Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 253

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Kształcenie ustawiczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
1
Content available remote Edukacja ekologiczna jako paradygmat kształcenia i wychowania XXI wieku
100%
Dokonujące się nieomal we wszystkich dziedzinach życia przeobrażenia odciskają swe piętno przede wszystkim na kondycji środowiska naturalnego. Człowiek, niezależnie od wieku, tak jak każdy żywy organizm, żyje w środowisku przyrodniczym oraz korzysta z dobrodziejstw natury, zatem jest nieodłącznym elementem świata przyrody. Tymczasem, zamiast żyć w zgodzie z naturą, umiejętnie korzystać z jej dobrodziejstw, poprzez swoje działania paradoksalnie staje się jej największym zagrożeniem i przyczynia się do burzenia jej odwiecznego ładu. Człowiek, żyjący początkowo w symbiozie z przyrodą, wraz z polepszaniem warunków własnej egzystencji, zaczął ją dostosowywać do własnych potrzeb. Na rezultaty nie trzeba było zbyt długo czekać. W efekcie niekontrolowanej działalności człowieka niektóre obszary Ziemi uległy daleko posuniętej degradacji, co z kolei przyczyniło się do bezpowrotnego zaniku licznych gatunków roślin i zwierząt. (fragment tekstu)
Na obecnym etapie instytucjom oświatowym przypisuje się zadanie przeszkolenia specjalisty, który dąży do celowego i niezależnego pogłębiania i poszerzania swojej wiedzy. W związku z tym palącym problemem staje się kształtowanie gotowości uczniów do samokształcenia. Znaczenie badanego problemu determinuje ukierunkowanie systemu edukacji na tworzenie warunków dla maksymalnego ujawnienia możliwości każdej osoby, jej zawodowego samodoskonalenia się, z własnym, unikalnym stylem działania, rozwiniętą tożsamością prawną, potencjałem duchowym i twórczym, naciskiem na samodoskonalenie poprzez samokształcenie. (fragment tekstu)
Artykuł koncentruje się na problematyce determinant zaangażowania dorosłych Polaków w zdobywanie wiedzy i podnoszenie kwalifikacji. Zasadniczym celem pracy jest przeprowadzenie badania uwarunkowań uczestnictwa w procesach edukacyjnych o charakterze pozaformalnym. Analizy zostały wykonane na podstawie danych mikroekonomicznych, pochodzących z badania sondażowego dotyczącego stanu kapitału ludzkiego w Polsce, odnoszącego się do osób w wieku produkcyjnym. Ze względu na jakościowy charakter zmiennych jako narzędzia analityczne zastosowano regresję logistyczną oraz analizę kanoniczną dla zmiennych niemetrycznych z procedurą skalowania optymalnego. Przeprowadzone badanie pozwala stwierdzić, że wybrane czynniki socjodemograficzne mają istotny wpływ na uczestnictwo w kształceniu pozaformalnym oraz pozostają w relacji z różnymi powodami podejmowania aktywności edukacyjnej(abstrakt oryginalny)
Pierwsza część mojego opracowania poświęcona jest krótkiemu omówieniu struktury i zakresu tematycznego kwestionariusza, jako narzędzia badawczego, które wykorzystane zostanie w badaniu CVTSW2. (...) W drugiej części omawiamy krótko organizację i najważniejsze wyniki analogicznych badań prowadzonych w Stanach Zjednoczonych. (fragment tekstu)
5
Content available remote Cross-Compliance as a Lifelong Learning Process Stimulus
100%
The EU membership requires introduction of significant changes in the agricultural sector. Such changes will not be possible without investments in human capital. The aim of the paper is to make an attempt at presenting the coincidence of three factors conducive to the development of lifelong learning process in rural areas:^^1) EU and Polish legislation concerning the cross-compliance rule enforcement;^^2) EU financial support for human capital development in the EU second programming period;^^3) new banking product connected with financing adult education (Individual Learning Accounts, ILA). (original abstract)
Przyjęty priorytet budowy europejskiego społeczeństwa wiedzy w rozwijającej się gospodarce rynkowej wzmaga konkurencję na rynku usług edukacyjnych, wobec czego rozwój instytucji kształcących w obecnej sytuacji uzależni się od umiejętnego wykorzystania szans i rozwijania współpracy. Konkurencja wewnątrz tego sektora nie powinna polegać na wzajemnym zwalczaniu się i ignorowaniu osiągnięć, lecz na ciągłym rywalizowaniu w podnoszeniu jakości efektów kształcenia przy wzajemnym uznawaniu własnej specjalności instytucji kształcącej, respektowaniu wypracowanych udziałów rynkowych i specjalistycznych ofert. Innowacja mogłaby polegać na podejmowaniu współpracy w celu poszukiwania nowych ofert i ekspansji na nowe rynki, na zachęcaniu coraz większej liczby osób, młodzieży i dorosłych, do ciągłego kształcenia. Szczególnie ważne stają się interdyscyplinarne ujęcia w programach kształcenia i wąskie specjalizacje, dla których angażuje się kadrę nauczającą często z różnych krajów i z rozmaitych instytucji. Niejednokrotnie też nauczanie łączy się z doświadczeniem praktycznym, poznawaniem miejsc związanych merytorycznie z treścią szkolenia. Wprowadzanie takich innowacji na rynek usług edukacyjnych polega na odkrywaniu i zagospodarowaniu nisz rynkowych. (fragment tekstu)
7
Content available remote Refleksje wokół wyzwań wobec edukacji przełomu XX i XXI wieku
100%
Postępująca integracja państw stowarzyszonych w UE w sferze społeczno- -gospodarczej i kulturalnej, której jednym z następstw jest kształtujący się stopniowo europejski rynek pracy, wymusza działania zmierzające do pewnego ujednolicenia systemów edukacji obowiązujących w poszczególnych krajach, czyli do wypracowania możliwie porównywalnych standardów kształcenia na wszystkich poziomach.(fragment tekstu)
W artykule przedstawiono najważniejsze dokumenty i decyzje krajów UE poświęcone bezpośrednio lub pośrednio kształceniu ustawicznemu. Na podstawie tych materiałów omówiono realizację idei lieflong learning (LLL) w kontekście przygotowań Polski do przystąpienia do Unii Europejskiej.
W artykule przedstawiono wyniki badań dotyczących ustawicznego kształcenia zawodowego, które było przeprowadzone w krajach Unii Europejskiej. Polska włączyła się w badanie poprzez udział w pilotażu, przeprowadzonym na terenie województwa pomorskiego. Badaniem objęto około 2100 podmiotów gospodarczych, na ogólną liczbę około 6500 podmiotów.
W artykule omówiono strategię rozwoju kształcenia ustawicznego do 2010 roku przygotowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu. Strategia odwołuje się do koncepcji uczenia się przez całe życie (ang. lifelong learning - LLL) i budowania społeczeństwa opartego a wiedzy.
11
Content available remote Szanse rozwoju sektora publicznego i niepublicznego szkolnictwa wyższego
75%
Edukacja, jako wspólny system kształcenia, powinna obejmować różne poziomy i zapewnić wysoką jakość usługi. Jest to nie tylko podstawowy warunek rozwoju społeczeństwa, ale przede wszystkim droga do podnoszenia jakości życia w wymiarze indywidualnym oraz społecznym. Posiadając sprawnie działający system edukacyjny, uzyskamy większe możliwości by wykorzystać społeczny potencjał rozwojowy, który w zdecydowany sposób wpłynie na wzrost gospodarczy oraz na wzmocnienie jej konkurencyjności. (fragment tekstu)
12
Content available remote Lifelong Education in Times of Contemporary Changes. Ethical Aspects
75%
Basic ethical norm in lifelong education is the rule allowing every human being, regardless of age, sex, social status (including education already received), material situation etc. to use the right to learn. Accepting this rule, means that the government is obliged to give its citizens equal chances for education. The idea of lifelong education was created (theoretically and also in the sense of working for education institutions) already in the 70s. First definitions were formulated at that time (eg. UNESCO definition from 1976, OECD definition from 1996).(fragment of text)
Artykuł ma na celu przedstawienie roli, jaką pełni kształcenie ustawiczne w tworzeniu nowego oblicza rynku pracy i pokonywaniu trudności, na jakie napotykają osoby znajdujące się na tym rynku. (fragment tekstu)
14
75%
The article deals with the problem of supporting of musician during performance and pedagogical supporting of young musician. (original abstract)
Przedmiotem analizy jest edukacja ustawiczna, jej rola i formy organizacyjne, ze szczególnym uwzględnieniem strategii Unii Europejskiej w odniesieniu do uczenia się przez całe życie. Celem artykułu jest analiza stanu i zmian w kształceniu ustawicznym w Polsce przed i po akcesji do UE. Przedmiotem szczególnego zainteresowania jest pozaformalna edukacja dorosłych, zwłaszcza szkolenie pracowników w Polsce na tle innych krajów UE. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Comments on Adult Education
75%
W artykule przedstawiono charakterystykę środowiska nauczania dorosłych i modeli pracy z dorosłymi uczniami. Podane zostały definicje kształcenia ustawicznego dorosłych, ze szczególnym uwzględnieniem nauk społecznych. Opisano i przedstawiono funkcje, które mogą zostać spełnione przez kształcenie ustawiczne dorosłych. Scharakteryzowane zostały formy i metody kształcenia ustawicznego. Biorąc pod uwagę różne kryteria, opisane zostały najważniejsze różnice w modelach edukacji dorosłych - technologicznym, humanistycznym i krytycznym. Zostało podkreślone znaczenie kształcenia ustawicznego dorosłych, a także zostały wyróżnione niektóre z pozytywnych cech nauczania dorosłych. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote The Importance of Lifelong Learning in XXI Century
75%
The aim of article is to show importance of lifelong learning in the context of currently labour market. In that respect, the employability, adaptability and mobility of citizens is vital for Europe. To attain these objectives, European systems of education and training must adapt to the requirements of the knowledge society and the need for an enhanced level of education and better quality employment. This processes don't understand the polish entrepreneurs. The article definides of lifelong learning, describes the types of adult education and some statistical data of adult education in 28 countries integrated Europe and also possibilities to apply to costs on lifelong learning from European Social Fund in the period 2014-2020.(original abstract)
18
Content available remote Krajowy Fundusz Szkoleniowy formą pomocy publicznej
75%
Artykuł poświęcony jest problematyce Krajowego Funduszu Szkoleniowego, który został wprowadzony w Polsce w 2014 roku. Przedstawiono definicje i jego cele jako instrumentu wsparcia kształcenia ustawicznego, który miał przyczynić się do poprawy sytuacji pracowników i pracodawców na rynku pracy. Dokonano analizy funkcjonowania i wykorzystania KFS powołując się na dostępne ankiety i badania. Wskazano wady i zalety, a także kierunki zmian w celu zwiększenia efektywności tej formy dofinansowania dla pracodawców w przyszłości. (abstrakt oryginalny)
Uniwersytety Trzeciego Wieku (utw) działają w Polsce od ponad trzydziestu lat. Celem ich działalności jest szeroko pojęta aktywizacja swoich słuchaczy: intelektualna, ruchowa i społeczna. Celem artykułu jest przedstawienie form organizacyjnych utw, a także form i treści współpracy jaką podejmują te placówki z innymi instytucjami. Współpraca ta ma na celu poprawę funkcjonowania utw i jakości życia ich słuchaczy, dotyczy także rozmaitych działań wspierających szczególnie inne grupy istniejące w społeczności lokalnej, ale także i poza nią. Można postawić tezę, że utw stają się znaczącym podmiotem w realizacji niektórych zadań polityki społecznej na rzecz ludzi starszych.(abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest przybliżenie problematyki kształcenia ustawicznego w kontekście społeczeństwa wiedzy, które warunkiem rozwoju społeczno-gospodarczego uczyniło wiedzę jako najważniejszą siłę produkcyjną w gospodarce opartej na wiedzy. Artykuł przedstawia również praktyczne zagadnienia z dziedziny polityki kształcenia ustawicznego, których szczegółową analizę starano się przeprowadzić na poziomach europejskim, ogólnopolskim oraz województwa małopolskiego. Wśród wielu dokumentów legislacyjnych i strategicznych dotyczących powyższej tematyki w artykule wyszczególniono m.in. rozwiązania takie, jak Strategia Lizbońska, Odnowiona Strategia Lizbońska, Nowelizacja ustawy o systemie oświaty z 2003 roku, Strategia rozwoju kształcenia ustawicznego do roku 2010 czy Strategia Rozwoju Województwa Małopolskiego na lata 2007-2013. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.