Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 37

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Large family
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W artykule podjęto problematykę jakości życia rodzin wielodzietnych (co najmniej 3 dzieci). Jakość opisano głównie w aspekcie ekonomicznym (np. dochody, wydatki, struktura potrzeb, subiektywne oceny wybranych aspektów jakości życia). Artykuł wpisuje się w rozważania na temat skutecznej polityki prorodzinnej w wyludniającej się Polsce. Jest on przyczynkiem do dalszej dyskusji(abstrakt oryginalny)
Socjalizacja czyli uspołecznienie człowieka ujmowana jest jako proces wrastania człowieka w kulturę społeczeństwa i subkulturę środowiska społecznego, a także jako proces przygotowujący do pełnienia określonych ról społecznych zgodnie z funkcjonującym w danym społeczeństwie systemem wartości społecznych, norm moralnych i wzorów zachowań oraz zasadami ładu społecznego. Złożony proces socjalizacji w rodzinie, w zakres którego wchodzi także wychowanie, jako świadome oddziaływanie w kierunku kształtowania /urabiania/ osobowości człowieka, warunkowane jest wieloma czynnikami w skali makro- i mikrospołecznej.
Celem niniejszego opracowania jest ukazanie wielodzietności jako dysfunkcji pomocy społecznej wskazanej przez prawo. Dlatego też analizie poddano m.in. zagadnienie rodziny jako swoistego podmiotu świadczeń pomocy społecznej, pojęcie wielodzietności i przewidzianych form wsparcia rodzinom wielodzietnym. (fragment tekstu)
4
Content available remote Rodziny wielodzietne w polskiej polityce rodzinnej
100%
Alarmujące dla Polski wyniki prognoz dotyczących ludności kraju spowodowały, że w ostatnich latach podjęto działania mające na celu odnowę demograficzną społeczeństwa m.in. przez wzrost dzietności. Jednym z tych działań jest wsparcie udzielane rodzinom wielodzietnym (liczącym co najmniej troje dzieci), których jest w Polsce ponad milion. Instrumenty pomocy dla wymienionej grupy rodzin służą wyrównywaniu ich szans i łagodzeniu skutków dużego obciążenia kosztami wychowania i utrzymania dzieci. (abstrakt oryginalny)
Celem rozważań jest opisanie struktury konsumpcji i jakości życia wielodzietnych gospodarstw domowych w Polsce. Autor bazuje na wynikach badania pilotażowego przeprowadzonego w 2014 roku metodą ankiety internetowej on-line wśród 34 tego typu gospodarstw. Dane skonfrontowano z podobnymi wynikami badań GUS z2012 roku. Wykorzystano także dostępną literaturę. Główne wyniki badań dotyczą następujących kwestii: dochody rozporządzalne i wydatki gospodarstw (dochody per capita okazały się niższe w gospodarstwach wielodzietnych niż w próbie polskich gospodarstw domowych), struktura wydatków (z niewielkimi wyjątkami jest zbliżona w obu typach gospodarstw), poziom zaspokojenia potrzeb (do najsłabiej zaspokojonych potrzeb należą: oszczędności, rekreacja i kultura oraz wyposażenie i prowadzenie gospodarstwa domowego), warunki bytowe i mieszkaniowe gospodarstw wielodzietnych są co najmniej tak dobre, jak innych gospodarstw w Polsce, subiektywne oceny aspektów życia są neutralne bądź umiarkowanie pozytywne. Wyniki badania pozwolą na lepsze zaplanowanie działań przedsiębiorstw (w tym marketingowych) kierowanych do segmentu gospodarstw wielodzietnych. Pozwolą też na lepsze poznanie specyfiki tego typu gospodarstw, również przez inne instytucje (rządowe, non profit). (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Rola organizacji pozarządowych w tworzeniu i realizacji Karty Dużych Rodzin
100%
Celem artykułu było wskazanie funkcji, jakie pełnią i mogą pełnić organizacje pozarządowe w zakresie instrumentu wspierania rodzin wielodzietnych, zwanego Kartą Dużych Rodzin (KDR). Szczególna uwaga została poświęcona Związkowi Dużych Rodzin "Trzy Plus" (ZDR3+), aktywnie uczestniczącemu w powstawaniu kart w kolejnych miastach w Polsce oraz tworzeniu ogólnopolskiej KDR. Artykuł prezentuje wyniki badań prowadzonych na gruncie zarówno empirycznym, jak i teoretycznym. Projekt został sfinansowany ze środków Narodowego Centrum Nauki(abstrakt oryginalny)
7
100%
Dane publikowane przez Główny Urząd Statystyczny wskazują, że sytuacja ekonomiczna polskich rodzin z dziećmi na utrzymaniu nie zmieniła się istotnie w okresie minionej dekady członkostwa naszego kraju w UE. Oznacza to, że wychowywanie dzieci pozostaje wciąż jednym z kluczowych czynników pogarszających ekonomiczne warunki funkcjonowania rodzin. Celem niniejszego artykułu jest pogłębiona analiza sytuacji materialnej rodzin. Analiza ta przeprowadzona została na podstawie danych zgromadzonych w ramach badania Diagnoza Społeczna w latach 2005-2015. Dokonano oceny poziomu dochodów rodzin oraz dynamiki jego zmian, a także porównania względnej sytuacji materialnej rodzin o różnej strukturze demograficznej. Przedstawione analizy potwierdzają, że w relatywnie najtrudniejszej sytuacji są rodziny wielodzietne i niepełne. W artykule podjęto próbę identyfikacji zasadniczych uwarunkowań takiego stanu rzeczy(abstrakt oryginalny)
Artykuł jest efektem badań, których celem była ocena funkcjonowania Karty Dużej Rodziny w Polsce. Karta Dużej Rodziny to termin ogólny, odnoszący się do programów realizowanych na szczeblu lokalnym i ogólnokrajowym, skierowanych do rodzin wielodzietnych (rodzin mających co najmniej troje dzieci). Ideą programów jest kreowanie pozytywnego wizerunku rodziny wielodzietnej i poprawa jej warunków życia. Podstawę analizy stanowiły wywiady z uczestnikami programów. Badania prowadzone były wśród uczestników wybranych programów i miały formę zogniskowanych wywiadów grupowych (focus group interviews - FGI). Przeprowadzono sześć wywiadów FGI z uczestnikami pięciu programów. Ocena programu w głównej mierze była zależna od stopnia zaspokojenia potrzeb i spełnienia oczekiwań rodzin wielodzietnych w danym mieście. Badani pozytywnie oceniali program, choć postrzegali go raczej jako dodatek niż realne wsparcie kondycji rodziny(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Rodzina wielodzietna w dobie współczesnych przemian
84%
W niniejszej refleksji zostanie poświęcone sporo miejsca rodzinom wielodzietnym, aby móc uchwycić i podjąć próbę zaprezentowania ich adekwatnego obrazu, wolnego od stereotypów i krzywdzących uproszczeń przez pryzmat wiedzy pedagogicznej w kontekście obecnych, ale także dynamicznie rozwijających się wielopłaszczyznowych, rodzinnych więzi (Kożuchowska, 2015). Znaczący impuls dla podjęcie tej tematyki stanowi wciąż niski status rodzin wielodzietnych, w wielu przypadkach wręcz balansowanie na granicy widocznego niedostatku i ubóstwa (Forma, 2013). Czas pokaże, na ile projekt Rodzina 500+ stanie się trwałym czynnikiem istotnie wpływającym na poprawienie sytuacji ekonomicznej tych rodzin. (fragment tekstu)
Problem pomiaru nierówności dochodowych i ubóstwa, niezwykle ważny z punktu widzenia polityki ekonomicznej i społecznej, staje się szczególnie istotny w okresach recesji gospodarczej. Nierówności między grupami społecznymi i regionami, powstałe na skutek procesów rozwarstwiania i polaryzacji dochodów, mogą ulec wtedy nasileniu, powodując rozszerzanie się obszarów biedy. W szczególności proces ten może dotyczyć rodzin wielodzietnych, zamieszkujących słabiej rozwinięte ekonomicznie regiony. W Polsce problem ten jest szczególnie istotny, gdyż wskaźnik ubóstwa wśród dzieci jest wyższy nie tylko od tych w zamożniejszych państwach Unii Europejskiej, ale także wyższy niż w wielu nowych krajach członkowskich. W artykule podjęto próbę oceny sytuacji dochodowej rodzin wielodzietnych w Polsce na podstawie badania budżetów gospodarstw domowych.(abstrakt oryginalny)
Rodziny stanowią ważne źródło kapitału społecznego. Rodzinny kapitał społeczny tworzony jest poprzez więzi między rodzicami a dziećmi i wywiera znaczący wpływ na rozwój intelektualny dzieci. Jego jakość zależy od fizycznej obecności rodziców w domu i uwagi poświęconej dzieciom. Dzieciom z rodzin wielodzietnych rodzice z reguły poświęcają mniej uwagi i mają one mniej możliwości spędzania czasu aktywnie i rozwojowo. W artykule przedstawiono wrocławski program wspierający rodziny wielodzietne "dwa plus trzy i jeszcze więcej". Celem publikacji jest analiza efektywności programu w latach 2006-2009. Przeprowadzone badania wykazały wysoką efektywność programu we wspieraniu rodzin wielodzietnych i kształtowaniu relacji w tych rodzinach. (abstrakt oryginalny)
Rodziny wielodzietne to jedna z, mikrostruktur społecznych, która narażona jest na deprywację w zakresie zaspokojenia potrzeb. W szczególności obecnie, w okresie radykalnych przemian ekonomicznych w Polsce rodziny takie są zagrożone ubóstwem i stanowią potencjalnych klientów pomocy społecznej. Jak dużo rodzin wielodzietnych żyje w ubóstwie? Jakie są uwarunkowania popadania w ubóstwo wśród rodzin wielodzietnych? Czy tendencja ubożenia utrwala się w czasie i w jakim stopniu?
Program Rodzina 500 plus obowiązuje od 1 kwietnia 2016 r. w całej Polsce. 17 lutego 2016 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o pomocy państwa w wychowaniu dzieci, wprowadzającą program Rodzina 500 plus. Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie założeń programu Rodzina 500 Plus, pojmowanego jako bonus na lepsze zarządzanie majątkiem i dochodami rodzin z dziećmi. W toku dyskusji politycznej na temat efektywności samego Programu należałoby podnieść istotną kwestię, iż wprowadzenie w życie Programu, przy założeniu racjonalnego gospodarowania powierzonymi środkami finansowymi dla małoletnich, jest ogromną szansą dla polskich rodzin na zbudowanie kapitału finansowego na przyszłość swoich dzieci. Kapitał ten może posłużyć im w przyszłości jako wkład własny na mieszkanie, czy inwestycja w edukację, co w poczuciu większości Polaków jest gwarancją zatrudnienia i posiadania dobrze płatnej i stabilnej pracy. Pokładane w Programie nadzieje związane są z zachęceniem rodziców do posiadania większej liczby dzieci. Analizy demograficzne prognozują, że do 2050 r. Polaków ma być o 1,7 mln więcej niż zakładano przed uruchomieniem Programu, co wpłynie pozytywnie na bezpieczeństwo materialne polskich rodzin. Po 1989 r. troską pierwszych rządów było zapewnienie stabilnych świadczeń dla emerytów i rencistów, a także wprowadzenie zasiłków dla osób bez pracy. Program ten jest najszerszym dotychczasowym programem polityki rodzinnej skierowanym do rodzin posiadających dzieci(abstrakt oryginalny)
W ostatnich kilku latach w trudnym położeniu znalazły się wiejskie rodziny wielodzietne. Warunki życia tej grupy stanowią ważny problem społeczny. Decydują one m.in. o stanie zdrowotnym dzieci i młodzieży tych rodzin oraz o poziomie ich edukacji. Grupy te winny otrzymywać istotne wsparcie, aby nie znaleźć się na granicy ubóstwa. Bez takiej pomocy trudno opanować narastanie społecznych patologii. Tworzenie zaś szans edukacyjnych złagodzi problem bezrobocia na wsi.
Okres transformacji spowodował duże zmiany w uwarunkowaniach sytuacji rodzin w Polsce, szczególnie w odniesieniu do rodzin z dziećmi. Potwierdza to szereg dokumentów, np. "Raport o sytuacji polskiej rodziny", z którego wynika, że co piąta z nich żyje na granicy ubóstwa. W tych warunkach wciąż aktualna jest sprawa pomocy społecznej najniżej usytuowanym rodzinom, w tym młodszemu pokoleniu.
Rodziny wielodzietne to zbiorowość, która w dużym stopniu jest narażona na niezaspokojenie podstawowych potrzeb. Sytuacja bytowa takich rodzin jest niejednokrotnie uzależniona od konieczności korzystania z pomocy społecznej. W szczególności, w aktualnej sytuacji społeczno-gospodarczej Polski, rodzinom takim musi żyć się trudno, są one zagrożone ubóstwem i większość spośród nich wymaga pomocy ze strony instytucji lub organizacji społecznych. Uzasadnieniu tych tez posłużyło badanie empiryczne przeprowadzone w Instytucie Gospodarstwa Społecznego w czerwcu 1990 roku.
17
Content available remote The Effect of Being the Only Child on Friendship Nominations
84%
The literature on sociability stresses that contact with siblings may endow children with the competences needed for interacting with peers. In this paper I examine the effect of the number of siblings at home on friendship nominations at school. I use data for three countries (Germany, Netherlands, and Sweden) from the first wave of the Children of Immigrants Longitudinal Survey in Four European Countries, which targeted 18,716 pupils aged 15 years old in 480 secondary schools over England, Sweden, Germany, and the Netherlands. I employ the exponential random graph model to explore the effect of having siblings on being nominated as a friend, aggregating the estimates from individual classroom networks using meta-analysis. The estimated average effect of being the only child on forming a network tie is negative, albeit small, suggesting that some children benefit from having siblings when it comes to sociability. However, our models show that there is significant variability in the effect size across classrooms, an indication that this effect may be context dependent and that the average effect size is not a good representation the effect for all networks studied. Moreover, this effect is only marginally significant once other covariates are controlled for. I conclude that there is only weak support for social learning theory, and that there is a need to study the contextual factors mediating the effect of having siblings on sociability. (original abstract)
Artykuł omawia poszczególne kategorie rodzin wielodzietnych, przedstawia ich sytuację społeczno-bytową oraz znaczenie w społeczeństwie polskim z punktu widzenia demograficznego, gospodarczego i społecznego.
Celem artykułu jest ukazanie wpływu pandemii COVID-19 na sytuację życiową rodzin wielodzietnych. W badaniu zwrócono szczególną uwagę na sytuację ekonomiczną, mieszkaniową, a także kondycję psychiczną i wyzwania związane ze zdalną nauką w szkołach. Praca ma charakter przede wszystkim empiryczny. Prezentuje wyniki badań ilościowych rozszerzonych o katalog pytań otwartych. W artykule zaprezentowano wyniki badań przeprowadzonych przez Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus" wśród rodzin wielodzietnych w maju 2020 roku. Do analizy danych wykorzystano metody statystyczne. Sytuacja życiowa (w większości analizowanych wymiarów) większości rodzin wielodzietnych w okresie pandemii uległa pogorszeniu. Wśród najważniejszych problemów, z jakimi zetknęły się takie rodziny, były przede wszystkim: problemy związane z rynkiem pracy (zatrudnieniem, prowadzeniem przedsiębiorstwa) oraz sytuacją mieszkaniową (co z kolei powodowało pogorszenie kondycji psychicznej członków rodziny). Rodziny wskazywały jednak także na zacieśnienie relacji rodzinnych spowodowane przymusową izolacją i zwolnieniem tempa życia (brak dojazdów oraz zajęć dodatkowych i innych aktywności poza domem). W najtrudniejszej sytuacji były rodziny posiadające większą liczbę dzieci oraz mieszkające w mieszkaniach o małej powierzchni.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Rodziny wielodzietne w Polsce : problemy społeczno-demograficzne
84%
Rodziny wielodzietne w znaczących rozmiarach wpisują się w potencjał ludnościowy młodych generacji. Można przewidywać, że w przyszłości następować mogą zmiany w przyczynach i motywacjach wielodzietności, zmniejszyć się mogą urodzenia trzecie i dalsze powodowane nieznajomością zasad planowania rodziny, a zwiększać i utrwalać świadomie realizowany model dzietności. Sytuacja i problemy rodzin wielodzietnych powinny stać się przedmiotem nie tylko bliższego zainteresowania, ale i działań wynikających z ich potrzeb socjalnych aktualnie występujących. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.