Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 119

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Konsolidacja przedsiębiorstw
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Celem artykułu jest ocena wpływu zmian organizacyjnych wynikających z połączenia przedsiębiorstw na funkcjonowanie znormalizowanego systemu zarządzania środowiskowego. Rozważania zawarte w artykule będą dotyczyły przypadku konsolidacji pięciu przedsiębiorstw działających w sektorze energetycznym. (fragment tekstu)
Wiadomość o przejęciu przez Hewlett-Packard wieloletniego rywala firmę Compaq, za 25 mld USD, została przyjęta przez znawców branży z mieszanymi uczuciami. Jedni uważają, że to po prostu desperacki krok dwóch podupadających firm, które walczą o przetrwanie. Inni uważają, że fuzja ta da nowej firmie niewyobrażalne możliwości rozwoju. Transakcja ma być sfinalizowana latem przyszłego roku.
Zwrócono uwagę na komfortową sytuację, w jakiej znajduje się nowy minister skarbu Wiesław Kaczmarek, jeśli chodzi o konsolidację sektora naftowego. Negocjacje w sprawie szczegółów zakupu akcji PKN Orlen prowadzone są z węgierskim MOL-em, austriackim OMV, a do tego nowa ekipa ma jeszcze możliwość zezwolenia na fuzję spółki z Rafinerią Gdańską. Załączono dane na temat wyników finansowych, akcjonariatu oraz kursów akcji i obrotów na giełdzie PKN Orlen, OMV i MOL-a.
Omówiono potrzebę konsolidacji austriackiego koncernu naftowego OMV, węgierskiego MOL-a oraz polskiego PKN Orlen. Podkreślono, że środkowoeuropejski koncern naftowy mógłby oprzeć się ofensywie zachodnich lub wschodnich gigantów.
Na rynku usług ochroniarskich w Rosji dają się zauważyć tendencje konsolidacyjne. Powinno to sprzyjać podwyższaniu jakości tych usług oraz niestety ich cen. Na razie poziom cen zaniżany jest przez małe firmy, działające w szarej strefie. Oferują one najtańsze usługi, nie mające jednak wiele wspólnego z ochroną profesjonalną.
Omówiono najważniejsze zmiany w strukturze podmiotowej polskiego rynku ubezpieczeniowego. Przedstawiono charakter procesów konsolidacyjnych oraz określono rolę kapitału zagranicznego w tych procesach.
Globalizacja widoczna jest we wszystkich dziedzinach życia. To proces nieodwracalny i coraz bardziej wszechobecny w każdym sektorze gospodarki. Wiąże ona coraz mocniej firmy i gospodarki różnych krajów i prowadzi do otwierania się ich wzajemnie na siebie. We wszystkich dziedzinach gospodarowania widoczne są tendencje do megakoncentracji firm. (fragment tekstu)
Artykuł ma na celu zaprezentowanie zmian zachodzących w światowej gospodarce, które wpływały na podejście do transakcji fuzji i przejęć. Szerzej uwaga została skupiona na dwóch ostatnich falach. Przedstawione zostały czynniki, które charakteryzowały owe okresy. Umieszczono dla porównania wartości największych fuzji bądź przejęć na świecie z końcowych lat tych dwóch fal. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie fuzji i przejęć dokonanych w polskiej gospodarce. Zaprezentowano transakcje dokonywane w ramach procesów prywatyzacyjnych, bezposrednich inwestycji zagranicznych jak i realizowane przez inwestorów krajowych.
10
Content available remote Company Consolidation and Its Impact on the Precariat in Poland
75%
Celem artykułu jest prezentacja badań na temat konsolidacji przedsiębiorstw, zwłaszcza tych funkcjonujących w sektorze prywatnym. W opracowaniu zastosowano metodę analizy porównawczej i syntezy wyników badań własnych, co pozwoliło na udowodnienie prawdziwości hipotezy, iż konsolidacja badanych przedsiębiorstw funkcjonujących w sektorze prywatnym powoduje stopniowe zmniejszanie się zjawiska prekariatu głównie (lub m.in.) dzięki wzrostowi liczby pracowniczych umów o pracę na czas nieokreślony. Autorka osobiście przeprowadziła wywiady telefoniczne z menedżerami różnej wielkości firm. Badaniom poddano 1000 podmiotów gospodarczych z Polski, w tym: 550 mikroprzedsiębiorstw, 280 małych firm, 120 średniej wielkości podmiotów gospodarczych oraz 50 dużych przedsiębiorstw, które w latach 2005-2018 uległy przekształceniu w wyniku procesów konsolidacyjnych (fuzji bądź przejęć). Wywiady były typu swobodnego. (abstrakt oryginalny)
W drugiej połowie lat 1990. zapoczątkowany został okres silnego wzrostu transakcji fuzji i przejęć na świecie, określany jako piąta "fala" procesu konsolidacji przedsiębiorstw w XX wieku. Jej specyfiką jest m. in. rosnące znaczenie tego typu transakcji między dużymi przedsiębiorstwami z różnych krajów oraz ściślejsze powiązanie z realizowanymi przez nie strategiami. Budzi to zainteresowanie omawianym zjawiskiem nie tylko od strony ewolucji rynków kontroli przedsiębiorstw, lecz również biznesu i zarządzania międzynarodowego. (fragment tekstu)
Autor w artykule podjął się realizacji dwóch zadań. Pierwszym z nich jest ustrukturalizowanie zagadnień związanych z połączeniami przedsiębiorstw zgodnie z polskim prawem - obowiązującym obecnie kodeksem spółek handlowych. Drugim celem jest określenie głównych problemów, z którymi muszą się zmierzyć łączące się przedsiębiorstwa. Należą do nich m.in. problemy fazy pointegracyjnej, jak również problemy projektowania oraz centralizacji wybranych funkcji organizacji w wyniku połączenia. (fragment artykułu)
Artykuł stanowi przegląd pojęć "fuzja" i "przejęcie". Pokazano w nim również zmiany na światowym rynku reasekuracyjnym w latach 1989-1999.
14
Content available remote Procedura łączenia spółek kapitałowych - aspekty praktyczne
75%
W artykule przedstawiona została koncepcja łączenia spółek poprzez inkorporację jako forma restrukturyzacji grup kapitałowych. Artykuł prezentuje w szczególności realizację poszczególnych etapów procesu połączenia wynikających z przepisów kodeksu spółek handlowych oraz z wewnętrznych regulacji Z.Ch. "Police" SA. Na przykładzie spółek Automatika i Centrum pokazano obszary potencjalnych korzyści, możliwych do uzyskania w wyniku realizacji połączenia. (abstrakt oryginalny)
Scharakteryzowano procesy konsolidacji sektora produkcji i dystrybucji piwa w Polsce. Omówiono zastosowanie rozwiązania genetycznego gier kooperacyjnych do analizy zmian w sektorze wytwórstwa piwa w Polsce oraz porównano zbiór imputacji z faktyczna ewolucją sektora produkcji piwa.
Głównym celem rozważań podejmowanych w artykule jest przedstawienie procesów konsolidacji prowadzonych w polskich przedsiębiorstwach górniczych w latach 1990-2016 oraz ich aktualnych uwarunkowań wewnętrznych i zewnętrznych. W pierwszej części artykułu przedstawiono istotę konsolidacji oraz jej przebieg w polskim górnictwie węgla kamiennego. Następnie zidentyfikowano i scharakteryzowano kluczowe uwarunkowania skuteczności oraz efektywności działań konsolidacyjnych prowadzonych w polskich przedsiębiorstwach górniczych. W artykule wykorzystano rynkowe dane statystyczne oraz prognozy rozwoju branży. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono ostatnią, najtrudniejszą fazę fuzji i przejęć zwaną fazą integracyjną, inaczej potransakcyjną czy implementacyjną. Obejmuje ona wprowadzenie zmian we wszystkich domenach działalności funkcjonalnej, struktur organizacyjnych oraz systemów i kultur łączących się organizacji, w celu ułatwienia ich konsolidacji.
Ocena efektów finansowych na podstawie danych księgowych jest oprócz szacowania dodatkowych stóp zwrotu podejściem poszukiwań wzrostu wartości dla akcjonariuszy w wyniku fuzji i przejęć. Akcjonariusze spółek dokonujących fuzji i przejęć oczekują wzrostu korzyści, czyli wartości posiadanego majątku. Będzie to możliwe w efekcie poprawy wyników finansowych, które przyjęte przez rynek powinny skutkować wyższą wyceną akcji spółek po połączeniu. Poprawa lub spadek wyników finansowych mogą być mierzone wieloma zmiennymi opierającymi się na zysku lub przepływach pieniężnych. Są to mierniki pośrednie kreowania wartości dla akcjonariuszy. Ocena efektów finansowych na podstawie danych księgowych ma charakter długookresowy. Okres obserwacji obejmuje kilka lat przed realizacją i kilka lat po realizacji transakcji. Jest to uwarunkowane między innymi rocznym składaniem sprawozdań finansowych, ale przede wszystkim tym, że z ekonomicznego punktu widzenia trudno wyobrazić sobie zwrot z inwestycji w ciągu kilku miesięcy. (fragment tekstu)
Omówiono sytuację Zakładów Azotowych w Tarnowie po zanegowaniu przez Ministerstwo Skarbu umowy sprzedaży tej firmy niemieckiemu koncernowi PCC. Załoga narzeka na brak konkretnych decyzji. Wiadomo jedynie, że będą dwa etapy prywatyzacji. Pierwszy ma polegać na wprowadzeniu firmy na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych.
19 kwietnia 2000 r. elektrownie "Jaworzno III", "Łaziska", "Łagisza", "Siersza" i "Halemba" uzyskały zgodę ministra skarbu na konsolidację. Artykuł omawia podstawowe informacje techniczno-ekonomiczne koncernu jak też każdej elektrowni osobno.
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.