Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 26

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Konkurencja oligopolistyczna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
100%
W artykule przedstawiono możliwości zastosowania modeli agentowych do modelowania zachowań konsumentów. Zaprezentowano model oparty na dwuwymiarowym automacie komórkowym. Jako kluczowy mechanizm zmian preferencji konsumentów przyjęto przekazywanie informacji z ust do ust (word of mouth), ponieważ jest on decydującym narzędziem w tej sferze. W pracy pokazano przykłady zastosowania wyżej wymienionego modelu w sytuacji konkurencji na duopolistyczym rynku.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote R&D Activities in Oligopoly and Social Welfare
100%
This paper analyzes the impact of R&D activities in an oligopoly on consumer surplus and social welfare. We use a two-stage model to analyze the behavior of duopolists at the research level, and in the final-product market, under the assumption of linear and quadratic cost functions. Three options for firm competition are considered: 1) Cournot competition at both stages; 2) cooperation at the R&D stage and Cournot competition in the final-product market; and 3) cooperation at both stages. Numerical simulations for various levels of R&D spillovers are conducted to analyze the welfare effects of firm decisions. We conclude that for high levels of technological spillovers, total welfare is highest when firms engage in cooperation at the R&D stage, and compete in the final product market, independent of the shape of cost functions. However, the functional form of production costs has a qualitative impact on welfare when firms fully compete. (original abstract)
3
Content available remote A Note on Bertrand Competition under Quadratic Cost Functions
100%
Głównym celem niniejszej pracy jest zbadanie różnic w rezultatach konkurencji Bertranda, gdy liniowe funkcje kosztów zostaną zastąpione funkcjami kwadratowymi. Udowadniamy, że wprowadzenie kwadratowych funkcji kosztów prowadzi do jakościowej zmiany konkurencji pomiędzy przedsiębiorstwami. W tym przypadku, standardowe założenie, że firma oferująca swoje produkty po niższej cenie jest zainteresowana przejęciem całego rynku, jest nie tylko nierealistyczne (nawet w przypadku braku ograniczeń mocy wytwórczych), ale po prostu nieracjonalne z punktu widzenia maksymalizacji zysku. Zatem wyniki analiz zawartych we wcześniejszej literaturze przedmiotu są mylące. Demonstrujemy, że duopolistyczny model Bertranda powinien zostać zmodyfikowany, aby lepiej uwzględnić zachowanie firm w warunkach kwadratowych funkcji kosztów. W szczególności, uchylamy założenie, że podaż firm jest zdeterminowana przez istniejący popyt. Proponujemy zmodyfikowaną grę duopolu typu Bertranda, w której firmy konkurujące cenowo mogą swobodnie wybierać poziom produkcji nieprzekraczający wielkości popytu rynkowego na ich produkty przy danych cenach. Przy zmodyfikowanych założeniach, udowadniamy, że gra opisująca statyczną konkurencję cenową identycznych duopolistów nie posiada symetrycznej równowagi w strategiach czystych. Wyniki naszej analizy prowadzą do wniosku, że przy kwadratowych funkcjach kosztów powinniśmy spodziewać się raczej fluktuacji cen na rynkach oligopolistycznych niż sytuacji stabilnej równowagi opisanej w standardowych modelach konkurencji cenowej.(abstrakt oryginalny)
W pracy jest zaprezentowany wariant modelu duopolu Bertranda. Zaprezentowany model różni się od modelu standardowego tym, ze w sposób jawny został wymodelowany popyt na produkowane dobra w populacji konsumentów w oparciu o założony rozkład cen rezerwacji. Dodatkowo konsumenci posługują się procedura wyboru, która nie jest w pełni racjonalna a jedynie przybliża w wyidealizowana najlepsza odpowiedz. Dwa główne wyniki pracy to wskazanie, ze nawet przy standardowych założeniach w równowadze ceny są wyższe od kosztów krańcowych oraz możliwość występowania wielu cen równowagowych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest sprawdzenie, czy w naukach ekonomicznych (ekonomii i zarządzaniu) problematyka konkurencyjności produkcji jest ujęta prawidłowo, tzn. czy źródeł konkurencyjności produkcji szuka się w realnej walce firm o nabywcę. Odpowiedź na to pytanie wymagała: opracowania autorskiego modelu walki firm o nabywcę oraz krytycznej analizy znanych mikroekonomicznych modeli konkurencji. Analiza ta skonfrontowana z modelem autorskim prowadzi do wniosku, że znane mikroekonomiczne modele konkurencji nie opisują realnej walki firm o nabywcę. Daje to podstawy do stwierdzenia, że w naukach ekonomicznych geneza konkurencyjności produkcji nie jest ujmowana prawidłowo.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto problem liberalizacji międzynarodowego handlu usługami, a w szczególności zestawiono kwestię transgranicznej wymiany usług z usługami świadczonymi poprzez utworzenie podmiotu zależnego. W opracowaniu skupiono się na transgenicznej wymianie usług oraz handlu odbywającym się przez utworzenie podmiotu zależnego. (fragment tekstu)
7
Content available remote Powstawanie i stabilność karteli heterogenicznych
84%
W niniejszej pracy dokonano rozszerzenia badań nad możliwościami kartelizacji gałęzi o przypadek przedsiębiorstw zróżnicowanych pod względem kosztów produkcji oraz przedstawiono odpowiednie zalecenia w zakresie potrzeby interwencji administracyjnej na określonych rynkach. Badania te są istotne, aby z jednej strony zapewnić wystarczający poziom konkurencji w danej gałęzi, a z drugiej - nie doprowadzić do nadmiernej regulacji rynków. Przeprowadzona w niniejszej pracy analiza modelowa gałęzi złożonej z przedsiębiorstw o zróżnicowanych kosztach produkcji prowadzi do odmiennych wniosków niż w przypadku identycznych firm. Udowodniono, że przedsiębiorstwa heterogeniczne mogą utworzyć stabilny kartel niezależnie od ich liczby na danym rynku, przy czym nie wszystkie one muszą w nim uczestniczyć. Do kartelu wejdą przedsiębiorstwa bardziej efektywne kosztowo, a pozostałe firmy będą funkcjonowały w segmencie konkurencyjnym. Prowadzi to do konkluzji, że urząd antymonopolowy ma jednak do odegrania istotną rolę w przypadku gałęzi złożonych z firm o zróżnicowanych funkcjach kosztów. (fragment tekstu)
W artykule dokonano analizy znaczenia reklamy dla przedsiębiorstwa w poszczególnych strukturach rynkowych: w odniesieniu do rynku konkurencji doskonałej, struktury czystego monopolu oraz konkurencji niedoskonałej (monopolistycznej i oligopolu).
Światowy kryzys finansowy uderzył negatywnie również w krajowy rynek emerytalny. Niskie lub negatywne stopy zwrotu z kapitału emerytalnego zgromadzonego w Otwartych Funduszach Emerytalnych prowadziły do niezadowolenia społecznego i pogłębiania się uczucia niepewności co do poziomu zabezpieczenia w ramach emerytalnego ubezpieczenia społecznego. Przedłużający się kryzys finansowy oraz słaby wzrost gospodarczy wymusiły najpierw pierwszą reformę drugiego filaru systemu emerytalnego. Druga reforma została przeprowadzona zaledwie trzy lata później. Trzeciego lutego 2014 r. W wyniku tej ostatniej reformy Otwarte Fundusze Emerytalne przetransferowały 51,5% swoich aktywów do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Całkowita wartość przeniesionej gotówki i obligacji wyniosła 153 151,2 mln PLN. W wyniku tej operacji w portfelach inwestycyjnych OFE pozostały głównie akcje, co fundamentalnie zmieniło politykę inwestycyjną OFE. Z krajowych funduszy zrównoważonego wzrostu OFE zamieniły się w fundusze akcyjne. Wraz z transferem aktywów OFE do ZUS przeprowadzona została liberalizacja limitów inwestycyjnych ciążących na Otwartych Funduszach Emerytalnych. Celem tego opracowania jest analiza zmian prawnych dotyczących limitów inwestycyjnych OFE. Jednocześnie poddana jest analizie ewolucja zasad prawnych rządzących polityką inwestycyjną OFE w ciągu ostatnich piętnastu lat. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza uwarunkowań i obszarów konkurencji między otwartymi funduszami emerytalnymi (OFE). W artykule zwrócono uwagę na brak presji konkurencyjnej między funduszami tak w obszarze konkurencji cenowej jak i jakościowej. Niewątpliwie na taką sytuację ma wpływ oligopolistyczna struktura rynku otwartych funduszy emerytalnych w Polsce. Implikuje ona homogeniczność ich zachowań rynkowych. Ponadto do 1 lutego 2014 r. tendencję tą wzmacniały obowiązujące wówczas restrykcyjne limity inwestycyjne i regulacje dotyczące działalności OFE. Nie można jednak stwierdzić, że regulacje prawne zupełnie wyeliminowały możliwość rywalizacji między funduszami. Istotnym czynnikiem ograniczającym konkurencję między funduszami była także obligatoryjność członkostwa w OFE. W związku z reformą systemu emerytalnego wdrożoną w lutym 2014 r. został zniesiony obowiązek uczestnictwa w OFE, a fundusze uzyskały większą swobodę kreowania polityki inwestycyjnej. Jednak jest jeszcze zbyt wcześnie, aby ocenić te zmiany i ich wpływ na konkurencję między OFE. Z tego względu analiza konkurencji na rynku OFE obejmuje okres do lutego 2014 r., przy czym w artykule uwzględniono również najnowsze zmiany i ich potencjalny wpływ na kształt rynku OFE z punktu widzenia możliwości ożywienia konkurencji między funduszami. (abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano przeglądu najnowszych teorii wymiany, chcąc odpowiedzieć na na pytanie, jak na ich tle przedstawia się koncepcja wolnego handlu i czy teorie nawiązujące do współczesnej gospodarki światowej pozwalają na odmienne w stosunku do dotychczasowego spojrzenie na relację pomiędzy handlem bez barier a protekcjonizmem. Autorka dochodzi do wniosku, iż wprawdzie nie można w pełni podważać znaczenia wolnej wymiany handlowej, ale rola tej idei w coraz większym stopniu ogranicza się do rynków, których struktura jest zbliżona do doskonałej konkurencji.
Artykuł jest próbą syntetycznej oceny procesu liberalizacji rynku usług bankowych w Polsce zachodzącego w okresie transformacji ustrojowej. Przedstawiono w nim zmiany wiążące się z zachodzącym procesem tej liberalizacji dotyczące: zasad tworzenia nowych banków, liczby podmiotów sektora bankowego, ich niezależności w kształtowaniu cen oraz barier wejścia na rynek usług bankowych.
W pracy tej analizowane będzie zachowanie się gałęzi przemysłu mających strukturę oligopolistyczną. Oligopol, w którym kilka firm rywalizuje na tym samym rynku, jest niewątpliwie najbardziej popularną w praktyce formą organizacji przemysłu. Każda z firm, podejmując decyzje dotyczące wielkości produkcji lub cen wytwarzanych przez siebie produktów, musi w nim brać pod uwagę decyzje konkurentów. Ma się więc tu do czynienia z interakcją strategiczną. Teorią, która najlepiej modeluje interakcję strategiczną, jest teoria gier. W tej pracy zostanie wykorzystanych wiele koncepcji teorii gier, przede wszystkim koncepcja równowagi Nasha. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono rozważania teoretyczne oraz wyniki badań empirycznych nad efektywnością reklamy w zależności od formy konkurencji. W części teoretycznej scharakteryzowano konkurencję oligopolistyczną i monopolistyczną w kontekście skłonności firm do wykorzystania reklamy jako instrumentu konkurowania oraz dokonano krótkiego przeglądu wybranych modeli objaśniających efektywność działań reklamowych. Określono także formalne kryterium wyboru optymalnego poziomu wydatków reklamowych w ujęciu mikroekonomicznym, wskazując na ograniczenia w wykorzystaniu tej koncepcji w ocenie efektywności reklamy pod kątem pozycji rynkowej firmy. Zdefiniowano pojęcie rynkowej efektywności reklamy oraz sformułowano tezę, że efektywność ta zależy od formy konkurencji. Do empirycznej weryfikacji tej tezy wykorzystano model Jonesa na przykładzie, różniących się formą konkurencji oraz poziomem wydatków reklamowych, krajowych rynków czekolady i kawy. Występujące relacje między udziałami firm w wydatkach sektora na reklamą a ich udziałami w rynku sprzedaży produktu oraz przebieg wyznaczonych krzywych intensywności reklamy potwierdzają, że forma konkurencji istotnie wpływa na rynkową efektywność reklamy, która okazała się niższą w przypadku oligopolistycznego rynku czekolady. (abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera przedstawienie różnych koncepcji z zakresu tradycyjnej i nowej teorii handlu międzynarodowego. Prezentacja ta ma na celu ocenę przydatności tych koncepcji do wyjaśnienia handlu realizowanego przez przedsiębiorstwa międzynarodowe oraz dla opisu wpływu tych przedsiębiorstw na kształtowanie się cech i tendencji rozwojowych współczesnej międzynarodowej wymiany handlowej.
16
Content available remote Kartel producentów cementu w Indiach - próba identyfikacji
67%
Artykuł poświęcony jest problematyce obiektywnej detekcji i oceny zmów uczestników rynków oligopolistycznych. Celem szczegółowym pracy jest sprawdzenie funkcjonowania jednej z metod ekonometrycznych detekcji zmowy związanej z określonym markerem (znacznikiem) zmowy. W pracy nakreślono motywacje teoretyczną markera, opartą na właściwych modelach teorii gier oraz wykorzystano model przełącznikowy Markowa typu MS(AR)GARCH jako narzędzie statystyczne. W celu weryfikacji empirycznej wybranej metody przeprowadzono próbę detekcji faz zmowy w branży cementowej Indii w latach 1994-2009. W rezultacie badania udało się otrzymać obiektywne wskazania faz zmowy i konkurencji, które znajdują częściowe potwierdzenie w faktach historycznych oraz badaniu referencyjnym. (abstrakt oryginalny)
Badając teoretyczne zasady funkcjonowania rynków oligopolistycznych, nietrudno znaleźć konkretny przykład gospodarczy odpowiadający ich charakterystyce. W Polsce jako typowe pod tym względem wymienia się branże telekomunikacyjną i medialną. Wszelkie założenia oligopolu spełnia również rzadziej przytaczany rynek usług oferowanych przez polskie porty morskie. Niniejszy artykuł poświecono analizie relacji, jakie zachodzą właśnie pomiędzy nimi. Opisane badania przeprowadzono za pomocą teorii gier, która znajduje wiele zastosowań na rynkach oligopolistycznych. Na początku omówiono główne założenia i zasady oligopolu. Następnie opisano teorię gier i jej dopasowanie do rynków oligopolistycznych. Ukazano również graficznie obie postaci, jakie może przyjąć dana gra: macierz wypłat (gra w formie normalnej) oraz drzewo decyzyjne (gra w formie ekstensywnej). Meritum pracy stanowi ostatnia część, w której przedstawiono zastosowanie teorii gier do analizy relacji konkurencji i kooperacji pomiędzy trzema głównymi polskimi portami morskimi: portem Gdańsk, portem Gdynia oraz zespołem portowym Szczecin-Świnoujście. Dane liczbowe wykorzystane w analizowanym przykładzie znajdują swoje źródło w wynikach finansowych powyższych spółek z 2010 roku. (abstrakt oryginalny)
Konkurencja i marketing funkcjonują jako dwie wspierające się nawzajem formy regulowania rynku oraz porządkowania całokształtu życia gospodarczego. Omówiono podstawowe kategorie rynkowe, strukturę rynku i jego funkcjonowanie, procesy negocjacyjne i konkurencyjne, formy konkurencji takie jak monopol, polipol, oligopol, intensywność konkurencji.
W opracowaniu autorzy analizują czynniki determinujące strategię konkurencji oligopolistycznej, a następnie modelują oligopolistyczne zachowanie jako niewspółpracującą grę. Przedstawiają dwa typy gier niewspółpracujących: gry cenowej i ilościowej, w których firmy pragną maksymalizować swoje funkcje zysku.
Autorzy omówili różne formy konkurencji i przedstawili konieczne warunki jakie powinny być spełnione aby istniała efektywna konkurencja na rynku produktów żywnościowych.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.