Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 30

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Labour turnover
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Możliwość swobodnego przepływu osób a w konsekwencji płynność kadr pracowniczych jest podstawowym prawem obywatelskim w państwach WE. Autor rozważa, jakie kierunki działania w tym obszarze stoją przed Polską, w obliczu niedalekiego już przystąpienia kraju do struktur Wspólnot Europejskich.
2
Content available remote Płynność zatrudnienia a kształtowanie kreatywności kapitału ludzkiego
75%
Kreatywność jest cechą związaną m.in. (bo także: z zespołowym kapitałem ludzkim, kapitałem ludzkim organizacji oraz kapitałem ludzkim w skali makro) z kapitałem ludzkim danego pracownika. Stanowi swoistą pochodną wiedzy ukrytej, jaka jest w posiadaniu konkretnej osoby. Zatem proces płynności zatrudnienia pociąga za sobą, z punktu widzenia organizacji, "płynność kreatywności" kapitału ludzkiego.(fragment tekstu)
Jednym z wyznaczników płynności kadr w przemyśle jest rodzaj wykonywanej pracy. Celem przeprowadzonych przez autorkę badań było ukazanie związku pomiędzy rozmiarem i strukturą fluktuacji, a wykonywaniem pracy monotonnej. Artykuł przedstawia główne wnioski wynikające z analizy statystycznej płynności kadr w wybranych przedsiębiorstwach charakteryzujących się występowaniem prac powtarzalnych. (abstrakt oryginalny)
W oparciu o wyniki badań w przemyśle, a artykule przedstawiono następujące zagadnienia: fluktuacja kadr w gospodarce narodowej, w wybranych branżach i w badanych przedsiębiorstwach, poziom skłonności do fluktuacji robotników wykonujących prace monotonne, subiektywne przesłanki skłonności do fluktuacji, społeczno-demograficzne uwarunkowania skłonności do fluktuacji, związki pomiędzy fluktuacją i zadowoleniem z pracy. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia cztery stadia w cyklu zmian (Nicholson i West - 1988). Zdiagnozowali oni zarówno zachowania pracodawców, które mogą powodować u pracownika chęć ucieczki z firmy, jak i sposoby na ich zatrzymanie.
Artykuł poświęcony jest szeroko rozumianym aspektom kadrowym związanym z Krajową Administracją Skarbową, rozpatrywanym przez pryzmat pięciu lat jej funkcjonowania (2017-2021). Podstawowym celem rozważań jest ustalenie przyczyn nadmiernej fluktuacji pracowników i funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej wraz z analizą ich wynagrodzeń/uposażeń, struktury wiekowej, kierunkowego wykształcenia oraz wybranych obszarów tzw. polityki awansowania.(abstrakt oryginalny)
Transformacja rynku pracodawcy w rynek pracownika, otwarcie granic Europy, rosnąca popularność leasingu pracowniczego, jak również niewywiązywanie się z obietnic złożonych podczas rekrutacji spowodowały wzrost płynności zatrudnienia w przedsiębiorstwie. Zasadniczym celem artykułu jest zaprezentowanie elementów systemu motywacyjnego, takich jak: wynagrodzenia, ścieżka kariery, partycypacja pracowników, czas pracy, materialne środowisko pracy, które w istotny sposób mogą wpłynąć na zmniejszenie fluktuacji.(abstrakt oryginalny)
Analiza przepływów siły roboczej w gospodarce transformującej się. Porównania przeprowadzono na danych z Rosji i Polski jako krajów transformujących się oraz Wielkiej Brytanii - kraju reprezentującego gospodarkę zachodu, wysoko rozwiniętą.
Płynność zatrudnienia jest procesem wielorako uwarunkowanym zarówno po stronie pracownika, jak i zakładu pracy. Generalnie zależy ona przede wszystkim od sposobów i możliwości reakcji pracodawców i pracobiorców na szanse poprawy swej pozycji, która w syntetyczny sposób odzwierciedla systemy wartości podmiotów rynku pracy i warunki w jakich podejmują swoje decyzje dotyczące zmiany lub pozostania na danym stanowisku lub w danym zakładzie pracy. Przegląd literatury o płynności zatrudnienia w Polsce wskazuje, że dominują ujęcia wyjaśniające mechanizm płynności poprzez mierzalne cechy osobowe pracowników. Znacznie mniej miejsca poświęcono teorii rynku pracy w gospodarce socjalistycznej i teoriom ruchliwości pracowniczej w danych warunkach gospodarowania. Poniższy artykuł stanowi jedynie próbę scharakteryzowania nowoczesnych modeli zarządzania kadrami w organizacjach przydatnych w badaniach przyczyn i konsekwencji płynności zatrudnienia. Odmienność warunków, w jakich wypracowano omawiane koncepcje zarządzania, nie powinny być argumentem na rzecz ich odrzucenia w odniesieniu do praktyki w Polsce. Trzeba także pamiętać, że w danych warunkach historycznych nie ma jednego, najlepszego i uniwersalnego modelu zarządzania kadrami. Ponadto rozwój funkcji personalnych nie odbywa się liniowo, a występują powroty do wypróbowanych w przeszłości modeli bądź współwystępują różne modele. Biorąc pod uwagę kontekst motywacyjny prowadzenia odpowiednich studiów, warto podkreślić, że analizy raportów z badań nad wdrażaniem do praktyki modeli zarządzania kadrami, wypracowanych przez naukę w krajach zachodnich wskazują, iż pomimo znaczących nakładów na te prace funkcje personalne w organizacjach nie zwiększyły proporcjonalnie swego znaczenia jakkolwiek wymagają większej wiedzy i umiejętności dla ich wypełniania. Stąd też osoby zajmujące się w praktyce wypełnianiem funkcji personalnych, zwłaszcza w dużych organizacjach, są specjalistami posiadającymi odpowiednie przygotowanie zawodowe uzupełniane w procesie dokształcania i doskonalenia. Korzystają oni ponadto z usług profesjonalnych instytucji w zakresie psychologii czy socjologii organizacji, centrów szkolenia, lub testowego badania kandydatów do pracy, prywatnych agencji pośrednictwa pracy, itp. Jednocześnie zatrudnienie w działach kadrowych, w związku z rozszerzaniem usług zewnętrznych oraz zastosowaniem techniki komputerowej, ulega zmniejszeniu. Pomimo tego, tam gdzie właściwie zastosowano technikę informacyjną, działy te dysponują większym i bogatszym zakresem informacji surowych i przetworzonych niż było to typowe dla okresu większego zatrudnienia. Nadto charakter czynności wykonywanych w tych działach ulega zmianie, ze względu na zastępowanie tych zrutynizowanych przez komputery, a skupienie się na innych, na które bez techniki informacyjnej nie starczało czasu. Pojawiają się też wspólne centra personalne dla kilku małych przedsiębiorstw, których nie stać na samodzielne utrzymywanie takich komórek. (fragment tekstu)
Research background: The intensity of the personnel risk perception in SMEs is a crucial factor contributing to the application of risk management practices. Purpose: The objective of the study is to identify the intensity of perception of personnel risks and their manifestation in the form of staff turnover, error rate, and employee effort to improve their performance in SMEs in the V4 countries. Research methodology: The 1,585 companies in the V4 countries were randomly selected and surveyed. The descriptive statistics and Pearson correlation coefficient (Chi-square and Z-score) were used for hypotheses verification. Results: The results show heterogeneity in the perception of personal risks in the V4 countries. Compared to the Czech Republic, the intensity of perception of personal risks differs in Hungary and Slovakia (p-value < 0.0001/0.0404). However, the perception of employee turnover is different in Hungary (p-value = 0.0078), but not in Slovakia and Poland (p-value = 0.5218/0.4268). Perceptions of employee skills differ in Hungary (p-value = 0.0253), while the differences in Slovakia and Poland are not statistically significant (p-value = 0.1104/0.2414). Performance improvement and competitiveness in the workplace differ in Slovakia and Hungary (p-value = 0.0134/<0.0001). Novelty: The study fills in the gap in the area of perceived personnel risks and their manifestations and provides valuable proposals for taking measures concerning the limitations of SMEs. (original abstract)
Główną formę likwidacji negatywnych skutków związanych z nadmierną specjalizacją są działania rewaloryzujące pracę. Nowe formy organizacyjne stwarzają konieczność dokonania zmian w zasadach i metodach polityki kadrowej zakładów pracy. Szczególne zadania stoją przed takimi elementami polityki kadrowej, jak dobór zewnętrzny i wewnętrzny kadr oraz doskonalenie pracowników. (abstrakt oryginalny)
Problem zatrudniania pracowników 50+ należy do ważnych, ale nie dość docenianych w praktyce gospodarczej. Fluktuacja pracowników z długim stażem pracy może okazać się dysfunkcjonalna (utrata cenionych pracowników) lub funkcjonalna (pozbycie się nieproduktywnych pracowników). Treścią publikacji są dylematy decyzyjne procesu sterowania fluktuacją pracowników powyżej 50. roku życia. Publikacja ma charakter poglądowy, a jej celem było wzbogacenie dyskusji naukowej o dylematach decyzyjnych pracodawców sterujących fluktuacją pracowników 50+. (abstrakt oryginalny)
Analiza płynności zatrudnienia dostarcza niezbędnych informacji, stanowiących podstawę podejmowania decyzji w obszarze wyposażenia organizacji w odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, którzy powinni być dostępni w odpowiednim miejscu i czasie dla realizacji wytyczonych zadań. Jest zatem podstawą logistyki personalnej. W artykule przedstawiono jeden z podstawowych sposobów analizy płynności zatrudnienia przy wykorzystaniu wskaźników zwolnienia, stabilności zatrudnienia i przetrwania w oparciu o przedsiębiorstwo hutnicze. (abstrakt oryginalny)
Zmiany, jakie towarzyszyły kolejnym reformom wdrażanym w naszym kraju wpłynęły negatywnie na sytuację pracowników, powodując m.in.: redukcją zatrudnienia, spadek wskaźników zatrudnienia we wszystkich grupach zawodów medycznych, narastające niezadowolenie z wynagrodzenia i niską satysfakcję z pracy. Ponadto od maja 2004 r., w związku z przystąpieniem Polski do UE, rozpoczęła się emigracja polskich kadr medycznych. Obecnie szacuje się, ze emigracja dotyczy około. 5%. pracowników, ale brak działań i propozycji rozwiązań systemowych w tym zakresie, może skutkować nasileniem zjawiska. Bardzo niepokojące jest zjawisko emigracji polskich pielęgniarek, gdyż niskie wskaźniki zatrudnienia oraz drastyczny spadek liczby osób podejmujących kształcenie w tym zawodzie, stanowi realne zagrożenie braku możliwości sprostaniu rosnącym potrzebom w zakresie świadczeń zdrowotnych. Problem migracji pracowników medycznych dotyczy jednak nie tylko Polski. Wyniki badań WHO mówią o "światowym kryzysie zasobów kadr medycznych", który w różnym stopniu dotyczy każdego kraju świata. Według szacunków WHO, braki kadrowe w opiece zdrowotnej w ujęciu globalnym, wynoszą około 4 mln pracowników medycznych. W celu uporania się z problemami migracji międzynarodowej konieczne jest podjęcie działań zarówno w krajach źródłowych, krajach docelowych, jak i na arenie międzynarodowej. (abstrakt oryginalny)
W dobie gospodarki opartej na wiedzy przeobrażenia zachodzące na rynku pracy spowodowały zmianę w podejściu oraz częściową reorganizację postaw i świadomości kadry zarządzającej, jak i pracowników w kwestiach zwolnień i odejść z organizacji. W konsekwencji przemian liczba miejsc pracy dla osób o niskich kwalifikacjach maleje, a liczba miejsc oferowanych dla osób posiadających określone umiejętności wzrasta. W artykule przedstawiono problemy płynności zatrudnienia. Omówiono pojęcie, istotę i rodzaje płynności pracowniczej w organizacji oraz przyczyny wywołujące zjawisko fluktuacji pracowniczej. Na zakończenie opisano konsekwencje wywołane przez zjawisko płynności pracowników oraz wskazano sposoby rozwiązywania tego problemu.
Cel: Celem artykułu jest rozpoznanie relacji pomiędzy autokratycznym stylem zarządzania a zaufaniem pracowników. Ponadto artykuł ma na celu poznanie związku pomiędzy autokratycznym stylem zarządzania a fluktuacją pracowników. Materiały i metody badawcze: W części teoretycznej artykułu zaprezentowano istotę autokratycznego stylu zarządzania, a także opisano znaczenie zaufania w organizacjach. W przeprowadzonym badaniu zastosowano metodę case study, w wybranej firmie specjalizującej się w produkcji i sprzedaży wyrobów cukierniczych, która charakteryzuje się wysokim wskaźnikiem rotacji pracowników. Wyniki: Przedstawiono wyniki badania dotyczącego preferowanego stylu zarządzania przez menedżera oraz wyniki badania ankietowego przeprowadzonego wśród pracowników oceniające m.in. poziom zaufania i kontroli w relacji z właścicielem. Wnioski praktyczne: Badanie to przeprowadzono w celu zwrócenia uwagi na zależność pomiędzy stylem zarządzania a istniejącym poziomem zaufania pracowników do osoby właściciela. Wnioski i podsumowanie: Wnioski wyciągnięte z badania pozwoliły na zwrócenie uwagi na istniejącą relację pomiędzy stosowanym stylem zarządzania menedżera a poziomem zaufania i kontroli, które w konsekwencji przekładają się na dużą fluktuację pracowników. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano analizę kohortową jako narzędzie przydatne do badania i kształtowania procesów retencyjnych pracowników. Przedstawione badanie potwierdziło fakt, że przedsiębiorstwa powinny zwracać szczególną uwagę na procesy związane z doborem pracowników, czyli rekrutacją i selekcją, ale jednocześnie powinny badać powody dla których pracownicy odchodzą z organizacji, tak aby mogły zapobiegać temu, szczególnie w przypadkach, gdy kapitał ludzki jest dla firmy zasobem (kapitałem) krytycznym. (abstrakt oryginalny)
Przyczyny płynności załogi są wielorakie. Ze zmiennym natężeniem występują też wśród poszczególnych kategorii pracowników. Na ogół zgodnie się przyjmuje, że czołowe miejsce wśród przyczyn fluktuacji zajmują zagadnienia płacowe. Jeśli się jednak zważy, że w skali nieomal powszechnej występuje zjawisko oderwania płacy od wyników pracy i nadmierne obciążenie płacy składnikami socjalnymi, to w rezultacie płace mając dominujący wpływ na płynność załogi, ukrywają jednocześnie wiele rzeczywistych, głębszych jej przyczyn. Stan ten powoduje, że np. w relatywnie najgorszej sytuacji płacowej znajduje się znaczna część młodych pracowników. Dzieje się tak m. in. dlatego, że ich płace zawierają najmniej składników socjalnych, a jednocześnie pracownicy ci w najmniejszym stopniu korzystają ze świadczeń socjalnych zakładów pracy. Wynika to z posługiwania się przy przyznawaniu świadczeń z funduszów socjalnych wskaźnikami dochodowości na jednego członka rodziny. Ta praktyka powoduje, że pracownicy młodzi, uzyskujący nawet niskie dochody z pracy, nie mieszczą się w stosowanych w zakładach pracy wskaźnikach dochodów na członka rodziny uprawniających do ubiegania się o świadczenia socjalne np. dopłaty do wczasów. Jeśli się jeszcze zważy, że pracownicy młodzi zawsze stanowili podstawową część fluktuujących, to w obecnych warunkach są oni szczególnie predysponowani do zmiany zakładu pracy. Z powyższego wynika, że dla ustalenia przyczyn i ograniczenia zbędnej płynności załogi nie wystarczą zbiorcze zestawienia, czy syntetyczne ujęcia płynności pracowników lecz niezbędne są wnikliwsze analizy treści poszczególnych przyczyn, pozwalające na właściwą politykę przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
Częsta zmiana miejsca pracy przez pracowników stanowi od dawna przedmiot zainteresowania przedstawicieli nauk socjologicznych, ekonomicznych krajów socjalistycznych. Wskazują oni nie tylko na jej przyczyny, ale i na to, że jej duże rozmiary są związane z niższą wydajnością pracy, utrudniają racjonalne wykorzystanie kadr w przedsiębiorstwie. Przy czym pod racjonalnym wykorzystaniem rozumie się zarówno doraźne wykorzystanie pracownika dla celów przedsiębiorstwa, jak i długofalowe podnoszenie przez niego kwalifikacji jako elementu społecznej wydajności pracy. Nie należy jednak zapominać, że to racjonalne wykorzystanie pracownika zakłada wyrazistość i zbieżność układu wartości i interesów przedsiębiorstwa oraz pracownika. Niestety rozbieżność i niejasności w praktycznej realizacji są nie tylko zmienne, ale i czasami znaczne. Wszystkie prawie kraje socjalistyczne borykają się obecnie z problemem niskiej wydajności i jakości pracy, z koniecznością jej istotnego zwiększenia. Jedną z przyczyn tej sytuacji widzi się w nadmiernej płynności - wyższej aniżeli w krajach Europy Zachodniej - choć i tak zastanawiająco niskiej, gdyby wziąć pod uwagę tylko sytuację na rynku pracy. Inaczej mówiąc, twierdziło się niekiedy, że sytuacja na rynku pracy, a właściwie biorąc, brak pracowników sprzyja płynności, a tym samym utrudnia podwyższenie wydajności. J Kornai wykazał, że łączy się to głównie z innym elementem, tj. z bezrobociem w miejscu pracy, z niepełnym wykorzystaniem istniejącego w przedsiębiorstwach potencjału pracy. Przyczyny tego stanu są różne; jedną z nich jest sytuacja braku pracowników na rynku pracy wymuszająca na kierownictwie przedsiębiorstw potrzebę posiadania rezerw, wśród tych kategorii pracowników, których można znaleźć na rynku pracy często nie bacząc na ich kwalifikacje. (fragment tekstu)
20
51%
Tło badań. Fluktuacja kadr jest powszechnie znanym zjawiskiem w organizacji. Najbardziej popularnym założeniem dotyczącym relacji pomiędzy wskaźnikiem fluktuacji a organizacyjną wydajnością jest przekonanie, że rosnące wskaźniki fluktuacji są dysfunkcyjne w związku z ich ograniczającą rolą w organizacyjnej wydajności oraz konkurencyjności. Cel badań. Głównym celem opracowania jest ocena oddziaływania Fluktuacji Kadr na wydajność oraz konkurencyjność przedsiębiorstw w sektorze bankowym w Ganie. Metodyka. Badaniem objęto pracowników w 15 wybranych bankach prowadzących działalność w Ganie. Próba badawcza 480 respondentów została celowo dobrana bez dyskryminacji ze względu na płeć, religię, niepełnosprawność oraz narodowość. Statystycznymi narzędziami wykorzystanymi do analizy danych były Niezależny t-test oraz współczynnik korelacji liniowej Pearsona (r-Pearsona). Kluczowe wnioski. Analiza danych wskazuje, że banki z niską fluktuacją kadr uzyskują lepsze wyniki oraz są bardziej konkurencyjne od banków z wysoką płynnością pracowników; wysoko zmotywowani pracownicy wykazują mniejszą chęć do zmiany pracy niż pracownicy mniej zmotywowani oraz pracownicy zajmujący wyższe stanowiska wykazują mniejszą chęć do zmiany niż pracownicy na niższych stanowiskach. Płeć, wiek oraz staż pracy nie mają znaczącego wpływu na chęć odejścia z pracy. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.