Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 102

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Koszty ochrony środowiska
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
W artykule przedstawiono podstawowe definicje kosztów ochrony środowiska, jakie funkcjonują w literaturze polskiej i zachodniej. Ponadto zaprezentowano klasyfikacje kosztów ochrony środowiska, które wynikają z przedstawionego przeglądu definicji.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki badań dotyczące poziomu i struktury kosztów bieżących ochrony środowiska w przedsiębiorstwach przemysłu spożywczego w województwie lubelskim. Na tej podstawie można stwierdzić, że największy udział w kosztach bieżących stanowią obciążenia z tytułu opłat ekologicznych. (abstrakt oryginalny)
W AURZE nr 12/11 pisałem o zasadzie "zanieczyszczający płaci", którą wszyscy starają się kierować w swojej polityce ekologicznej. Wprawdzie nie zawsze potrafimy określić, kto jest owym "zanieczyszczającym", ale zadeklarowanie, że będzie zwolniony z odpowiedzialności, budzi sprzeciw. A jednak w stosunkach międzynarodowych zdarza się, że to właśnie poszkodowany, a nie zanieczyszczający płaci za złagodzenie albo rozwiązanie problemu. Oczyszczenie Renu jest przykładem tego zagadnienia. (fragment tekstu)
4
Content available remote Wycena trwałości : rozszerzenie tradycyjnego ujęcia kosztów środowiskowych
75%
Ze względu na rosnący niedostatek surowców naturalnych oraz zaostrzające się regulacje prawne związane z ich pozyskiwaniem, znaczenie surowców naturalnych w gospodarce światowej nabiera coraz większego znaczenia. W przeciwieństwie do aktywów finansowych i rzeczowych, zasoby naturalne nie są dobrze opisywane i reprezentowane w systemach rachunkowości finansowej przedsiębiorstw, mimo że ich użycie i wykorzystanie w znaczny sposób determinuje rozwój pojedynczych przedsiębiorstw i gospodarki. W artykule autorzy przedstawili sposób uwzględnienia kosztów środowiskowych w kosztach produkcji przedsiębiorstwa, mających wpływ na trwały rozwój firmy mierzony jako ekonomiczna wartość dodana. Zaproponowali oni również uzupełnienie tradycyjnego ujęcia kosztów środowiskowych o koszty zasobów naturalnych. (abstrakt oryginalny)
Oszacowania kosztów i korzyści z tytułu ograniczenia eutrofizacji Bałtyku sugerują, że opracowywany przez Komisję Helsińską program jest uzasadniony ekonomicznie. Innymi słowy, w skali całego zlewiska morza, korzyści z 50-procentowej redukcji zrzutu "nutrientów" są wyższe niż koszty. Ale ten bilans zamyka się dopiero w skali całego zlewiska. Gdyby bilansować korzyści i koszty dla poszczególnych krajów z osobna, okazałoby się, że 50-procentowa redukcja jest zbyt ambitna; koszty, owszem są, ale lokalne korzyści z tytułu poprawy stanu lokalnych ekosystemów są niedostatecznie atrakcyjne. Część korzyści jest bowiem zewnętrznych w tym sensie, że przypada krajom innym niż ten, który podejmuje nakłady. (fragment tekstu)
Jedną z metod oceny opłacalności inwestycji jest analiza kosztów i korzyści (AKK). Opiera się ona na bilansowaniu oczekiwanych zysków przedsięwzięcia z przewidywanymi kosztami przy wykorzystaniu odpowiedniej stopy dyskontowej. Porównanie kosztów i korzyści wydaje się prostym działaniem. Jednak stosowanie analizy kosztów i korzyści wiąże się z kilkoma poważnymi problemami: dyskontowania, niepewności i dystrybucji. Problemy te są bardzo istotne w przypadku budowy zapór wodnych - inwestycji o długim okresie zwrotu i o nieznanej w pełni skali oddziaływania na środowisko.(fragment tekstu)
The paper deals with the statistical reporting of a range of products related to environmental protection, manufactured for the conservation and management of natural resources. The latest regulations of the European Union, in the form of a regulation of the European Parliament and of the Council of 2011 on European economic environmental accounts, impose reporting obligations in this fi eld on the Member States. These requirements are based on the special prerequisites in accordance with the applicable/binding questionnaire prepared by Eurostat. This article presents the rules for creating statistical reporting on the environmental goods and services accounts according to these above mentioned requirements. The analysis and evaluation of methodological assumptions to the pilot project of the account of environmental goods and services prepared by Central Statistical Offi ce of Poland for 2014 were undertaken within the research. Moreover, the consolidated results for those accounts were presented. (original abstract)
Rezultaty działań podejmowanych w eksperymentalnych laboratoriach, a także pewne praktyczne przykłady pokazują, że można uzyskać kilka rodzajów materiałów budowlanych z odpadów rolnych. Materiały te mogą być wykorzystane w celu częściowego lub całkowitego zastąpienia konwencjonalnych materiałów budowlanych. Wysiłki te jednak nie zaspokoiły w pełni potrzeby alternatywnych materiałów budowlanych. Wynika to z braku uogólnionych informacji na temat rozwoju materiałów, które najczęściej dotyczą kilku właściwości owych materiałów, ale nie dostarczają znaczących studiów nad ekonomicznymi efektami innowacji. Niniejszy artykuł ma na celu ustalenie, czy wykorzystanie materiałów budowlanych pochodzących z odpadów rolnych przynosi korzyści pieniężne i w jakim zakresie. Oszacowano koszty wykorzystania zwykłego cementu portlandzkiego (ang. Ordinary Portland Cement, OPC), popiołu z łusek ryżowych (ang. Rice Husk Ash, RHA), a także pozostałości po wytłaczaniu oleju palmowego (ang. Oil Palm Shell, OPS) w blokach betonowych i piaskowo-betonowych oraz zaprawie wiążącej i tynku. Koszty oceniono na podstawie aktualnych kosztów materiałów za jednostkę pomnożonych przez aktualną wykorzystaną ich ilość. Badania wykazały, że największa redukcja kosztów wyniosła 41% w odniesieniu do betonu, natomiast najmniejsza - 12% w odniesieniu do tynku. Ogólna oszczędność kosztów wyniosła około 24% całkowitych kosztów materiałów. Jednak wyniki ukazały również, że ogólna oszczędność kosztów zależy od odległości, w jakiej znajdują się odpady rolne w stosunku do miejsca produkcji lub budowy. Jako najważniejsze wyzwanie uznano brak łatwo dostępnej i odpowiedniej technologii przetworzenia niektórych odpadów rolnych w materiały budowlane. (abstrakt oryginalny)
Specyficzna działalność przedsiębiorstw energetycznych powoduje ich silne oddziaływanie na środowisko naturalne. Sektor energetyczny jest uznawany za jednego z głównych sprawców zanieczyszczeń środowiskowych i strat w zasobach naturalnych. Z tego powodu przedsiębiorstwa energetyczne powinny podejmować działania proekologiczne. Artykuł przedstawia zakres i skutki oddziaływania sektora energetycznego na środowisko naturalne oraz wskazuje kierunki zmian w zakresie proekologicznego zarządzania tymi pomiotami ze szczególnym uwzględnieniem rachunku kosztów ochrony środowiska. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono pojęcia i zadania środowiskowej rachunkowości zarządczej, jako narzędzia dla potrzeb proekologicznego zarządzania przedsiębiorstwem oraz rolę środowiskowej rachunkowości zarządczej w zarządzaniu kosztami środowiskowymi w podmiocie gospodarującym. (fragment tekstu)
Koszty ochrony środowiska umożliwiające zapewnienie zadowalającej jakości życia są wysokie, bo sięgają 2 procent PKB, co w krajach bogatych przekłada się na wydatki mierzone w miliardach USD rocznie. Istotną część tych wydatków w świecie pochłania ochrona powietrza atmosferycznego.
Wdrożenie podsystemu rachunku kosztów ochrony środowiska w przedsiębiorstwach energetycznych wymaga określenia zasad pomiaru i wyceny wewnętrznych, i zewnętrznych kosztów ochrony środowiska. Propozycję rozwiązań w tym zakresie zawiera niniejszy artykuł. (abstrakt oryginalny)
Cel - Celem artykułu jest wskazanie możliwości wykorzystania instrumentów rachunkowości na potrzeby zarządzania kosztami ochrony środowiska. Metodologia badań - Opracowanie artykułu poprzedziły studia literaturowe. Główną metodą stosowaną w artykule jest analiza źródeł i krytyki literatury oraz metoda dedukcji i indukcji. Wynik - Rachunkowość dysponuje licznymi instrumentami umożliwiającymi zarządzanie kosztami ochrony środowiska. Mimo iż powszechnie uznaje się, że na potrzeby zarządzania kosztami istotne znaczenie mają, przede wszystkim, instrumenty rachunkowości zarządczej, to w wypadku kosztów ochrony środowiska niezbędne jest wykorzystanie również instrumentów rachunkowości finansowej. Do jej narzędzi można zaliczyć głównie tradycyjny rachunek kosztów i odpowiednio dostosowany do jego potrzeb plan kont oraz zasady ujęcia w sprawozdawczości finansowej informacji dotyczących kosztów ochrony środowiska. Informacje z systemu rachunkowości finansowej są podstawą sporządzania budżetów kosztów ochrony środowiska i ujęcia ich w ramach nowoczesnych odmian rachunku kosztów. Oryginalność/wartość - Przedstawione w artykule treści zawierają syntetyczny opis instrumentów rachunkowości możliwych do wykorzystania w celu efektywnego zarządzania kosztami ochrony środowiska.(abstrakt oryginalny)
Budżetowanie jest jednym z narzędzi umożliwiającym efektywne zarządzanie przedsiębiorstwem w każdej sferze jego działalności, w tym również w sferze ochrony i restytucji środowiska naturalnego. Dlatego w celu jego wykorzystania do podejmowania racjonalnych decyzji proekologicznych jest niezbędne określenie specyficznych rozwiązań dotyczących identyfikacji kosztów ochrony środowiska, zasad ich pomiaru i wyceny oraz ujęcia w ewidencji księgowej. Celem artykułu jest wskazanie rozwiązań w tym zakresie. Zaproponowane rozwiązania stanowią punkt wyjścia do budżetowania kosztów ochrony środowiska.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę oceny efektywności ekonomicznej "Programu segregacji odpadów dla miasta Krakowa" w skali mikro. Ocenę przeprowadzono na podstawie analizy korzyści i kosztów (Benefit/Cost/Analysis).
Praktyczne znaczenie gospodarki funduszowej w zakresie ochrony środowiska w Polsce sprowadza się do uniezależnienia finansowania ochrony środowiska od środków budżetowych. Pomimo normatywnego określenia źródeł przychodów funduszy, problemy interpretacyjne mogą pojawić się w związku z faktem, że decyzje finansowe dotyczące samorządowych funduszy ochrony środowiska podejmują organy posiadające również określone kompetencje budżetowe. Zgodnie z orzecznictwem Naczelnego Sądu Administracyjnego nadzór nad działalnością funduszy ochrony środowiska powinien być rozumiany jako nadzór nad „wszelką działalnością", z którą jest związane podejmowanie uchwał. Pogląd ten może jednak budzić pewne wątpliwości w praktyce stosowania prawa. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest naświetlenie stosunku jednego z nowych państw członkowskich Unii Europejskiej - w tym wypadku Polski - do kwestii ambitnych planów w zakresie polityki klimatycznej i energetycznej na poziomie ponadnarodowym. Ekonomiczne konsekwencje implementacji najbardziej ambitnej wersji pakietu klimatyczno-energetycznego wygenerowałyby nieproporcjonalnie wysokie koszty dla polskiej gospodarki, w tym w szczególności dla sektora energetycznego, a w rezultacie dla budżetów gospodarstw domowych. Z polskiej perspektywy scenariusz taki mógł być kontrproduktywny wobec koncepcji bezpieczeństwa energetycznego zdefiniowanego w strategicznych (w perspektywie 2030 r.) dokumentach rządowych. Pomimo racjonalnych uzasadnień klimatycznej krucjaty podejmowanej w UE, jej polityczne i ekonomiczne koszty pozostawały w niektórych państwach członkowskich na tyle wysokie, że nie wahały się one używać argumentu weta blokującego podczas spotkań Rady Europejskiej. Niniejszy tekst dostarcza więc odpowiedzi na pytanie, dlaczego polskie weto było realnym zagrożeniem podczas szczytu europejskiego w grudniu 2008 roku. (abstrakt oryginalny)
Określono wpływ poszczególnych rodzajów i technik wykonywania zabiegów ochrony roślin na koszty całkowite ochrony roślin. Aby zrealizować powyższy cel sporządzono modele kosztów całkowitych ochrony roślin. Do elementów kosztów najsilniej wpływających na koszty całkowite w badanych uprawach należały: koszty zastosowanych lustracji, wrogów naturalnych, akarycydów, insektycydów i fungicydów, koszty zastosowania preparatów ochrony roślin przy pomocy opryskiwacza „Ślęza" i HP-300. (oryg. streszcz.)
Celem badań było zaprezentowanie poziomu kosztów ochrony środowiska w spółdzielniach mleczarskich w latach 2004-2010. Materiał do badań stanowiły informacje uzyskane z kwestionariusza wywiadu. Badaniami objęto 32 spółdzielnie mleczarskie nieprzerwanie funkcjonujące w okresie badawczym, według stanu na koniec 2005 roku. Szczególną uwagę zwrócono na opłaty spółdzielni za emisję zanieczyszczeń do atmosfery i przekroczenia dopuszczalnych norm tych zanieczyszczeń oraz hałasu, koszty gospodarki odpadami stałymi oraz koszty odprowadzania ścieków. Stwierdzono, że spółdzielnie mleczarskie ponoszą najwyższe koszty związane z gospodarką ściekami. Wysokie były również koszty związane z emisją zanieczyszczeń do atmosfery. Gospodarka związana z ochroną środowiska w spółdzielniach największych była stabilna i zbliżona do poprawnej. (abstrakt oryginalny)
20
75%
Zgodnie w wymaganiami ustawowymi podmioty przetwarzające akumulatory kwasowo-ołowiowe mają obowiązek uzyskiwać 65% minimalny poziom wydajności recyklingu w odniesieniu do masy zużytych akumulatorów. Z kolei zawarty w nich ołów powinien być poddany procesowi recyklingu w najwyższym możliwym stopniu, przy jednoczesnym uwzględnieniu istniejących technik i adekwatnych do nich kosztów. W artykule przedstawiono wyniki analizy ekobilansowej, dotyczące procesu zagospodarowania zużytych akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Produktem końcowym procesu jest ołów rafinowany. Opracowaniem objęto 2010 r., czyli rok pracy zakładu przerobu zużytych akumulatorów. Wyniki analizy przedstawiono w punktach środowiskowych (Pt) odzwierciedlających potencjalny poziom obciążeń środowiska. Wartość dodatnia oznacza negatywny wpływ na środowisko, wartość ujemna - korzyść środowiskową. Ocenę wpływu cyklu życia (LCIA) wykonano metodą Eco-indicator 99 przy wykorzystaniu oprogramowania SimaPro7.3.3. Wyniki przedstawiono w jedenastu kategoriach wpływu, a zgrupowano w trzech kategoriach szkód, tj. zdrowia ludzkiego, jakości ekosystemu oraz zużycia zasobów. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.