Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 63

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Labels
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
W 2021 r. ponad 2 miliardy ludzi na świecie będzie kupowało produkty i usługi przez internet, a sprzedaż online ma sięgać 15% całości sprzedaży globalnej. Chiny wiodą prym na rynku e-commerce, notując ok. 28% wzrost rok do roku. Największa chińska platforma sprzedażowa Alibaba tylko podczas ostatniego Dnia Singla 11.11.2018 r. osiągnęła obrót w wysokości 30,8 miliarda dolarów, co przełożyło się na konieczność wysyłki 1 miliarda paczek!Mając na uwadze tak olbrzymią dynamikę rozwoju e-commerce na świecie, nasuwa się pytanie: jak poradzić sobie z obsługą logistyczną takiego ogromu przesyłek? (fragment tekstu)
Oznaczanie produktów kodami kreskowymi jest obecnie czymś tak oczywistym, że wręcz nie wyobrażamy sobie bez nich funkcjonowania rynku detalicznego. Podobnie jest z oznaczeniem palet. Widok etykiety na palecie, czy innym opakowaniu transportowo-logistycznym, nie dziwi absolutnie nikogo, gdyż tak samo jak kod kreskowy, jest źródłem informacji o produkcie. Etykieta logistyczna powinna być źródłem informacji o zawartości danej palety. Jednak różnica pomiędzy znakowaniem produktów i palet jest zasadnicza. Większość kodów w detalu to standardowe kody GS1, charakteryzujące się stabilną i niezmienną strukturą, zapewniającą niepowtarzalność numerów. Tego typu globalne oznaczenia mogą być stosowane przez wszystkich uczestników łańcucha dostaw, bez dodatkowych uzgodnień. (fragment tekstu)
Skanowanie i drukowanie etykiet logistycznych powoduje wiele problemów w magazynach. Pracownicy zapominają o procedurach które panują w czasie zbierania zamówień. Drukowanych jest za dużo etykiet i pozostawione są na stanowisku komputerowym. To wydaje się prosta czynnością, ale pracownicy pod presją czasu nie myślą o właściwych działaniach. Skupiają się na własnym wyniku nie na wynikach grupy z którą pracują a współpraca jest bardzo ważna gdzie ma miejsce komunikacja i wspólny wynik. Dyrektorzy Logistyki powinni dbać o właściwą realizację planu przez pracowników i o redukcji zużycia papieru. (abstrakt oryginalny)
Omówiono problem unormowania prawnego znakowania produktów bezpiecznych ekologicznie. Zwrócono uwagę na zasady przyznawania etykiety ekologicznej w krajach Wspólnoty Europejskiej oraz na specyfikę znaku "Zielony Punkt".
Artykuł omawia nowy produkt firmy Philips Semiconductors - I*CODE. Jest to "inteligentna" etykieta z układem scalonym, przy której zapis i odczyt informacji dokonuje się przy pomocy fal radiowych. Może mieć bardzo różnorodne zastosowanie, np. zamiast kodów kreskowych na towarach, do identyfikacji bagażu lotniczego, w bibliotekach i wypożyczalniach, w obsłudze dystrybucji paczek, w ochronie własności intelektualnej.
Artykuł omawia korzyści poszczególnych podmiotów w łańcuchu dostaw (dostawców, operatorów logistycznych i odbiorców) ze stosowania etykiety logistycznej oraz standardów GS1.
Purpose: With the progression of climate change and environmental degradation, eco-labels are becoming an effective tool in distinguishing and promoting ecological products. The regulations established within the European Union tend to facilitate ecological initiatives of enterprises, especially of the ones already focusing on minimizing their impact on the environment. A good example of such activity was the introduction of the EU Ecolabel. The aim of the study was to analyze the popularity of the EU Ecolabel certification granted to products and services from Poland. Design/methodology/approach: To achieve thus adopted goal, the method of desk research was applied. It consists in carrying out an analysis based on secondary data. In this case, the focus was on quantitative data available on the websites and databases of the European Commission, which is the body supervising the EU Ecolabel licensing process. The data in question is characterized by high level of availability and comprehensiveness. Findings: The conducted analysis has led to the conclusion that when considering the number of certified products per number of inhabitants, the number of enterprises or the number of membership years in the European Union, Poland assumes values below the average for the entire Union. Therefore, it was found that the EU Ecolabel certification in Poland is not as popular as in most EU countries. Furthermore, the assessment of the most common categories of certified products has shown that it differs statistically from the EU average in only two cases. Namely, indoor and outdoor paints and varnishes, and hard surface cleaning products - these two categories accounted for a greater share of the total number of certified products in Poland than in the European Union. Practical implications: The results of the study suggest the need for the intensification of actions that should be taken in order to increase the popularity of the EU Ecolabel. This could be achieved by, for example, introducing incentives for businesses and promoting the EU Ecolabel among consumers. Originality/value: The study shows the most up-to-date structure of EU Ecolabel certificates in the European Union countries and Poland. The conducted analysis makes it possible to search for determinants contributing to the increase in the number of certified products.(original abstract)
8
Content available remote Etykiety na opakowaniach żywności - źródło wiedzy dla konsumenta
75%
W artykule przedstawiono najważniejsze zasady prezentowania konsumentom informacji na temat żywności zawartych na etykietach. Podstawą rozwiązań są akty prawne prawa żywnościowego unijnego i krajowego, które wyróżniają dwie podstawowe kategorie informacji: obowiązkowe i dobrowolne. Do informacji, które muszą być umieszczone na etykietach, zalicza się: dane na temat składu, trwałości i warunków przechowywania oraz wpływu produktu na zdrowie. Informacje dobrowolne nie mogą natomiast wprowadzać konsumenta w błąd i muszą być oparte na wynikach badań naukowych. Istotna dla konsumenta jest forma prezentacji danych. Dane w ujęciu tabelarycznym, choć wyczerpujące, są niezrozumiałe. Z tego wynika potrzeba takiej prezentacji danych, by konsument mógł szybko i jednoznacznie ocenić produkt spożywczy i podjąć decyzję konsumencką.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Wiedza konsumentek na temat informacji umieszczanych na kosmetykach
75%
Artykuł koncentruje się na prezentacji wyników badań dotyczących znajomości przez konsumentki oznakowań i symboli stosowanych na kosmetykach. Porównano w nim badania prowadzone na przestrzeni lat 2007- 2012.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było przedstawienie możliwości zastosowania zaawansowanych metod statystycznych, takich jak sztuczne sieci neuronowe, drzewa C&RT oraz wzmacniane czy metody wektorów nośnych, do celów predykcji parametrów początkowych nawijania etykiet. Poddano analizie wymagania jakościowe klientów przedsiębiorstw poligraficznych z użyciem metody Quality Function Deployment, jakie parametry techniczne są istotne w celu spełnienia tychże wymagań. Główne wyniki prezentowanych badań pochodzą z kilku przedsiębiorstw poligraficznych z województwa podlaskiego oraz mazowieckiego, wykorzystano dane historyczne z przebiegu procesu produkcyjnego, które posłużyły do opracowania modeli predykcyjnych. Praktyczne implikacje zaprezentowanych analiz dotyczą możliwości zastosowania zaprezentowanych metod statystycznych w przedsiębiorstwach poligraficznych, z wykorzystaniem zgromadzonych danych historycznych, które posłużą za rozwój koncepcji zarządzania wiedzą w organizacji. (abstrakt oryginalny)
Dotychczasowa obserwacja rynku wskazywała, że powodem stosowania etykiet logistycznych GS1 przez producenta wyrobów konsumenckich jest najczęściej spełnienie wymagań odbiorców, szczególnie sieci handlowych. Odbiorcy definiują zakres informacyjny danych na etykietach, w zależności od typów i zawartości jednostek logistycznych dostarczanych do ich centrów dystrybucyjnych. Dostawca najczęściej stosuje etykietę w końcowej fazie procesu wydania, tuż przed załadunkiem. Etykieta jest zatem nośnikiem informacji, który w takim scenariuszu jest użyteczna wyłączne dla odbiorcy, a dostawca nie ma z niej żadnych korzyści. Część producentów dostrzega jednak duży potencjał standardowej etykiety i wprowadza ją niezależnie od oczekiwań rynku, w celu usprawnienia swoich wewnętrznych procesów magazynowych. Świadomość takich możliwości stale rośnie, czego dowodem są coraz liczniejsze przykłady wdrożeń na naszym krajowym rynku. Chciałbym krótko przedstawić jeden z takich przykładów w przedsiębiorstwie produkcyjnym, działającym w branży wód i napojów, będącym jednym z liderów w zakresie produkcji wody butelkowanej w Polsce. Firma już od kilku lat z powodzeniem stosuje etykiety logistyczne zgodne z GS1 w obszarze wyrobów gotowych, wykorzystując je do zarządzania procesami przyjęcia z produkcji, składowania i wydania. Wykorzystywane są skanery stacjonarne na końcówkach linii produkcyjnych do rejestrowania zejścia z produkcji oraz skanery ręczne podczas załadunku. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie nowoczesnej technologii EPC oraz jej wykorzystywania we współczesnych przedsiębiorstwach oraz korzyści z tego płynących. Obiektem badania jest technologia Elektronicznego Kodu Produktu, który wykorzystując elektroniczny znacznik (tag), który odczytywany jest za pomocą fal radiowych, zamiast używania kodów kreskowych. Umożliwia to śledzenie i monitorowanie produktu w całym łańcuchu dostaw w natychmiastowy sposób bez konieczności posiadania tego produktu na linii wzroku. W ramach tej nowoczesnej sieci EPC możliwe będzie automatyczne rozróżnienie towarów oraz ich śledzenie na całej linii producent-konsument. System jest wykorzystywany na wielu obszarach m.in. w ochronie zdrowia, motoryzacji, transporcie i logistyce. Korzyści jakie za tym idą, to przede wszystkim zoptymalizowanie przepływu towarów, eliminacja braków produktów, racjonalna gospodarka zapasami i obniżenie kosztów przy rosnącym zadowoleniu klienta. (abstrakt oryginalny)
Etykieta jest podstawowym nośnikiem danych, umieszczanym najczęściej bezpośrednio na wyrobie lub opakowaniu. Stanowi ona źródło istotnych informacji o produkcie, zapewniając jego łatwą identyfikację. Celem artykułu było określenie wpływu pleśni na jakość nadruków kodów kreskowych wykonanych na etykietach termicznych i termotransferowych przechowywanych w symulowanych warunkach klimatu tropikalnego mokrego.
Cel: Celem artykułu jest identyfikacja potencjalnych ograniczeń rozwoju polskich przedsiębiorstw, wynikających z konieczności znakowania produktów mleczarskich na przykładzie znakowania Eco-Score dla wybranego produktu z branży mleczarskiej. Metodyka badań: Przeprowadzono obliczenia dla wskaźnika Eco-Score polskiego sera typu mozzarella z mleka krowiego o gramaturze 125 g, produkowanego pod marką jednego ze sklepów dyskontowych. Na podstawie wybranego przypadku dokonano szacowania w odniesieniu do wartości wskaźnika Eco-Score sera typu mozzarella wyprodukowanego we Francji, stanowiącego wartość referencyjną (benchmark) dla obliczenia wskaźnika Single Score zgodnie z metodyką PEF. Wyniki badań: Przeprowadzone rozpoznanie wykazało, że na dziesięć dostępnych na polskim rynku serów mozzarella dwa uzyskały kategorię C (Eco-Score 53 i 58 Pt), świadczącą o umiarkowanym wpływie na środowisko, a pozostałe osiem serów sklasyfikowano w kategorii D - dużego wpływu. Wnioski: W przypadku Eco-Score polskie produkty już na początku mają przypisaną niższą kategorię ze względu na kraj pochodzenia i politykę ekologiczną rządu. Jeśli chodzi natomiast o znakowanie oparte na zasadach PEF, większe obciążenie środowiska wynikające z polskiego miksu energetycznego może stanowić wyzwanie przy obliczaniu śladu środowiskowego produktu i porównywaniu go do wyznaczonego benchmarku. Wkład w rozwój dyscypliny: Wnioski z artykułu mogą być pomocne dla kadry zarządzającej w poznaniu korzyści i ograniczeń wynikających z etykietowania środowiskowego produktów. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Shelf-life Labelling System in the Opinion of Food Market Participants in Poland
75%
Purpose: The aim of the study was an assessment of the European shelf-life labelling system from the perspectives of food producers and consumers in Poland in the context of its possible impact on food waste. Design/methodology/approach: Qualitative and quantitative research methods were used to conduct the study among key food market participants. Individual in-depth interviews (IDIs) were conducted among senior managers in 18 key food producing companies, an eye-tracking study (ET) involved 30 purposefully selected consumers, and a quantitative survey using the face-to-face interview was undertaken among food consumers in Poland (n = 1145). Findings: The existing regulations regarding date labelling do not support the policy of establishing sustainable food chains. Even though the date label is one of the most eye-catching elements on the food packaging, a great number of Polish consumers are not able to correctly interpret the information - 39% have problems with proper understanding of 'best before' date. Less educated consumers more often admit that the information on the date label is difficult for them to comprehend. Food business operators have adopted the date labelling system as a mandatory requirement, although they consider it to be complicated. Research limitations/implications: The research results are partially declarative. It would be interesting to examine the interpretation of the date labels in the purchasing and consumption process. Practical implications: Consumer misunderstanding of the 'best before' date contributes to food waste. Point of view of food market participants differ what should be taken into account with regard to the final itineration of the date labelling system. Social implications: Consumer interest in shelf-life dates should be treated as an opportunity in efficient education and building food waste prevention behaviour. Originality/value: Triangulation of quantitative and qualitative methods was applied which allowed for a comprehensive assessment the shelf-life labelling system.(original abstract)
Słabnąca kontrola na rynku napojów alkoholowych w Polsce sprawia, że rośnie podatność tych produktów na zafałszowania i nieprawidłowości w oznakowaniu. Celem artykułu było dokonanie krytycznego przeglądu przypadków zafałszowań napojów alkoholowych w Polsce z lat 2009-2019 oraz sformułowanie rekomendacji dla struktur zarządzania w obszarze przeciwdziałania niezgodnościom. Podejście metodologiczne obejmowało: (1) przegląd literatury dotyczącej fałszowania żywności oraz pozycji polskiej branży napojów alkoholowych w gospodarce; (2) analizę danych pochodzących z upublicznionych decyzji Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) dotyczących zafałszowań żywności oraz wyników kontroli Departamentu Inspekcji Handlowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (IH UOKiK) w zakresie oznakowania. Analiza danych IH z lat 2009-2019 dowiodła, że napoje alkoholowe są relatywnie rzadziej fałszowane w Polsce niż produkty żywnościowe z innych grup technologicznych. Szczegółowa analiza danych IJHARS z lat 2016-2019 dotyczących 56 zafałszowanych napojów alkoholowych wykazała, że wśród najczęściej stwierdzanych nieprawidłowości były: pominięcie w wykazie pewnych składników, które powinny się w nim znaleźć, zaniżona zawartość alkoholu etylowego w produkcie względem deklaracji na etykiecie, błędnie oznaczona nazwa produktu. Ze względu na mocną pozycję Polski na europejskim i światowym rynku wódki i piwa warto zwiększać skalę wdrożenia systemów zarządzania jakością i bezpieczeństwem żywności właściwych do walki, przeciwdziałania i łagodzenia skutków fałszowania tych produktów, aby chronić ich wiarygodność. Ogromne znaczenie ma tu zwłaszcza kształtowanie, pomiar i doskonalenie pozytywnej kultury bezpieczeństwa żywności w przedsiębiorstwach z branży alkoholowej.(abstrakt oryginalny)
W Unii Europejskiej nie istnieją obecnie akty prawne ani jednolite praktyki regulujące problematykę oznaczania produktów przemysłowych etykietą "made in" ("wyprodukowano w"), czyli kraju pochodzenia. Jedynie w niektórych państwach członkowskich producenci mogą dobrowolnie używać takich oznaczeń, przy czym zasady te różnią się między sobą. Stawia to Unię Europejską w niekorzystnym położeniu wobec jej głównych partnerów handlowych, m.in. USA, Chin, Japonii, Kanady czy Brazylii, którzy wprowadzili już obowiązek stosowania takich etykiet i wymagają tego również na produktach pochodzących z państw członkowskich UE. Znak "made in" wprowadzono 125 lat temu, a więc jeszcze w XIX wieku, w wyniku przyjęcia w 1887 r. brytyjskiej Ustawy o znakach handlowych (Merchandise Marks Act). Towary zaczęły być specjalnie znakowane. Przedstawione w lutym 2013 r., w pakiecie dotyczącym bezpieczeństwa produktów i nadzoru rynku, rozporządzenie PE i Rady, obejmujące m.in. oznaczanie produktów etykietą "made in", ma zrównać prawa i obowiązki producentów i eksporterów unijnych oraz ich zagranicznych partnerów handlowych. Nowe przepisy mają poprawić także sytuację unijnych konsumentów. Projektowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa produktów konsumpcyjnych reguluje także oznaczanie kraju pochodzenia nieżywnościowych produktów wytwarzanych i towarów importowanych na rynek unijny. Do określenia kraju pochodzenia produktów mają być stosowane reguły niepreferencyjnego pochodzenia zawarte we Wspólnotowym kodeksie celnym. Komisja Europejska oczekuje, że rozporządzenie wejdzie w życie w 2015 r. W artykule przestawiono opinie zainteresowanych stron (m.in. przedstawicieli producentów) w sprawie skutków ekonomicznych nowego rozwiązania. (abstrakt oryginalny)
Labeling to sztuka stosowania różnego rodzaju naklejek, zawieszek, banderoli i znaków, a także działalności prawno-informacyjnej i różnych technik produkcji etykiet. Autor przedstawił techniczne aspekty labelingu towarów: etykietowanie opakowań, typy etykiet i materiały do ich wyrobu, ich wymagania techniczne i różnego rodzaju papiery do produkcji etykiet, w tym te które są dostępne na rynku polskim.
In the printing industry, more precisely in the processes of label and packaging production, still a lot of parameters affecting the quality of production processes are made using the experimental selection method. Collecting industrial data from the production process can be a mine of knowledge for an experienced analyst who is able to extract from this data the knowledge that will improve the quality of production or increase the efficiency of the process. The lack of identification of the parameters of the label production processes may cause losses at the level of over a dozen thousand for one hour of the printing machines operation. The aim of the article is to make the issues of label and packaging production in the context of the use of data mining tools more familiar. Statistical analyzes contained in this study were used by the authors to discover dependencies occurring in the labeling process, which have a significant impact on the final quality of the produced labels, but also on the quality of the production process. The article contains the results of own research carried out in a printing company producing various types of labels and packaging. The results of the application of statistical techniques and tools for the analysis of the label printing process such as histograms, probability analyzes, ANOVA analysis, Pareto-Lorentz diagrams are presented. The applied statistical analyzes of the flexographic printing process yielded surprising results, indicating significant differences in the efficiency of the printing process, depending on the design solutions introduced. These results were supported by appropriate statistical analyzes. The most important variables have been defined that affect the speed and efficiency of the printing process [Lipiak, Werpachowski 2015, p. 49]. (original abstract)
W obecnym numerze "Logistyki" zamieszczam pytania od uczestników systemu GS1, oczywiście wraz z odpowiedziami. Tematyka pytań i odpowiedzi w bieżącym numerze dotyczy najczęściej popełnianych błędów w trakcie tworzenia etykiet logistycznych.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.