are not accountable being protected by a fake identity easily provided by Internet Content Providers (ICPs) and Internet Service Providers (ISPs) (e-mail addresses, blogs, socializing networks accounts). To solve this ethical dilemma within the context of Internet Communication we need to be in step with respect to any epistemological approach. (fragment of text)
Purpose: To assess the manner and instruments used by the authorities of Cieszyn and Český Těšín for the purpose of managing public communication with residents. Design/methodology/approach: The research was conducted in the form of an individual in-depth interview with Gabriela Hřebačkova, MA, the mayor of Český Těšín (22.09.2021) and Gabriela Staszkiewicz, BSc, the mayor of Cieszyn (28.09.2021). Findings: Social communication is a multi-layered issue. It can be assessed from the perspective of how it facilitates relaying information to residents and businesses, as well as from the point of view of the effectiveness of the communication between Cieszyn and Český Těšín during the COVID-19 pandemic. The authorities of the cities in question are aware of the challenges they are faced with, and make use of varied forms and instruments of public communication. Their messaging is aimed at various stakeholder groups, including residents, businesses, potential investors and tourists. Research limitations/implications: The study is worth repeating in the future for the purpose of identifying possible changes in the strategies applied by the authorities of the cities in their communication with residents and other stakeholder groups. Practical implications: The methods and instruments of social communication, including marketing communication, utilised by the local authorities when communicating with residents, have a significant impact on the image of the cities and their authorities. In addition, during the COVID-19 pandemic, the purpose of communication is to satisfy various vital needs of the residents of Cieszyn/Český Těšín, including healthcare, commuting to schools and work, as well as crossing state borders. Originality/value: The article illustrates how selected public communication instruments are utilised in Cieszyn and Český Těšín.(original abstract)
Bardzo ważnym rytuałem w prawie każdym społeczeństwie jest dawanie i otrzymywanie prezentów. Poprzez obdarowywanie prezentami ludzie budują wzajemne relacje. Więzy zaufania, wiary i zależności towarzyszą nam przez całe życie. Prezenty mogą tworzyć i utrzymywać: hierarchie statusu, podkreślać wyjątkowość pewnych sytuacji, wpływać na socjalizację dzieci poprzez wprowadzanie ich w społeczne role. (fragment tekstu)
18
Content available remote Spostrzeganie społeczne i jego znaczenie w procesie komunikacji międzyludzkiej
61%
W dzisiejszej rzeczywistości zewsząd otoczeni jesteśmy wszelkiego rodzaju informacją. Opracowywanie ich prowadzi do spostrzeżeń, a te w znacznym stopniu wpływają na sposób zachowania, a więc również na proces komunikowania się. Dlatego świadomość własnych procesów percepcyjnych jest bardzo istotna dla tych z nas, którzy pragną efektywnie się porozumiewać i nawiązywać konstruktywne relacje z innymi ludźmi. W niniejszym artykule skoncentrowano się przede wszystkim na konsekwencjach sposobu spostrzegania przez nas innych osób, wydarzeń i sytuacji. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono filozoficzną dyskusję nad sensem odpowiedzialności człowieka we współczesnym świecie.
W artykule przedstawiono priorytety polityki UE w zakresie nauczania języków obcych, wraz z omówieniem założeń, celów i wkładu polityki w poprawę komunikacji w wielokulturowej Europie w wyniku projektów LINGUAPORTA, LOST IN... i АВС-LINGUATOUR opracowanych przy wsparciu z programów unijnych Socrates/Lingua. Prezentowane są finalne produkty tych projektów: portal internetowy LINGUAPORTA dla studentów języka czeskiego, niemieckiego i polskiego jako obcego oraz dwa interaktywne produkty edukacyjno-rozrywkowe: LOST IN... (dla studentów języka czeskiego, duńskiego, niderlandzkiego i polskiego ) oraz ABC-LINGUATOUR (czeski, niemiecki i polski).
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.