Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Konwencja berneńska
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule poddano szczegółowej analizie przesłankę oryginalności, jaką musi spełniać utwór (dzieło) by korzystać z ochrony prawa autorskiego. Utwór stanowi bowiem przedmiot prawa autorskiego i zgodnie z ideą harmonizacji powinien być jednakowo definiowany przez prawo krajów członkowskich UE. Niestety z uwagi na niewystarczające ujednolicenie wciąż pojawia się wiele rozbieżności w tym zakresie. Używana terminologia nie jest jednolita, co staje się przyczyną różnych interpretacji. Oryginalność bywa utożsamiana z nowością, indywidualnością lub też z twórczością. Jest to zależne od koncepcji przyjętej przez dane państwo, sposobu regulacji oraz orzecznictwa. Dlatego też analiza została przeprowadzona w oparciu o system prawny Unii Europejskiej, prawo polskie (optujące za teorią subiektywną) oraz hiszpańskie (faworyzujące teorię obiektywną). (abstrakt oryginalny)
Pierwszy w Europie system prawny, normujący jednolicie międzynarodowe kolejowe przewozy towarów podpisano w roku 1890 w Bernie. Od tego czasu podpisano szereg konwencji w tym zakresie, sygnatariuszem niektórych z nich stała się też Polska. Jedną z omawianych konwencji jest Convention relative aux transports internationaux ferroviaires COTIF/CIM, podpisana w maju 1980 r. przez 39 państw Europy, Bliskiego Wschodu oraz północnej Afryki.
Ekologia obok rolnictwa należy do najtrudniejszych zagadnień, które czekają na nas za stołem rokowań z Unią Europejską. Bez poprawy stanu środowiska naturalnego Bruksela nie zgodzi się na przyjęcie Polski do grona krajów UE. W latach 1994-96 Polska podpisała już szereg konwencji ułatwiających "przygotowanie przedpola" dla działań mających na celu poprawę sytuacji w dziedzinie ekologii, m.in. Konwencję Berneńską.
Przedmiotem artykułu jest przyjęcie przez Radę Unii Europejskiej i Parlament Europejski projektu dyrektywy o prawnej ochronie baz danych, skierowanej do 15 państw członkowskich Unii Europejskiej. Omówiono przedmiot i zakres dyrektywy, cel i okres ochrony baz danych, prawa właściciela baz danych, prawa i obowiązki użytkowników baz danych, kary i odszkodowania za naruszenie prawa a także prawodawstwo towarzyszące.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.