Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 98

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Kształcenie kadr
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Artykuł przedstawia dwa główne rodzaje programów edukacji kadr kierowniczych: a) programy, których celem jest nauczanie nowych umiejętności; b) programy, których celem jest spowodowanie zmian organizacyjnych. W dalszej części omawia podstawowe zadania programu w zakresie zmian organizacyjnych.
System wolnorynkowy oraz prawodawstwo regulujące kształcenie w Polsce kadr instruktorskich w snowboardzie prowadzą do dynamicznego wzrostu liczby podmiotów gospodarczych zajmujących się szkoleniami. Celem artykułu jest charakterystyka ilościowa kształcenia kadr instruktorskich w snowboardzie w latach 2004-2011. W przygotowaniu materiału posłużyła analiza dokumentów Polskiego Związku Snowboardu oraz Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Snowboardu.(abstrakt oryginalny)
Celem projektu, który został zrealizowany w latach 1996-1999, była pomoc w procesie reformowania programów nauczania w zakresie administracji publicznej w Polsce, w trzech wyższych uczelniach: 1) Małopolskiej Szkole Administracji Publicznej - AE w Krakowie, 2) Wydziale Politologii, Specjalność Samorządowa - UMCS w Lublinie, 3) Wyższej Szkole Administracji Publicznej w Szczecinie. Artykuł omawia realizację projektu oraz rezultaty.
Artykuł omawia stan nauczania administracji publicznej w Polsce oraz stopień jej europeizacji. Przedstawia strukturę nauczania, programy studiów oraz praktyki zawodowe na kierunkach administracji publicznej.
Celem pracy jest prezentacja projektu Sektorowej Ramy Kwalifikacji dla branży turystycznej. W artykule omówiono stan wdrażania Europejskiej i Krajowej Ramy Kwalifikacji, a także przedstawiono metodologię budowy ramy sektorowej i opisano jej zawartość (wyznaczniki sektorowe, deskryptory poziomów). Projekt SRKT obejmuje: hotelarstwo, gastronomię hotelową, organizację turystyki oraz przewodnictwo, pilotaż i animacje. W oparciu o wyniki badań ankietowych przeprowadzono oceny projektu ramy w kontekście jej przydatności do kształtowania jakości kształcenia kadr dla obszarów związanych z turystyką. Rama powinna być pożyteczna w procesie doboru kadr i określaniu drogi rozwoju zawodowego pracownika, ułatwi również porównywanie certyfikatów w krajach UE. Dalsze prace nad ramą związane będą z utworzeniem Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji oraz wdrożeniem zasad walidacji i certyfikacji kadr turystycznych(abstrakt oryginalny)
Dynamika zmian w strukturze demograficznej polskiego społeczeństwa oraz wydłużenie czasu aktywności zawodowej pracowników wymuszają na pracodawcach podejmowanie wyzwań dotyczących kształcenia zawodowego osób z wieloletnim stażem pracy oraz ludzi bardzo młodych. W celu zaspokojenia oczekiwań rozwojowych obu grup pracodawca powinien podjąć działania związane z wdrożeniem koncepcji zarządzania różnorodnością w kontekście wieku pracowników. Celem artykułu jest omówienie istotnych różnic w potrzebach edukacyjnych dwóch pokoleń kadry oraz wskazanie na konieczność uwzględnienia tych odmienności dla zapewnienia wysokiej jakości usług szkoleniowych realizowanych zarówno przez pracodawcę, jak i firmy szkoleniowe.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest diagnoza wpływu integracji europejskiej na doskonalenie kadr administracji samorządowej na podstawie badań przeprowadzonych w jednostkach samorządu terytorialnego w województwie opolskim. W badaniach wykorzystano ankiety oraz wywiady ustrakturyzowane jako główne narzędzia badawcze.(abstrakt oryginalny)
Dzisiejsza turystyka to specyficzna dziedzina współczesnego stylu życia oraz forma aktywnego wypoczynku mająca niebagatelne znaczenie w rozwoju kultury, wychowaniu i kształtowaniu światopoglądu prozdrowotnego społeczeństwa. Turystyka jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi gospodarki, której jednym z celów jest obsługa stale rozwijającego się ruchu turystycznego. Praca w tej branży wymaga przede wszystkim doświadczenia, umiejętności organizacyjnych popartych praktyką i znajomością języków obcych. Ogromnie ważna jest także zdolność do podejmowania często strategicznych decyzji wobec stale zmieniających się warunków działania. Dlatego koniecznością stało się kształcenie kadr, począwszy od szkół ponadgimnazjalnych, poprzez wyższe studia zawodowe, do stopnia magistra włącznie. Celem artykułu jest analiza systemu kształcenia kadr dla potrzeb rynku turystycznego w Polsce w latach 2003-2010. (abstrakt oryginalny)
W roku bieżącym przypada 60 rocznica działalności na AGH Katedry Technologii Szkła utworzonej w 1952 r., na ówczesnym Wydziale Ceramicznym a noszącej obecnie nazwę Katedry Technologii Szkła i Pokryć Amorficznych. Wówczas była to pierwsza w Europejskim Szkolnictwie Wyższym Katedra o takim profilu działania. W publikacji przedstawiono ważniejsze osiągnięcia naukowe Katedry w dziedzinie tradycyjnej technologii szkła, nowoczesnych zaawansowanych szkieł i materiałów szkło-ceramicznych, w tym materiałów dla optoelektroniki, materiałów bioaktywnych, hybrydowych organiczno- nieorganicznych szkieł i powłok na szkła, emalii i warstw ochronnych na metale, teorii stanu szklistego materii i krystalizacji szkieł, a także archeometrii szkieł, korozji i konserwacji szkieł zabytkowych i in. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Rola uczelni wyższych w przygotowaniu kadr do wdrażania budżetu zadaniowego
61%
Uczelnie powinny wzmocnić swą pozycję na rynku instytucji oferujących usługi z zakresu przygotowania kadr dla potrzeb rynku pracy (w tym wdrażania budżetu zadaniowego). Celem artykułu jest próba zaprezentowania potencjału uczelni w kształceniu kadr z zakresu budżetu zadaniowego oraz wskazanie barier w realizacji tego przedsięwzięcia. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Director Training and Financial Disclosure : Asian Insights
61%
We provide evidence regarding the relationship between director training programs and improved financial reporting. Director Training Programs (DTP) help directors better understand the specific context in which a firm operates, including its operations and environment; awareness of business norms and values; standards of probity and accountability; and their fiduciary duties as an agent of investors. This study explores a recent requirement for director training and its effect on the quality of financial reporting for publicly listed companies in three eastern countries. This study examines the relationship between DTP and the quality of financial reporting of Australian, Malaysian and Pakistani publicly listed companies by using a sample of data from 2011 to 2013. We determined that Australian companies that incur additional DTP expenditures and have a flexible training schedule (Online DTP)improve their financial reporting quality and that a wellestablished DTP positively affects financial reporting quality in Malaysia. In addition, the results indicate that firm size negatively affects financial reporting quality in the Asia Pacific and older companies (firm age) suffer from low-quality financial reporting. (original abstract)
12
Content available remote Coaching jako narzędzie kształtowania elastycznych kadr
61%
W turbulentnym otoczeniu współczesnych organizacji coraz częściej większe znaczenie w budowie przewagi konkurencyjnej mają kapitały niematerialne. Szczególnego znaczenia nabiera kapitał ludzki oraz jego rozwój. Niniejszy tekst dotyczy problematyki coachingu w ujęciu procesowym i systemowym oraz elastyczności osobistej. W pierwszej części artykułu autorka omawia proces ewolucji społecznej i zmianę wymagań w stosunku do kadr nowoczesnych organizacji. W drugiej definiuje pojęcie coachingu, jego specyfikę i omawia zalety.(abstrakt oryginalny)
13
61%
Podstawowym celem artykułu jest prezentacja modelu kształtowania kierunków i treści kształcenia na uczelniach wyższych w warunkach zmieniającego się rynku pracy. Autorki przedstawiają koncepcję modelu w kontekście czynników ekonomicznych i gospodarczych wpływających na zachowania rynku pracy, a także w relacji do zmian prawnych i organizacyjnych w procesie kształcenia na uczelniach wyższych. Przesłanką do opracowania modelu stały się czynniki leżące po stronie dynamicznie zmieniającego się rynku pracy wpływającego na zmiany oczekiwań pracodawców w stosunku do kwalifikacji i kompetencji zatrudnianej kadry oraz zmiany zachodzące w procesie kształcenia na uczelniach wyższych. (fragment tekstu)
Opracowanie przedstawia oryginalną koncepcję autorów związaną z budową modelu "7W" w kształceniu kadr logistycznych na poziomie studiów wyższych o profilu praktycznym. Koncepcja opiera się na klasycznych rozwiązaniach optymalizacyjnych wykorzystywanych w procesach logistycznych. Stanowi próbę uporządkowania systemu kształcenia logistyków i dopasowania go do potrzeb rynku pracy poprzez zastosowanie nowatorskich rozwiązań aktywizujących wszystkich interesariuszy systemu. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono w 10 punktach najważniejsze wyzwań jakie należy uwzględnić przy rozważaniu przyszłej profesjonalnej edukacji i szkolenia studentów dla potrzeb administracji publicznej oraz praktyków tej administracji. Szczególną uwagę zwrócono na umiejętności techniczne, kierownicze i przywódcze przyszłego skutecznego urzędnika administracji publicznej.
Celem artykułu jest włączenie się w dyskusję nad kompetencjami menedżerskimi poprzez zaprezentowanie wyników badań własnych prowadzonych metodą analizy treści, których zadaniem było określenie, jak studenci kierunku Zarządzanie Uniwersytetu Łódzkiego postrzegają istotę pracy kierowniczej oraz jak oceniają własne predyspozycje, umiejętności i wiedzę do pełnienia w przyszłości funkcji menedżerskich. Analizą objęto 444 pisemnych wypowiedzi studentów. Rezultaty badawcze poprzedzono krótkim przeglądem poglądów na temat ról i umiejętności kierowniczych. (abstrakt oryginalny)
Autor omawia cechy obecnie oferowanych programów z zakresu administracji publicznej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, a także klasyczne kształcenie w programach studiów europejskich w Unii Europejskiej.
Kształcenie kadr dla przemysłu jest realizowane w Polsce w systemie edukacji zawodowej na szczeblu szkolnym, odpowiedzialnym za kształcenie pracowników wykwalifikowanych oraz w systemie uczelni technicznych, realizujących kształcenie inżynierów. W niniejszym artykule skoncentrowano się na aspektach przygotowania do pracy pracowników wykwalifikowanych. Opracowano model współpracy podmiotów odpowiedzialnych za przygotowanie młodzieży do pracy w przemyśle utworzonego w oparciu o koncepcję klastra edukacyjnego. W pierwszej części przedstawiono cele i założenia tworzenia klastra edukacyjnego. W drugiej części przedstawiono model struktury klastra edukacyjnego, interesariuszy klastra (potencjalnych uczestników klastra), zakres współpracy między nimi, przepływy informacji i zakres zadań. Następnie wskazano możliwości implementacji modelu poprzez: (a) tworzenie i wdrażanie strategii edukacji oraz (b) poprzez realizację projektów tematycznych. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono koncepcję systemu kształcenia specjalistów logistyki na odległość z wykorzystaniem Internetu i techniki komputerowej. Stanowi to element doskonalenia gotowości systemu logistyki. Metoda ta z powodzeniem "zastępuje" i rozwija dotychczasowy tradycyjny system kształcenia, m.in. ograniczając bezpośredni kontakt z prowadzącym zajęcia. Zastosowanie zaproponowanej metody wzbogaca tradycyjny proces kształcenia, podnosi jego efektywność, przynosi oszczędności czasowe i wymierne efekty ekonomiczne. (abstrakt oryginalny)
Artykuł porusza temat przemian jakie zaszły w kształceniu pracowników administracji publicznej. Przedstawiono kształcenie kadr administracji publicznej po roku 1990 oraz czynniki determinujące zmiany w kształceniu administracji publicznej.
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.