Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 91

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Koncesje
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Aktualne prace nad nowymi regulacjami dotyczącymi węglowodorów stwarzają znakomitą okazję do dyskusji nad polityką państwa dotyczącą działalności geologicznej i górniczej. Działalność ta wiąże się z szeregiem finansowych i operacyjnych ryzyk. Prawo może być tworzone tak, aby ryzyka te minimalizować, może jednak samo stać się czynnikiem ryzyka. Ilustrują to ostatnie zmiany Prawa geologicznego i górniczego. Zmiany, których celem było wzmocnienie nadzoru państwowego, spowodowały nowe i nieoczekiwane trudności dla przedsiębiorców. Szereg kwestii wymaga analizy, w tym tytuł prawny koncesjonariusza do kopalin, możliwość współpracy z partnerami i kontraktowe formy takiej współpracy, jak również uczestnictwo państwa we wspólnych operacjach. Przykłady możliwego rozwiązania wielu z tych dylematów przynoszą inne jurysdykcje. Ostateczny kształt regulacji prawnych wpłynie bez wątpienia na sposób i możliwość prowadzenia działalności geologicznej i górniczej w Polsce.(abstrakt oryginalny)
Autor omawia prawodawstwo gospodarcze dotyczące decyzji o udzielenie lub cofnięcie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej (koncesje).
Resort gospodarki i zespół ds. odbiurokratyzowania gospodarki proponują, aby koncesje obowiązywały jedynie w czterech dziedzinach, koncesja byłaby wydawana na nie mniej niż 2 lata i nie więcej niż 50 lat.
W ciągu ośmiu lat gaz płynny zrobił w Polsce oszałamiającą karierę. W latach 70. i 80. na wymianę butli z propanem butanem czekało się niekiedy nawet i miesiąc. W latach 1990-1991 na rynek weszli prywatni importerzy.
Autor analizuje problematykę koncesjonowania działalności gospodarczej określoną przez ustawę o działalności gospodarczej z 1988 roku. Omawia istotę koncesji, działalność gospodarczą wymagającą jej uzyskanie, organy koncesyjne, charakter prawny koncesji, warunki jej udzielania oraz kontrolę działalności koncesjonowanej.
Coraz to częściej przedsiębiorcy ubiegają się o koncesję na działalność regulowaną prawem geologicznym i górniczym w stosunku do tego samego bądź częściowo takiego samego obszaru, przedstawiając zróżnicowane co do zakresu zamierzonych prac oraz czasu ich trwania wnioski koncesyjne. W aktualnym stanie prawnym brak rozwiązań odnoszących się do takich przypadków, pozwalających na jednoznaczne rozstrzygnięcie, który z takich wnioskodawców powinien otrzymać koncesję. Co prawda w orzecznictwie sądowo administracyjnym reprezentowany jest pogląd, że wyrazem interesu publicznego przemawiającego za udzieleniem koncesji jest dokładność rozpoznania złoża kopaliny, tyle że czynniki pozwalające ustalić miarę tego interesu mogą być niezwykle ocenne i trudne do porównania.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Zmiany prawa geologicznego i górniczego (tzw. nowela węglowodorowa)
75%
Najważniejsze zmiany prawa geologicznego i górniczego wprowadzone ustawą z dnia 11 lipca 2014 r. odnoszą się do węglowodorów. Przewiduje się wprowadzenie całkiem nowego modelu koncesjonowania, przede wszystkim w drodze wykluczenia takich przedsiębiorców, których powiązania mogą stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa, jak również takich, którzy nie dysponują dostatecznym doświadczeniem w zakresie poszukiwań oraz wydobywania węglowodorów (tzw. postępowanie kwalifikacyjne). Uczestnikiem przetargu o koncesję na omawianą działalność może być tylko "kwalifikowany podmiot". Utrata przez przedsiębiorcę charakteru "kwalifikowanego" powoduje cofnięcie koncesji. Wprowadzone zostają nowe obowiązki przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania węglowodorów. Podwyższeniu ulegają opłaty z tego tytułu.(abstrakt oryginalny)
Analiza teoretyczna pojęcia koncesji w europejskich systemach prawnych. Charakterystyka pojęcia.
Artykuł omawia problem koncesji i rozwiązań w polskim systemie prawnym.
Przedstawiono wpływ administracji na sferę uprawnień adresatów jej działań. Przybliżono problematykę związaną z odszkodowaniami za działania administracji w orzecznictwie Unii Europejskiej, w świetle Konstytucji RP i w przepisach Kodeksu postępowania administracyjnego.
W dniu 30 kwietnia 2004 r. Komisja Europejska opublikowała Zieloną Księgę poświęconą problematyce partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) oraz prawu wspólnotowemu regulującemu zamówienia publiczne i koncesje (dalej zwaną w tekście Zieloną Księgą). Celem opublikowania Zielonej Księgi było przede wszystkim zainicjowanie dyskusji na temat stosowania do PPP prawa wspólnotowego regulującego zamówienia publiczne i koncesje. Efektem konsultacji może być decyzja o podjęciu na szczeblu unijnym prac nad odrębnymi przepisami regulującymi zagadnienia PPP, które zapewniałyby przedsiębiorcom łatwiejszy dostęp do możliwości, jakie wynikają z wdrażania PPP w poszczególnych państwach członkowskich. Termin zgłaszania uwag, propozycji oraz odpowiedzi na pytania postawione przez Komisję wyznaczono na 31 lipca 2004 r. Znamy już wstępne rezultaty tych konsultacji - zostały one opublikowane na stronach internetowych Komisji Europejskiej na początku października 2004 r. (fragment tekstu)
Wdrożenie do polskiego porządku prawnego nowej dyrektywy 2014/23/UE w sprawie udzielania koncesji, na mocy ustawy z 21.10.2016 r. o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi, uzasadnia potrzebę zarysowania charakteru prawnego tego rodzaju zamówień wraz z umiejscowieniem ich w ogólnie przyjętej systematyce kontraktów. Są one podstawowymi formami partnerstwa publiczno-prywatnego funkcjonującego na styku stosunków normowanych prawem cywilnym oraz administracyjnym. Nieustające trudności kwalifikacyjne - jak zauważa autor - wynikają nie tylko ze złożonej regulacji, lecz także z braku doświadczenia wywołanego dłuższą nieobecnością tej problematyki w prawie polskim. Rosnące potrzeby praktyki wymuszają zatem przedstawienie jednoznacznej, stabilnej i przejrzystej wykładni nowych przepisów. (abstrakt oryginalny)
Partnerstwo publiczno-prywatne (PPP) stanowi jedną z form współpracy podmiotów publicznych, dzięki której mogą one skutecznie zarządzać zadaniami publicznymi. Celem niniejszego artykułu jest analiza i ocena współpracy opartej na partnerstwie publiczno-prywatnym w Polsce w latach 2009-2016 oraz prezentacja przykładowego zastosowania tej formuły w infrastrukturze transportowej. Wyniki badań wskazują, iż w Polsce w latach 2009-2016 wzrosło zainteresowanie współpracą między sektorem publicznym a prywatnym, jednak był to wzrost powolny. Analizując PPP w Polsce, można zauważyć dominację projektów o małej wartości. Zaprezentowane przykłady współpracy w formie koncesji w obszarze infrastruktury transportowej (komunikacji miejskiej) potwierdzają zalety realizacji inwestycji infrastrukturalnych na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego.(abstrakt oryginalny)
Dla niektórych przedsięwzięć przyznawanie koncesji wymaga spełnienia wielu dodatkowych warunków. Tak jest w przypadku postępowania koncesyjnego prowadzonego na podstawie prawa geologicznego i górniczego. Autor analizuje tryb i przesłanki koncesjonowania zawarte w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej nawiązując do zmian przewidzianych w prawie geologicznym i górniczym.
15
Content available remote Kluczowe problemy prawne dyrektywy w sprawie udzielania koncesji
75%
W artykule omówiono zagadnienie najważniejszych problemów prawnych w dyrektywie w sprawie udzielania koncesji. Wykorzystano metodę dogmatyczno-prawną oraz narzędzia zaczerpnięte z austriackiej szkoły ekonomii. Autor próbuje określić efektywność proponowanych rozwiązań prawnych. Efektem badań jest stwierdzenie, że planowane rozwiązania są nieefektywne, ponieważ prawo nie może zastąpić naturalnej skłonności właściciela do jak najlepszego zarządzania swoim majątkiem. Rozwiązań nie należy szukać w tworzeniu kolejnych aktów prawnych, lecz w zmianie stosunków własnościowych, to znaczy w upowszechnianiu własności prywatnej, przy jednoczesnym radykalnym ograniczaniu obszarów aktywności władz. (abstrakt oryginalny)
Autor analizuje problem prawny koncesji i zezwoleń w aspekcie projektu ustawy "Prawo działalności gospodarczej". Przedstawia konkretne przykłady przedsiębiorstwa Bartimpeks.
Spółki niezależne od Telekomunikacji Polskiej SA konkurują ze sobą na rynku, np. w przetargu o telefonizację 12 województw.
W artykule poruszono problem koncesji dla pośredników w obrocie nieruchomościami i działalności ubezpieczeniowej.
W artykule poruszono problematykę koncesji na prowadzenie kasyna gry. Autor starał się zarysować czytelnikowi szerszą perspektywę tejże, odnosząc ją do pojęcia reglamentacji jako ograniczania wolności działalności gospodarczej. Z tego powodu krótko opisano także inne jej formy, takie jak działalność regulowana czy działalność prowadzona na podstawie zezwoleń, co ma na celu umiejscowienie koncesji w strukturze instrumentów służących ograniczaniu wolności gospodarczej. Choć uwzględniono regulacje przewidziane w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, to skupiono się przede wszystkim na specyficznych regulacjach wynikających z ustawy o grach hazardowych, który to akt prawny w sposób kompleksowy reguluje problematykę koncesji na prowadzenie kasyna gry.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono ochronę prawną udzielania koncesji w prawie słoweńskim. Głównym celem jest określenie problemów związanych z obecnym trybem udzielania koncesji i zaproponowanie pewnych rozwiązań. Osiągnięcie tego celu wymagało korzystania z porównawczej i dogmatycznej metody badawczej. Autorka zwraca uwagę, że ochrona prawna zależy od rodzaju i wartości koncesji. W przypadku koncesji objętych zakresem dyrektywy 2014/23/UE udzielana jest zgodnie z przepisami dyrektyw Unii Europejskiej w sprawie ochrony prawnej, podczas gdy inne koncesje podlegają̨ przepisom prawa krajowego. Ochrona prawna różni się również w zależności od tego, czy spór wchodzi w zakres prawa administracyjnego czy też prawa cywilnego. Spory na gruncie prawa publicznego są̨ zazwyczaj rozstrzygane przez sądy administracyjne, a spory na gruncie prawa cywilnego - przez sądy powszechne. Taki system może kolidować z prawem do skutecznej ochrony sądowej, ponieważ często nie istnieje wyraźna linia podziału między ochroną na podstawie prawa publicznego i prawa prywatnego. Może to prowadzić do delegowania spraw między różnymi organami oraz do przewlekłości procesu decyzyjnego. Autorka uważa, że wszelkie spory dotyczące udzielania koncesji powinny być rozstrzygane przez jeden sad - Sąd Administracyjny. Ponadto konieczne jest ustanowienie mechanizmów zapewniających skuteczną ochronę niewybranych ofert, ponieważ obecny system prawny nie przewiduje takiej ochrony. Nowość prezentowanych badań polega na tym, że dotychczas nie ukazała się żadna praca naukowa podejmująca omawianą problematykę. Zdaniem autorki praca ma wartość poznawczą zarówno dla nauki, jak i dla praktyki. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.