Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Koszty informacji
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Racjonalizację kosztów informacji można rozpatrywać z punktu widzenia metodycznego oraz uwarunkowań merytorycznych. Poniżej przedstawiono metodyczny aspekt racjonalizacji kosztów informacji poprzez ujęcie ich w system rachunku kosztów. (fragment tekstu)
Sprawozdania finansowe powinny prezentować informacje użyteczne dla ich odbiorców, które są istotne przy podejmowaniu decyzji. Dostarczanie odpowiednich informacji ich użytkownikom wymaga ponoszenia pewnych kosztów. Istotne jest zatem, aby ponoszone koszty były zrównoważone korzyściami płynącymi z wykorzystania informacji finansowych. Przewaga korzyści nad kosztami jest ważnym kryterium dostarczenia informacji przez sprawozdania finansowe. Kryterium to jest traktowane jako ograniczenie dotyczące zapewnienia informacjom finansowym fundamentalnych cech jakościowych. Jest ono zalecane przez regulacje dotyczące sprawozdawczości finansowej: Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej oraz dyrektywę Unii Europejskiej w sprawie sprawozdawczości finansowej. Głównym sposobem na spełnienie tego postulatu jest dostosowanie zawartości sprawozdania finansowego do skali działalności jednostki gospodarczej(abstrakt oryginalny)
W niniejszej pracy omówiono model decyzyjny wyboru portfela inwestycyjnego zakładający płacenie za istotną dla inwestora informację. Uściślając, pieniądze wydane na zakup informacji dają w zamian lepsze oszacowanie parametrów losowego wektora stóp zwrotu, co owocuje w postaci zredukowania ryzyka inwestycyjnego. Jednocześnie więcej pieniędzy wydanych na informacje oznacza mniej pieniędzy inwestowanych bezpośrednio w akcje. Dlatego też celem inwestora jest znalezienie optymalnego podziału kapitału na zakup informacji i inwestowanie w same akcje. Można to rozważać jako problem operacyjny, lub, jak w niniejszej pracy, jako problem planistyczny. W pracy pokazano także, jak zredukować model planistyczny do pewnego problemu programowania nieliniowego, który rozwiązano efektywnie. Podano również dwa przykłady numeryczne (z wykresami pokazującymi geometrię zbioru efektywnego). (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Ekonomiczny aspekt informacji w systemie zarządzania środowiskiem
75%
Informacyjne cechy systemów społeczno-gospodarczych, określane pojęciem „społeczeństwa informacyjnego", sprawiają, że pojawiły się i dynamicznie rozwijają zjawiska informacyjne. Wskazuje to na jakościowo nową rolę, jaką informacja, procesy i systemy informacyjne odgrywają w gospodarce. W gospodarce informacja jest zjawiskiem społecznym, ekonomicznym i technicznym. Zrozumienie istoty informacji wymaga łącznego traktowania wszystkich trzech jej aspektów: społecznego, ekonomicznego i technicznego. Istnieje wyraźna potrzeba spojrzenia na informację o środowisku, system zarządzania środowiskiem i zachodzące w nim procesy informacyjne z ekonomicznego punktu widzenia. W tym kontekście jednym z ważniejszych problemów jest problem definicji i pomiaru kosztów informacji w systemie zarządzania środowiskiem. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono problem istnienia na rynku asymetrii informacji. Opisano cechy informacji oraz wpływ nowoczesnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych na asymetrię informacji. Wskazano na czynniki mające wpływ na powstawanie asymetrii informacji czy niepewności behawioralnej.
Zastosowanie analizy logitowej zidentyfikowało cechy właścicieli posesji wpływające na wybór i użytkowanie wybranych kategorii źródeł informacji o utrzymaniu małej architektury. Model wyliczono używając danych z badań ankietowych 400 właścicieli posesji w stanie Georgia, USA. Wyniki wskazują, ze wykształcenie, wiek, dochód i płeć różnicują wybór źródeł informacji. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wybrane problemy wykorzystania informacji w realizacji lokalnych strategii rozwoju zrównoważonego i trwałego oraz pożądane cechy zbiorów informacji. Omówiono też informacyjne uwarunkowania lokalnych strategii rozwoju zrównoważonego i trwałego oraz zaprezentowano zadania gmin i ich konsekwencje informacyjne, a także dokonano analizy rzeczywistych kosztowych oraz zasobowych barier wykorzystania informacji w gminach Dolnego Śląska. Całość zamykają wnioski i rekomendacje(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie możliwości wykorzystania rachunku kosztów działań sterowanego czasem (ang. Time Driven Activity Based Costing TDABC) jako skutecznego narzędzia do oceny efektywności działań i procesów informacyjnych. Pomiar kosztów informacji i działań informacyjnych jest utrudniony z wielu przyczyn. Powoduje to, że w ekonomice informacji nie wykształciły się ani oddzielna koncepcja, ani metodologia rachunku kosztów tego rodzaju. Skutkuje to brakiem stosownych narzędzi do wyceny wartości nie tylko informacji, ale i produktów informacyjnych. Do oceny kosztów procesów informacyjnych można wykorzystać rachunek kosztów działań sterowany czasem. W artykule pokazano to na przykładzie procesu "zapytanie - oferta", który zamodelowano za pomocą sieci działań. Następnie określono czas oraz zasoby pracy potrzebne do realizacji działań wchodzących w skład tego procesu, a także ich nośniki. Pozwoliło to zapisać równania czasowe i formuły kosztowe dla jego przebiegu. Wykorzystując te formuły, dokonano analizy efektywności czasowej i kosztowej realizacji tego procesu informacyjnego dla różnych klientów. Dzięki temu można było dodatkowo zbadać wpływ struktury kosztów zasobu pracy na efektywność przebiegu tego procesu.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule starano się pokazać iż nie tylko zaawansowane technologicznie metody ochrony są niezbędne dla utrzymania bezpieczeństwa, ale że często uzyskiwany przy ich pomocy efekt jest niweczony przez nieumiejętnie zaprojektowaną politykę ochrony i związane z tym procedury organizacyjne. Nie do przecenienia również jest podnoszenie świadomości bezpieczeństwa danych u pracującego w banku personelu, szczególnie tego, który bezpośrednio pracuje z potencjalnie zagrożonymi informacjami. Zapewnienie należytej ochrony jest procesem czasochłonnym i kosztownym, stąd starano się zwrócić uwagę na potrzebę należytej oceny zagrożeń oraz potencjalnych kosztów ekonomicznych ponoszonych w przypadku ich wystąpienia. Analiza taka pozwala określić newralgiczne obszary bezpieczeństwa i na nich skupić działania oraz przeznaczone na ochronę danych fundusze. (fragment tekstu)
W niniejszej pracy do szacowania kosztów działań informacyjnych oferentów na rynkach nieruchomości wykorzystano metodę TDABC. Do przedstawienia i analizy działań informacyjnych oferentów wykorzystano algorytm w postaci schematu blokowego. W algorytmie ujęto charakterystykę zmiennych (tzw. nośników działań) oraz opisy podstawowych działań informacyjnych realizowanych przez oferenta. Opisy działań wzbogacono o zmienne mające bezpośredni wpływ na czas ich realizacji, a także średnie czasy ich realizacji, których wartości oszacowano na podstawie badań eksperymentalnych oraz ankietowych. Istotnym elementem niniejszego opracowania jest sformułowanie równania czasowego dla dowolnego przebiegu procesu wynikającego z realizowanych czynności prowadzących do zbycia praw do nieruchomości. Równanie to posłużyło do analizy trzech przykładowych procesów informacyjnych realizowanych przez oferenta na rynkach nieruchomości. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono wykorzystanie outsourcingu w wywiadzie gospodarczym. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Czynniki determinujące efektywność systemu informacyjnego rachunkowości
63%
Niezwykle ważnym elementem składowym podmiotów gospodarczych jest system informacyjny rachunkowości. Jego podstawowe zadanie polega na tworzeniu liczbowych podstaw do podejmowania decyzji, dzięki którym przedsiębiorstwa są w stanie nie tylko utrzymać się na rynku, ale również osiągać coraz lepsze wyniki. Funkcjonowanie rachunkowości wymaga jednak ponoszenia znacznych kosztów. W artykule poddano charakterystyce czynniki wpływające na koszty prowadzenia rachunkowości. Znajomość tych czynników jest podstawowym warunkiem zastosowania racjonalnego podejścia do organizacji rachunkowości w przedsiębiorstwach, którego wymiernym rezultatem powinno być zarówno ograniczanie kosztów dostarczania informacji, jak i zwiększanie ogólnej efektywności gospodarowania. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono sposoby definiowania i mierzenia kosztu informacji. Na przykładzie modelu ABC dla hurtowni danych pokazano jak oszacować koszty informacji.
Autor definuje system informacji marketingowej w przedsiębiorstwie jego strukturę, identyfikuje potrzeby informacyjne, analizuje wartość i koszt informacji.
Celem artykułu jest przedstawienie możliwości wykorzystania rachunku kosztów działań sterowanego czasem (ang. Time Driven Activity Based Costing - TDABC) jako skutecznego narzędzia do oceny efektywności działań i procesów informacyjnych. Pomiar kosztów informacji i działań informacyjnych jest utrudniony z wielu przyczyn. Powoduje to, że w ekonomice informacji nie wykształciły się ani oddzielna koncepcja, ani metodologia rachunku kosztów tego rodzaju. Skutkuje to brakiem stosownych narzędzi do wyceny wartości nie tylko informacji, ale i produktów informacyjnych. Do oceny kosztów procesów informacyjnych można wykorzystać rachunek kosztów działań sterowany czasem. W artykule pokazano to na przykładzie procesu "zapytanie - oferta", który zamodelowano za pomocą sieci działań. Następnie określono czas oraz zasoby pracy potrzebne do realizacji działań wchodzących w skład tego procesu, a także ich nośniki. Pozwoliło to zapisać równania czasowe i formuły kosztowe dla jego przebiegu. Wykorzystując te formuły, dokonano analizy efektywności czasowej i kosztowej realizacji tego procesu informacyjnego dla różnych klientów. Dzięki temu można było dodatkowo zbadać wpływ struktury kosztów zasobu pracy na efektywność przebiegu tego procesu. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest odpowiedni system informacyjny transportu: jego organizacja, formy i koszty.
Omówiono zagadnienie badania generowanych przez dany system składników kosztotwórczych niezbędnych do działania systemu. Kosztem są również składniki pochodzące z innych źródeł, niedostępne albo dostępne, a związane z wymianą całego systemu. W procesie wyboru systemu informacyjnego badanie takich elementów dostarcza ważnych informacji.
System informacji przestrzennej (SIP) jest to uporządkowany zestaw procesów (włączając związanych z nim ludzi i środki techniczne) służących do zamiany danych na informacje, a także ich prezentowanie w formach użytecznych w komunikowaniu się i podejmowaniu decyzji o charakterze prawnym, administracyjnym i gospodarczym. W systemach SIP grafika (mapy rastrowe, wektorowe, wektorowo-rastrowe) jest głównym sposobem gromadzenia i prezentowania informacji. Opracowując koncepcję wdrożenia systemu informacji przestrzennej, należy mieć na uwadze ich miejsce i duże znaczenie w systemie. Etapowość budowy z zachowaniem wcześniej przyjętej kolejności wdrażania jest czynnikiem niezbędnym do jak najszybszego uzyskania korzyści z budowanego systemu. W artykule autor przedstawił poszczególne fazy oraz koszty i korzyści wdrożenia SIP.
W artykule przedstawiono koncepcję asymetrii informacyjnej i jej wpływ na zachowania podmiotów wymiany rynkowej oraz sformułowano rekomendacje dotyczące kierunków zaangażowania państwa w przeciwdziałanie negatywnym konsekwencjom tego zjawiska. (abstrakt oryginalny)
W nowej rzeczywistości gospodarczej przedsiębiorstwa, aby przetrwać i utrzymać się na rynku oraz uzyskać i zachować przewagę konkurencyjną, muszą umieć przewidywać, trafnie oceniać swoją sytuację i efektywnie rozwijać się w stale zmieniającym się otoczeniu. Jest to związane również ze zmianą tradycyjnych systemów zarządzania i poszukiwaniem nowych formuł kierowania przedsiębiorstwem. W działaniach tych muszą one zwrócić należytą uwagę na problematykę pozyskiwania i przetwarzania informacji. Posiadanie określonej informacji z wyprzedzeniem stanowi większą wartość niż pieniądze i decyduje o przewadze konkurencyjnej, jednak dysponowanie błędnymi danymi może kosztować firmę utratę lojalności klientów. Dlatego zarządzanie jakością informacji powinno stać się elementem strategii każdej firmy, a metody oceny tej jakości - jednym z instrumentów zarządzania współczesnym przedsiębiorstwem. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.