Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 62

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Komunikowanie werbalne i niewerbalne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
Content available remote Czynniki stresogenne w pracy ratownika
100%
Pojęcie stresu od wielu już lat na stałe zagościło w języku zarówno potocznym, jak i naukowym. Jednak prowadząc dyskusję na temat stresu, nie zawsze mamy pełną świadomość jego przyczyn i konsekwencji. Oczywistym wydaje się to, że wykonywanie pracy ratownika, który spotyka ludzi w sytuacjach występującego nagle i często dynamicznie rozwijającego się zagrożenia dotyczącego życia, zdrowia lub mienia, może bezpośrednio wpływać na zdolność do podejmowania szybkich i trafnych decyzji oraz na jego życie osobiste. Wyselekcjonowanie i wyeksponowanie stresorów oddziałujących na cały zespół lub zastęp ratowniczy, wskazanie odrębności dotyczących poszczególnych osób funkcyjnych - dowódcy, kierowcy i ratownika, w szczególności w odniesieniu do poszczególnych faz akcji ratowniczej, pozwala nie tylko na poznanie specyficznych warunków ich pracy, ale także na sformułowanie wniosków będących podstawą do poszukiwania sposobów zmniejszania wpływu traumatycznych doświadczeń. Posiadanie odpowiednich predyspozycji psychicznych do działania pod presją czasu, nieustanne doskonalenie zawodowe, także w zakresie tzw. umiejętności miękkich, czyli komunikacji werbalnej i niewerbalnej, budowania wzajemnych relacji zarówno między ratownikami, jak i osobami poszkodowanymi, połączone z uświadomieniem sobie potrzeby stwarzania konstruktywnych możliwości odreagowania stresu i rozładowania negatywnych emocji - powinny stać się standardem doboru, rozwoju i wsparcia pracowników wszystkich służb ratowniczych. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Specyfika komunikacji w środowisku wojskowym
80%
Zasady komunikacji dotyczą każdego człowieka i w każdej dziedzinie jego życia znajdują zastosowanie. Autorka opracowania wskazuje na podobieństwo, podczas okolicznościowych wystąpień publicznych, stylu wypowiedzi żołnierzy ze stylem dziennikarskim czy naukowym, wskazując na wspólny oszczędny i konkretny profil wypowiedzi. Stawia ponadto tezę, że różnorodność stylu wypowiedzi kadry kierowniczej w wojsku cechuje głównie kod parajęzykowy (tzn. melodyka, ton, brzmienie głosu itp.) nie zaś zwięzłość, prostota oraz brak redundancji. Te, zdaniem autorki, cechują generalnie dzisiejsze społeczeństwo oparte na szybkim, obrazowym komunikowaniu się, obecnym np. w mediach, co wymusza używanie języka krótkiego, wręcz skrótowego. Zasada prostoty obowiązuje zatem w każdej specjalizacji publicznego użycia języka (prócz zastosowań literatury pięknej, aktorstwa i sztuki artystycznej) i tym samym nie może być zarezerwowana tylko dla środowiska armii. W opracowaniu poruszono kwestię wulgaryzmów i zasadności zgłębiania zasad sztuki komunikacji wśród kadry kierowniczej wojska. Skupiono się zatem na właściwościach szeroko rozumianych kompetencji komunikacyjnych związanych z ekspozycją publiczną oficera.(abstrakt oryginalny)
Komunikację niewerbalną możemy określić jako rodzaj "komunikacji realizowanej za pośrednictwem środków innych niż słowa"1. Komunikacja niewerbalna pozwala każdemu człowiekowi na potwierdzanie bądź interpretowanie w odmienny sposób komunikatów, które rozmówca przekazuje za pomocą komunikacji werbalnej. Kontakty pomiędzy ludźmi czynią z człowieka istotę przystosowaną do życia w społeczeństwie. Dlatego tak ważne jest właściwe interpretowanie zachowań składających się także na mowę ciała. Istotną rolę w tym procesie pełni mimika twarzy. Twarz jest przede wszystkim pierwszym i głównym źródłem, z którego możemy dowiedzieć się, jaki nastrój ma nasz rozmówca. Za pomocą krótkich wyrazów mimicznych pojawiających się na twarzy rozmówca wyraża aktualnie przeżywane przez siebie emocje. Przykładem takich wyrazów może być marszczenie brwi, uśmiech, mrużenie oczu itp. Antropolog Albert Mehrabian, badacz zajmujący się komunikacją, stwierdza, iż zaledwie 7% komunikacji interpersonalnej to słowa przekazywane przez osobę mówiącą, 38% to brzmienie jej głosu, a 55% to zachowania niewerbalne2(fragment tekstu)
Artykuł omawia propozycję perspektywy badawczej - krytyczną refleksję oraz interpretację aktów komunikacji przez pryzmat retoryki. W niniejszym tekście zaprezentowane zostanie kilka przykładów analiz kulturowych aktów komunikacyjnych występujących w przestrzeni publicznej oraz podstawowych zasad metodologicznych retorycznej interpretacji. Autorka postara się również wyjaśnić relacje między retoryką, wizualnością a semiotyką. Zwrócona zostanie także uwaga na fakt, że identyfikacja aktów retorycznych przez uczestników interakcji w komunikacji publicznej jest podstawą interpretacji, np. kultury jako obszaru komunikowania w przestrzeni publicznej. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł dotyczy komunikacji interpersonalnej. W szczególności obserwacji poświęconych komunikacji niewerbalnej. Głównym celem autora jest prezentacja i podkreślenie najważniejszych czynników wpływających na efektywność negocjatora bądź jego niekompetencję. W zestawieniu z teoriami komunikacji werbalnej zarysowano główne elementy składowe mowy niewerbalnej, a także jej funkcje. Przytaczane powyżej stanowiska badaczy zdają się jednoznacznie wskazywać na spójność obydwu dróg komunikacyjnych. (abstrakt oryginalny)
W artykule zwrócono uwagę na rolę nazwy w procesie tworzenia marki. Przedstawiono zagadnienie bepieczeństwa prawnego i językowego, związek między nazwą a komunikatem, wpływ nazwy na rozwój firmy. Przybliżono zasady jakimi kierują się agencje namingowe.
7
Content available remote Uwarunkowania komunikacji werbalnej i niewerbalnej w marketingu międzynarodowym
61%
Analiza zjawisk społeczno-kulturowych, takich jak komunikacja werbalna i niewerbalna, jest trudnym zadaniem ze względu na różnorodność czynników, w tym różne interpretacje pojęcia kultury i niemierzalność elementów społeczno-kulturowych. Język jest podstawowym narzędziem komunikacji interpersonalnej. Jak pokazuje codzienna praktyka, nieznajomość języka wspólnego dla wszystkich uczestników rynku może negatywnie wpływać na wyniki ekonomiczne i wizerunek firmy. Może też okazać się niekorzystna w negocjacjach międzynarodowych i skuteczności marketingu. Problemy językowe mogą wynikać z błędów w tłumaczeniu nazw produktów i haseł marketingowych. Firmy obsługujące rynki światowe nieustannie stają przed wyzwaniem zapewnienia odpowiednich nazw dla swoich produktów. Na działania na rynkach światowych duży wpływ ma również komunikacja niewerbalna, zwłaszcza kinestetyka (gesty). Problemy tego rodzaju decydują zarówno na poziomie negocjacji z partnerami zagranicznymi, jak i podczas kolejnych spotkań kontraktowych. Przykłady problemów z komunikacją niewerbalną obejmują błędną interpretację różnych gestów i zachowań w różnych krajach i warunkach kulturowych.
8
Content available remote Kreatywne wykorzystanie komunikatu niewerbalnego w reklamie
61%
Reklama, będąca jednym z narzędzi komunikacji marketingowej, dostarcza odbiorcom przekazu zarówno treści o charakterze werbalnym, jak i niewerbalnym. W opracowaniu przedstawiono możliwość kreatywnego wyróżnienia przekazu reklamowego z wykorzystaniem elementów niewerbalnych, koegzystujących z tradycyjnym przekazem werbalnym. Podkreślono tym samym możliwość zwiększenia efektywności przekazu reklamowego, dzięki kreatywnemu wykorzystaniu treści niewerbalnej, wzmacniającej przekaz werbalny. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest poświęcony błędom w komunikowaniu wynikającym z niepoprawnego segmentowania tekstu przez dziennikarzy, które w efekcie zakłóca logikę wypowiedzi. Pauzy robione w nieodpowiednim miejscu, lub brak pauz tam, gdzie powinny być postawione, mogą prowadzić do niezrozumienia przekazu. Poprawne dzielenie wypowiedzi na frazy wiąże się z umiejętnym stosowaniem pauz logicznych. W artykule znalazły się przykłady użycia pauz w miejscu nieprzemyślanym, przypadkowym lub takich pauz, które powstały z gwałtownej potrzeby zaczerpnięcia powietrza. Zdarza się, że chwile przerwy w mówieniu dziennikarze wypełniają nieartykułowanymi dźwiękami, co również przeszkadza odbiorcom w zrozumieniu przekazu.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Mowa ciała jako aspekt komunikacji międzyludzkiej
61%
W każdej organizacji jedną z najważniejszych spraw jest przepływ informacji pomiędzy jej członkami. Znajomość procesów komunikowania się ma ogromne znaczenie dla wyjaśnienia mechanizmów kształtujących zachowania społeczne, w tym także zachowania organizacyjne. Początkowo uważano, że komunikacja interpersonalna dotyczy jedynie kwestii związanych z wykorzystaniem systemu językowego w regulacji kontaktów społecznych i kształtowaniu procesu interakcji. Późniejsze analizy i refleksje metodologiczne pogłębiły tematykę badawczą o komunikację niewerbalną, która jest niezwykle istotnym elementem zachowań międzyludzkich, ponieważ, jak wykazały badania, aż 90% informacji przekazywanych w trakcie konwersacji czerpana jest z mowy ciała.(abstrakt oryginalny)
Dla sprawnego funkcjonowania organizacji niezbędny jest przepływ informacji ważnych z punktu widzenia celów organizacyjnych. Konieczne jest więc przezwyciężenie barier komunikowania się - szczególnie tych, które są odczuwane przez pracowników wykonawczych, bowiem realizowane właśnie przez nich zadania pozwalają instytucji wypełniać jej podstawową funkcję.
W niniejszym artykule omówiono sposoby komunikowania się z pracownikami. Zaprezentowano istotę komunikacji wewnętrznej. Przybliżono pojęcia aktywnego słuchania oraz komunikacji niewerbalnej.
Cel: artykuł dotyczy nierozłączności komunikacji werbalnej i niewerbalnej w przekazach medialnych, szczególnie telewizyjnych. Odbiorcy czerpią informacje z przekazów medialnych na podstawie tego, co widzą i słyszą w połączeniu z treścią, jaka do nich dociera. Ich uwaga jest więc podzielona na śledzenie różnych kanałów komunikacyjnych, a to oznacza, że część informacji może zostać pominięta. Aby sprawdzić, ile informacji może pozostać niezauważonych, zostało wykonane specjalne badanie. Metody badań: do badania wykorzystano nagranie jednego z orędzi noworocznych Prezydenta RP, a więc przekazu należącego do specyficznego gatunku mowy. Badanie polegało na rozwarstwieniu przekazu, a następnie sprawdzeniu, ile informacji jest zauważanych, gdy uwaga odbiorcy skierowana jest tylko na jeden kanał komunikacyjny: (1) na kanał wizualny, bez dźwięku; (2) na kanał audialny - bez obrazu; (3) na sam tekst orędzia. Badanie zostało przeprowadzone z zastosowaniem zogniskowanego wywiadu grupowego, metody często wykorzystywanej w celu uzyskania opinii względem danej kwestii. Wyniki nie stanowią zaskoczenia - okazuje się, że czerpanie informacji z kilku kanałów równocześnie dostarcza wielu informacji, jednakże dopiero rozwarstwienie kanałów pokazuje, ile nowych informacji dociera do odbiorcy, gdy jego uwaga skierowana jest na każdy z nich oddzielnie. Oryginalność/wartość poznawcza: badanie potwierdza intuicyjne przekonanie o zachowaniu uważności w odbiorze wszelkich treści medialnych. Ponieważ publiczne wystąpienia są częstą praktyką polityków czy ekspertów, należy być skupionym, by nie ulec fałszywym informacjom, czemu może sprzyjać tzw. szum informacyjny. Badanie służy również wykazaniu dużego znaczenia retorycznej zasady decorum dla tworzenia przekazów medialnych. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono istotne czynniki, które wpływają na kształtowanie relacji przełożony - podwładny w zarządzaniu przedsiębiorstwem, a także omówiono komunikację interpersonalną i jej rodzaje oraz wpływ kultury organizacyjnej na kształtowanie tych relacji. Ponadto ukazano główne teorie i badaczy, którzy zajmują się tą ważną dla prawidłowego funkcjonowania organizacji dziedziną nauki. Obecnie, w czasach skracających się dystansów i globalizacji, stosowanie tych czynników przez menedżerów staje się wręcz niezbędne. Pomaga im zdobyć zaufanie i autorytet wśród zarządzanych zespołów pracowniczych, co ma istotny wpływ na osiągnięcie sukcesu przez organizację, w której są zatrudnieni. (abstrakt oryginalny)
16
61%
Przedmiotem analizy podjętej w artykule jest obszar komunikacji niewerbalnej między położną a pacjentką doświadczającą poronienia. W prokreacji poronienie jest problem występującym najczęściej. Mianem poronienia określana jest śmierć dziecka do 22 tygodnia ciąży. Bez względu na formę poronienia częstotliwość jego występowania szacuje się, w przypadku ciąż potwierdzonych klinicznie, w przedziale od 10% do 20%.(fragment tekstu)
W artykule zwrócono uwagę na rolę nazwy w procesie budowania silnej i konkurencyjnej marki. W marketingu tworzy się nazwy, które mają trafić do świadomości klientów i wywoływać u nich odpowiednie skojarzenia np.: mówimy „Omega”, a w domyśle „prestiż i szwajcarska precyzja”. Natomiast niedopasowane lub przestarzałe nazwy firm mogą być kulą u nogi w procesie rozwoju biznesu. Autor zauważa, że jeśli nazwa stanowi przeszkodę w osiągnięciu zakładanych celów, to może warto pomyśleć, czy jej nie zmienić. W artykule podano przykłady firm, które zdecydowały się na zmianę nazwy i odniosły sukces.
Autorzy podjęli próbę określenia skuteczności dyskusji przeprowadzanych przy użyciu elektronicznych środków komunikacji. W tym celu przeprowadzili doświadczenie, polegające na porównaniu dyskusji werbalnej i przeprowadzonej przy użyciu kanałów elektronicznych. Celem eksperymentu była obiektywna weryfikacja hipotezy o braku istotnych różnic pomiędzy dyskusją werbalną (offline) a dyskusją elektroniczną (online). Autorzy zbadali w ten sposób przebieg dyskusji, jej rezultat oraz czas trwania. Przebieg eksperymentu, analiza wyników oraz płynące z nich wnioski przedstawili w artykule.
W artykule przedstawiono wyniki doświadczeń rozpoznawania emocji na podstawie sygnału mowy z wykorzystaniem współczynników percepcyjnych. Badania rozpoczęła analiza współczynników MFCC, następnie pulę tę poszerzono o współczynniki, takie jak BFCC, HFCC, PLP, RPLP oraz RASTA PLP, szeroko stosowane w badaniach nad rozpoznawaniem mowy, natomiast pomijane w rozpoznawaniu emocji. Analizę przeprowadzono dla dwóch różnych korpusów: bazy mowy spontanicznej i odegranej. Przy użyciu klasyfikatora k-NN, wybrano grupę współczynników najlepiej reprezentujących stany emocjonalne. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcono roli komunikacji w organizacji. Szczególną uwagę zwrócono na komunikację werbalną. Przedstawiono zachowania zakłócające i podtrzymujące komunikację.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.