Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 125

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Kreowanie wartości przedsiębiorstwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Złożone uwarunkowania gospodarki opartej na wiedzy wymuszające przyjęcie nowych paradygmatów zarządzania współczesnym przedsiębiorstwem sprawiają, że powszechną akceptację zyskuje pogląd uznający maksymalizację wartości rynkowej przedsiębiorstwa za nadrzędny i główny strategiczny cel działalności menedżerów. Konsekwencją powyższego stwierdzenia jest opinia, że niezależnie do formy organizacyjno- prawnej danej firmy, czy też typu jej własności, każdy właściciel bądź organ założycielski oczekuje w perspektywie strategicznej wzrostu wartości organizacji. Kreowanie wartości przedsiębiorstwa można zatem uznać za podstawowy cel każdego podmiotu gospodarczego działającego w konkurencyjnym otoczeniu rynkowym. Wzrost wartości firmy, wyrażający efektywność zaangażowanego kapitału, jest pochodną umiejętnego wykorzystywania wiedzy, dzięki której możemy zdiagnozować źródła dochodu przedsiębiorstwa i czynniki generujące wartość, oraz zdolności do skutecznego zarządzania nimi. Zdiagnozowanie czynników i elementów, które w największym stopniu przyczyniają się do budowania wartości danej organizacji musi być procesem pierwotnym. Popełnienie błędu na etapie rozpoznania determinant odpowiedzialnych za kreację wartości przedsiębiorstwa będzie miało daleko idące negatywne implikacje rzutujące na dalsze podejmowane działania. (fragment tekstu)
2
Content available remote Zarządzanie wartością przedsiębiorstwa - logika i prawidłowości
80%
Koncepcja zarządzania wartością firmy i jej ważne elementy składowe stanowią przedmiot okresowej krytyki. Dotyczy ona zwłaszcza czterech elementów: • nadmiernego uprzywilejowania jednej grup interesów w przedsiębiorstwie, tj. akcjonariuszy, • uspołecznienia kosztów i prywatyzacji zysków, •oderwania wynagrodzeń menedżerów od wzrostu wartości firmy, •koncentracji uwagi na finansowych źródłach i strategiach budowy wartości. (fragment tekstu)
3
Content available remote Determinanty efektywności przedsiębiorstw w obszarze kreowania wartości
80%
Cel - Postrzegając efektywność w ujęciu mikro- i makroekonomicznym oraz przyjmując pomnażanie wartości jako jej miarę, badaniu poddano dwa procesy ją kształtujące: kreowania wartości przynależnej właścicielom przedsiębiorstwa oraz tworzenia wartości dodanej transmitowanej do systemu ekonomicznego. Analizowaną strukturą jest mezostruktura gospodarki - jej elementami są działy PKD utworzone z całości, jakimi są przedsiębiorstwa. Metodologia badania - Wykorzystana została czynnikowa analiza długich szeregów czasowych wartości zdefiniowanych miar efektywności, miara rozproszenia obiektów oraz ocena pozycji rangowej i jej zmienność jako podstawa klasyfikacji. Badanie objęło także współzależności współczynnika zagęszczenia obiektów i miar efektywności. Wynik - Weryfikacji podlegało pięć hipotez cząstkowych, prowadzących do rewizji hipotezy głównej: w rozwoju przedsiębiorstw mezostruktury gospodarki ocenianym miarą efektywności w postaci kreowania wartości przynależnej właścicielom (stopa zwrotu z kapitału własnego), wynik finansowy jako stymulanta jest czynnikiem dominującym. Z punktu widzenia tworzenia wartości dodanej (składowej produktu krajowego), oddziałując na destymulantę w postaci wskaźnika zatrzymania wartości, jako czynnik wiodący wynik ten ogranicza jej stopę. Oryginalność/wartość - Badania mikro- oraz mezoekonomiczne pełnej zbiorowości przedsiębiorstw są rzadkie, nawet unikatowe. Czynnikami ograniczającymi ich prowadzenie są dostęp, zakres i złożoność danych liczbowych opisujących i charakteryzujących badane obiekty i struktury. Prezentowane wyniki badań bazują na obserwacji ponad 1 mln obiektookresów - przedsiębiorstw analizowanych w latach 1990-2013 w siedmiowymiarowej przestrzeni wyznaczonej miernikami finansowymi (zbiór pełny). (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 3
133-142
W czasach, w których produkty osiągają bardzo wysoką jakość, są do siebie podobne, łatwo osiągalne, a wymagania klientów nieustannie rosną, jedynie przedsiębiorstwa zorientowane na klienta mogą osiągnąć przewagę konkurencyjną. Narzędzia CRM mogą być kluczem do osiągnięcia tego celu. Wykorzystanie Contact Centre zwiększa możliwość bezpośredniego kontaktu z klientem, podczas którego możliwe jest zgromadzenie bardzo cennych informacji o przyzwyczajeniach, oczekiwaniach oraz niezaspokojonych potrzebach klientów. Uzyskaną wiedzę odpowiednio przetworzoną można następnie efektywnie wykorzystać do tworzenia długotrwałych relacji z klientami. Zgromadzone dane umożliwiają również wyodrębnienie grupy kluczowych klientów, którzy przynoszą największe zyski dla firmy i dlatego jej uwaga powinna być skupiona właśnie na tych osobach. Firmy unikną dzięki temu wydatkowania środków na nieefektywne działania skierowane do osób, które nie są zainteresowane produktem. Efektywne zarządzanie Call Centre w celu zaspokojenia potrzeb klientów jest wyzwaniem dla każdej firm. (fragment tekstu)
5
Content available remote Czynniki kreowania wartości banku komercyjnego
61%
Obecnie nadrzędnym celem strategicznym każdego przedsiębiorstwa prowadzącego działalność komercyjną jest kreowanie dodatkowej wartości, która przekłada się na zwiększenie rynkowej ceny przedsiębiorstwa. Na gruncie tego założenia zrodziła się filozofia zarządzania przez wartość (Value Based Management - VBM). Międzynarodowa konkurencja w zapotrzebowaniu na źródła finansowania działalności wymusza na spółkach kapitałowych uzyskiwanie ponadprzeciętnych zysków, przewyższających koszt zaangażowania kapitałów w prowadzoną działalność. Koncepcja zarządzania przez wartość łączy w swej fundamentalnej istocie aspekty zarządzania strategicznego i zarządzania finansowego. W instytucji finansowej typu bank komercyjny optymalne gospodarowanie aktywami i pasywami nabiera szczególnego znaczenia w procesie maksymalizacji jego rynkowej wartości. Zarządzanie przez wartość od strony finansów banku polega na realizacji wyższej stopy zwrotu z kapitału od kosztu zaangażowania w działalność operacyjną zasobów kapitałowych, zarówno obcych, jak i własnych. (fragment tekstu)
Cel - Celem pracy jest skonstruowanie syntetycznej miary wielkości przedsiębiorstwa, uwzględniającej zarówno czynniki determinujące jego wielkość, jak i wartość. Metodologia badania - Analiza metod oceny wielkości przedsiębiorstwa w literaturze i aktach prawnych. Analiza proponowanych metod wyceny wartości przedsiębiorstwa. Konstrukcja miernika syntetycznego z wykorzystaniem zmiennych unormowanych. Weryfikacja na podstawie wybranych spółek. Wynik - Skonstruowanie wskaźnika wielkości przedsiębiorstwa i pozytywna weryfikacja na podstawie danych empirycznych. Oryginalność/wartość - Kompleksowe podejście do problemu oceny wielkości przedsiębiorstwa, uwzględniające wszystkie determinanty wielkości, a także zawierające elementy kreowanej wartości przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
7
61%
Artykuł poświęcono sieciowemu kreowaniu wartości współczesnych przedsiębiorstw, w tym wartości kluczowego aktywa niematerialnego, jakim jest marka. Autorka przedstawia istotę procesu kreowania wartości we współczesnej gospodarce oraz porusza aspekty konfiguracji sprawnej sieci opartej na kapitale relacji i idei S-DLogic w kontekście gospodarki sieciowej. Zwraca szczególną uwagę na współkreację znaczeń w ramach celowo skonfigurowanej sieci interakcji i integracji zasobów, a także na transfer znaczeń, kluczowy dla tworzenia wartości. Artykuł stanowi syntezę wiedzy dotyczącą procesu sieciowego kreowania wartości, a także teoretyczne uzasadnienie dla dalszych badań nad determinantami identyfikacji konsumenta z marką w gospodarce sieciowej. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Rola systemu informacyjnego w tworzeniu wartości przedsiębiorstw
61%
Zarządzanie podmiotami gospodarczymi odbywa się poprzez analizę ich zasobów, warunków otoczenia oraz wyznaczonych celów do osiągnięcia. Czynności te realizuje się poprzez zgromadzenie i przetworzenie danych z wykorzystaniem systemu informacyjnego przedsiębiorstwa, również systemów informatycznych. Na przestrzeni ostatnich lat są one rozwijane, uzyskują nowe funkcjonalności. Odpowiednio skonstruowany system informacyjny pozwala zrealizować wyznaczone cele przy mniejszym zużyciu zasobów. Umożliwia to osiągnięcie przewagi konkurencyjnej oraz wykreowanie dodatkowej wartości, która w dłuższej perspektywie przekłada się na wzrost wartości podmiotu(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Efektywność procesów wartościotwórczych w przedsiębiorstwie
61%
Celem artykułu jest dokonanie przeglądu mierników w odniesieniu do najważniejszych wymiarów funkcjonowania i rozwoju przedsiębiorstwa, umożliwiających wieloaspektowy pomiar efektywności biznesowych procesów wartościotwórczych oraz wnioskowanie w zakresie kontynuowania i przeprowadzania zmian realizowanych procesów gospodarczych i ich wpływu na rynkową i dochodową wartość przedsiębiorstwa. Autorka postuluje nadanie priorytetowego znaczenia podjęciu procesowemu w kształtowaniu wartości przedsiębiorstwa, które reorientuje obszar podnoszenia efektywności z płaszczyzny funkcji i zadań na wielowymiarową przestrzeń biznesową, w której przebiegają procesy gospodarcze. (fragment tekstu)
10
61%
Celem artykułu jest przedstawienie istoty alokacji zasobów w procesie kreowania wartości przedsiębiorstw ciepłowniczych oraz wskazanie działań służących jej tworzeniu.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest uporządkowanie motywów związanych ze współtworzeniem wartości na przykładzie największej polskiej platformy crowdfundingowej "Polakpotrafi.pl", działającej na rynku od 2011 roku. Autorzy sformułowali dwa główne pytania badawcze: W jaki sposób projektodawcy motywują fundatorów do wsparcia projektów? oraz Czy projektodawcy dbają o długoterminowe relacje z fundatorami? Ze względu na cel badania oraz kontekst jako metodę badawczą wybrano netnografię [Kozinets, 2012]. Dla zachowania spójności analizowanej grupy skupiono się na pogłębionej analizie projektów w grupie "Muzyka". Grupę tę wybrano ze względu na liczebność udanych projektów. Do analizy sposobów motywowania fundatorów, wybrano ilościową i jakościową analizę treści, której poddano opis 108 udanych projektów oraz wpisy uczestników platformy "Polakpotrafi.pl" w grupie "Muzyka" od 2011 roku. Narzędziem badawczym był arkusz obserwacji, zawierający trzy główne kategorie poddawane obserwacji: kategorie odnoszące się do charakterystyki projektu, kategorie odnoszące się do motywowania fundatorów oraz kategorie odnoszące się do relacji z fundatorami. Ustalono, że w przypadku analizowanej kategorii najczęściej stosuje się motywowanie głównie w odniesieniu do czynników wewnętrznych. Mimo że w literaturze przedmiotu zwraca się uwagę na przydatność crowdfundingu do budowania relacji z klientami, nie zaobserwowaliśmy specjalnych starań projektodawców do podtrzymywania relacji po ufundowaniu projektu. Większość projektodawców traktuje ten sposób finansowania jako jednorazową transakcję. Poczynione obserwacje sugerują, że duża liczba kategorii prezentów, wsparcie mediów i obecność w mediach społecznościowych zwiększają kwoty pozyskane na projekt crowdfundingowy. (abstrakt oryginalny)
W artykule zwrócono uwagę na rolę zasobów niematerialnych na szczeblu makro- i mikroekonomicznym. Podkreślono związek pomiędzy zasobami niematerialnymi a wynikami podmiotów gospodarczych. Przedstawiono koncepcję kreowania wartości przedsiębiorstwa z uwzględnieniem goodwill.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Fuzje i przejęcia w procesach kreowania wartości przedsiębiorstw
61%
|
|
nr 38
587-596
Procesy fuzji i przejęć przedsiębiorstw są współcześnie postrzegane jako podstawowe elementy rozwoju zewnętrznego podmiotów funkcjonujących w gospodarce rynkowej. Idea tych procesów polega na tym, aby wspólnie działać efektywniej niż dotychczas i na większą skalę, maksymalizując jednocześnie obustronne korzyści. Stwarza to potencjalne szanse nie tylko na rozszerzenie udziałów rynkowych, lecz również na obniżkę kosztów i poprawę rentowności. Fuzje i przejęcia mogą byćzatem efektywnym sposobem poprawy wyników i zwiększenia wartości rynkowej przedsiębiorstwa, pod warunkiem, że umożliwiają osiąganie i maksymalizowanie efektów synergicznych między partnerami. Są one zatem wynikiem przyjętego sposobu postrzegania i realizacji aktywnej strategii rozwoju przedsiębiorstw, zakotwiczonej, zgodnie z dominującą obecnie w obszarze ekonomiki przedsiębiorstw tendencją, w koncepcji zarządzania wartością przedsiębiorstwa. W referacie zaprezentowano motywy przeprowadzania fuzji i przejęć oraz problematykę związaną z osiąganiem efektów synergii z nimi związanych, szczególnie w kontekście realizacji koncepcji zarządzania wartością przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Kreowanie wartości przedsiębiorstw w procesach fuzji i przejęć
61%
|
|
nr 38
597-606
Celem opracowania było określenie uwarunkowań procesu kreowania wartości w połączeniach przedsiębiorstw. Omówiono motywy fuzji i przejęć, ponadto przedstawiono proces kreowania wartości dla akcjonariuszy (na podstawie modeli Stewarta i Rappaporta). Opisano czynniki organizacyjne, od których zależy efektywność procesów połączeń. (abstrakt oryginalny)
Zarządzanie wartością przedsiębiorstwa to, jak powszechnie wiadomo, współczesny, dominujący sposób zarządzania, stosowany w wiodących spółkach kapitałowych na wszystkich kontynentach. Zawiera on zasady, propozycje i rozwiązania w zakresie podejmowania strategicznych i operacyjnych decyzji, mających na celu maksymalizację wartości przedsiębiorstwa. Zarządzanie wartością przedsiębiorstwa nie oznacza przy tym zwiększania korzyści wyłącznie akcjonariuszy. Polega ono na wielowymiarowym ukierunkowaniu na pomnażanie korzyści wszystkich grup interesów, by wzmacniali pozycję konkurencyjną przedsiębiorstwa. Trzeba jednak dodać, że między samymi interesariuszami oraz między nimi a przedsiębiorstwem występuje zazwyczaj konflikt interesów. Źródłem konfliktu jest chęć przejęcia jak największej wartości przez poszczególnych interesariuszy. (fragment tekstu)
Okres tworzenia wartości jest jednym z czynników wartości, któremu nie poświęca się zbyt wiele uwagi w teorii i praktyce wyceny. Przedsiębiorstwo jest zdolne do generowania stóp zwrotu z inwestycji przyrostowych, przewyższających koszt kapitału w momencie posiadania określonej przewagi konkurencyjnej na rynku. Utrzymanie przewagi konkurencyjnej jest możliwe w pewnym skończonym okresie czasu, jest ono determinowane przez wiele czynników. Prawidłowe określenie tego okresu z perspektywy przedsiębiorstwa wyceniającego swoją działalność przyczyni się do zwiększenia rzetelności wyceny. Druga perspektywa analizy tego parametru to perspektywa rynku i wyceny akcji przez rynek. Za pomocą określenia okresu przewagi konkurencyjnej, który zrówna rynkową wycenę udziałów z wyceną analityka, można zbadać rynkowe oczekiwania co do perspektyw badanej firmy na rynku i postrzegania jej pozycji konkurencyjnej oraz długości czasu, w jakim będzie utrzymana. Celem artykułu jest prezentacja obu perspektyw i narzędzi służących do ich analizy, a także przykłady zastosowania.(abstrakt oryginalny)
Metoda SWOT wykorzystywana jest zasadniczo do analizy strategicznej przedsiębiorstwa poprzez badanie otoczenia oraz analizy jego wnętrza, stanowić jednak może uzupełnienie analizy kondycji finansowej firmy. Stosowana może być do wskazania niefinansowych zależności pomiędzy badanymi zjawiskami i oceny wpływu tych zależności na tworzenie wartości przedsiębiorstwa. Pozwala również rozszerzyć badanie kondycji przedsiębiorstwa o ocenę otoczenia, mającego duży wpływ na wyniki osiągane przez firmy. Wynika z tego, że wykorzystać ją można również w procesach zarządzania wartością przedsiębiorstwa. Podstawowy cel przedsiębiorstwa w postaci maksymalizacji wartości wymaga zwrócenia uprzedniej uwagi na generatory przyszłej wartości przedsiębiorstwa. Wskazuje się na coraz większe zainteresowanie kwestią tzw. "miękkich" (niematerialnych) generatorów wartości, co wpływa na bezpośrednie przełożenie analizy SWOT na kształtowanie się wartości firmy.(fragment tekstu)
|
|
nr 4
37-44
Artykuł porusza temat reputacji przedsiębiorstwa, rozpatrywanej w kontekście generowania wartości przedsiębiorstwa poprzez tworzenie wartości dla klientów oraz oddziaływanie na wartość klientów dla przedsiębiorstwa. Autorka pokazała, jak dzięki dobrej reputacji tworzone są korzyści dla klientów, co przekłada się na wzrost wartości klientów dla firmy. Reputacja jest dobrem cennym i pożądanym, przez co jest wartością zarówno dla samego przedsiębiorstwa jak również dla jego interesariuszy. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Zmienność i wirtualność a proces kreowania wartości w otoczeniu chaotycznym
61%
Kreowanie wartości determinuje byt i rozwój współczesnego przedsiębiorstwa oraz wymaga od kadry menedżerskiej koncentrowania uwagi na dynamicznych procesach zachodzących wewnątrz i na zewnątrz organizacji, których natura, jak i przyczyny, nie zostały dotychczas wystarczająco rozpoznane. Przełomowe technologie i innowacje oraz towarzyszący im postęp techniczny i rewolucja informacyjna wzmagają złożoność zjawisk i zachowań, wyzwalają turbulencje i zawirowania nadające otoczeniu charakter chaotyczny. (fragment tekstu)
W ostatnich dwudziestu latach szczególną popularnością cieszy się koncepcja modeli biznesowych. W analizie modelu biznesowego i działaniach związanych z jego rozwojem upatruje się źródeł przewagi konkurencyjnej i długotrwałego wzrostu przedsiębiorstwa. W literaturze dostępnych jest szereg opracowań na ten temat, wśród autorów nie ma jednak zgody co do definicji modelu biznesowego ani powszechnie obowiązującego sposobu opisu tego zjawiska. Wykorzystywane w poszczególnych pracach podejścia często są przygotowywane na potrzeby konkretnego opracowania, a sam model biznesowy prezentowany jest na różnych poziomach szczegółowości. Celem tej pracy o charakterze teoretycznym jest przegląd i próba usystematyzowania dostępnych w literaturze definicji modelu biznesowego, opisów komponentów składających się na model biznesowy oraz kategoryzacji modeli biznesowych w formie typologii. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.