Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 94

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Labour market policy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Celem tekstu jest prezentacja stosowanych we współczesnej Francji instrumentów wspierających starszych pracowników na rynku pracy. Przedstawione zostały zarówno narzędzia, które są używane, jak i te, które zostały wycofane w ostatnich latach jako mało efektywne. Analiza prowadzona była w sposób umożliwiający określenie, kto jest głównym adresatem wsparcia, w jakim stopniu instrumenty miały charakter selektywny lub uniwersalny oraz w jakim stopniu były to instrumenty finansowe lub usługi społeczne. (abstrakt oryginalny)
The essential feature of activation turn in labor market policy in Western European countries is reform of the labor administration, which affects the provision and delivery of the policy. The principles underlying governance reforms include decentralization and strengthened coordination, which help to reconcile local flexibility with the national ownership of the active labor market policy. However, few articles examine how these reforms are implemented in Central and Eastern European countries. The activation turn and territorial reforms there took place later than in Western European countries and possibly followed a different trajectory. Based on various materials, including legal acts, public employment services reports, expert releases, and others, the article traces the activation policies' reforms and their impacts on the organizational arrangements in Latvia, Hungary, and Poland. The findings show that some organizational arrangements of the national PES in countries covered in this study predate the accession to the EU. The critical governance characteristics seem to be affected by the general administration reforms. Public employment services in the three countries have different levels of vertical specialization, which determines the scope of reforms carried out in subsequent years. Further research should take into account the challenges of vertical coordination of the active labor market. (original abstract)
Podmiotem odpowiedzialnym za optymalizowanie warunków wykorzystania zasobów pracy najczęściej czyni się państwo, zgodnie z przyjętym paradygmatem . Podstawowym wymiarem jego aktywności jest stanowienie prawa, służącego regulacji zatrudnienia i rynku pracy oraz kontrolowanie i egzekwowanie jego wykonywania4. Państwo może także: być pracodawcą (dla pracowników sektora publicznego), uczestniczyć w dialogu społecznym, pełnić funkcje mediatora i arbitra, chronić interesy socjalne pracowników (gwarantując określone świadczenia, w tym płacę minimalną), korygować rozpiętości dochodów (świadczenia społeczne), tworzyć system zabezpieczenia społecznego i wspierać grupy słabsze (defaworyzowane) na rynku pracy. Elementem polityki państwa w sferze zatrudnienia, biorąc pod uwagę oddziaływanie 0 zasięgu lokalnym, jest polityka rynku pracy. (fragment tekstu)
4
Content available remote Aktywna polityka rynku pracy wobec osób NEET - przykład województwa podlaskiego
100%
W Polsce wdrażana jest coraz szersza oferta instrumentów rynku pracy wzorujących się na praktykach Europy Zachodniej. Jednocześnie, funkcjonujące rozwiązania systemowe niejednokrotnie demotywują do uczestnictwa w aktywnej polityce rynku pracy. W sytuacji istnienia szerokiej oferty instrumentów rynku pracy, przy jednoczesnym oddziaływaniu systemu socjalnego zniechęcającego potencjalnych beneficjentów do korzystania ze wsparcia i w efekcie podjęcia zatrudnienia, w znacznym stopniu marnotrawione są środki publiczne. Taka sytuacja występuje szczególnie w przypadku osób, które posiadają mniejszy potencjał zatrudnieniowy - w kontekście wieku, sytuacji rodzinnej, doświadczenia zawodowego, kwalifikacji, czy kompetencji. Należą do nich młode osoby z kategorii NEET (not in employment, education or training), które nie pracują, nie kształcą się i nie uczestniczą w szkoleniach. Głównym celem opracowania była identyfikacja barier realizacji aktywnej polityki rynku pracy wobec osób NEET. Poddano analizie jeden z regionalnych rynków pracy zlokalizowany w województwie podlaskim. Na Podlasiu występuje małe nasycenie przedsiębiorstw1, a w związku z tym niski potencjał popytu na pracę. Z drugiej strony, region odznacza się relatywnie niskim wskaźnikiem NEET.(fragment tekstu)
5
100%
Realizowana w krajach członkowskich Unii Europejskiej polityka zatrudnienia i polityka rynku pracy ma charakter narodowy. Podczas tzw. procesu luksemburskiego (1997) Komisja Europejska ustaliła, że wspólnotowa polityka zatrudnienia pozostanie w zasadzie w gestii państw członkowskich, ale przy jej koordynacji na poziomie unijnym. Przedmiotem badań są zróżnicowane, co wynika z ich uwarunkowań wewnętrznych i zewnętrznych, rynki pracy krajów Unii Europejskiej w latach 2003-2009.(fragment tekstu)
Artykuł prezentuje rozważania na temat skuteczności aktywnej polityki rynku pracy. Punktem wyjścia dla przeprowadzonych przez autora analiz były międzynarodowe badania empiryczne w obszarze ALMP. Pierwszym celem analizy było opisanie kierunków zmian zachodzących w polityce rynku pracy - przejścia od welfare state do welfare to work. Drugim celem było zaprezentowanie typów działań podejmowanych w ramach wdrażania ALMP w krajach UE. Trzecim - próba precyzyjnego określenia skutków wdrażanej aktywnej polityki rynku pracy oraz jej wpływu - zarówno pozytywnego, jak i negatywnego na rynek pracy. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Polityka rynku pracy w Wielkiej Brytanii. Propozycje implementacyjne dla Polski
100%
Celem artykułu jest analiza aktywnej polityki rynku pracy w Wielkiej Brytanii w dobie przeprowadzanych reform polityki społecznej oraz opracowanie rekomendacji dla polityki rynku pracy w Polsce w obszarze możliwych rozwiązań implementacyjnych. Potencjał popytu na pracę w Wielkiej Brytanii jest nieporównywalnie większy od zapotrzebowania występującego w Polsce. Ponadto kraj ten cechuje się odmienną od polskiej kulturą prowadzenia dialogu społecznego i znacznym dorobkiem w obszarze reformowania polityki społecznej. Autorka poszukuje dobrych praktyk możliwych do wdrożenia w zakresie polityki rynku pracy w Polsce, uwzględniając różnice w zaawansowaniu społeczno- -ekonomicznym obydwu krajów.(fragment tekstu)
8
Content available remote Aktywna polityka rynku pracy w krajach Unii Europejskiej w okresie kryzysu
100%
Celem opracowania jest próba weryfikacji hipotezy dotyczącej wpływu kryzysu finansowego na realizację jednej z najważniejszych obecnie polityk realizowanych w Unii Europejskiej, polityki rynku pracy (LMP - Labour Market Policy). Hipotezę główną sformułowano następująco: światowy kryzys finansowy 2008/2009 wzmocnił rangę i wpłynął na realizację aktywnej polityki rynku pracy (ALMP - Active Labour Market Policy) w krajach UE. (fragment tekstu)
W publikacji są przedstawione główne założenia dotyczące duńskiego narzędzia aktywnej polityki rynku pracy - WellBox. Stanowi ono rodzaj programu społecznego, który łączy interesy osób poszukujących pracy, pracodawców oraz władz publicznych. Celem publikacji jest zaprezentowanie korzyści wdrażania modelu w Polsce, a także identyfikacja barier jego skutecznego działania. W publikacji posłużono się przykładem projektu "Klub Integracji Społecznej w Łapach i Zabłudowie" realizowanego w województwie podlaskim, który zakłada zastosowanie elementów WellBox. Publikacja została opracowana na podstawie zarówno pierwotnych badań jakościowych, jak i danych ze źródeł wtórnych. (abstrakt oryginalny)
Ze względu na stosunkowo długi proces budowania kompletnego systemu emerytalnego, Dania określana jest mianem państwa "spóźnialskiego". Wysoka skuteczność zastosowanych przez Duńczyków rozwiązań wpłynęła jednak na ulokowanie Danii w czołówce państw realizujących najlepsze systemy emerytalne na świecie. W dobie starzejącego się społeczeństwa, szybko zmieniającego się rynku pracy oraz słabnącej kondycji finansów publicznych zarówno duński system emerytalny, jak i duńska polityka rynku pracy zostały włączone w "nurt aktywizujący". Głównym celem przyświecającym zmianom wprowadzanym w ostatnich dekadach w przedmiotowych obszarach polityki społecznej w Danii było zaktywizowanie jak największej grupy osób znajdujących się poza rynkiem pracy, wydłużenie okresu ich aktywności zawodowej oraz zapewnienie osobom w wieku emerytalnym wysokiego poziomu bezpieczeństwa socjalnego. (abstrakt oryginalny)
Tematem artykułu jest lokalna polityka rynku pracy, której celem jest przeciwdziałanie bezrobociu i jego zwalczanie, popieranie działań prowadzących do tworzenia nowych miejsc pracy, podejmowanie różnych inicjatyw lokalnych oraz kształtowanie odpowiednich warunków dla współdziałania podmiotów rynku pracy.
Podsumowując podjęte rozważania, należy zauważyć, że w literaturze przedmiotu nie ma zgodności co do celów i form polityki zatrudnienia oraz polityki rynku pracy. Same zaś działania państwa kierowane na rynek pracy, w rozumieniu ich zakresu, efektywności i skali oddziaływania są także - i niewątpliwie - niejednakowe i zróżnicowane co do ich skuteczności. Tym niemniej, i w ostatnim czasie widoczne są już także pewne istotne i korzystne nawet zmiany w sposobie prowadzenia polityki rynku pracy w Polsce. Zwiększeniu ulega bowiem udział procentowy wydatków na aktywne formy w ogólnej sumie wydatków z Funduszu Pracy; rokrocznie więcej wydaje się też na szkolenia, a które są uznawane w krajach Europy Zachodniej za najbardziej efektywny instrument polityki rynku pracy. Ponadto, odnotowuje się - co prawda wciąż o wiele za skromny - spadek liczby bezrobotnych obserwowany już od 2003r., a co także powoduje, że "stałe" wydatki na pasywne formy ulegają obniżaniu i przez co więcej środków może być wydatkowanych na politykę aktywną. Zmiany te niewątpliwie budzą też pewne nadzieje, że prognozy dotyczące znaczącego spadku bezrobocia (w tym i w związku z wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej) staną się realnym faktem. (fragment tekstu)
Polityka rynku pracy jest jednym z ważniejszych aspektów działania samorządu powiatowego. W opracowaniu dokonano analizy lokalnego rynku pracy w powiecie świdnickim oraz przeglądu oferty edukacyjnej ponadgimnazjalnych szkół zawodowych. Wyniki analizy mogą zostać wykorzystane na etapie formułowania lokalnej polityki rynku pracy oraz określania planowanych kierunków kształcenia.(abstrakt oryginalny)
Główny cel niniejszej pracy stanowi zbadanie kierunku oddziaływania pasywnej i aktywnej polityki rynku pracy na elastyczność zatrudnienia, wyrażoną za pomocą liczby zmian miejsc pracy w ciągu życia osób w wieku 50 lat i więcej. Celem jest również uzyskanie wniosków na temat wpływu, jaki na elastyczność zatrudnienia wywierają wskaźnik restrykcyjności zatrudnienia (EPL), stopa objęcia pracowników układami zbiorowymi, dochód gospodarstwa domowego i liczba lat otrzymanej edukacji, a także określenie najważniejszych czynników psychologicznych oddziałujących na stabilność zatrudnienia. Analizę przeprowadzono przy wykorzystaniu modeli zmiennej licznikowej (zwłaszcza dzięki modelowi regresji ujemnej dwumianowej z podwyższoną liczbą zer), w oparciu o dane SHARE dla UE, Izraela i Szwajcarii. Odpowiednio negatywny i pozytywny wpływ aktywnej i pasywnej polityki rynku pracy na elastyczność zatrudnienia wskazuje na szczególne znaczenie aktywnej polityki w dążeniu do poprawy funkcjonowania rynku pracy i zwalczaniu bezrobocia przymusowego. Zestawienie wniosków związanych z cechami psychologicznymi wskazało, że niezwykle istotną cechę, warunkującą mobilność zawodową w ciągu życia, stanowi zapał do pracy - śmiałość w podejmowaniu nowych zadań uzupełniona optymizmem towarzyszącym wykonywaniu tych działań, związanym z niższym poziomem lenistwa. Powiązanie zmiennej objaśnianej z dochodem gospodarstwa domowego było negatywne, a wskaźnika EPL i stopy objęcia układami zbiorowymi - pozytywne. Związek liczby lat edukacji z mobilnością zawodową był natomiast rozbieżny, co może świadczyć o zależności elastyczności zatrudnienia od specyfiki specjalizacji zawodowej.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zbadanie, jak zmieniała się sytuacja na rynku pracy w Polsce, a w szczególności zagrożenie bezrobociem, osób starszych w okresie, gdy polska gospodarka doświadczała ostatniego kryzysu. Zainteresowanie tą grupą wiekową wynika z faktu, że pomimo pewnego wzrostu aktywności zawodowej w ostatnich latach niskie wartości wskaźników zatrudnienia i aktywności zawodowej stawiają Polskę na przedostatnim miejscu w Unii Europejskiej w przypadku starszych kobiet i jednym z najniższych w przypadku mężczyzn. Koncentrujemy się na osobach w wieku 55-64, choć część statystyk przedstawiamy dla osób po 45 roku życia. W artykule próbujemy odpowiedzieć na następujące pytania: 1) Jak zmieniła się względna sytuacja starszych uczestników rynku pracy w okresie spowolnienia gospodarczego i oznak ożywienia w 2010 r.? 2) Jaką rolę odgrywało otoczenie instytucjonalne i prowadzona polityka rynku pracy w obserwowanych zmianach aktywności i zatrudnienia osób po 55. roku życia? 3) Czy obserwowane zmiany w odmienny sposób dotknęły kobiety i mężczyzn? 4) Czy i jak zmieniła się mobilność i przepływy osób starszych na rynku pracy i jakie mogły być powody tych zmian? (fragment tekstu)
Celem opracowania jest zwrócenie uwagi na trzy kierunki polityki państwa wobec bezrobocia, stosowane we współczesnych gospodarkach rynkowych. Są to: polityka zatrudnienia, polityka rynku pracy, elastyczność rynku pracy i deregulacja. (fragment tekstu)
17
Content available remote Aktywna polityka rynku pracy w krajach postkomunistycznych
84%
W artykule została zaprezentowana problematyka dotycząca reżimów socjalnych oraz polityki rynku pracy. Na podstawie aktualnej literatury przedmiotu omówione zostały idealne ich typy (modele) oraz podjęto próbę określenia specyficznych cech aktywnej polityki rynku pracy w krajach postkomunistycznych. Dyskusje, które rozwinęły się w ostatnich latach, zmierzają w dwóch odmiennych kierunkach. Jedna grupa badaczy sugeruje, że aktywna polityka rynku pracy rozwija się w kierunku zidentyfikowanego już typu, co świadczy o jej unifikacji w skali przynajmniej regionalnej (np. w ramach UE). Ujęcie to można przeciwstawić podejściu partykularystycznemu, starającemu się wykazać, że kraje Europy Środkowo-Wschodniej podążają odmienną i nietradycyjną ścieżką indywidualnie lub w określonych grupach. Analiza struktury wydatków na aktywną politykę rynku pracy pozwala postawić tezę o jej odmiennych typach w badanej grupie krajów.(abstrakt oryginalny)
Polityka rynku pracy jest w literaturze naukowej przedstawiana abstrakcyjnie przez pryzmat statystyk, wydatków, przepisów i struktur organizacyjnych. Natomiast niewiele dowiadujemy się z niej o codziennym funkcjonowaniu powiatowych urzędów pracy, czyli instytucji powołanych w odpowiedzi na ważny problem społeczny, jakim jest bezrobocie. Odwołując się do wyników badań, inspirowanych koncepcją biurokracji pierwszego kontaktu (street-level bureaucracy) wyjaśniam, dlaczego warto analizować banalne i prozaiczne czynności wykonywane przez szeregowych pracowników tych instytucji oraz rekonstruuję te elementy narracji naukowej o polityce rynku pracy w Polsce, które oddala ją nas od zrozumienia logiki urzędowego świata i przesłaniają typowe dla niej zjawiska. (abstrakt oryginalny)
Research background: Active labour market policy measures serve to improve the situation with unemployment and the placeability of jobseekers in the labour market. An important tool for the functioning of these interventions is their continuous monitoring and evaluation. Purpose: In this paper, we focus on the Allowance for self-employment gainful activity aimed at providing the financial contribution to start a business. The paper aims to find out those jobseekers' characteristics that mostly increase the probability of participation in this intervention. Research methodology: We use data from the database of jobseekers of the Central Office of Labour, Social Affairs and Family in Slovakia, the probability model is constructed by a logistic regression. Results: We found several characteristics that significantly impact the decision to participate in the measure. Jobseekers with previous employment in service activities (NACE S), married, long-term unemployed and with a 2nd university degree have a higher chance of participating in this program of the labour market. On the contrary, high age, low education or permanent residence in the Bratislava region decreases the chance for participation in this intervention. Novelty: Knowing the individuals' characteristics that significantly contribute to the interest in participating in this program can help policymakers set the instrument's eligibility conditions and allocate funds to increase interest in using this treatment where necessary. (original abstract)
Celem artykułu było dokonanie opisu i analizy ewolucji rynku pracy w Szwecji oraz w Danii w okresie powojennym. Jak się okazuje, układ sił politycznych w początkowym stadium kształtowania się modelu wpływa bezpośrednio na zasadnicze cechy danego modelu. Chodzi o to, w jakim stopniu bronione są interesy danych grup społecznych w długim okresie funkcjonowania danego modelu. W Szwecji sprawdziła się współpraca politycznej reprezentacji ruchu robotniczego ze związkami zawodowymi, zaś w Danii osiągnięto kompromis pomiędzy pracodawcami i związkami zawodowymi. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.