Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Kontrola bankowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Arbiter bankowy to instytucja, która daje dużo możliwości konsumentom skarżących się na działalność banków w Polsce. Liczba wniosków rozstrzyganych przez Arbitra Bankowego jest mała ( 700-900 rocznie). Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta otrzymał prawie 8000 skarg konsumentów na usługi bankowe. Może to wynikać z braku znajomości tej instytucji oraz braku wiary w jej rzetelność . Rola Arbitra Bankowego jako instytucji chroniącej prawa konsumenta na rynku bankowym jest pomocna, jednak w małym stopniu wykorzystywana. (fragment tekstu)
Ostatni światowy kryzys finansowy pokazał, że nadzór mikroostrożnościowy na rynkach finansowych jest niewystarczający, dlatego Unia Europejska podjęła działania w celu utworzenia nadzoru makroostrożnościowego (ang. macroprutential), którego celem ma być zapewnienie stabilności systemu finansowego. Zaproponowano zmiany w regulacjach ostrożnościowych, a także w organizacji samego nadzoru. Główne zmiany w regulacjach makroostrożnościowych są zawarte w pakiecie CRDIV/CRR wprowadzającym do prawa Unii Europejskiej zmiany zaproponowane w ramach Bazylei III, przyjęte przez Komitet Bazylejski ds. Nadzoru Bankowego. Nowym organem sprawującym nadzór makroostrożnościowy nad systemem finansowym w Unii Europejskiej jest Europejska Rada ds. Ryzyka Systemowego (ERRS; ang. European Systemic Risk Board). Działalność Rady polega na monitorowaniu, ocenie i przeciwdziałaniu występowania ryzyk systemowych wynikających z sytuacji makroekonomicznej oraz z uwarunkowań w ramach całego systemu finansowego UE. Unia Europejska powołała również tzw. unię bankową obejmującą 17 krajów członkowskich należących do strefy euro, jako nowy, dodatkowy nadzór bankowy. Umiejscowiony w strukturze Europejskiego Banku Centralnego (EBC) ma ona zajmować się zagadnieniami nadzoru makroostrożnosciowego i mikroostrożnościowego nad bankami ze strefy euro. Działania unii bankowej mają zapewnić stabilność finansową w krajach strefy euro. W Polsce zaś podjęto działania zmierzające do powołania Rady ds. Ryzyka Systemowego, jako organu odpowiedzialnego za nadzór makroostrożnościowy nad systemem finansowym(abstrakt oryginalny)
Banki w Polsce mogą zostać wydrenowane ze środków finansowych przez zagraniczne banki matki, które pilnie potrzebują kapitału - takie alarmujące wnioski wynikają z analiz opracowanych przez unijnych specjalistów dla Komisji Europejskiej. O tym zagrożeniu mówili od lat tzw. moherowi ekonomiści, którzy ostrzegali, że wcześniej czy później zapłacimy gigantyczny rachunek za wyprzedaż, często za bezcen, naszych banków. Ostrzegali o tym też praktycy biznesu, jak choćby senator Grzegorz Bierecki, prezes Krajowej SKOK. Na rabunkowej wyprzedaży sektora bankowego w ostatnim 20-leciu straciliśmy co najmniej 200 mld zł. Właścicielami ponad 2/3 banków w Polsce są dziś banki zagraniczne. Ich spółki córki w Polsce dodatkowo są zadłużone za granicą łącznie na blisko 55 mld euro (ok. 250 mld zł). Zwrotu tych pieniędzy wierzyciele mogą zażądać w każdej chwili. (fragment tekstu)
5
Content available remote Możliwości audytu systemowego sektora bankowego w Polsce
63%
Rozważono możliwości jakie daje audyt sektora bankowego w przypadku wykorzystania podejścia systemowego. Przedstawiono różnorodność sektora bankowego w Polsce i jego powiązania z europejskim systemem bankowym. Opisano istniejące mechanizmy audytu, kontroli i nadzoru sektora bankowego. Omówiono problemy wynikające z braku powiązań między nimi i wymiany informacji. Zaproponowano rozwiązanie oparte o podejście systemowe. Przedstawiono wnioski końcowe. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie podejmuje problem przenoszenia na grunt prawny materii będącej dotychczas domeną nauk ekonomicznych, na przykładzie rzadko komentowanych przepisów art. 9-9f ustawy - Prawo bankowe, regulujących system zarządzania bankiem. Podejmuje poszczególne elementy składowe tej nowej instytucji prawa bankowego, od ogólnego w charakterze ujęcia ustawowego, poprzez ich konkretyzację w uchwale Komisji Nadzoru Finansowego, aż po szczegółowe ujęcie w rekomendacji nadzorczej. Nie kwestionując potrzeby uczynienia z wymagań ustawowych dotyczących systemu zarządzania bankiem jakościowej normy ostrożnościowej, znajdującej z mocy ustawy rozwinięcie w uchwale Komisji Nadzoru Finansowego, opracowanie podkreśla znaczenie dobrego jakościowo ustawodawstwa. Usterki w redakcji, treści czy sekwencji przepisów, jak wynika z przeprowadzonej analizy instytucji prawnej systemu zarządzania bankiem, trudnej do uregulowania z racji swej ekonomicznej natury, budzą wątpliwości, utrudniają więc przestrzeganie tych przepisów i ich stosowanie jako wymogów sankcjonowanych środkami nadzorczymi. (abstrakt oryginalny)
W artykule autorzy przedstawili podejście systemowe do problematyki funkcjonowania controllingu w banku. Podejście to zakłada traktowanie banku jako jednorodnego, celowego systemu składającego się z wzajemnie powiązanych części, zwanych podsystemami. Jednym z omawianych podsystemów jest podsystem kontroli. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.