Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 30

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Kontrakty handlowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Formuły handlowe są określane mianem warunków dostaw, bazy dostawy, reguł handlowych, terminów handlowych, a w najszerszym znaczeniu formułami ogólnej koncepcji kontraktu, gdyż odnoszą się nie tylko do kwestii związanych z transportem. Strony mogą zawierać kontrakty na podstawie dowolnych formuł, należy jednak stwierdzić, że interpretacja niektórych terminów jest różna w poszczególnych krajach, a pojawiają się też w kontraktach sformułowania nigdzie nie zdefiniowane co do swego dokładnego znaczenia. Tego rodzaju określeń należy w umowie unikać. Trzeba natomiast kupować i sprzedawać towary na podstawie formuł zawartych w znanych międzynarodowych wykładniach terminów handlowych i w kontrakcie wyraźnie powoływać się na tę określoną wykładnię. Uniknie się w ten sposób, a z pewnością zdecydowanie ograniczy, ewentualne spory i nieporozumienia interpretacyjne w trakcie realizacji dostawy. Realizacja transakcji międzynarodowych może się odbywać bez problemów tylko wtedy, jeśli kupujący i sprzedający w jednakowy sposób interpretują skrótowe formuły dostaw zawarte w kontrakcie. Strony muszą identycznie pojmować, w którym miejscu przy zastosowaniu określonej formuły ryzyko związane z towarem przechodzi ze sprzedawcy na kupującego, a także który z nich i na jakim odcinku organizuje transport, pokrywa jego koszty oraz inne koszty związane z dostawą towaru. (fragment tekstu)
Omówiono treść umowy (treść czynności prawnej) w znaczeniu, jakie nadają mu Zasady europejskiego prawa kontraktów. Zasady stanowią jedynie jedną z wielu prób zmierzających do stopniowej kodyfikacji międzynarodowego prawa cywilnego (handlowego). Dokumentem chronologicznie wcześniejszym opracowanym przez Międzynarodowy Instytut Unifikacji Prawa Prywatnego (UNIDROIT) w Rzymie są Reguły międzynarodowych kontraktów handlowych UNIDROIT.
3
Content available remote Zarządzanie kontraktami w procesie zakupowym
75%
Celem artykułu jest przedstawienie teoretycznych podstaw zarządzania kontraktami jako elementu procesu zakupowego. Na podstawie syntezy literatury, raportów branżowych oraz badań własnych, autor podjął próbę wyjaśnienia istoty i funkcji zarządzania kontraktami, odnosząc się do dorobku nauk społecznych i ekonomicznych. (skrócony abstrakt autora)
4
Content available remote Logistyka międzynarodowa
75%
W artykule podjęto próbę zidentyfikowania istoty logistyki międzynarodowej jako elementu współczesnej gospodarki światowej. W świetle realizowanych transakcji w skali międzynarodowej wskazano także na podmioty mające związek z realizowanymi procesami w tym obszarze, dla których szczególne warunki organizujące określa kontrakt zawierany pomiędzy sprzedającym-eksporterem a kupującym-importerem.(abstrakt oryginalny)
Pojęcie koordynacji pionowej definiowane jest jako sukcesywny transfer produktu od producenta do konsumenta, lub synchronizacja kolejnych etapów produkcji, z uwzględnieniem ilości, jakości i czasu przepływu produktu. Może ona być realizowana w oparciu o trzy podstawowe formy więzi ekonomicznej: wolny rynek, zawarcie kontraktu oraz nabycie tytułu własności. W opracowaniu przedstawiono rozwój koordynacji pionowej w sektorze trzody w USA oraz Danii. Omówiono również stosowane kontrakty handlowe i produkcyjne.
W artykule przedstawiono jak sprawdzić czy partner, z którym firma podpisuje umowę jest wypłacalny oraz co zrobić w wypadku jego niewypłacalności.
Problematyka zastępstwa została uregulowana w rozdziale 3. PECL. W dziale pierwszym (art. 3:101-3:102) określono dwa typy zastępstwa, tj. zastępstwo bezpośrednie (art. 3:202-3:209) i zastępstwo pośrednie (art. 301-3:304). Przepisy PECL o zastępstwie odnoszą się do sytuacji prawnej wyrażającej się w upoważnieniu pełnomocnika lub innego przedstawiciela do działania ze skutkiem prawnym dla reprezentowanego. Wydaje się słuszne przyjęcie, że terminem "zastępca bezpośredni", a termin "inny przedstawiciel" zamiennie z terminem "zastępca pośredni". Celem niniejszego opracowania jest przybliżenie instytucji zastępstwa pośredniego według PECL, a zarazem dokonania próby porównania tej instytucji na granice różnych aktów normatywnych. (fragment tekstu)
W artykule omówiono relacje kontraktowe wchodzące w zakres tzw. integracji pionowej. Przedstawiono zarys podstaw teoretycznych, jak również analizę na przykładzie następujących powiązań wertykalnych w sektorze pszenicy: rolnik-młyn, młyn-piekarnia, młyn-sklep spożywczy, piekarnia-sklep spożywczy. Analiza dotyczy sektora zbożowego w Czechach. Analiza stosunków kontraktowych przeprowadzona w formule opisowej nawiązuje do systemu kontraktacji prowadzonego w gospodarce centralnie planowanej traktowanego jako punkt wyjścia do zmian w okresie transformacji. (abstrakt oryginalny)
Omówiono nową edycję formuł handlowych opublikowanych przez Międzynarodową Izbę Handlową w Paryżu - Incoterms 2000. Jest to już szósta nowelizacja od dnia ogłoszenia ich w 1936 r. Formuły handlowe są określane jako baza ceny (gdyż wskazując na rozdział kosztów między eksportera i importera określają tzw. koszty cenotwórcze) i baza dostawy (gdyż wskazują miejsce przejścia odpowiedzialności i ryzyk transportowych z eksportera na importera.
W regionie Azji i Pacyfiku dążenia do wypracowania alternatywy dla WTO i APEC odzwierciedliły się w zawieraniu licznych bilateralnych porozumień handlowych. Kraje regionu uaktywniły się w dziedzinie kreowania sieci porozumień bilateralnych, dobierając partnerów zarówno w obrębie regionu, jak i poza nim w nadziei na zabezpieczenie dostępu do rynków proimportowych. Doświadczenia wyniesione przez kraje Azji i Pacyfiku po azjatyckim kryzysie finansowym 1997-1998, konieczność reorientacji powiązań handlowych, liberalizacja obrotów handlowych i kapitałowych w gospodarce światowej oraz brak efektywnych opcji multilateralnych spowodowały, iż to właśnie porozumienia bilateralne stały się kluczową alternatywą spośród spektrum opcji porozumień handlowych. Chodzi o stworzenie reguł konstruowania indywidualnych porozumień, zapewniających przejrzystość i zrozumiałość procedur oraz uwzględnienie interesów ekonomicznych i politycznych zarówno potęg, jak i małych krajów regionu. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszej pracy jest identyfikacja zależności pomiędzy cenami kontraktu z dostawą natychmiastową i dostawą za 3 miesiące. Zakłada się w niej, że ceny tych kontraktów w długim okresie znajdują się w równowadze, niemniej jednak z uwagi na odmienne reakcje uczestników rynku w okresach wzrostów i spadków cen, w krótkim okresie dostosowanie do niej jest asymetryczne. W związku z powyższym, narzędziem identyfikacji tej zależności jest wektorowy, dwuwymiarowy model korekty błędem (vector error correction model, VECM) [nр.11] ze składnikiem korekty zbudowanym na podstawie progowych modeli autoregresyjnych: zwykłego (threshold autoregressive model, TAR) oraz z impetem (momentum threshold autoregressive model, M-TAR), zaproponowany przez Tonga [21] oraz rozwinięty przez Endersa i Grangera [9] i Endersa i Siklosa [10]. Wnioskowanie o naturze zależności pomiędzy cenami obu kontraktów przeprowadza się na podstawie dziennych szeregów cen z okresu 5.01.1998-31.12.2003. Ceny te są cenami na zamknięcie drugiej porannej sesji handlu miedzią. Stosowne obliczenia wykonano posługując się pakietem Microfit 4.0. (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano oryginalną procedurę metodologii analizy systemowej w przedsięwzięciach eksportowych. Stanowi ona zbiór uporządkowanych i skutecznych działań na potrzeby eksportera polskiego w przygotowaniu i realizacji kontraktów zagranicznych. Procedury te obejmują bank pytań, możliwych odpowiedzi i testów możliwych odpowiedzi. Takie podejście proceduralne w podjęciu decyzji eksportowej wymaga jednak skrupulatnej realizacji, ciągłego nadzoru oraz podejmowania niezbędnych modyfikacji dostosowawczych działania eksportera do bazy prawnej kontrahenta zagranicznego i regulacji prawnych krajowych. (abstrakt oryginalny)
Działalność związaną z produkcją i obrotem produktami rolnymi charakteryzuje stosunkowo wysoki poziom ryzyka. Zazwyczaj wyróżnia się dwa jego elementy: ryzyko ilości oraz ryzyko cenowe. To ostatnie jest zjawiskiem o charakterze rynkowym, wynikającym z niestabilności uwarunkowań popytowych i podażowych.
Głównym celem artykułu jest analiza procesu kontraktacji wśród grup producentów tytoniu w Polsce w sezonach 2010/2011, 2011/2012 i 2012/2013. Przyjęta hipoteza brzmi integracja pozioma (grupy producenckie) oraz pionowa (kontraktacja) przyczyniają się do zmniejszenie ryzyka i kosztów transakcyjnych oraz wzmocnienia pozycji negocjacyjnej polskich plantatorów tytoniu. Dla jej weryfikacji przeprowadzono między styczniem i majem 2013 roku badania ankietowe wśród czterech grup producentów tytoniu w Polsce. Tło teoretyczne dla przeprowadzonych badań stanowiła nowa ekonomia instytucjonalna. Wyniki empiryczne pozwalają wnioskować, że dzięki kontraktacji zmniejsza się ryzyko dochodowe plantatorów (członków grup producenckich), choć w przypadku kontraktów z pierwszymi przetwórcami nie tak znacząco. Jest to spowodowane m.in. tym, że kontrakty zawierane są tylko na jeden sezon produkcyjny, a także brakiem egzekwowania wszystkich postanowień zawartych w umowach oraz brakiem sankcji finansowych zarówno dla odbiorców/pierwszych przetwórców, jak i rolników. Umowy kontraktacji między przemysłem tytoniowym a rolnikami mogą być zakwalifikowane jako kontrakty produkcyjne. Ponadto indywidualne koszty transakcyjne plantatorów tytoniu ulegają zmniejszeniu dzięki kooperacji w ramach grup producenckich. Dlatego można stwierdzić, że te quasi-hierarchiczne struktury w sektorze tytoniowym poprawiają efektywność członkowskich gospodarstw rolnych. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono problemy związane z ustaleniem przez osoby trzecie istotnych elementów kontraktu konsensualnego w prawie rzymskim. Omówiono rolę różnych rodzajów kontraktów. Szczególną uwagę poświęcono problemowi ustalenia ceny w kontraktach kupna-sprzedaży.
16
63%
Jedną z popularnych form integracji pionowej w sektorze rolnym jest kontraktowanie. W przypadku polskiego rolnictwa współczesne powiązania kontraktowe są nieefektywne, co wynika m.in. z przekształceń strukturalnych, jakim podlega ten sektor od momentu rozpoczęcia transformacji systemowej. Z początkiem 2000 r. podjęto próbę wzmocnienia powiązań horyzontalnych krajowych rolników w postaci grup producentów rolnych. Jednym z głównych celów wzmacniania kooperacji między producentami rolnymi była poprawa ich siły przetargowej wobec pozostałych ogniw agrobiznesu oraz ograniczenie ryzyka działalności, m.in. przez wzrost powiązań kontraktowych. Celem artykułu była prezentacja wyników badań empirycznych, które zostały przeprowadzone w 2009 r. wśród polskich grup producentów rolnych. Badanie ankietowe dotyczyło m.in. ich powiązań kontraktowych z ich odbiorcami. (abstrakt oryginalny)
Z reguły przedsiębiorcy mają swobodę w decydowaniu, czy będą sprzedawać swoje produkty lub usługi i z którymi przedsiębiorcami i klientami będą zawierać stosunki handlowe. Taka wolność nie jest jednak nieograniczona w sytuacji, gdy określony przedsiębiorca utrzymuje pozycję dominującą. W takim właśnie przypadku odmowa nawiązania stosunków handlowych, polegająca np. na odmowie dostaw produktów lub usług, może stanowić przejaw nadużycia pozycji dominującej. Celem artykułu jest analiza najczęstszych form odmowy kontraktowania w świetle prawa konkurencji. Zbadanie tego przejawu nadużycia pozycji dominującej pozwoli odpowiedzieć na pytanie, które z praktyk polegających na odmowie kontraktowania są dozwolone, a które zakazane z punktu widzenia prawa konkurencji. Ostatnia część artykułu podda analizie koncepcję obiektywnego uzasadnienia stosowania odmowy kontraktowania. Skupi się ona na zbadaniu przesłanek, które umożliwiają dominantowi odmowę kontraktowania z uwagi na obiektywne uzasadnienie.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest identyfikacja form pionowej koordynacji transakcji między grupami producentów rolnych działających na rynku ziemniaka a ich pierwszymi odbiorcami. Przedmiotem badań były kontrakty podpisane przez grupy w 2014 roku. Dla realizacji wyznaczonego celu zastosowano metodę studium przypadku. Wykorzystanym narzędziem był wspomagany komputerowo wywiad telefoniczny, którego podstawę stanowił kwestionariusz ankiety. Badanie przeprowadzono w okresie od marca do maja 2015 roku. W badaniu wzięło udział 8 grup producentów (około 35% zbiorowości całkowitej). W 2014 roku całość sprzedaży była realizowana w ramach kontraktów, a głównym odbiorcą były zakłady przetwórcze.(abstrakt oryginalny)
Cena pewnych produktów rolniczych wykazuje w Turcji niezwykłą zmienność. W celu ograniczenia tej zmienności można wykorzystać terminową sprzedaż towarów. Przy użyciu prostej wyceny oraz rezerw terminowa sprzedaż towarów może być uznawana za bardziej powszechnie wybieraną. Z drugiej strony niektóre miasta są skupione na produkcji pewnych produktów rolniczych, jakkolwiek miasta te mogą posiadać rynek wymiany towarów i izbę rozliczeniową sprzedaży terminowej. Oczekuje się, że współdziałanie, które powinno nastąpić pomiędzy tymi instytucjami, może stanowić wsparcie dla udoskonalenia rolnictwa. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Agricultural Production Contract in American Law
63%
Obecnie większość produktów rolnych jest wytwarzanych i dostarczanych w oparciu o umowy produkcyjne. Istnieje wiele typów kontraktów, które potencjalnie mogą być zawierane przez rolników z przetwórcami, pośrednikami, etc. Zawierając umowę producent rolny zmniejsza ryzyko produkcji oraz stabilizuje dochód. Z uwagi na to, że pomiędzy poszczególnymi stanami istnieją duże różnice we wzorcach omawiany kontraktów, dlatego też nie jest możliwe określenie jednego wspólnego ich modelu. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.