Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 41

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Krajobraz wsi
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote East European Countryside in Transition - Case Study of Serbia
100%
Współczesna wieś serbska jest zróżnicowana pod względem gęstości osadnictwa, funkcji, układu przestrzennego, materiałów używanych do budowy, sposobu użytkowania ziemi. Warunki naturalne, czas powstania, typ gospodarstw (o ile jeszcze funkcjonują na danym obszarze) i struktura społeczna - czynniki te wpływają na rozwój obszarów wiejskich i przemiany krajobrazu. Zmiany w sposobie gospodarowania i funkcjach wsi wpłynęły na przemiany architektury zabudowań wiejskich, które były przebudowywane na przestrzeni lat - nie zawsze z korzyścią dla zachowania dziedzictwa kulturowego. W niniejszym artykule zaprezentowano dowody na postępujące procesy urbanizacji na serbskiej wsi (tak jak i w innych europejskich krajach) wraz z odpowiednim materiałem ilustracyjnym. W procesie ciągłych przemian i rozwoju, uwaga powinna być skupiona na zachowaniu tożsamości miejsc i form. W tym celu zainicjowane zostały pewne projekty ukierunkowane na rozwój i odbudowę infrastruktury i ochronę dziedzictwa kulturowego. Zdaniem autora świadomość wartości kulturowej serbskiej wsi i krajobrazu wiejskiego, jako efekt historycznej kolonizacji, była ukształtowana w trakcie długiego procesu transformacji. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Wybrane aspekty oceny krajobrazu obszarów metropolitalnych
100%
Opracowanie zawiera propozycję zastosowania wskaźników krajobrazowych do opisu następstw wynikających z rozwoju obszarów metropolitalnych. Przedstawione ujęcie prezentuje możliwości prowadzenia oceny występujących zmian krajobrazu niezależnie od skali obserwowanych zjawisk. Dotyczy sposobu interpretacji w zakresie jakościowym, wobec którego istotne znaczenie ma płynność zachodzących procesów i ich wymiar czasowy. W stosunku do terenów podlegających silnej presji inwestycyjnej umożliwia równoważenie kryteriów przyrodniczych i ekonomicznych w planowaniu przestrzennym. Przedstawiona propozycja opisu krajobrazu sygnalizuje możliwy zbiór zagadnień obejmujący praktyczną ocenę zjawisk związanych z rozwojem obszarów metropolitalnych z punktu widzenia identyfikacji cech krajobrazu i jego ochrony.(fragment tekstu)
Pośród wielu istotnych zalet, jakie mają stare sady lub ich pozostałości, najistotniejsze wydają się przyrodnicze. Zbiorowiska starych drzew owocowych chronią glebę przed erozją wodną i wietrzną. Specyfika sadzenia starych sadów - duże odległości między poszczególnymi drzewami i wysoko wzniesione korony - umożliwia osłabianie siły wiatru. Ponadto sady to miejsce, gdzie żyje wiele gatunków zwierząt, przede wszystkim owadów i ptaków. Stare sady są dla nich miejscem żerowania i rozmnażania się. (fragment tekstu)
W pracy zwrócono uwagę na współczesne przemiany krajobrazów wiejskich regionu łódzkiego objętych zjawiskiem odłogowania oraz rozwojem różnorodnych form osadnictwa rekreacyjnego. W nawiązaniu do warunków siedliskowych przedstawiono obszary częstego występowania odłogów. Z perspektywy ekologiczno-krajobrazowej odniesiono się do fizjonomicznych i funkcjonalnych aspektów zarastania odłogujących terenów, wskazując na pozytywne następstwa wynikające z obecności obszarów spontanicznego rozwoju zbiorowisk roślinnych. Tereny porolne w wielu przypadkach stają się obszarami recepcyjnymi turystyki, a w szczególności miejscami intensywnego rozwoju osadnictwa rekreacyjnego, reprezentowanego przez "drugie domy" oraz działki letniskowe z trwałymi lub mobilnymi obiektami noclegowymi. W końcowej części artykułu przedstawiono liczne przykłady współwystępowania odłogów i terenów rekreacyjnych, jako potwierdzenie przemian funkcjonalnych na obszarach wiejskich regionu łódzkiego.(abstrakt oryginalny)
5
100%
W artykule podjęto problem społecznej percepcji przestrzeni wsi, który wydaje się być marginalizowany we współczesnych badaniach geograficznych. W pracach dotyczących doświadczania i wyobrażeń przestrzeni dominuje bowiem zainteresowanie przestrzenią zurbanizowaną. Opracowanie składa się z trzech zasadniczych części. W pierwszej kolejności wskazano na teoretyczne podstawy podjęcia badań nad wyobrażeniami wsi związane ze "zwrotem kulturowym" w naukach społecznych, w tym w geografii oraz wielowymiarowym rozumieniem "wsi" i "wiejskości". Następnie zaprezentowano dwie propozycje analizy i klasyfikacji odręcznych szkiców, które mogą służyć w badaniach subiektywnej przestrzeni wsi. W ostatniej części omówiono przykłady szkiców wybranych wsi, zwracając uwagę na szereg funkcji poznawczych i praktycznych, które jako subiektywne formy reprezentacji przestrzeni mogą spełniać w badaniach środowiska życia ludzi.(abstrakt oryginalny)
W pracy dokonano próby oceny krajobrazu pod względem jego wymiernej wartości. Zbadano przydatność oceny krajobrazu w procesie wyceny nieruchomości. Dokonano charakterystyki krajobrazów występujących w gminie Klucze. Uzyskano typy główne i szczegółowe krajobrazu rolniczego oraz krajobrazu osadniczego. Następnie przedstawiono kolejne etapy wyznaczenia wartości teoretycznej krajobrazu reprezentowanej przez Wskaźniki Istotności Terenu. Do ich wyznaczenia wykorzystano zbiór cech charakteryzujących strukturę przestrzenną wsi. Wyodrębniono cechy dotyczące struktury użytkowania ziemi, użytków rolnych, osadnictwa wiejskiego oraz warunków środowiska przyrodniczego. Uzyskano trzy grupy Wskaźników Istotności Terenu reprezentujących działalność rolniczą, pozarolniczą oraz rekreacyjną. Aby wykazać przydatność Wskaźników Istotności Terenu, a także ich praktyczne zastosowanie podjęto próbę porównania ich wartości z bazą cen rynkowych nieruchomości występujących w gminie Klucze. Wyniki analizy zilustrowano w postaci kartograficznej, uwzględniając powiązania Wskaźników Istotności Terenu z cenami nieruchomości zarówno gruntowych jak i budowlanych występujących na terenie gminy Klucze. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie ma na celu ustalenie wpływu opracowań planistycznych na wartość krajobrazu. Próbę oceny krajobrazu podjęto zarówno przed uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz po jego uchwaleniu. Ocenę przeprowadzono na podstawie zdjęć lotniczych badanego terenu oraz wizji lokalnej. W niniejszej pracy zawarta została analiza porównawcza planów zagospodarowania przestrzennego dotyczących opisywanego terenu. Obszar, który został poddany analizie to "Strefa Przemysłowa" wsi Morzychna. W celu określenia wpływu opracowań planistycznych na wartość krajobrazu zastosowano metodę krzywej Wejcherta. Metoda polega na umownym przedstawieniu wrażeń i doznań emocjonalnych obserwatora. Przyznając punkty w odpowiednio dobranej skali, obserwator kieruje się natężeniem doznań w określonych odstępach czasu lub, co pewien określony dystans. Autor metody proponuje skalę dziesięciopunktową oraz zanotowanie ich w postaci wykresu obrazującego zmienność wrażeń i doznań emocjonalnych powstających w kontakcie z krajobrazem.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest uzyskanie odpowiedzi na pytanie czy obecny wizerunek polskiej wsi i jej krajobraz może świadczyć o tym, że stanie się ona "ogrodem" Europy XXI wieku. Omówiono specyfikę przestrzeni polskiej wsi oraz przeanalizowano urok krajobrazu wiejskiego w opinii respondentów.
Krajobraz wsi postrzegany jest jako czynnik zespalający lokalną społeczność, a także jako motyw promocji miejscowości. Te socjologiczne i ekonomiczne podejścia widoczne są w strategiach rozwoju, a także planach zagospodarowania przestrzennego. Paradoksalnie nie przekłada się to na podnoszenie walorów krajobrazowych w następstwie dychotomii pomiędzy sferą materialną a duchową przestrzeni. Istnieje szansa na przywrócenie harmonii poprzez edukację regionalną i uspołecznienie procesu planowania.(abstrakt oryginalny)
Porównano usługi ekosystemowe tych samych krajobrazów rolniczych z okresu centralnie planowanej gospodarki upaństwowionej i gospodarki rynkowej. Określono je na podstawie bioróżnorodności krajobrazowej wynikającej z użytkowania i pokrycia terenu. Bioróżnorodność została określona na podstawie kompleksów roślinności rzeczywistej zdelimitowanych metodą symfitosocjologiczną, drogą kartowania terenowego. Kompleksy pozwoliły ocenić usługi z poziomu typów klasowych w hierarchicznej klasyfikacji CICES v4.3.(abstrakt oryginalny)
Krajobraz jest jednym z podstawowych uwarunkowań kształtujących współczesny wizerunek gminy, mającym istotny wpływ na rodzaj aktywności człowieka na płaszczyźnie ekonomicznej, społecznej oraz ekologicznej. Ma istotne znaczenie w rozwoju obszarów wiejskich, szczególnie ze względu na istotne walory atrakcyjności turystycznej, wyznaczając główne kierunki rozwoju przedsiębiorczości na tych terenach. Celem pracy jest ukazanie przedsiębiorczości turystycznej jako podstawowego kierunku rozwoju gmin wiejskich o szczególnie atrakcyjnym krajobrazie. Praca jest próbą odpowiedzi na pytanie, w jakim stopniu krajobraz obszarów wiejskich wpływa na rozwój aktywności mieszkańców tych środowisk w zakresie przedsiębiorczości turystycznej związanej z obsługą ruchu turystycznego. W pracy wykorzystano analizy badań własnych autora zrealizowane w woj. podkarpackim.(abstrakt oryginalny)
W świetle Europejskiej Konwencji Krajobrazowej (2000) krajobraz to obszar postrzegany przez ludzi, którego charakter jest wynikiem działalności i interakcji czynników przyrodniczych i/lub ludzkich. Krajobraz wpływa na jakość życia ludzi, niezależnie od miejsca ich przebywania: w mieście, na wsi, w obszarach cennych przyrodniczo i zdegradowanych, pięknych i zwyczajnych - "codziennych". W artykule przedstawiono rezultaty ankietowych badań jakości życia oraz krajobrazu kulturowego, przeprowadzonych w latach 2000-2007 wśród mieszkańców obszarów wiejskich województwa lubelskiego.(abstrakt oryginalny)
14
84%
: Celem pracy jest wskazanie znaczenia ziemi jako zasobu lokalnego w rozwoju wsi, zwłaszcza w kontekście zarządzania nią i prowadzonej polityki przestrzennej. Poprzez identyfikację i charakterystykę uwarunkowań oraz samego przebiegu procesu planowania przestrzennego nowego centrum miejscowości Rokietnica, będącej ośrodkiem administracyjnym gminy wiejskiej w powiecie poznańskim, przedstawiono złożoność i wagę strategicznego podejścia do zarządzania przestrzenią na obszarze wiejskim w strefie podmiejskiej. Dzięki przeprowadzonej analizie procesu kształtowania nowej przestrzeni centrum wsi przedstawiono cele wdrożenia, a także czynniki sprzyjające oraz bariery napotykane podczas realizacji projektu. Jednocześnie w pracy wskazano dobre praktyki w zarządzaniu zasobami lokalnymi i polityce przestrzennej gminy wiejskiej. Do podjęcia badań w oparciu o casus Rokietnicy skłoniło charakterystyczne położenie gminy i w związku z tym zmiana charakteru analizowanej wsi oraz świadome i kompleksowe podejście do planowania przestrzennego przez władze samorządowe. Warta odnotowania jest rozbudowana współpraca na linii: mieszkańcy - władze lokalne - przedstawiciele środowiska naukowego - urbaniści/architekci, która pojawiła się podczas opracowywania koncepcji zagospodarowania przestrzeni, a także zastosowanie innowacyjnych technik konsultacji społecznych, prezentacji założeń projektowych oraz skala przedsięwzięcia i uwarunkowania procesu. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Analiza i waloryzacja krajobrazu gminy wiejskiej Ostróda
84%
W artykule zaprezentowano autorski warsztat metodyczny analizy i waloryzacji krajobrazu gminy wiejskiej stworzony na potrzeby planowania przestrzennego. Badaniami objęto obszar gminy Ostróda o powierzchni 401 km2. W ramach analizy dokonano podziału terenu na jednostki krajobrazowe (typy i podtypy krajobrazu). Na terenie opracowania przeanalizowano powiązania kompozycyjne, wnętrza krajobrazowe, elementy wyróżniające się oraz ekspozycję. Do szczegółowej analizy krajobrazu wybrano 20 miejscowości. Dla każdej z nich opracowano dwie karty krajobrazu oraz wykonano uproszczoną waloryzację w postaci tabelarycznej.(abstrakt oryginalny)
Na obszarach wiejskich występuje bogactwo historycznych zasobów krajobrazu kulturowego, które mogą stanowić o rozwoju społeczno-gospodarczym tych terenów. Ochrona tych zasobów powinna mieć charakter proaktywnych działań wpływających na jakość krajobrazu oraz funkcjonalność tych obszarów. Celem studialnych badań krajobrazowych prowadzonych we wsi Długa Goślina w województwie wielkopolskim było określenie działań w ramach odnowy wsi, w formie potencjalnych wariantów (scenariuszy) rozwoju, możliwych do zaimplementowania również w innych jednostkach osadniczych. Długa Goślina wykazuje cechy typowe dla wielkopolskiej wsi - ograniczanie funkcji rolniczych na rzecz funkcji mieszkaniowych i usługowych, co powoduje deformację historycznego układu wsi. Wieś ta charakteryzuje się znaczną różnorodnością pod względem zasobów krajobrazu kulturowego, które odpowiednio zinterpretowane i zagospodarowane mogą stanowić istotne podstawy rozwoju lokalnego. W wyniku badań zaproponowano jako możliwy do realizacji scenariusz rozwoju turystyki kulturowej. Wariantem opcjonalnym lub równoległym - z racji funkcjonujących gospodarstw rolnych oraz bliskiego rynku zbytu - byłby rozwój w oparciu o koncepcję rolnictwa ekologicznego.Wydaje się, że zaproponowane warianty-scenariusze mają uniwersalny charakter i przy odpowiedniej ich adaptacji do lokalnych uwarunkowań mogą znaleźć zastosowanie w przedsięwzięciach odnowy wsi na terenie Wielkopolski.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Krajobraz wiejski jako projekt zbiorowy
84%
W artykule podjęto rozważania nad znaczeniem sfery zbiorowych wyobrażeń dla zachowania ładu przestrzennego obszarów wiejskich. Celowość badania wynika z efektów przestrzennych transformacji ustrojowej w Polsce po 1989 roku. Rozwojowi pozarolniczego zagospodarowania i użytkowania obszarów wiejskich towarzyszy zjawisko dezintegracji przestrzennej, zanik lokalnych cech krajobrazu oraz wzrost zagrożeń ekologicznych i społecznych. Wynika stąd konieczność poszukiwania zintegrowanych metod i innowacyjnych narzędzi podtrzymujących i przywracających równowagę, spójność i różnorodność. Wnioskowanie oparto na przeglądzie badań. Zwrócono uwagę, że warunkiem kształtowania ładu przestrzennego na określonym terytorium jest wspólna dla społeczności lokalnej wizja rozwoju konstruowana w procesie mediacji. Poszukiwano jej podstaw w ujęciach wiejskości, które wypracowała socjologia wsi oraz geografia humanistyczna. Następnie ukazano rolę partycypacji w negocjowaniu decyzji przestrzennych oraz rolę oddziaływania krajobrazu w kształtowaniu wyobrażenia terytorium. Zgromadzone argumenty doprowadziły do wniosku, że wizja rozwoju może powstawać w procesie partycypacyjnego zarządzania krajobrazem.(abstrakt oryginalny)
Autorzy przeprowadzili badania, wśród 230 rolników z terenu Polski Północnej, na temat możliwości wprowadzenia upraw topoli do gospodarstwa rolniczego i jak ten rodzaj produkcji rolniczej wpłynąłby na finanse gospodarstwa i wartości krajobrazu wiejskiego. Badania takie uzasadnia fakt ograniczenia produkcji żywności i konieczność poszukiwania innych możliwości osiągania dochodów przez rolników.
19
Content available remote Krajobraz wsi Ługwałd i jego współczesne transformacje
84%
W artykule dokonano oceny i waloryzacji wybranych elementów krajobrazu jednej z podmiejskich wsi warmińskich - Ługwałd w gminie Dywity. W ramach badań wykonano ogólną inwentaryzację wsi, analizę rozbudowy miejscowości, analizę i waloryzację zabudowy oraz przeprowadzono badania społeczne wśród mieszkańców. W artykule opisano zagadnienie współczesnych przekształceń przestrzeni podmiejskich w Polsce oraz ładu przestrzennego i estetyzacji krajobrazu wiejskiego w odniesieniu do programu odnowy wsi.(abstrakt oryginalny)
20
84%
Drugie domy, w tym celowo zbudowane domy letniskowe i zaadaptowane istniejące gospodarstwa rolne, stanowią istotny i coraz częstszy element zagospodarowania obszarów wiejskich o wysokich walorach krajobrazowych. W niniejszym opracowaniu zanalizowano wpływ, jaki rozwój drugich domów wywiera na zmiany krajobrazu kulturowego wsi na przykładzie regionu Borów Tucholskich. Na podstawie historycznych źródeł teledetekcyjnych i kartograficznych oraz badań terenowych dokonano analizy i oceny procesów przemian morfologii oraz fizjonomii osadnictwa wiejskiego wskutek ekspansji drugich domów.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.