Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Krajowa standaryzacja rachunkowości
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Cel: Celem artykułu jest ocena skali rozbieżności między Międzynarodowym Standardem Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) 15 a polskimi rozwiązaniami, które obowiązują (lub wkrótce będą obowiązywać) w obszarze ujmowania i pomiaru przychodów ze sprzedaży. Metodyka/podejście badawcze: W artykule zastosowano metody analizy literatury przedmiotu oraz aktów prawnych, w tym głównie ustawy o rachunkowości, Krajowych Standardów Rachunkowości (KSR), a także właściwych MSR i MSSF. Wyniki: Przeprowadzone badania dowodzą, że przepisy polskie dotyczące przychodów, oceniane na tle międzynarodowym, tworzą dwa segmenty. Pierwszy z nich to KSR nr 15 - w relacji do MSSF 15 zawiera regulacje generalnie zbieżne, zwłaszcza w kwestiach ogólnych zasad rozpoznawania przychodów oraz metodyki pomiaru przychodów ujmowanych w określonym momencie. Na drugi segment składają się: ustawa o rachunkowości oraz KSR nr 3, tworzone na podstawie nieaktualnych już MSR 18 i MSR 11, a dotyczące rozpoznawania przychodów w miarę upływu czasu. Praktyczne implikacje: Artykuł wskazuje na rozbieżności między regulacjami polskimi i międzynarodowymi w zakresie ujmowania i pomiaru przychodów, co może być ważne dla przedsiębiorstw zmieniających podstawę przygotowania sprawozdania finansowego z ustawy o rachunkowości na MSSF. Oryginalność: Artykuł jest pierwszym opracowaniem, w którym dokonano oceny stopnia zgodności polskich i międzynarodowych przepisów w obszarze ujmowania i pomiaru przychodów ze sprzedaży. (abstrakt oryginalny)
W Polsce koncepcja partnerstwa publiczno-prywatnego rodzi wiele dylematów w zakresie wyceny, ewidencji oraz sprawozdawczości zasadniczych aktywów i zobowiązań. Naprzeciw tym problemom wychodzi Krajowy Standard Rachunkowości nr 10, w którym wskazano zasady ujęcia partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) w systemach rachunkowości strony publicznej i prywatnej. Celem artykułu jest analiza i ocena rozwiązań przyjętych w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 10 na tle syntetycznej charakterystyki partnerstwa publiczno-prywatnego. Metody badawcze zastosowane w artykule opierają się na krytycznej analizie krajowych aktów prawych, analizie porównawczej krajowych i międzynarodowych standardów rachunkowości oraz analizie literatury z zakresu PPP, finansów publicznych i rachunkowości finansowej. W artykule wykorzystano wnioski z obserwacji finansowych aspektów realizowanych w Polsce wybranych umów o partnerstwie publiczno-prywatnym oraz umów o koncesji na roboty budowlane i usługi. (abstrakt oryginalny)
Wzrost popytu porównywalności sprawozdań finansowych, szczególnie w przypadku firm zarejestrowanych na giełdzie, powoduje wzrost znaczenia standaryzacji i harmonizacji rachunkowości. Kroki do zjednoczenia polskiej rachunkowości z międzynarodowymi przepisami zostały podjęte po zmianach, które nastąpiły w Polsce w 1989 roku. W artykule przedstawiono osiągnięcia w procesie standaryzacji i harmonizacji rachunkowości w Polsce, szczególnie podkreślając korzystanie z MSR i MSSF.
Autor przypomina historię procesu globalizacji międzynarodowych standardów rozpoczętą przez Pana Henryka Benson i kontynuowaną przez IASC (od 2001 RMSR). Wspomniano o współpracy z SEC i FASB. Struktura istniejących przepisów w Polsce została opisana jako proces dostosowywania polskiego GAAP z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej.
Celem niniejszego opracowania jest przeprowadzenie analizy porównawczej międzynarodowych i polskich standardów rachunkowości w aspekcie identyfikacji różnic zachodzących między tymi regulacjami. Ponadto podjęta zostanie próba ustalenia obszarów, w których różnice te mogą wpływać w sposób najbardziej istotny na sprawozdania finansowe sporządzone według różnych regulacji. (fragment tekstu)
Opracowanie ogólnych reguł sporządzania sprawozdania zarządu przez większe i mniejsze firmy o różnorodnym profilu działalności było sporym wyzwaniem. Czas pokaże, czy nowy KSR nr 9 spełni oczekiwania.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie ewolucji przepisów rachunkowości w Polsce w latach 1980-2013 na tle zmian regulacji rachunkowości w Europie. Ewolucja przepisów związana jest z harmonizacją i standaryzacją zagadnień dotyczących rachunkowości w skali międzynarodowej. Ujednolicenie przepisów ma sprzyjać porównywalności i przejrzystości sprawozdań finansowych i jednocześnie ułatwiać prowadzenie biznesu w skali międzynarodowej. W ramach zmian regulacji rachunkowości w skali Europy wykształciły się dwa nurty: a) nurt pierwszy - zwiększanie ilości i zakresu ujawnień w sprawozdaniu finansowym oraz rozbudowa modelu prezentacji sprawozdań finansowych; b) nurt drugi - uproszczenie raportowania dla małych i średnich jednostek, prowadzące do zmniejszania liczby ujawnień oraz uproszczeń w zakresie modelu prezentacji sprawozdań finansowych. Nurt pierwszy związany był z koniecznością ochrony interesów inwestorów i stwierdzeniem niewystarczającej liczby ujawnień oraz małej przejrzystości sprawozdań. Nurt drugi wynika z konieczności ułatwienia małym i średnim firmom prowadzenia rachunkowości i sporządzania sprawozdań finansowych. (abstrakt oryginalny)
Cel: W artykule zaproponowano modele rozliczeniowe umożliwiające ujęcie dodatnich wartości początkowych składników aktywów zorganizowanej części przedsiębiorstwa w sytuacji, gdy generuje ono ujemną wartość dochodową, a w konsekwencji powinna być wyceniona według ujemnej wartości godziwej. Metodyka/podejście badawcze: Opracowanie ma charakter metodologiczny i zawiera modele wyprowadzone na drodze dedukcyjnej z regulacji prawnych rachunkowości w Polsce, tj. ustawy o rachunkowości i Krajowych Standardów Rachunkowości, oparte na normatywnej teorii rachunkowości. Wyniki: Sformułowano trzy modele rozliczeniowe umożliwiające ujęcie dodatnich wartości początkowych składników aktywów zorganizowanej części przedsiębiorstwa o ujemnej wartości godziwej. Są to: Model Całościowych Współczynników Korygujących, Model Malejących Współczynników Korygujących i Model Sumy Cyfr Rocznych. Rozważono uwarunkowania ich aplikacji i zilustrowano je przykładem schematycznym. Ograniczenia/implikacje badawcze: Proponowane modele mogą zostać zastosowane i zweryfikowane na konkretnych przypadkach połączeń w Polsce, aby ocenić użyteczność poszczególnych modeli. Oryginalność/wartość: Artykuł zawiera oryginalne propozycje modeli umożliwiających rozliczenie ujemnej wartości godziwej zgodnie z polskimi regulacjami rachunkowości jako wypełnienie luki badawczej polegającej na braku właściwej metody rozliczenia wartości w takim przypadku zgodnie z tymi regulacjami. (abstrakt oryginalny)
Cele artykułu jest omówienie poszczególnych etapów procesu harmonizacji rachunkowości w Polsce. Przedstawiono znaczenie ustawy o rachunkowości zarówno tej z 1994 r. jak i 2000 r. dla procesów harmonizacji. Wspomniano o Komitecie Standardów Rachunkowości powołanym przez Ministra Finansów w 2001 r. w celów wydawania i ujednolicania Krajowych Standardów Rachunkowości.
Celem niniejszego opracowania jest próba zarysowania zależności między zasadą kontynuacji działania oraz zagrożeniami mogącymi negatywnie wpłynąć na zdolność jednostki do kontynuowania działalności i wiarygodnością sprawozdań finansowych. Poruszana problematyka nabiera szczególnego znaczenia z punktu widzenia oczekiwań szerokiego grona użytkowników sprawozdań co do wiarygodności informacji sprawozdawczej w warunkach ryzyka gospodarczego. (fragment tekstu)
11
Content available remote IFRS Adoption and its Implementations in Azerbaijan
84%
Celem opracowania jest zaprezentowanie Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (IFRS), których zasady od 2008 roku obowiązują przedsiębiorstwa w Unii Europejskiej i Azerbejdżanie. Z przeprowadzonej analizy wynika, że wdrożenie tych standardów przyczyniło się znacząco do zwiększenia przejrzystości i efektywności sprawozdań finansowych. W artykule autorzy starali się określić, czy istnieją bodźce dla przedsiębiorstw i banków w Azerbejdżanie do wdrożenia standardów. Z badań wynika, że wdrożenie zasad IFRS jest pomocne w utrzymaniu stabilności systemu finansowego, a także ma pozytywne efekty ekonomiczne. (abstrakt oryginalny)
Niniejsze opracowanie ma na celu przedstawienie najważniejszych zagadnień zawartych w projekcie Krajowego Standardu Rachunkowości "Niezakończone usługi budowlane", dalej zwanego KSR, i porównanie ich z odpowiednimi rozwiązaniami przyjętymi w MSR 11. (fragment tekstu)
Narzędziem, które pozwala na przedstawienie skutków wyceny podatkowej poszczególnych składników majątku czy źródeł jego finansowania, jednocześnie pozwalając na zbliżenie sprawozdania finansowego przedsiębiorstwa do wiernego i rzetelnego odwzorowania rzeczywistości gospodarczej, jest opisany w niniejszym artykule podatek odroczony. (...) Autor nakreśla w pierwszej kolejności ogólną charakterystykę systemów prawa bilansowego i podatkowego oraz sposobu, w jaki mierzą one rezultat działalności za dany okres. W dalszej części opisano sposób obliczania i ewidencjonowania podatku odroczonego z podziałem na aktywa i rezerwy z tego tytułu oraz wpływ podatku odroczonego na sprawozdanie finansowe przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
Niniejsze opracowanie ma na celu m. in. zaprezentowanie zmian w zakresie wyceny należności kredytowych po 1 stycznia 2005 r. oraz ocenę ich wpływu na sytuację kapitałowo-wynikową banku. Zwrócono także uwagę na znaczenie zmian w obszarze wyceny kredytów dla klientów banków i ich właścicieli (akcjonariuszy). (fragment tekstu)
W artykule skoncentrowano rozważania wokół krajowego standardu rachunkowości nr 1 "Rachunek przepływów pieniężnych". Omówiono zmiany wprowadzone tym standardem oraz problemy nadal nie rozwiązane w zakresie sporządzania rachunku przepływów pieniężnych.
Rozszerzenie międzynarodowych powiązań gospodarczych generuje zarówno przepływ kapitałów, jak i powoduje szereg problemów związanych z porównywalnością interpretacją i analizą informacji, których źródłem jest rachunkowość, a zwłaszcza sprawozdawczość finansowa. Wykształcone przez różne czynniki w poszczególnych krajach systemy rachunkowości różnią się bowiem między sobą i mimo wyodrębnienia podstawowych modeli stosowanych w świecie, niezbędny staje się proces ich harmonizacji i standaryzacji. Problematyką tą zajmują się organizacje międzynarodowe, współpracujące m.in. na rzecz ograniczenia obszaru różnic między Dyrektywami Unijnymi a Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcono modelom rachunkowości ponieważ w każdym kraju obowiązuje inny system rachunkowości. Wymieniono tu cztery modele wyróżnione przez G. G. Muller'a, przy czym dwa mają charakter makroekonomiczny a pozostałe dwa mikroekonomiczny. Opisano tendencje leseferyzmu i narodowej ekonomii obowiązujące w krajach europejskich. W pierwszej z nich jest wymógł prawdziwego i rzetelnego obrazu ma nadrzędne znaczenie w stosunku do zgodności z prawem, natomiast w drugiej prawdziwy i rzetelny obraz jest zdegradowany do pozycji podporządkowanej a nadrzędne znaczenie ma zgodność z prawem.
Pomimo że istnieje system uniwersalnych zasad rachunkowości, rozwiązania ewidencyjne rachunkowości w różnych krajach mają swoją specyfikę. Wynika to z faktu, że ukształtowały się one w konkretnych warunkach historycznych i kulturowych. Globalizacja powoduje konieczność modyfikacji tych rozwiązań w celu ujednolicenia zasad stosowanych w różnych krajach. Głównym celem rachunkowości międzynarodowej jest dążenie do harmonizacji i standaryzacji zasad rachunkowości. Podstawowym narzędziem zapewniającym wiarygodność informacji ekonomicznych zawartych w sprawozdaniach finansowych jest badanie przez niezależnego biegłego rewidenta. W artykule dokonano przeglądu bieżących regulacji normatywnych dotyczących badania sprawozdań finansowych oraz ich krótkiej oceny. W opracowaniu zwrócono także uwagę na bardzo aktualne przepisy dotyczące edukacji i etyki zawodowych księgowych. (fragment tekstu)
Sytuacja majątkowa, finansowa oraz wynik finansowy przedsiębiorstwa przedstawione w sprawozdaniu finansowym powinny możliwie najdokładniej odzwierciedlać rzeczywistość. Rozwiązania przyjęte w obszarze wyceny mają podłoże praktyczne. Powinny jednak posiadać mocny fundament w teoretycznym dorobku rachunkowości. Ze względu na złożoność sfery gospodarczej wielokrotnie pojawiają się sytuacje trudne, wymagające niestandardowych rozwiązań. Zasada wiernego i rzetelnego obrazu jest koronnym argumentem w forsowaniu rozwiązań nietypowych, niecodziennych, a problematyka kontraktów długoterminowych jest na to wyjątkowo dobrym przykładem. (abstrakt oryginalny)
Omówiono wewnątrzkrajowe uwarunkowania procesów standaryzacji rachunkowości, standaryzację rachunkowości w skali międzynarodowej, obszary standaryzacji, zaawansowanie jej w Polsce.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.