Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Konsumpcja dóbr materialnych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
|
|
nr 3
40-45
Analiza wydatków gospodarstw domowych w latach 1990-1995.
Przeanalizowano przemiany w wyposażeniu gospodarstw domowych w dobra trwałego użytku w trzech grupach: dobrach trwałego użytku usprawniające prace domowe, a także urządzenia służące rozrywce i pozyskiwaniu informacji i dobra związane z mobilnością członków gospodarstwa domowego. (oryg. streszcz.)
|
|
nr 7-8
17-21
Jednym z zasadniczych efektów ekonomicznej transformacji w Polsce jest polaryzacja dochodów i w rezultacie zróżnicowanie poziomu i sposobu konsumpcji. Artykuł dokonuje analizy opinii o pojęciu bogactwa w mass mediach i jego ewolucji w świadomości społeczeństwa, począwszy od lat 70-tych.
Artykuł prezentuje i omawia wyniki analizy poziomu dobrobytu w Polsce w latach 1980-1997. Badania te zostały przeprowadzone w oparciu o metodykę omówioną w artykule zamieszczonym w "Ekonomiście" (nr 5, 2000). Wyniki badań wskazują, że po okresie wahań wskaźnika ISEW w latach 1980-1995 nastąpił okres spadku (1986-1990) w wyniku kryzysu gospodarczego w Polsce. W latach 90, po okresie wzrostu (1991-1995) wskaźnik ISEW wykazuje tendencję spadkową, co obserwuje się w gospodarkach innych krajów już od lat 70. Autorzy artykułu porównali zmiany ISEW i PKB per capita. Wykazany spodek ISEW przy równoczesnym wzroście PKB sugeruje, że niewłaściwa struktura produkcji i konsumpcji w Polsce może zagrozić trwałości rozwoju.
Współczesna nam cywilizacja opiera się bardzo mocno na wizualizacji, wykorzystaniu obrazu, ilustracyjnej egzemplifikacji. Obraz staje się środkiem przekazu i nośnikiem informacji, zaś media wykorzystujące obraz zyskują ogromną przewagę nad tymi, które posługują się tylko słowem. W centrum uwagi socjologów kultury koncentrujących się na analizie zagadnień związanych z komunikacją masową znajdują się: telewizja, prasa i ewentualnie zewnętrzne nośniki reklamy, które także wykorzystują obraz. Podkreślana w początkach XX wieku, zwłaszcza przez szkołę chicagowską, pozytywna potencjalna rola prasy znacznie spadła - niegdyś upatrywano w niej antidotum na gwałtownie pojawiające się, negatywne skutki rewolucji przemysłowej i przemian społecznych za nią idących. Na początku wieku XX pojawiły się w socjologii koncepcje (np. Gabriela Tarde'a), które legły u podstaw socjologicznych metod prowadzenia badań nad prasą i jej oddziaływaniem. (fragment tekstu)
|
|
nr 254
181-189
Celem artykułu są teoretyczne rozważania nad konsumpcją opartą na dostępie, jako alternatywą wobec konsumpcji opartej na posiadaniu. Autorka dokonuje konceptualizacji pojęcia konsumpcji współdzielonej, identyfikuje jej wymiary i przeciwstawia ją konsumpcji opartej na posiadaniu. Wywód wzbogacono przykładami z rynku. Zastosowane metody badawcze to synteza literatury przedmiotu oraz analiza deskryptywna. Artykuł ma charakter przeglądowy.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 43
19-23
Rosnący rozwój cywilizacyjny idzie w parze ze wzrostem konsumpcji energii elektrycznej. Ten wzrost zależności od energii sprawia, że produkcja wyrobów elektrotechnicznych systematycznie zwiększa się, także w Polsce. Produkcja w tym sektorze, począwszy od 1993 r. rokrocznie rośnie u nas o ok. 20 procent Oznacza to, iż sektor elektrotechniczny w Polsce osiąga dwukrotnie większą dynamikę rozwoju niż cały krajowy przemysł.
|
2008
|
3
I-VII
Autor opisuje zjawisko konsumpcji. Konsumpcja to działanie ludzi ukierunkowane na bezpośrednie zaspokojenie potrzeb osobistych poprzez zużycie lub użytkowanie dóbr i usług. Obok ekonomicznych lub socjologiczno-ekonomicznych przyczyn konsumpcji występują też takie, których natura jest psychologiczna. Analiza konsumpcji może być przeprowadzana z poziomu mikroekonomicznego oraz poziomu makroekonomicznego. W 2005 r., po 16 latach transformacji gospodarczej, gospodarstwa domowe osiągnęły poziom spożycia indywidualnego wyższy realnie o ok. 60% od jego poziomu z 1989.
|
|
nr 7
36-37
Optymistyczne prognozy rozwoju gospodarczego w Europie Zachodniej poprawiają nastroje tamtejszych konsumentów, a także producentów w branżach zaspokajających popyt ludności. Instytuty badań rynkowych przewidują przy tym wyrównanie w czołowuch krajach dynamiki wydatków na towary i usługi.
Współczesną fazę rozwoju gospodarczego nazywa się coraz częściej gospodarką konsumpcyjną albo inaczej - kapitalizmem konsumpcyjnym. Wyrazem tego jest szybki wzrost konsumpcji i wyraźna poprawa poziomu życia społeczeństw krajów wysoko i średnio rozwiniętych, a w aspekcie naukowym dynamiczny rozwój badań konsumpcji. Konsumpcja staje się w ostatnich dekadach jedną z najważniejszych, jeśli nie najważniejszą kategorią nie tylko ekonomii, ale także innych dyscyplin społecznych, a szczególnie socjologii i psychologii. W badaniach poziomu konsumpcji ludności ważny jest nie tylko bezwzględny poziom konsumpcji, ale również i to, w jakim stopniu konsumpcja zaspokaja potrzeby i oczekiwania człowieka. Konsumpcja powinna być zatem zawsze odnoszona do potrzeb ludzkich. Stopień zaspokojenia potrzeb ludzkich wynika z konsumpcji dóbr materialnych i usług oraz wykorzystania walorów środowiska naturalnego i społecznego. Jest to swoistą miarą poziomu życia i dobrobytu. (fragment tekstu)
11
Content available remote Consumerism - the Way to Achieve Happiness or the Failure of Life?
84%
|
|
nr 3 (16)
20-31
W artykule podjęto istotny i społecznie ważny temat złudnego szczęścia w konsumpcyjnym społeczeństwie. Upowszechnienie się materialistycznych systemów wartości i konsumpcyjnego stylu życia powoduje, że wiele ludzi staje się niewolnikami dóbr materialnych. Wciąż rosnące potrzeby trzeba stale zaspokajać, aby w konsumpcyjnym wyścigu nie być gorszym od ludzi z naszego otoczenia. Poczucie naszego szczęścia, wynikające z posiadania wartości materialnych i możliwości konsumpcyjnych, może szybko zamienić się w rozczarowanie i smutek, kiedy jakaś nowa potrzeba nie zostanie w porę zaspokojona. W kulturze konsumpcji i materializmu głównym nakazem jest bycie szczęśliwym, a sposobem na to jest kupowanie, gromadzenie i konsumowanie dóbr, tym samym podnoszenie swojego prestiżu w oczach innych. Artykuł ma charakter teoretyczny, ale zawarty jest w nim przegląd różnych badań polskich i zagranicznych nad poczuciem szczęścia w postawach i zachowaniach konsumpcyjnych. Jest próbą odpowiedzi na pytanie, czy rzeczywiście więcej zawsze znaczy lepiej i szczęśliwiej. Wnioski z wielu przytoczonych badań powinny otworzyć oczy zniewolonych konsumentów na to, że poszukiwanie wyłącznej przyjemności w konsumpcji nie jest drogą do prawdziwego szczęścia. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest próba przedstawienia homogenizacji i hetorogenizacji konsumpcji końca XX i początku XXI wieku na świecie, ze szczególnym uwzględnieniem dysproporcji pomiędzy masową konsumpcją krajów wysoko rozwiniętych gospodarczo a niedokonsumpcją krajów słabo rozwiniętych gospodarczo. Ponadto, pokrótce omówiono podstawowe czynniki ekonomiczne i pozaekonomiczne kształtujące proces integracji społecznej oraz dezintegracji dobrobytu ludności. W opracowaniu wykorzystano literaturę w zakresie obranego do analizy przedmiotu badań, materiał stanowiły raporty, ekspertyzy OECD, FAO, ONZ, EUROSTAT oraz informacje dostępne na stronach internetowych. W opracowaniu wykorzystano metodę opisową i porównawczą. (fragment tekstu)
Co prawda z danych GUS nie wynika, iż w roku 2001 pogorszyła się sytuacja gospodarstw domowych (poziom dochodów realnych praktycznie nie zmienił się), to jednak odczuwana przez producentów i handlowców zapaść w sprzedaży była powszechna. Istotnie, wydatki obniżyły się o 1,2 procent część potencjalnych klientów oszczędzała, powstrzymując się z zakupami w obawie przed gorszymi miesiącami.
Według ekonomistów jest nadzieja na gospodarcze ożywienie w Polsce w ciągu najbliższego okresu. Jednakże z bieżących badań GUS-owskich wynika, iż apetyty konsumpcujne Polaków radykalnie zmalały. Zmniejszył się np. popyt na samochody, mniej osób decyduje się kupić mieszkanie lub wybudować dom.
Opracowanie zawiera analizę uwarunkowań konsumpcji w polskich gospodarstwach domowych przeprowadzoną na podstawie danych z badań budżetów gospodarstw domowych GUS. Do opracowania wyników zastosowano wielowymiarowe metody statystyczne: sieci neuronowych Kohonena i analizy dyskryminacyjnej. Z analizy wynika, że na wydatki gospodarstw domowych w największym stopniu wpływa dochód rozporządzalny oraz liczba osób w gospodarstwie. Korzystniejszą sytuację materialną zaobserwowano w gospodarstwach zlokalizowanych w miastach, w których głowy gospodarstwa posiadają wyższe wykształcenie, a głównym źródłem utrzymania jest praca najemna na stanowiskach nierobotniczych lub praca na własny rachunek. Najmniejsze wydatki ponosiły gospodarstwa osób starszych, nieaktywnych zawodowo, gdzie głównym źródłem utrzymania są emerytury. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 10
25-32
W wyniku znacznego obniżenia się realnych dochodów ludności krajów Europy Środkowej i Wschodniej na początku lat 90. znaczne zmniejszył się popyt konsumpcyjny oraz nastąpiły znaczne zmiany w jego strukturze.
|
2003
|
nr 8
72-74
Unijny przemysł celulozowo-papierniczy jest w stanie wytworzyć rocznie 100 mln ton różnych gatunków papieru i 43 mln ton celulozy. Zainstalowanie w tym sektorze tak dużych mocy produkcyjnych wymaga jednak ogromnych nakładów inwestycyjnych. Według Konfederacji Europejskiego Przemysłu Papierniczego (CEPI), w ostatnich latach łączne nakłady inwestycyjne w przemyśle celulozowo-papierniczym krajów UE przekraczają poziom 3 mld euro.
|
|
nr 3
393-406
W artykule zaprezentowano analizę zmian preferencji konsumpcyjnych w Polsce w okresie transformacji z wykorzystaniem modelu racjonalnych decyzji konsumpcyjnych. Badania przeprowadzono dla gospodarstw domowych pracowników w zakresie 7 podstawowych grup towarów konsumpcyjnych i usług: żywności, napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych, odzieży i obuwia, mieszkań, higieny osobistej i zdrowia, transportu i łączności, a także edukacji, kultury i rekreacji.
|
|
nr 9
37-38
Reakcje konsumentów na nowy produkt, który pojawił się na rynku są bardzo zróżnicowane. Średni czas od "premiery" wyrobu, czyli od ukazania się go na rynku po raz pierwszy, do osiągnięcia dużej skali sprzedaży wynosi dla państw Europy Zachodniej i USA około 6 lat. Najszybciej do innowacji takich przekonują się Skandynawowie, najwolniej zaś kraje śródziemnomorskie.
Społeczeństwo konsumpcyjne to społeczeństwo pełne dóbr. Konsument jest człowiekiem otoczonym przez przedmioty, a poziom ilość użytkowanych przez konsumenta dóbr, świadczy o zajmowanym przez niego w społeczeństwie miejscu. Im większa konsumpcja, tym lepsza jakość życia konsumenta. W społeczeństwie konsumpcyjnym życie skupia się na wartościach materialnych, zatem również o jakości życia świadczy jedynie ilość posiadanych dóbr materialnych. Jakość życia trudno jest zdefiniować, jest to mocno subiektywny problem. Jakość życia konsumenta wyznaczana jest przez zasady i reguły świata konsumpcji. Im droższy urlop, im bardziej egzotyczne miejsce jako cel podróży, tym jest to bardziej wartościowe i cenione. Nie liczy się to, co daje rzeczywisty odpoczynek,liczy się to, co jest zgodne z aktualnie panującą modą, która co sezon się zmienia. Nie pozwala to konsumentowi na popadanie w rutynę, na pewną stagnację i zadowolenie.Nieprzerwanie ma dążyć do realizacji aktualnych standardów, które są wyznaczane przez to, co modne i reklamowane. Georg Ritzer i Benjamin Barber pokazują jak nowe rozumienie czym jest jakość życia zmienia życie konsumenta. Konsument staje się podporządkowany dyktatowi tych, którzy wyznaczają trendy. Podporządkowanie jest dobrowolne. Człowiek - konsument chce być taki jak inni ludzie i dobrze się czuć w społeczeństwie, do którego przynależy. Odrzucanie zasad i reguł świata konsumpcji może spowodować, że zostanie uznany za niemodnego i w efekcie za nic nieznaczącego. Jakość życia konsumenta, który nie chce spełniać wymagań świata konsumpcji, jest uznawana za bardzo niską, a w efekcie nie jest ceniony ani jako sąsiad, ani jako pracownik. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.