Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 112

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Księgi rachunkowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Celem artykułu jest prezentacja wymagań prawnych wobec ksiąg rachunkowych prowadzonych w ramach systemów informatycznych rachunkowości. Wymagania te zostały zdefiniowane przepisami ustawy o rachunkowości oraz jej nowelizacją, Warto zaznaczyć, że nowelizacja ustawy to zagadnienie ujęła znacznie szerzej i ujednoliciła wiele kwestii z tym związanych. (fragment tekstu)
Przedsiębiorstwo dąży do osiągnięcia zysków z przeprowadzanych operacji, stara się także unikać niepotrzebnego ryzyka. W tym celu podejmuje działania, które mają to ryzyko obniżyć i zwiększyć pewność działania. Jednym z rozwiązań jest wykorzystanie finansowych instrumentów zabezpieczających. Operacje na instrumentach finansowych wiążą się z koniecznością ich ewidencji w księgach rachunkowych. Problemy z tym związane będą przedmiotem rozważań niniejszego artykułu. (fragment tekstu)
Księgi rachunkowe prowadzone przy użyciu komputera mogą mieć postać zapisów lub zbiorów utrwalonych na nośnikach magnetycznych tylko w okresie poprzedzającym przeniesienie zapisów na nośnik trwały. Zapisy księgowe utrwalone na magnetycznym nośniku danych powinny być wydrukowane lub przeniesione na inny trwały nośnik danych w terminach przewidzianych w ustawie. (fragment tekstu)
Zgodnie z Uor księgi rachunkowe powinny być prowadzone rzetelnie, bezbłędnie, sprawdzalnie i bieżąco, natomiast sprawozdanie finansowe powinno rzetelnie i jasno przedstawiać sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy jednostki. Wymóg ten oznacza m.in., iż każde zdarzenie dotyczące danego okresu sprawozdawczego należy wprowadzić do ksiąg rachunkowych tego okresu, a każdą istotną informację zawrzeć w sprawozdaniu finansowym. W praktyce księgowej zdarzają się jednak różnego rodzaju błędy w zakresie ewidencji operacji gospodarczych, które nie zawsze zostają bieżąco rozpoznane. Celem artykułu jest wskazanie, w jaki sposób - w świetle Uor i standardów międzynarodowych - należy odzwierciedlać rozpoznane błędy lat ubiegłych w księgach rachunkowych i sprawozdaniu finansowym jednostki. Artykuł rozpoczyna ogólna charakterystyka i klasyfikacja błędów lat ubiegłych. Następnie przedstawiono zasady ujmowania tych błędów w księgach rachunkowych i sprawozdaniu finansowym w zależności od istotności i momentu rozpoznania błędu - przed czy po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za dany rok obrotowy. Poszczególne zagadnienia ilustrują praktyczne przykłady. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie założeń koncepcji rachunkowości otwartych ksiąg jako instrumentu zapewniającego przepływ informacji zarządczej między współpracującymi podmiotami. Praktyczne zastosowanie założeń tej koncepcji zilustrowane zostanie wynikami badań empirycznych prezentowanymi w literaturze przedmiotu oraz przykładową procedurą wymiany informacji opartą na zasadach rachunkowości otwartych ksiąg. (fragment tekstu)
Cel artykułu - Ukazanie istoty ksiąg rachunkowych w obliczaniu podstawy opodatkowania w podatku dochodowym na tle teorii podatku. Metodologia badania - Wykorzystano metodę analizy literatury oraz krytycznej analizy norm prawa podatkowego i rachunkowego, zapisów ustawy ordynacja podatkowa, ustawy o rachunkowości, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wynik - Dzięki przeprowadzonym badaniom przedstawiono definicje podatku w świetle nauki finansów i rachunkowości oraz kategorii rzetelności ksiąg rachunkowych. Oryginalność/wartość - Wartością dodaną publikacji jest oryginalne przedstawienie podatkowego aspektu ksiąg rachunkowych i ich znaczenia dla wymiaru podatku dochodowego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł został poświęcony ujmowaniu kosztów działalności przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych w literaturze polskiej. Analizowana dostępna literatura w zakresie ujmowania kosztów działalności przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych jest bardzo uboga. Przeprowadzone badania wskazują w zasadzie jej brak. Mimo że usługi realizowane przez te przedsiębiorstwa należą do powszechnych na terenie kraju. Dostępne nieliczne publikacje nacechowane są wzorcami rachunkowości finansowej opartej na wzorcowych zakładowych planach kont oraz klasycznej rachunkowości, tj. nakierowanej na potrzeby sprawozdawczości bilansowej i podatkowej. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie modeli ewidencji kosztów działalności polskich przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych prezentowanych w polskiej literaturze. W tym celu dokonano analizy dostępnej literatury krajowej w tym zakresie(abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony jest analizie ujmowania kosztów operacyjnych działalności przedsiębiorstwa. Ujmowanie kosztów działalności przedsiębiorstwa ma istotne znaczenie w konstrukcji systemu informacyjnego jego zarządzania. Zaś sposób ujęcia tych kosztów świadczy o znajomości kosztów jego działalności przez kadrę zarządzającą. Na podstawie analizy dostępnych wzorcowych zakładowych planów kont oraz literatury w zakresie rachunkowości i rachunku kosztów można jednoznacznie stwierdzić, że dominuje w nich nurt rozwiązań na potrzeby sprawozdawcze, tzw. księgowy. Wynikiem tego jest pewne przyzwyczajenie księgowych do stosowanych rozwiązań oraz brak komunikacji pomiędzy księgowymi i kadrą techniczną. W artykule przedstawiono sposób ujmowania kosztów działalności operacyjnej przedsiębiorstwa we wzorcowych planach kont i literaturze oraz potrzeby informacyjne kadry zarządzającej w zakresie ujmowania kosztów(abstrakt oryginalny)
Artykuł wskazuje zasadność ograniczenia wpływu prawa podatkowego na ujmowanie skutków podatkowych zdarzeń. Rozważaniom poddano kwestie, czy, kiedy oraz jak należy skutki te ujmować w rachunkowości. Opracowanie akcentuje konieczność uwzględniania prawa podatkowego przy rozstrzyganiu jedynie pierwszej z nich. (abstrakt oryginalny)
Przepływ dokumentacji przez różne komórki organizacyjne - od wpływu dokumentów do jednostki albo jego sporządzenia do momentu złożenia ich w archiwum - jest nazywany obiegiem dokumentów. Zasady sporządzania i przechowywania dokumentów określają przepisy prawne. Regulacje normatywne odnoszą się tylko do niektórych rodzajów dokumentacji, takich jak: akta założycielskie, osobowe i majątkowe, jak również dokumenty księgowe i dokumentacja podatkowa. W mniejszym wymiarze normy prawne dotyczą dokumentacji technicznej, operacyjnej i organizacyjnej. Dokument księgowy jest o wiele szerszym pojęciem niż pojęcie dowodu księgowego. Dokumenty księgowe są odzwierciedleniem treści zdarzeń gospodarczych, a dowody księgowe wyrażeniem operacji gospodarczych i są one podstawą zapisów w księgach rachunkowych. Oznacza to, że nie każdy dokument księgowy jest dowodem księgowym, jednak każdy dowód księgowy jest dokumentem księgowym (fragment tekstu)
W najbliższych miesiącach czeka nas kolejne zamknięcie ksiąg rachunkowych i sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego za rok 2002. Będzie to pierwszy bilans roczny po istotnych zmianach w przepisach o rachunkowości wynikających ze znowelizowanej ustawy o rachunkowości z 9 listopada 2000 r. (Dz. U. nr 113, poz. 1186) oraz rozporządzenia Ministra Finansów z 10 grudnia 2001 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości zakładów ubezpieczeń (Dz. U. nr 149, poz. 1671). W znowelizowanej ustawie uwzględniono w szerszym zakresie Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (MSR) obowiązujące w sektorze ubezpieczeń, przede wszystkim Dyrektywę 91/674/EEC Rady Wspólnot Europejskich z dnia 19 grudnia 1991 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych oraz skonsolidowanych sprawozdań finansowych zakładów ubezpieczeń.(fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest określenie zasad organizacji ksiąg rachunkowych, a w szczególności dziennika oraz księgi głównej i ksiąg pomocniczych, dla potrzeb sporządzania rachunku przepływów pieniężnych metodą bezpośrednią. W opracowaniu stawia się tezę, że prawidłowe sporządzenie rachunku przepływów pieniężnych wymaga rozwinięcia kont wpływów i wydatków lub kodowania zdarzeń gospodarczych ujmowanych w dzienniku według rodzaju wpływów i wydatków. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł prezentuje regulacje Kodeksu Napoleona i Kodeksu handlowego z 1807 r. w zakresie ksiąg rachunkowych. Podstawową funkcją ówczesnych regulacji rachunkowości było zapewnienie bezpieczeństwa prowadzenia obrotu gospodarczego (w szczególności zabezpieczenie interesów wierzycieli), jego udokumentowania oraz jawności informacji finansowych. Służyły temu: obowiązek rzetelnego i wiarygodnego prowadzenia ksiąg handlowych, obowiązek archiwizowania ksiąg handlowych przez 10 lat, możliwość wykorzystania ksiąg handlowych spełniających określone warunki jako dowodów w postępowaniu sądowym, obowiązek sporządzania sprawozdania (bilansu) na potrzeby procedury upadłościowej, przechodzący – w przypadku śmierci kupca – na jego najbliższą rodzinę, rozbudowany system dotkliwych kar za nierzetelne prowadzenie ksiąg handlowych w przypadku stwierdzenia upadłości. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Rzetelność ksiąg rachunkowych w orzecznictwie sądów administracyjnych
75%
Księgi rachunkowe to podstawowe narzędzie ewidencyjne systemu rachunkowości umożliwiające zarówno sporządzanie sprawozdań finansowych, jak i pomiar podstawy opodatkowania. Regulacje rachunkowości oraz regulacje podatkowe stawiają księgom określone wymagania jakościowe. Powinny być one zatem rzetelne, czyli odzwierciedlać rzeczywistość, oraz niewadliwe, co oznacza, iż ujęto w nich poprawnie wszystkie operacje gospodarcze, umożliwiając m.in. terminowe sporządzenie sprawozdań finansowych oraz deklaracji podatkowych. Na gruncie przepisów podatkowych księgi prowadzone nierzetelnie i wadliwie tracą moc dowodową. Autorka artykułu postawiła sobie dwa cele: objaśnienie pojęć rzetelności i niewadliwości ksiąg rachunkowych w aspekcie księgowym i podatkowym, a także wskazanie najczęstszych przyczyn podważania przez organy podatkowe rzetelności ksiąg. Narzędzia badawcze, jakie wykorzystano do realizacji celów, to analiza literatury przedmiotu i aktów prawnych oraz orzeczeń sądów administracyjnych(abstrakt oryginalny)
Termin "kreatywna księgowość" pojawił się przy okazji spektakularnych bankructw przedsiębiorstw gospodarki amerykańskiej, w tym Enronu i WorldComu. Kreatywna księgowość polega na manipulowaniu danymi księgowymi w celu ukrycia niekorzystnych zdarzeń gospodarczych w księgach firmy, a w szczególności w jej sprawozdaniu finansowym. Kategorią bardzo podatną na manipulacje są zyski księgowe. Manipulowanie danymi księgowymi to praktyka, która nie ominęła Polski. Artykuł ma na celu przedstawienie przykładów kreatywnej księgowości z praktyki polskich przedsiębiorstw.
Cel: Celem głównym artykułu, zgodnie z jego tytułem, jest udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy starożytni Rzymianie stosowali metodę księgowości podwójnej. Celem pomocniczym - prezentacja szerokiej gamy słownictwa księgowego stosowanego przez Rzymian, które zostało później użyte przez kupców weneckich i Lukę Paciolego w Traktacie o podwójnej księgowości z 1494 roku i jest nadal stosowane. Metodyka/podejście badawcze: W artykule zastosowano metodę wnioskowania dedukcyjnego na podstawie analizy literatury ekonomicznej, prawnej i historiograficznej na temat terminologii księgowej stosownej w finansach państwowych i prywatnych Rzymian. Wyniki: Przedstawiona w artykule terminologia mogłaby sugerować, że Rzymianie mieli wysoko rozwinięty system księgowości, wykorzystujący zasadę podwójnego zapisu. Tak jednak nie było, nie odnaleziono dotąd na to dowodów materialnych w postaci dokumentów księgowych: pojedynczych kont księgowych, powtarzanego zapisu przeciwstawnego, bilansów. Historycy rachunkowości i bankowości zdani są na analizę źródeł historycznych wtórnych między innymi literatury prawnej z przebiegu procesów sądowych, w których głównym dowodem w sprawie były księgi rachunkowe. Jednym z takich procesów, naj-pełniej opisanym w literaturze, był proces między wspólnikami Fanniuszem a Roscjuszem, w którym obrońcą Roscjusza był Cyceron. W artykule wskazano, że z mowa obrończa Cycerona nie dowodzi istnienia w Rzymie podwójnej księgowości. Zastanawiając się nad przyczynami braku podwójnego zapisu, przedstawiono argumenty De Ste. Croix, wśród których najważniejszy był system notacji liczbowej rzymskiej (I, V, X, L, C, M), który nie "wymuszał" zapisów księgowych w kolumnach. Czynił to dopiero system notacji cyfr arabskich, co szybko przełożyło się na przeciwstawny zapis podwójny. Ograniczenia badawcze: Brak zachowanych dokumentów źródłowych, konieczność posiłkowania się literaturą prawną. Oryginalność/wartość: W artykule dowiedziono, że zapisu podwójnego: jeśli Wn, to także Ma nie da się umiejscowić w starożytnym Rzymie. Artykuł ten daje jednak czytelnikowi wyobrażenie o bogactwie terminologii księgowo-finansowej Rzymu przełomu epok. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony jest certyfikacji zawodu księgowego w Polsce, która w świetle deregulacji usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych staje się w polskiej praktyce bardzo aktualnym i ważnym problemem. W pierwszej części artykułu przybliżono wymogi stawianie przy uzyskaniu certyfikatu księgowego wydawanego dotychczas przez Ministra Finansów oraz obecny stan prawny. Następnie omówiono organizacje księgowe oferujące alternatywne możliwości certyfikacji, w tym Stowarzyszenie Księgowych w Polsce oraz Polską Izbę Biur Rachunkowych. W kolejnym punkcie omówiono rolę procesu certyfikacji zawodu księgowego przez podmioty prywatne w celu uzupełniania luki powstałej na rynku usług księgowych. (abstrakt oryginalny)
O poprawności prowadzenia ksiąg rachunkowych decyduje przestrzeganie postanowień ustawy o rachunkowości, a także innych przepisów prawa w takim zakresie, w jakim rzutują one na przebieg zdarzeń gospodarczych, a także na ich skutki majątkowo-finansowe i wynikowe. Ponieważ niektórych problemów ustawa nie reguluje, inne reguluje wariantowo, zgodnie z art. 10 ustawy wymaga się uregulowania tych problemów w ramach zakładowych zasad (polityki) rachunkowości. (fragment tekstu)
Przedstawiono najczęstsze błędy występujące w sprawozdaniu finansowym (w podziale na poszczególne składniki sprawozdania). Wskazano sposoby korygowania błędów przez biegłego rewidenta. Zaprezentowano wpływ tych korekt na poszczególne pozycje sprawozdań.
Celem artykułu jest analiza i ocena wariantów ustalania kosztów uzyskania przychodów w rachunku wyniku podatkowego. Przedmiotem analizy są przepisy ustaw regulujących opodatkowanie dochodów z działalności gospodarczej prowadzonej w formie osoby fizycznej i prawnej. W opracowaniu zastosowano metodę analizy regulacji prawnych, interpretacji podatkowych, wyroków sądów administracyjnych oraz literatury. W przypadku podatników stosujących księgi rachunkowe procedura rachunkowa dotycząca ustalania kosztów podatkowych nie została jednak precyzyjnie określona w przepisach. W praktyce stosowania ustaw o podatkach dochodowych pojawia się szereg dylematów, które skutkują różnymi wariantami rachunku kosztów uzyskania przychodów. Rezultatem przedstawionych analiz jest identyfikacja podstawowych wariantów rachunku kosztów podatkowych oraz ocena skutków ich stosowania. Dla podatników istotne jest wskazanie konsekwencji stosowania procedur rachunkowych głównie w kontekście oceny prawidłowości rozliczeń.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.