Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 46

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Kultura pracy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Organizacja, którą charakteryzuje włączająca kultura pracy, umożliwia wykorzystanie różnorodnego potencjału wszystkich pracowników, a to przekłada się na większy zysk. Firma stwarza bowiem możliwość nieograniczonej innowacyjności i rozwoju, zarówno na poziomie indywidualnym, jak i organizacji. Jakie są inne korzyści z zatrudniania różnorodnych zespołów? (fragment tekstu)
Artykuł swoją uwagę koncentruje wokół zachowań proaktywnych w miejscu pracy i ich oddziaływania na proces kształtowania się kultury organizacyjnej. Wskazano również na sytuację odwrotną, w której to kultura organizacyjna wpływa na swoich uczestników. Mając to na uwadze w pierwszej kolejności scharakteryzowano pojęcie proaktywności, przede wszystkim przez pryzmat osobowości i zachowań proaktywnych. Następnie przedstawiono istotę kultury organizacyjnej i czynników wpływających na nią. Ze względu zaś na rozpatrywany temat w niniejszym artykule, więcej miejsca poświęcono zachowaniom proaktywnym uczestników organizacji ako przykład szczególnego czynnika mającego wpływ na kształtowanie się kultury organizacyjnej. (abstrakt oryg.)
We wrześniu firma Google osiągnęła pełnoletniość. W ciągu zaledwie kilkunastu lat gigant z Mountain View stał się podziwianą przez wszystkich globalną korporacją o wielomiliardowych przychodach. W dużej mierze stało się to możliwe dzięki właściwej polityce HR i zrozumieniu, że pracownicy są najcenniejszym zasobem współczesnych organizacji. (fragment tekstu)
Artykuł odnosi się do zagadnienia zmian zachodzących w postawach wobec pracy w przedsiębiorstwach ICT, wskazując, jak przekładają się na treści kulturowe i odbijają się w zachowaniach głównych aktorów tej części rynku pracy. Dokonano porównania cech pracy przedsiębiorstw sektora wysokich technologii, wskazując, jak uległy one przekształceniu w porównaniu z przedsiębiorstwami tradycyjnymi. W oparciu o badania własne (przy wykorzystaniu analizy opisowej i procedury wyjaśniania przyczynowego oraz skalę Thurstone'a) wskazano na możliwe zmiany postaw pracowników i postaw organizacji mających wpływ na kształt nowej kultury pracy. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Rola wykształcenia w kształtowaniu kultury bezpiecznej pracy
75%
W artykule przedstawiono teoretyczne ujęcie problemu kultury w organizacji, aby następnie odnieść go do węższego aspektu tego pojęcia, jakim jest kultura bezpieczeństwa, a szczególnie kultura bezpieczeństwa pracy. Kultura bezpieczeństwa pracy w bardzo dużej mierze związana jest z postawami pracowników i pracodawców wobec zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy. W opracowaniu zaprezentowano również wyniki badań nad oceną kultury bezpieczeństwa w przedsiębiorstwie branży przemysłowej. Jako kryterium porównawcze wybranych obszarów mających wpływ na kształtowanie bezpiecznych zachowań, między innymi takich jak: organizacja pracy, probezpieczne zachowania czy komunikowanie o bezpieczeństwie, przyjęto wykształcenie pracowników. (abstrakt oryginalny)
Program wdrażania najlepszych praktyk w dziedzinie bhp w Veolii Energii Warszawa doprowadził do radykalnej poprawy w tej dziedzinie. Co więcej, pokazał, że zmiana starych zachowań i złych nawyków jest w zasięgu ręki, tylko trzeba sięgnąć po odpowiednie narzędzia. W ten sposób zmiany w sferze bezpieczeństwa pracy otworzyły firmie drogę do zmian kultury organizacyjnej w ogóle. (fragment tekstu)
The topic undertaken in the following study is on the local enterprise in the Częstochowa area, which effects are economic subjects. The work uses economic activity indicators on the background of social capital, tests of their profile were accomplished in light of the economic transformation. On the basis of reported statistics, the dynamics of development of enterprises in the Częstochowa region were introduced. The analyzed questions that are presented are based on the period from 1989 - 2003, with a goal of characterizing current tendencies. The obtained results, as well as the review of literature, became the foundation for testing the regional enterprises in light of social capital. (original abstract)
8
Content available remote Bezpieczeństwo behawioralne jako element kształtujący kulturę bezpieczeństwa
75%
Kultura bezpieczeństwa w przedsiębiorstwie jest częścią kultury organizacyjnej. Składają się na nią indywidualne i grupowe wartości, postawy, umiejętności oraz normy postępowania, które wpływają na styl, jakość i skuteczność zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Bezpieczne świadczenie pracy to korzyść zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. Bezpieczeństwo pracy ma też wpływ na produktywność, która z kolei jest jednym z podstawowych czynników wpływających na rentowność prowadzonej działalności, szczególnie w dobie kryzysu. Wysoka kultura bezpieczeństwa ma nie tylko znaczenie na poziomie mikro-, ale również makroekonomicznym. Brak wypadków wpływa bowiem na obniżenie kosztów pracy, państwo wydatkuje mniejsze środki na renty wypadkowe czy świadczenia rehabilitacyjne.(abstrakt oryginalny)
W referacie podjęto rozważania dotyczące znaczenia kultury dla funkcjonowania organizacji poprzez pryzmat zarządzania kapitałem ludzkim. Analizie zostały poddane główne składniki kultury: założenia, normy, wartości, zachowania organizacyjne. Zwrócono uwagę na wpływ założeń kulturowych na procesy rozwijania wiedzy i doskonalenia kompetencji oraz identyfikowanie się pracowników z celami organizacji i zwiększanie efektywności pracy zespołowej. Najważniejsze tezy zawarte w referacie odnoszą się do uznania istotnej roli, jaką kultura organizacyjna spełnia w procesach zarządzania wiedzą pracowników. Szczegółowo omówiono definicje kultury organizacyjnej, istotę, znaczenie, kształtowanie pożądanego modelu kultury w aspekcie zmiany podstawowych założeń kulturowych. (abstrakt oryginalny)
The paper addresses the problem of underdeveloped communication culture of social workers in Ukraine. The term of 'social worker communication culture' has been defined and its components have been listed. The criteria, parameters and development levels of social worker communication culture have been examined. Summative assessment has shown through the combination of quantitative and qualitative data analyses that communication culture of social workers in Ukraine should be improved urgently. The pedagogical conditions of social worker communication culture development and the suggested methodology have been substantiated and verified in a post-qualifying training. The obtained results can be of help when designing the training programmes for social workers in the Social Welfare System in Ukraine and other developing countries undergoing social and economic reforms. (original abstract)
11
Content available remote Kultura bezpieczeństwa wśród pracowników kopalni.
63%
Artykuł omawia wyniki badań poziomu kultury bezpieczeństwa przeprowadzonego w formie kwestionariusza ankietowego w pięciu różnych grupach pracowniczych podziemnego zakładu górniczego wydobywającego węgiel kamienny. Ankieta obejmowała dziewięć grup tematycznych, w których każda zawierała pięć pytań. Korzystając z metody skali Likierta, dokonano oceny klimatu bezpieczeństwa w przedsiębiorstwie. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Parametry kultury bezpieczeństwa wśród rożnych grup pracowników
63%
W pracy przedstawiono wyniki badań poziomu kultury bezpieczeństwa w subiektywnych odczuciach pracowników kopalni miedzi w Polsce. Badania zostały przeprowadzone za pomocą autorskiej ankiety do pomiaru poziomu kultury bezpieczeństwa w przedsiębiorstwie. Przedstawiono ogólny poziom klimatu bezpieczeństwa w zależności od struktury zatrudnienia. Przedstawiono także zbiorcze wyniki tych badań. (abstrakt oryginalny)
Związki kultury z gospodarką są dosyć dobrze rozpoznane. Istniejąca literatura potwierdza ścisłą zależność miedzy poziomem i rodzajem kultury społecznej i indywidualnej a poziomem i wzrostem efektywności ekonomicznej. Artykuł przedstawia wyniki badania ankietowego, w którym respondenci wskazywali różne efekty kulturowe charakteryzujące pracowników, które rzutują na ich efektywność. Przedmiotem oceny było znaczenie 25 czynników dotyczących kultury ogólnej i ekonomicznej. Analiza czynnikowa wsparta analizą macierzy korelacji pozwoliła wyodrębnić czynniki najbardziej istotne. Wyniki badania (podzielone według płci, wykształcenia i wieku ankietowanych) sugerują, że największy wpływ na efektywność ekonomiczną ma czynnik twórczy (kreatywność i pogłębianie wiedzy). Następne w kolejności są dwa czynniki: zazdrość ludzka i uczciwość pracownicza. Można również mówić o dużym znaczeniu religii w kształtowaniu efektywności. Inne rozważane czynniki kulturowe zdają się mieć mniejszą wagę w kształtowaniu efektywności. (abstrakt oryginalny)
Ciekawie prezentuje się wstęp przygotowany przez redaktora książki, który zawiera kilkuzdaniowe syntezy każdego z rozdziałów, co znakomicie ułatwia korzystanie z opracowania. Podobnie na szczególną uwagę zasługuje 13. część "Praktyka - z życia wzięte", zawierająca wybrane i opracowane przez S. Milczarka fragmenty zaliczeniowych prac studentów dotyczące menedżerów, pod których kierunkiem pracują. To ważna część, gdyż jest swego rodzaju uzupełnieniem, konfrontacją teorii z praktyką. Praca przygotowana jest starannie, o czym świadczy prawie jednolity charakter tekstów wielu przecież autorów, co w pracach zbiorowych nie jest częste. Można odnieść wrażenie, że całość napisana jest przez jedną osobę. Kolejnym walorem pracy są podsumowania każdej części w postaci dodatku "Reasumując", co dla czytelnika chcącego skorzystać z niej, a nie zawsze znającego głębiej dany problem (np. studenta), ma trudne do przecenienia znaczenie. Kultura pracy menedżera zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na walory redakcyjne. To praktycznie przewodnik, poradnik, wręcz zarysowana wizja idealnego menedżera, jakiego się poszukuje, oczekuje, pod kierunkiem którego chciałoby się pracować (przykłady w części 13). (fragment tekstu)
Analizując kulturę prawną w administracji odnieść się należy do jednego z najważniejszych zjawisk kulturowych współczesnych państw demokratycznych jakim jest prawo. Prawo zatem, jako jeden z najważniejszych regulatorów życia społecznego, wchodzi w skład kultury danego społeczeństwa. Prawo można uznać za rodzaj szczególnej więzi społecznej łączącej ludzi w jeden naród. Ludzie tworzący społeczeństwo muszą afirmować postawę polegającą na przestrzeganiu prawa obowiązującego w danym państwie. Przestrzeganie prawa związane jest z pojęciem praworządności. W demokratycznym państwie prawnym praworządność polega na przestrzeganiu prawa zarówno przez władzę publiczną (państwową i samorządową) jak i wszystkich ludzi. Każda jednostka będzie praworządna, jeśli powstrzyma się przed robieniem rzeczy zabronionych prawem, gdyż co nie jest zabronione jest w takim państwie dozwolone. Władza publiczna natomiast może robić tylko to co jest dla niej dozwolone (do czego ma kompetencję) i to wyraźnie w przepisach prawnych. Zatem jednostka zajmować będzie postawę polegającą na przestrzeganiu prawa, jeśli świadomie powstrzyma się przed jego naruszaniem. Prawo stanowi część większej kulturowej całości. Zmianami prawa rządzą prawidłowości wyznaczające dynamikę kultury. Zatem to co podmiot administracji uważa za obszar swojej arbitralności jest zestawem wyborów jakie są dopuszczalne w ramach określonej kultury. (fragment tekstu)
Najszersze rozumienie consumer finance pozwalałoby traktować ją jako jeden z elementów bankowości detalicznej. Jednak bliższe spojrzenie na genezę specyfikę tej działalności daje prawo do oczekiwania znaczących różnic. Początkowo uczestnicy rynku Consumer Finance widzieli jako swoich klientów wszystkich, którzy byli skłonni zaakceptować ich o wiele wyższe stawki. Były powody, dla których tacy klienci mogli się znaleźć – dużą rolę odgrywała tu niechęć do tradycyjnych placówek bankowych i ich kultury pracy, szybkość procesu, intensywny marketing i nacisk na minimalizację raty sprzedawanego kredytu. Gdy jednak inne instytucje finansowe zwiększyły swą konkurencyjność, firmy consumer finance skupiły swą uwagę na segmencie klientów bardziej ryzykownych, którym trudno było uzyskać finansowanie w tradycyjnych bankach. (abstrakt oryginalny)
Dążenie uczelni do wysokiej jakości procesów dydaktycznych nabiera w ostatnich latach coraz większego znaczenia. Praktycznym kryterium jej osiągania jest odniesienie do kultury pracy dydaktycznej, której kierunek rozwoju zależy od nauczyciela akademickiego i jego kompetencji. W artykule przedstawiono fragmenty wyników badań prowadzonych na końcowym etapie projektu doktorantów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Analizę danych empirycznych poprzedza przegląd koncepcji kultury pracy edukacji biznesowej w kontekście kształtowania postaw przedsiębiorczych. Z badań wynika, że doktoranci-talenty realizują zajęcia przede wszystkim w konwencji kultury mechanistyczno-pasywnej. W niewielkim stopniu organizowane przez nich procesy mają znamiona kultury humanistycznej opartej na wysoko jakościowych metodach aktywizujących i nie są skoncentrowane na kształtowaniu postaw przedsiębiorczych. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto się przybliżenia problematyki strategii rzemieślniczych stosowanych przez rękodzielników chińskich. Rzemiosło i strategie to słowa klucze, które rzadko występują razem zarówno w literaturze przedmiotu, jak i w zasobach Internetu (w języku polskim, angielskim i chińskim). W artykule ukazano zagadnienia strategii rządowych przeznaczonych dla rzemieślników (m.in. dotyczących reprezentacji i ochrony dziedzictwa kulturowego oraz promowania ducha rzemiosła) oraz strategii samych rzemieślników (wyboru ścieżki edukacji, wyboru drogi własnej kariery oraz działań związanych z tworzonymi produktami, jak również sposobu przeprowadzania transakcji handlowych).(abstrakt oryginalny)
19
63%
Menedżerowie, którzy stanowią specyficzną grupę pracowników, są współcześnie postawieni przed ważnym wyzwaniem, jakim jest kształtowanie właściwej kultury pracy. Jest to stosunkowo nowy sposób ujmowania zagadnień, które do tej pory najczęściej traktowano jako obszar związany jedynie z organizacją pracy. Sięgnięcie do sfery kultury organizacyjnej i jej pogłębiona analiza w kontekście procesów pracy może prowadzić do interesujących wniosków. W artykule zwrócono uwagę, iż zagadnienie kultury pracy w zarządzaniu jest bardzo ważnym obszarem. Celem autorki jest przedstawienie charakterystyki tego zjawiska oraz zaproszenie do refleksji nad nim w kontekście ról, jakie współcześnie realizują menedżerowie. (abstrakt oryginalny)
Nadmierna eksploatacja zasobów ziemi, pandemia, wojna Rosji z Ukrainą to szczególne warunki powodujące zmiany funkcjonowania przedsiębiorstw. Te warunki przyczyniają się do zmian oczekiwań pracowników w odniesieniu do warunków pracy w przedsiębiorstwach. Prowadzi to do zmian w działaniu przywódców organizacji. Pracownicy oczekują od liderów tworzenia warunków do mądrej pracy. Oczekują dialogu, transparentności, poczucia bezpieczeństwa, równoważenia pracy zawodowej z jakością życia, korzystania z możliwości rozwijania siebie. Wyzwaniem dla liderów jest skuteczne komunikowanie się z pracownikami, uwzględnianie ich potrzeb, dbanie o czas dla realizowania siebie. Rosną oczekiwania w odniesieniu do wiedzy merytorycznej, empatii oraz znajomości psychologii po stronie osób pełniących funkcje przywódcze w biznesie. Kierowanie się oczekiwaniami w zakresie jakości życia pracowników jest warunkiem osiągania celów biznesowych oraz realizowania zadań w kwestii produktywności oraz skuteczności(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.