Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 740

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 37 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Konkurencyjność przedsiębiorstwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 37 next fast forward last
Polscy przedsiębiorcy wkrótce będą musieli stawić czoło konkurencji niezliczonej rzeszy firm, od lat działających na unijnym rynku, nawykłych do rywalizacji, spełniających coraz ostrzejsze brukselskie normy i standardy, ale jednocześnie - mających łatwy dostęp i do najnowszych technologii, i do źródeł finansowania, i do najnowszych rozwiązań organizacyjnych.
Dotychczasowe źródła konkurencyjności w Polsce (konkurencyjność ex post) na skutek szybkiej integracji z rynkiem światowym i europejskim należy zamienić na konkurencyjność ex ante. Ma to związek z innowacyjnością, przedsiębiorczością, jakością technologii, wydajnością i podwyższonymi kwalifikacjami kapitału ludzkiego. Prawdziwa konkurencja wolnorynkowa w efekcie prowadzi do poprawy jakości świadczonych usług i oferowanych produktów, do podwyższenia poziomu kompleksowej obsługi klienta przy jednoczesnym obniżaniu cen. Istotne jest określenie popytu na wyroby i zdolność do przeciwstawiania się konkurencyjności analizując konkurencyjność przedsiębiorstw. Przejawem konkurencyjności przedsiębiorstwa może być ocena, jakość, dobra opinia. Natomiast inne podejście do konkurencyjności to uwaga na bieżącą pozycję przedsiębiorstwa na rynku. Tu ocenia się udział w rynku, rentowność, innowacyjność itp. Wspólną cechą obu podejść jest określenie, czy przedsiębiorstwo znajduje podstawy działania na rynku poprzez zapewnienie, konfigurację i wykorzystanie zasobów. (fragment tekstu)
|
1995
|
nr 6
15-19
Przedmiotem niniejszego artykułu jest próba wyjaśnienia zamian udziałów na rynku krajowym polskich przedsiębiorstw, jakie się dokonały w ostatnim dziesięcioleciu.
|
1995
|
nr 6
29-32
Konkurencyjność przedsiębiorstw stanowi jedną z głównych zasad, na których oparta jest gospodarka rynkowa. Stosując uproszczony, ogólny podział można stwierdzić, że na konkurencyjność wpływają czynniki, które możemy umiejscowić wewnątrz lub na zewnątrz przedsiębiorstwa. W artykule omówiono tę grupę czynników zewnętrznych, która powiązana jest z prowadzoną przez państwo polityką gospodarczą wobec prywatnego sektora.
|
1995
|
nr 6
25-29
Artykuł charakteryzuje uwarunkowania i elementy procesu demonopolizacji koncentrując się na przemianach zachodzących w warstwie realnej.
Celem artykułu jest przegląd zagadnień związanych z koncepcją klastra. Omówiono teoretyczne podstawy tej koncepcji, metodologie badań klastrów oraz zalecenia dla polityki opartej o klastry.
System gospodarczy podlega w okresie ostatnich dekad gwałtownym przemianom, zarówno na poziomie gospodarki globalnej, jak i na poziomie przedsiębiorstw. Zmiany te są w głównej mierze wynikiem gwałtownego wzrostu tempa postępu technicznego, w szczególności rozwoju technologii teleinformatycznych. Zmieniają się warunki i formy konkurencji oraz współpracy przedsiębiorstw. Zmienia się ekonomika przedsiębiorstwa, a także zasady budowy i implementacji strategii. Coraz częściej podstawowym "tworzywem" zarówno w procesie zarządzania na poziomie operacyjnym, jak i w procesie budowania trwałej pozycji konkurencyjnej staje się wiedza i umiejętność zarządzania nią. Zdolność absorpcji wiedzy staje się kluczowym wyznacznikiem pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
|
|
nr 7-8
32-35
Celem artykułu jest próba hierarchizacji celowo dobranych 12 instrumentów konkurencyjności firm. W charakterystyce badanej zbiorowości zostały uwzględnione następujące parametry: forma prawna, branża, lokalizacja, siedziba firmy, okres utworzenia firmy oraz kwalifikacje zawodowe kierownika. Do szczegółowej analizy zbliżone do siebie narzędzia zostały połączone w 4 grupy: elementy charakterystyki produktu, zasoby rzeczowe, zasoby ludzkie, instrumenty finansowo-rynkowe.
W artykule podjęto próbę przybliżenia pojęcia konkurencji wewnątrzbranżowej. Przedstawiono charakterystykę wymiarów konkurencji w ujęciu statycznym i dynamicznym. Przedstawiono dowody na dobroczynny wpływ konkurencji na konkurencyjność przedsiębiorstwa.
Celem opracowania jest próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego przedsiębiorstwa wybierają strategię fuzji oraz jaki jest wpływ takiej strategii rozwojowej na konkurencję.
Omówiono zasady stosowania reguł konkurencji odnoszących się do przedsiębiorstw oraz zasady stosowania przepisów o pomocy państwa.
Benchmarking jest narzędziem znanym i stosowanym od wielu lat w przedsiębiorstwach funkcjonujących w realiach rozwiniętych gospodarek rynkowych. Jego główną ideą jest równanie do najlepszych, co wpływa nie tylko na rozwój firmy, ale również i całej gospodarki. Cechą charakterystyczną benchmarkingu jest jego ciągły i powtarzalny charakter. Polega na porównywaniu własnych procesów z procesami liderów w celu wdrożenia najlepszych praktyk we własnej firmie oraz polepszenia własnych wyników. Przedmiotem benchmarkingu może być każdy proces. Oznacza to, że również procesy logistyczne mogą zostać zmierzone i poddane analizie benchmarkingowej, w celu porównania z liderami w danej dziedzinie, a także w celu ulepszenia ich organizacji. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Intelligent Competitive Enterprise (Eruption Cluster Enterprise)
80%
Generally we have to admit that at the global market there does exist a real offensive of companies dominating in non-material resources. For the intelligent firm this kind of potential, human potential namely, represents the most significant resource of the developmental capital. A human being and his non-material products - philosophy, mission, policy, strategy, tactics, know how, goodwill, loyalty - create a strong power base, as well as the basis for competitiveness. Material and/or financial resources do not lose their value, but without imagination, strategy, and other aspects, without the intelligence generally, all these material and financial resources turn "blind", second rate with no developmental potential.(fragment of text)
Celem niniejszych rozważań jest próba zdefiniowania zrównoważonej konkurencyjności przedsiębiorstwa, pojęcia łączącego w sobie wymienione cele. (fragment tekstu)
15
Content available remote Marketing Determinants of Small Enterprises Competitiveness in Beverage Sector
80%
Artykuł podejmuje problem konkurencyjności małych przedsiębiorstw prowadzących działalność w sektorze napojów. Jest to sektor, który na rodzimym rynku ma charakter wzrostowy, co niewątpliwie stwarza szansę rozwoju na nim małych firm. Warunkiem jest jednak intensyfikacja działalności marketingowej ukierunkowanej na umacnianie relacji z klientem oraz dbałość o wyróżniającą jakość produktów. Celem opracowania jest ukazanie możliwości i barier ekspansji małych przedsiębiorstw branży napojów w Polsce przy uwzględnieniu specyfiki asortymentowej, wymagań rynków docelowych oraz ogólnych uwarunkowań rozwoju sektora MSP w Polsce. Małe przedsiębiorstwa w sektorze napojów mają ograniczone możliwości budowania trwałej przewagi konkurencyjnej. Wynika to przede wszystkim ze specyfiki samej branży, jak również z uwarunkowań funkcjonowania sektora małych przedsiębiorstw w Polsce. Produkcję napojów charakteryzuje bardzo szybki proces koncentracji, który osłabia pozycję małych producentów. Z drugiej jednak strony spożycie napojów rośnie, co stanowi także szansę ich rozwoju.(abstrakt oryginalny)
Ostatnie dziesięciolecia przyniosły wzrost zainteresowania przedsiębiorczością i innowacyjnością pracowniczą, uznawaną za ważne źródło uzyskiwania przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstwa. W Polsce istniejące w tym zakresie możliwości są wykorzystywane w niewielkim stopniu, ze względu na ograniczony zakres partycypacji pracowniczej, głównie tzw. bezpośrednich jej form. Partycypacja przyczynia się bowiem do zmiany sposobu myślenia pracowników o problemach przedsiębiorstwa, do identyfikowania się z jego interesami, co przynosi ujawnianie się przedsiębiorczości i innowacyjności pracowniczej. W opracowaniu dokonano analizy partycypacji pracowniczej, wskazując zarówno na jej zalety, których jest znacznie więcej, jak i na jej wady. Przedstawiono również polskie doświadczenia dotyczące tej problematyki w oparciu o badania empiryczne. (abstrakt oryginalny)
|
|
26
77-86
W literaturze dotyczącej automatycznej identyfikacji radiowej można znaleźć pogląd wskazujący na to, iż pomimo przewidywanego w najbliższej przyszłości wpływu technologii RFID na wiele branż, aspekt jej wdrażania z punktu widzenia decyzji podejmowanych przez menedżerów zyskał niewielkie zainteresowanie badaczy (Rundh 2008, s. 100). W związku z tym istnieje potrzeba realizowania badań odnoszących się do uwarunkowań decyzyjnych procesu wprowadzania innowacyjnych wariantów systemów RFID w praktyce gospodarczej. Ważny obszar takich badań stanowi określenie, jakie możliwości zwiększenia konkurencyjności przedsiębiorstw dostrzegają menedżerowie, którzy mogą uczestniczyć w podejmowaniu decyzji o zakupie i implementacji rozwiązań RFID. Z analizy danych zgromadzonych przez zespół naukowców z Politechniki Rzeszowskiej wyłania się konkluzja wskazująca na to, iż wielu polskich przedsiębiorców nie orientuje się, na ile powszechne jest w ich branżach wykorzystanie systemów automatycznej identyfikacji radiowej. Menedżerowie wskazują jednak wiele korzyści, jakie może przynieść wdrożenie systemu z autonomicznym półpasywnym identyfikatorem RFID. Dostrzeganie tych pozytywnych następstw sprawia, że większość pytanych przedstawicieli kadry zarządczej uważa, że implementacja takiego systemu przyczyni się do wzrostu konkurencyjności ich przedsiębiorstw. Istnieje zatem szansa na to, że opracowywane przez naukowców rozwiązanie stanie się kluczową technologią, determinującą zdobywanie przewagi rynkowej w wielu obszarach gospodarki oraz w skali międzynarodowej.(fragment tekstu)
19
Content available remote Fuzje i przejęcia jako strategia zwiększania konkurencyjności przedsiębiorstw
80%
Wzrost wymagań nabywców oraz nieuchronny spadek cen w połączeniu z agresywnym wyścigiem technologicznym to skutki procesu globalizacji. W efekcie następuje wzrost kosztów ekspansji, skracanie cyklu życia produktu i technologii, czego niejednokrotnie nie są w stanie udźwignąć pojedyncze, nawet prężne przedsiębiorstwa. Sukcesywny spadek rentowności w połączeniu z problemami w sferze utrzymania płynności finansowej oznaczają w rezultacie upadłość. Z tego względu, fuzje i przejęcia stają się alternatywną strategią rozwojową, a nierzadko wręcz ratunkiem dla tej grupy przedsiębiorstw. Z całą pewnością jednak, proces integracji przedsiębiorstw jest dalece trudnym przedsięwzięciem we wszystkich jego aspektach, dlatego sytuacje porażki, a co za tym idzie upadku łączonych podmiotów zdarzają się w praktyce dość często. (fragment tekstu)
|
|
8
|
nr 3-4
17-30
Artykuł omawia trendy rozwojowe w obrębie sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) w Polsce w latach 90-tych. Przedstawiono wielkość sektora MSP, jego rolę w gospodarce, kierunki jego rozwoju w latach 1994-97, wpływ inwestycji zagranicznych na konkurencyjność i innowacyjność MSP. Autor stwierdza, że w ostatnich latach nastąpił szybki wzrost sektora MSP, zwłaszcza w sferze usług. Jednak dalszy rozwój sektora jest zagrożony na skutek ogólnie niskiej innowacyjności przedsiębiorstw.
first rewind previous Strona / 37 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.