Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 807

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 41 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Kultura
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 41 next fast forward last
|
|
nr 5
34-40
Artykuł omawia następujące zagadnienia: sektor nadawczy, produkcja telewizyjna, europejski przemysł filmowy, dystrybucja filmów video. Ponadto omówiono ekonomiczne aspekty rozwoju sektora audiowizualnego we Wspólnocie Europejskiej.
2
Content available remote Izvestnye posetiteli i urožency goroda Polocka
100%
W artykule przedstawiono sławne postacie pochodzące z najstarszego, historycznego i kulturalnego centrum Białorusi, miasta Połock.
Artykuł ma na celu spojrzenie na kulturę rosyjską jako miękką siłę przez pryzmat wielkoskalowej inwazji FR przeciwko Ukrainie i przeanalizowanie zmian w jej postrzeganiu, które nastąpiły wskutek tych wydarzeń. Kultura rosyjska, zwłaszcza wysoka, jest znana i ceniona na świecie, co daje jej siłę przyciągania oraz możliwości do wywierania wpływu. Jednocześnie jest ona nie tylko źródłem prestiżu i narzędziem promowania Rosji, ale też szerzenia rosyjskich mitów imperialnych, które przyczyniły się do inwazji na Ukrainę. Kultura rosyjska poza granicami FR funkcjonuje pod ścisłą kontrolą władz, a jej popularyzacja traktowana jest jako "operacja specjalna". Ponadto nałożyła ona optykę imperialną na postrzeganie "bliskiej zagranicy", pozbawiła Ukrainę prawa do swojej historii, tożsamości i dziedzictwa kulturowego. Z powodu swojej kolonialnej natury nie dostrzega cierpienia ciemiężonych do niedawna narodów, przez co nie jest zdolna zapobiec tragedii ich zniszczenia, jak to ma miejsce w przypadku Ukrainy i jej kultury. Wszczęta przez władze FR wojna przyczyniła się do swoistej defraudacji soft power Rosji. Jednakże wśród społeczności międzynarodowej nie ma zgody odnośnie do nałożenia sankcji na kulturę rosyjską. Ukraińscy działacze kultury zarzucają środowisku międzynarodowemu hipokryzję, gdyż występując w obronie kultury rosyjskiej nie dostrzega ono świadomego i systematycznego niszczenia kultury ukraińskiej. Kultura rosyjska potrzebuje reinterpretacji i zdemaskowania optyki imperialnej, gdyż bezkrytyczne jej przyswajanie stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego państw "bliskiej zagranicy"(abstrakt oryginalny)
The 2020 war in Nagorny Karabakh brought not merely a shift in the actual borders in the southern Caucasus; it also led to a change in control over several religious buildings or places that had become sacralized as symbols for one or the other side. Using selected examples of sacred places associated with Armenian or Azerbaijani historical memory, this article seeks to cast light on the fate of cultural monuments in war and its aftermath. In connection with the long-lasting conflict, these monuments are forced to undergo a cycle of sacralization, desacralization and reinterpretation of their origins and functions, depending on the approach taken by the winning side. Churches, monasteries and mosques in Nagorny Karabakh thus serve as sad examples of unsuccessful conflict transformation(original abstract)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie zjawiska relacji gospodarczo-kulturowych w perspektywie procesów rozwoju regionalnego. Przedstawiając zagadnienie oparto się na prowadzonych właśnie przez autorów badaniach teoretycznych i empirycznych(fragment tekstu)
W niniejszym artykule przedstawione zostały różne rodzaje połączeń, które zachodzą między tańcem a innymi dziedzinami sztuki. W poszczególnych akapitach, przy pomocy dostępnej literatury i źródeł ikonograficznych, ukazano przykłady intermedialnego przenikania się tańca z muzyką, malarstwem, rzeźbą, architekturą i filmem. W pierwszej części pracy, wprowadzeniem do tematu stało się zaznajomienie z różnymi rodzajami korespondencji muzyki i architektury. Z zachowaniem chronologii, wymienione zostały najbardziej interesujące i reprezentatywne dzieła, które w różny sposób nawiązują do idei jedności sztuk. Przykłady połączeń zostały podzielone ze względu na ich związek z architekturą sakralną i architekturą świecką - od wybranych dzieł artystów renesansowych do twórców sztuki współczesnej. Na końcu pierwszej części wprowadzone zostało zagadnienie tańca w kontekście różnych budowli. W rozdziale drugim (opartym w dużej mierze na przykładach własnej twórczości oraz praktyki dydaktycznej), ukazany został taniec połączony z rysunkiem, malarstwem, rzeźbą i różnymi formami filmowymi. Akapity zawierają przykłady wybitnych twórców z historii sztuki oraz wybrane prace autora artykułu i jego uczniów. Poruszone zostały aspekty uwieczniania tańca (na papierze, płótnie, w kamieniu itp.) oraz ożywiania plastycznych obiektów poprzez wprowadzenie ich w ruch. Dodatkowo, ważnym elementem było ukazanie filmu jako platformy dla zaistnienia wymienionych powyżej, różnych rodzajów intermedialnych połączeń. Zakończenie artykułu zawiera koncepcję autora na kontynuowanie działań twórczych i dydaktycznych w zakresie poszukiwań możliwości łączenia różnych dziedzin sztuki. (abstrakt oryginalny)
W artykule zwrócono uwagę, że mimo upływu setek lat (kryterium czasowe), mimo dominacji religii lub ideologii (kryterium aksjologiczne), ogromnego skoku cywilizacyjnego, będącego następstwem przede wszystkim kolejnych rewolucji technologicznych (kryterium technologiczno-ekonomiczne), ponadto mimo występowania rządów absolutnych, totalitarnych dyktatur (kryterium politologiczne), rozlicznych kataklizmów wywołanych przez człowieka (kryterium militarne) - wartości wynikające z kultury cały czas pozostają najważniejszą "mapą drogową", zbiorem wytycznych postępowania nie tylko dla poszczególnych jednostek, ale i całych narodów. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote W kierunku jedności kulturowej Europy
80%
O jedności Europy można oczywiście mówić w różnych aspektach: ekonomicznym, politycznym, społecznym, instytucjonalnym itp. Jednym z nich, jak się wydaje bardzo istotnym, jest aspekt kulturowy. Pytając bowiem o Europę należy mieć na uwadze nie tylko jednostkę geograficzną czy polityczną, ale przede wszystkim pewną wspólnotą wartości i kultury. Stąd w rzeczowej dyskusji nad jednością Europy w jej perspektywie historycznej i przyszłościowej, oraz miejsca Polski w odnowionej wizji naszego kontynentu, nie może zabraknąć aspektu kulturowego. Jest to próba poszukiwania fundamentu aksjologicznego dla jedności Europy. (fragment tekstu)
9
Content available remote Sposób podejścia do sfery kultury w stanowiskach Rady Unii Europejskiej
80%
|
|
nr 1
159-176
Celem niniejszego artykułu jest określenie, w jaki sposób twórcy polityki kulturalnej Unii Europejskiej myślą o sferze kultury. Istnieją, co prawda, badania wymiaru ideowego polityki kulturalnej UE, jednakże zwykle skupiają się one na jednej, dwóch bądź trzech ideach, nie podnoszą problemu ich współistnienia oraz ewolucji w dłuższym okresie.(fragment tekstu)
|
1995
|
nr 10
21-28
Obszerny komentarz do uchwalonej 4.02.94 r. ustawy o prawie autorskim. W odróżnieniu od ustawy dotychczasowej, przedmiotem nowej regulacji są również tzw. prawa pokrewne. Celem nowelizacji jest nowocześniejsza i lepiej dostosowana do współczesnych realiów ochrona twórczości autorskiej.
11
Content available remote Jean Rhys's Wide Sargasso Sea: An Ecocritical Reading
80%
The present paper seeks to analyze Jean Rhys's Wide Sargasso Sea in the light of the theory of ecocriticism. Ecocriticism focuses on the relationships of individuals with nature and how their interactions are portrayed in a literary work. Ecocritics consider nature as an active participant in literary works that possesses agency. Throughout history, religion and industrial developments affected nature and man's relation to it. Religion put so much value on man that he ventured to destroy nature for his own good and industrialism estranged man from nature to the extent that now nature and culture or civilization are two different entities. Nature and wild life turn into the objects in the hand of modern culture and technology. Wide Sargasso Sea shows how agent of culture, Mr. Rochester exploits and dominates Antoinette as agent of nature since he lost his connection with nature as a native of an industrial country like England. As a woman she is more harmonious with nature as nature is her sole protector in this hostile environment and finally she united with it. As her true friend, nature sets her free and helps her to destroy patriarchy(original abstract)
12
Content available remote Wybrane problemy pogranicza a kształtowanie podziału administracyjnego kraju
80%
W latach 1939-1945 następowały także istotne zmiany podziału administracyjnego ziem polskich, co wynikało z dopasowania administracji tych obszarów do przepisów niemieckich i sowieckich. Odmiennie kształtowały się granice państwa polskiego w 1945 r. Granice zewnętrzne zostały ustalone bez udziału suwerennych przedstawicieli państwa polskiego. Realizowały one pewien kontrakt polityczny podpisany przez zwycięskie mocarstwa (bez udziału Polski) w trakcie i po zakończeniu drugiej wojny światowej. W ramach tak ustalonych granic zewnętrznych ówczesne władze PRL dokonały podziału administracyjnego kraju na 14 województw i dwa miasta wydzielone, uwzględniając w układzie przestrzennym istnienie tradycyjnej w Polsce jednostki samorządu, jaką był powiat. Ten podział administracyjny kraju zawierał w rozwiązaniach szczegółowych pewną kontynuację przedwojennego podziału administracyjnego kraju, przynajmniej na tej części terytorium przedwojennego, która po wojnie znalazła się w granicach Polski. Było to naturalną konsekwencją kształtowania się regionalnych i lokalnych związków przez stulecia i tam, gdzie takie więzi przetrwały zmiany granic z 1945 r. mogły być na nich oparte. (fragment tekstu)
|
|
nr 4 (39)
202-222
Celem artykułu jest ukazanie szerokiego spektrum działań w obszarze kultury mających miejsce w ramach polityki kulturalnej Unii Europejskiej. Priorytetem było przeanalizowanie podstaw forlano-prawnych polityki kulturalnej Unii Europejskiej, jak również jej obecnej działalności w tym zakresie. Postawiono i udowodniono tezę, iż podstawy prawne polityki kulturalnej w UE oraz realizowane w ramach tej polityki różnorodne inicjatywy uzupełniają krajowe działania w ramach kultury. Dokonano przeglądu najnowszych źródeł informacji dotyczących polityki kulturalnej UE. Skorzystano z opublikowanych, naukowych monografi i tematycznych, ale przede wszystkim dokonano analizy najnowszych dokumentów, planów działań, programów, strategii i inicjatyw przygotowanych przez UE(abstrakt oryginalny)
14
80%
Autorka artykułu koncentruje się na opisie fenomenu kultury wizualnej (lokalnej, narodowej, globalnej) oraz wybranych aspektach wizualności w kontekście kształtowania kompetencji wizualnych. W teksie przedstawiono przykładowe zadania rozwijające różne komponenty tej kompetencji. Osobne miejsce zajmuje refleksja nad filozofią reprezentacji, mapowaniem przestrzeni, konstruowaniem widoków i rytuałami wizualności. (abstrakt oryginalny)
Problematyka lojalności klienta i jej znaczenie jest analizowana coraz częściej w ujęciu teoretycznym i praktycznym. Konkurencja zmusza firmy do działań mających na celu zatrzymanie przy marce raz pozyskanych klientów. Konieczność budowania lojalności powinna być oczywista dla każdego podmiotu, który chce zdobyć trwałą pozycję rynkową. K. Przybyłowski określa lojalność wobec marki jako "prezentowanie preferencyjnej, konsekwentnej postawy wobec jednej marki przy dokonywaniu zakupu produktów. Lojalność wobec marki wynika z pozytywnego utrwalenia poprzednich działań"1. Nieco inaczej definiuje to pojęcie L. Garbarski: "Lojalność oznacza dokonywanie zakupów towarów tej samej marki, w tym samym miejscu sprzedaży lub od tego samego sprzedawcy"2. Druga definicja obejmuje nie tylko stwierdzenie, czym jest lojalność, ale również fakt, że może ona dotyczyć marki producenta, produktu, a także miejsca sprzedaży. Ogólnie mówiąc, lojalność nabywców to stała preferencja jednej marki, przekonanie o tym, że najlepiej spełnia ona ich oczekiwania oraz konsekwentne nabywanie tej marki podczas kolejnych zakupów.(tekst z oryginału)
Znana z mediów estetyka wizerunku, określana mianem "japońskiego stylu", na Zachodzie koncentruje się w głównej mierze na płci żeńskiej. W zachodniej literaturze niewiele treści traktuje natomiast o japońskim mężczyźnie w kontekście jego podejścia wobec świadomego wizerunku. Celem tego artykułu jest uzupełnienie informacji na temat społeczno-ekonomicznej korelacji między japońską gospodarką, rynkiem mody a ewolucją wizerunku japońskiego mężczyzny, w tym jego poglądem na męskość i płeć, w oparciu o profil japońskich magazynów męskich o modzie. W artykule przedstawiono sześć różnych stylów mody charakterystycznych dla metropolii w Japonii, ich cechy, tło i rozwój, podkreślając związki z pewnym stylem życia i wydarzeniami społeczno-gospodarczymi, czego wynikiem jest pojawienie się̨ nowego wzoru męskości sōshoku danshi. Wymagania i potrzeby dotyczące tego wzoru są analizowane, biorąc pod uwagę̨ jego status na rynku konsumenckim i w społeczeństwie. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest próba prezentacji różnorakich relacji zachodzących między rachunkowością a kulturą, pozostających w zgodzie z koncepcją determinizmu i relatywizmu kulturowego rachunkowości. Realizacja tego zadania oparta jest na prezentacji zagadnień dotyczących: istoty kultury i jej wymiarów, charakterystyki wartości kulturowych rachunkowości, a także kulturowego modelu rachunkowości.(abstrakt oryginalny)
Rozszerzenie Unii Europejskiej ma także wymiar kulturowy i cywilizacyjny, stąd w debacie nad kierunkami rozwoju nowej Unii powraca pytanie o rzeczywiste miejsce kultury w procesach integracji i o przyszłość polityki kulturalnej poszerzonej Wspólnoty. W niniejszym artykule przedstawiono m.in. miejsce kultury i europejskiego dziedzictwa kulturowego w procesach integracyjnych w Europie.
W języku potocznym i codziennej komunikacji, a także w narracji publicystycznej pojęcie kultury ma swoje utrwalone miejsce oraz jest używane z godną podziwu pewnością co do jego znaczenia. Z jednej strony jest tradycyjnie kojarzone z takimi dziedzinami, jak sztuka, teatr, literatura, muzyka itp., stanowiąc część kultury symbolicznej o względnej autonomii i ekskluzywności, z drugiej zaś, jest swobodnie odnoszone do najrozmaitszych w swym charakterze innych obszarów i sfer. W ten sposób obok kultury artystycznej istnieje np. kultura materialna, kultura życia codziennego, a także pracy i wypoczynku, kultura korporacyjna, fizyczna, polityczna, osobista, czy popularna, a od czasu do czasu odżywa nawet sięgająca starożytności kultura agrarna. Nie sposób oprzeć się refleksji, że mamy do czynienia z terminem nadużywanym, wykorzystywanym w najrozmaitszych kontekstach i odniesieniach, a w efekcie do cna wyeksploatowanym. Z pojęciem, które z biegiem czasu stawało się coraz bardziej mgliste i wieloznaczne, amorficzne i rozmyte - pojęciem o niejasnej treści i nieokreślonym zakresie. W konsekwencji kultura utraciła swoją tożsamość, zakładając, że kiedykolwiek ją posiadała, co nie jest pewne nie tylko w odniesieniu do wspomnianych obszarów i stylów komunikacji. Stała się pojęciem otwartym, niedefiniowalnym za pomocą tylko jej właściwych, swoistych dystynkcji znaczeniowych, umożliwiających określenie jej treści i wytyczenie granic oddzielających ją od innych dziedzin, tzn. od "nie-kultury". (fragment tekstu)
|
|
nr 897
287-304
Scharakteryzowano życie kulturalne Ziemi Kłodzkiej, uwzględniając działalność domów kultury, kina, biblioteki i muzeum.
first rewind previous Strona / 41 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.