Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 401

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 21 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Leasing
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 21 next fast forward last
Konsekwencje przystąpienia do Unii Europejskiej i dostosowania prawodawstwa polskiego w zakresie leasingu z punktu widzenia branży leasingowej.
Artykuł omawia różne typy firm leasingowych działających w Polsce oraz podaje wskazówki, które ułatwią korzystny wybór firmy.
Artykuł podaje definicję leasingu, omawia początki jego funkcjonowania w XIX wieku oraz rodzaje i korzyści wynikające z leasingu współcześnie funkcjonującego.
Leasing stanowi korzystne źródło finansowania dóbr inwestycyjnych, szczególnie w sytuacji, gdy przedsiębiorstwo użytkuje drogi przedmiot o wysokim poziomie zaawansowania technicznego i szybkim zużyciu ekonomicznym. Leasing pozytywnie wpływa na wypłacalność i płynność finansową oraz umożliwia szybkie zmiany wyposażenia technicznego przedsiębiorstwa, tworząc możliwości uzyskania technicznej przewagi konkurencyjnej". Początki leasingu w Polsce sięgają 1989 roku. Pierwsze transakcje leasingowe nie przypominały jednak w swej konstrukcji obecnie funkcjonującej umowy leasingu, a raczej dzierżawę lub sprzedaż na raty. Na przełomie lat 1990/1991 "powoływaniem do życia" firm leasingowych zainteresowane były zarówno banki, jak i prywatne grupy kapitałowe. Szczególnym stymulatorem powstawania prywatnych firm leasingowych było zwolnienie z podatku dochodowego przez okres trzech lat podmiotów z udziałem kapitału zagranicznego. W latach 1990-1996 kapitał zagraniczny w sektorze leasingowym pochodził w dużej mierze z prywatnych zasobów finansowych Polaków żyjących na Zachodzie. Szacuje się, że w 1996 roku na około 200 działających w Polsce firm leasingowych zaledwie kilka (należących do polskich banków) nie korzystało ze zwolnień z podatku dochodowego. Możliwości zwolnień podatkowych zostały zniesione w 1997 roku. (fragment tekstu)
Ponad 2/3 firm poszukujących wózkó widłowych w tym roku zamierza zaopatrzyć się w urządzenie używane - wynika z analizy zapytań ofertowych serwisu Oferteo.pl. Zainteresowanie modelami z drugiej ręki wzrosło w stosunku do analogicznego okresu roku 2013 o 3%. Najpopularniejszym typem są wózki widłowe czołowe.(fragment tekstu)
6
Content available remote Uprawnienia leasingobiorcy z rękojmi za wady fizyczne przedmiotu leasingu
80%
W myśl art. 7091 Kodeksu cywilnego (k.c.), przez umowę leasingu finansujący (leasingodawca) zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu (leasingobiorcy) do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego. (fragment tekstu)
Leasing, będący jedną z możliwości pozyskiwania środków trwałych i finansowania inwestycji, wywołuje określone skutki (tj. koszty i korzyści) ekonomiczne dla przedsiębiorstwa. Jedną z podstawowych korzyści możliwych do uzyskania przez wykorzystanie leasingu jest osłona podatkowa, pozwalająca zmniejszyć poziom obciążeń podatkowych. Mimo wskazanej korzyści zainteresowanie leasingiem w Polsce jest wciąż znacznie mniejsze niż w krajach Europy Zachodniej czy w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Wśród przyczyn takiej sytuacji można wskazać regulacje podatkowe, kształtujące opłacalność leasingu. Celem artykułu jest próba oceny zasad opodatkowania leasingu i wskazanie pożądanych kierunków zmian w regulacjach podatkowych, które mogłyby - zdaniem autorki - pobudzić rozwój leasingu w Polsce. (fragment tekstu)
W artykule poddano analizie wykorzystanie leasingu przez przedsiębiorstwa handlowe. Jest no bowiem coraz bardziej powszechnym w gospodarce rynkowej źródłem długoterminowego finansowania różnorodnych przedsięwzięć inwestycyjnych oraz wzrostu majątku przedsiębiorstwa.
Leasing różnych dóbr na dobre zadomowił się już w polskiej praktyce biznesowej, a także w prawie. Niestety, mimo dość szczegółowego zdefiniowania takich umów w prawie cywilnym, przepisy podatkowe nadal są jedną z barier rozwoju. A przecież w naszym kraju, gdzie wciąż wielu przedsiębiorców nie może sobie pozwolić na finansowanie swojego biznesu z kredytów bankowych, ta forma jest o wiele korzystniejsza dla małych i średnich firm.
Banki nie chcą finansować leasingodawców, którzy w znacznej części tworzą umowy balonowe (w całym czasie trwania umowy opłata leasingowa jest stosunkowo mała, a gwałtownie wzrasta dopiero w końcowym okresie umowy). To nie koresponduje ze strukturą pasywów banku, które są rozłożone równomiernie. Są więc spółki leasingowe, które muszą ominąć świadczenia usług, gdyż nie potrafią ich sfinansować.
Leasing jako zjawisko gospodarcze pojawił się w Polsce na początku lat 90. Do dziś brak jest jednak szczegółowych uregulowań leasingu zarówno w prawie cywilnym, jak i w podatkowym. Leasing w prawie polskim jest umową nie nazwaną, czyli strony mogą zawierać umowy leasingu na zasadzie swobody. Do umów takich znajdą zastosowanie przepisy części ogólnej kodeksu cywilnego, a także ogólne przepisy o zobowiązaniach umownych, zwłaszcza zaś art. 487-497 kc ze względu na wzajemny charakter tych umów.
Artykuł jest poświęcony kwestii wpływu uregulowań prawnych na kształtowanie zjawisk gospodarczych. Szczególnie interesujący wydaje się zakres, w jakim prawne uregulowania okresu transformacji przesądzają o przebiegu zjawisk ekonomicznych. Prawo ma w tym okresie wyjątkowo silny wpływ na obraz życia gospodarczego z uwagi na kluczową funkcję państwa organizującego proces odchodzenia od gospodarki zarządzanej centralnie. Analizowany sposób uregulowań leasingu w Polsce stanowi ciekawy przykład odbierania pojęciom ekonomicznym ich tradycyjnej treści poprzez arbitralne przepisy prawne i w konsekwencji pozbawiania ich ważnych funkcji gospodarczych. Zamiar sprecyzowania zakresu czynników określających atrakcyjność leasingu przesądził o przyjęciu następującego toku wywodu: 1) istota definicji leasingu operacyjnego funkcjonującej w polskim kodeksie cywilnym, 2) konsekwencje uregulowań prawnych dla ekonomicznej atrakcyjności leasingu, 3) potencjalny zakres funkcji leasingu, 4) specyfika polskich uregulowań leasingu okresu transformacji, 5) podsumowanie - konsekwencje ograniczenia atrakcyjności ekonomicznej leasingu. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest porównanie skali leasingu w Polsce i na świecie, przesłanką tego jest zaś próba wyjaśnienia powodów spadku atrakcyjności leasingu w Polsce w przeciwieństwie do tendencji panujących na rynku krajów Unii Europejskiej. Temu celowi podporządkowano układ niniejszej pracy, w której najpierw przedstawiono stan leasingu w Polsce wraz z wskazaniem barier jego rozwoju, następnie ukazano leasing w innych krajach europejskich i na świecie w podziale na kontynenty. Na zakończenie oceniono perspektywy rozwoju leasingu w Polsce w kontekście wejścia Polski do struktur Unii Europejskiej. W pracy wykorzystano dane statystyczne z publikatorów branżowych. (fragment tekstu)
Leasing jest umową cywilno-prawną, uregulowaną przez Kodeks Cywilny, na mocy której leasingodawca przekazuje leasingobiorcy prawo do użytkowania określonego dobra, którego jest właścicielem, w zamian za określone płatności, tzw. raty leasingowe. Leasing pozwala zmniejszyć obciążenia podatkowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi, wydatki ponoszone przez leasingobiorcę (korzystającego), stanowiące spłatę określonej w umowie wartości przedmiotu leasingu, zalicza się do kosztów uzyskania przychodu. W przypadku leasingu finansowego, gdy przedmiot leasingu zalicza się do składników leasingobiorcy, kosztem uzyskania przychodu jest część odsetkowa rat leasingowych oraz amortyzacja. Natomiast w przypadku leasingu operacyjnego (częściej wybieranego przez małych i średnich przedsiębiorców), gdzie przedmiot leasingu zaliczany jest do składników majątku leasingodawcy (finansującego), kosztem uzyskania przychodu jest pełna kwota rat oraz cała opłata wstępna. Raty leasingowe zmniejszają więc podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym. Leasing gwarantuje więc dostęp do niezbędnych i nowoczesnych technologii (środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych) bez ponoszenia większych nakładów finansowych, ponieważ koszty użytkowania przedmiotu leasingu są pokrywane z bieżących przychodów firmy, uzyskanych dzięki jego użytkowaniu. (abstrakt oryginalny)
Leasing staje się coraz popularniejszą formą finansowania działalności gospodarczej. Czy wybór takiego rozwiązania jest związany jedynie z czynnikami pozafinansowymi (łatwiejszy dostęp, elastyczna oferta) czy też można pokazać pozytywne finansowe skutki zawierania umów leasingowych w przypadku inwestycji małych przedsiębiorstw? Dodatkowo w referacie pojawia się kwestia wpływu odpisów amortyzacyjnych w pierwszym roku na wynik inwestycji jak i całego przedsiębiorstwa.(abstrakt oryginalny)
Leasing umożliwia szybki i łatwy dostęp do kapitału. To jest jego atut w porównaniu z kredytami bankowymi. Poza tym, pozwala na oferowanie usług w różnej konfiguracji dostosowanej do potrzeb klienta. Banki tego robić nie mogą. Firmy leasingowe są zatem znakomitym przedłużeniem banków.
Leasing, którego istotny rozwój można obserwować co najmniej od ostatniego ćwierćwiecza, datuje swojej powstanie jeszcze w 2 pot. XIX w. Koncepcja tego źródła finansowania działalności inwestycyjnej ma szczególne znaczenie dla przedsiębiorstw w początkowej fazie rozwoju oraz takich, które chcą uniknąć wskazywania w wartości swoich pasywów kwot zadłużenia z tytułu pozyskania innych, alternatywnych źródeł finansowania działalności inwestycyjnej. Źródła te, czy to pomniejszające kapitały własne (inwestycje finansowane z własnych środków), czy też zwiększające zadłużenie (kredyt kupiecki lub kredyty bankowe) wpływać mogą negatywnie na obraz podmiotu w ramach przeprowadzanych analiz w oparciu o analizę wskaźnikową. Wzrost zadłużenia lub zmniejszenie wartości kapitałów własnych może z kolei skutkować zmniejszeniem szans na pozyskanie tańszych linii kredytowania bankowego. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest scharakteryzowanie leasingu zwrotnego, wskazanie przyczyn jego stosowania przez jednostki samorządu terytorialnego (JST), a także płynących z tego korzyści. Leasing operacyjny zwrotny umożliwia samorządom pozyskanie środków finansowych, a równocześnie wpływa korzystnie na indywidualny wskaźnik zadłużenia (IWZ). Może też być alternatywą dla sprzedaży samorządowego majątku. W opracowaniu posłużono się metodą opisową, a wnioski oparto na analizie raportów Najwyższej Izby Kontroli (NIK) i regionalnych izb obrachunkowych (RIO) oraz literatury, a także przepisów dotyczących finansów publicznych(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule przedstawiono model amortyzacji granicznej, służący ocenie efektywności leasingu jako źródła finansowania rzeczowych aktywów trwałych. Dokonano wyprowadzenia wzoru na graniczną wartość amortyzacji, przy której, biorąc pod uwagę inne warunki (różnice w opłatach początkowych, a także różne marże), przepływy pieniężne dla leasingu finansowego i innego porównywanego wariantu finansowania są równe. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono istotę i znaczenie leasingu jako źródła finansowania przedsiębiorstwa. Artykuł jest próbą oceny skuteczności leasingu w tym zakresie.
first rewind previous Strona / 21 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.