Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Kredytowanie gmin
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Gminy są podmiotami, które z mocy ustawy o finansach publicznych nie mogą zbankrutować, więc banki oceniają je jako klientów godnych zainteresowania. W artykule oceniono ryzyko występujące w kredytowaniu tych podmiotów gospodarczych oraz przedstawiono zapotrzebowanie gmin na kredyty.
W niniejszym artykule autor podjął próbę skonstruowania miernika zdolności kredytowej gminy. W tym celu wykorzystano metody wielowymiarowej analizy porównawczej, w szczególności jej narzędzie, jakim jest zmienna syntetyczna. Zaprojektowany miernik agreguje informacje finansowe na temat działalności gminy, co pozwala uzyskać pełen obraz jej sytuacji finansowej, determinującej w największym stopniu jej zdolność do spłaty dotychczasowego i potencjalnego długu. Skonstruowany miernik wypróbowano w działaniu, wyznaczając jego wartości dla gmin województwa wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Otrzymane rezultaty pozwoliły na sformułowanie generalnych wniosków na temat kształtowania się jakości kredytowej badanych gmin. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Metodyka oceny zdolności kredytowej gminy i jej determinanty
75%
Celem pracy jest przybliżenie pojęcia zdolności kredytowej w odniesieniu do jednostek samorządu terytorialnego oraz wskazanie narzędzi wykorzystywanych podczas tej oceny. (fragment tekstu)
W opracowaniu przedstawiono w zarysie różnorodne formy kredytu oraz typy lokalnych banków (komunalne kasy oszczędności, banki hipoteczne), które mają za zadanie wspomóc finansowanie działalności samorządów lokalnych.
Jednostki samorządu terytorialnego zobowiązane są do wykonywania wielu zadań o podstawowym znaczeniu dla społeczności lokalnych. Ich realizacja wymaga nakładów finansowych niejednokrotnie przekraczających możliwości samofinansowania przez te podmioty. Celem badania będącego przedmiotem opracowania jest wykazanie wpływu regulacji prawnych (zarówno pozytywnego, jak i negatywnego) na możliwości pozyskiwania finansowania przez gminy. Artykuł podejmuje problematykę najważniejszych aspektów otoczenia regulacyjnego istotnego dla możliwości pozyskiwania finansowania zewnętrznego przez jednostki samorządu terytorialnego. Autor koncentruje się na najmniejszych organizacyjnie podmiotach samorządowych - gminach. Na potrzeby artykułu przeprowadzony został podział czynników regulacyjnych na popytowe - ograniczające bezpośrednio jednostki samorządowe poprzez limity zadłużenia oraz podażowe - wpływające na skłonność banków do finansowania podmiotów władz lokalnych. Autor opiera analizę na danych pozyskanych ze sprawozdań finansowych gmin oraz banków. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Bankrupt UK Cities : PD Model for Credit Risk in Sub-Sovereign Sector
75%
We develop a PD model (PD - probability of default) for sub-sovereign entities, namely UK municipalities. Our methodology serves as an alternative for banks that use the standardised approach or scorecard-based models for assessing the probability of default for municipalities, local authorities and other sub-sovereign entities. Focusing on credit exposures to municipalities, we address the concerns that sub-sovereign and sovereign entities are nowadays more risky than large corporate or bank entities. Furthermore, discussing the current and forthcoming regulatory frameworks for credit risk models, we point to the existence of contradictory regulations and argue that dispensing with the conservative approach may lead to a build-up of credit risk that cannot be accurately captured. With this in mind, we argue that PD models should remain conservative so that banks can accumulate sufficient capital to cover the crisis-induced default exposures. (original abstract)
W zależności od celu, na jaki samorząd potrzebuje środki, może on skorzystać z różnych form kredytowania. Umowa na świadczenie kredytu musi nastąpić w drodze wygranego przez banie przetargu (oprócz kredytu w rachunku bankowym, który jest przeznaczany na sfinansowanie przejściowego deficytu gminy i który jest oferowany przy okazji kompleksowej obsługi samorządu przez bank, który wygrał przetarg). Samorządy dzięki zaciągniętym kredytom mogą pokryć bieżące wydatki oraz realizować różnego typu inwestycje, na które brakuje środków własnych w budżecie.(fragment tekstu)
W artykule przedstawiono analizę kredytowania samorządu gminnego przez Bank Spółdzielczy w Szczucinie w latach 1997-2002. Scharakteryzowano także podstawowe usługi bankowe oferowane przez badany Bank gminom.
Autor omawia wydatki władz lokalnych, inwestycje samorządów oraz zwiększającą się aktywność polskich banków w sektorze samorządowym. Bank Światowy z rządem polskim, Powszechnym Bankiem Kredytowym, Bankiem Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych finalizuje Projekt Finansowania Komunalnego, którego celem jest wypełnienie luki w dostępności funduszy długoterminowych niezbędnych do infrastrukturalnych przedsięwzięć gmin.
Kredyty i pożyczki stanowią najbardziej popularny instrument zaciągania długu przez jednostki samorządu terytorialnego w Polsce. W latach 2002-2010 ich wartość zwiększyła się z 4,74 do 17,32 mld zł. W artykule zaprezentowano specyfikę kredytów dla jednostek samorządu terytorialnego oraz perspektywy ich rozwoju do 2015 roku. Scharakteryzowano ryzyko, dochodowość i marże poszczególnych rodzajów tych kredytów. Omówiono także czynniki, które poddawane są analizie w procesie oceny zdolności kredytowej jednostek samorządu terytorialnego. (abstrakt oryginalny)
W latach dziewięćdziesiątych głównym zabezpieczeniem kredytu udzielanego samorządom na poziomie gminy była hipoteka. Obecnie upowszechnia się zabezpieczenie przez Weksel. Zabezpieczenia oparte na hipotece okazały się kłopotliwe z uwagi na fakt, że hipoteka taka oparta jest na obiektach użyteczności publicznej, co znacznie utrudnia ewentualną egzekucję w przyszłości. Artykuł omawia temat wekslowego zabezpieczenia kredytów zaciąganych przez gminy.
W artykule omówiono zjawisko decentralizacji finansów publicznych oraz prawne podstawy gospodarki finansowej gminy. Przedstawiono zewnętrzne źródła pozyskiwania środków finansowych przez gminy, a także zagadnienie dotyczące pożyczek i kredytów bankowych dla gmin.
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz Komisja Europejska uruchamiają instrumentarium mające ułatwić gminom finansowanie projektów infrastrukturalnych. Pierwszym polskim partnerem EBOiR i KE do jego uruchomienia w Polsce jest ING Bank Śląski.
Autorka definiuje pojęcie infrastruktury technicznej oraz charakteryzuje źródła finansowania inwestycji gminnych z zakresu lokalnej infrastruktury technicznej takie jak: dotacje i subwencje z budżetu państwa, państwowe fundusze celowe, Fundacja Zaopatrzenia Wsi w Wodę, kredyty z Banku Światowego, obligacje komunalne, czyny społeczne, samoopodatkowanie się mieszkańców, Eko-Fundusz oraz Agencja Rozwoju Komunalnego.
Artykuł omawia przyczyny i sposoby zadłużania się jednostek samorządu lokalnego. Zapoznaje z niektórymi barierami, hamującymi rozwój komunalnego rynku kredytowego w Polsce.
Przedstawiono wyniki badań rynkowych przeprowadzonych w 2000 r. przez Fundację Edukacji i Badań Bankowych na temat bankowego segmentu gmin. Omówiono kryteria mające wpływ na wybór przez gminy banku podstawowego. Podkreślono, że wysokie odsetki ocen negatywnych wskazują na niedostateczne przygotowanie banków do współpracy z gminami.
Tematem rozważań jest gmina jako atrakcyjny klient dla sektora bankowego. Szczególną uwagę poświęcono ocenie zdolności kredytowej gminy, która polega na ocenie jej bieżącej i przyszłej kondycji finansowej. Zaproponowano wykorzystanie metody punktowej, jako jednej z metod oceny zdolności kredytowej. Polega ona na przypisywaniu danym wielkościom wskaźników określonych wartości punktowych. W tym celu wyróżniono następujące wskaźniki: dotyczące dochodów gminy, wydatków inwestycyjnych, obsługi zadłużenia oraz wskaźnik udziału podatków od nieruchomości.
Analiza badania procesów dostosowawczych banków spółdzielczych do warunków gospodarki rynkowej na terenie 30 gmin w pięciu województwach (elbląskim, leszczyńskim, łomżyńskim, tarnowskim, zamojskim). We wniosku końcowym autor uzasadnia konieczność powołania dodatkowych placówek, np. kas komunalnych, spółdzielczych kas kredytowo-oszczędnościowych lub innych banków, wobec małego nasycenia podobnymi instytucjami obszarów wiejskich.
Podstawą samodzielności finansowej jednostek samorządu terytorialnego są dochody własne, możliwości finansowania inwestycji i posiadanie zdolności kredytowej. W artykule poddano badaniu wymienione elementy i ich zmiany w latach 2008-2017. Przeprowadzona analiza jest podstawą wniosków szczegółowych i konkluzji generalnej - gminy mają ograniczoną samodzielność finansową. (abstrakt oryginalny)
W artykule zanalizowano sytuację finansową gmin w latach 1995-1999 oraz określono potrzeby inwestycyjne gmin i sposoby ich finansowania. W badanym okresie niekorzystne dla gmin zjawiska wystąpiły zarówno po stronie dochodów jak i wydatków budżetowych. Obserwuje się systematyczny spadek dynamiki dochodów i wydatków. Dominującą formą finansowania deficytu budżetów gmin były kredyty bankowe i pożyczki. W konkluzji przedstawiono argumenty uzasadniające szersze niż dotychczas wykorzystanie zwrotnych źródeł finansowania inwestycji.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.