Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 80

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Leasing contract
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Celem artykułu jest więc prezentacja regulacji podatkowych umów leasingowych w zakresie podatków dochodowych obowiązujących w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Ponadto dokonana analiza ma na celu wskazanie, czy w zaprezentowanych regulacjach istnieją rozwiązania, których aplikacja mogłaby pobudzić wykorzystanie .leasingu w Polsce oraz zachęcić zagranicznych inwestorów do zawierania umów leasingu zagranicznego z polskimi firmami leasingowymi. (fragment tekstu)
Leasing jako zjawisko gospodarcze pojawił się w Polsce na początku lat 90. Do dziś brak jest jednak szczegółowych uregulowań leasingu zarówno w prawie cywilnym, jak i w podatkowym. Leasing w prawie polskim jest umową nie nazwaną, czyli strony mogą zawierać umowy leasingu na zasadzie swobody. Do umów takich znajdą zastosowanie przepisy części ogólnej kodeksu cywilnego, a także ogólne przepisy o zobowiązaniach umownych, zwłaszcza zaś art. 487-497 kc ze względu na wzajemny charakter tych umów.
Artykuł jest poświęcony kwestii wpływu uregulowań prawnych na kształtowanie zjawisk gospodarczych. Szczególnie interesujący wydaje się zakres, w jakim prawne uregulowania okresu transformacji przesądzają o przebiegu zjawisk ekonomicznych. Prawo ma w tym okresie wyjątkowo silny wpływ na obraz życia gospodarczego z uwagi na kluczową funkcję państwa organizującego proces odchodzenia od gospodarki zarządzanej centralnie. Analizowany sposób uregulowań leasingu w Polsce stanowi ciekawy przykład odbierania pojęciom ekonomicznym ich tradycyjnej treści poprzez arbitralne przepisy prawne i w konsekwencji pozbawiania ich ważnych funkcji gospodarczych. Zamiar sprecyzowania zakresu czynników określających atrakcyjność leasingu przesądził o przyjęciu następującego toku wywodu: 1) istota definicji leasingu operacyjnego funkcjonującej w polskim kodeksie cywilnym, 2) konsekwencje uregulowań prawnych dla ekonomicznej atrakcyjności leasingu, 3) potencjalny zakres funkcji leasingu, 4) specyfika polskich uregulowań leasingu okresu transformacji, 5) podsumowanie - konsekwencje ograniczenia atrakcyjności ekonomicznej leasingu. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Leasing - teoria a praktyka
75%
Celem niniejszego opracowania jest analiza mechanizmów leasingu z uwzględnieniem aspektów teoretycznych oraz praktycznych. Postawiona w pracy hipoteza badawcza dotyczy wyraźnej przewagi leasingu nad kredytem (jako formy pozyskiwania kapitału inwestycyjnego). (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano procedurę identyfikacji, wyceny, księgowania oraz prezentacji w sprawozdaniu finansowym odroczonego podatku dochodowego mającego źródło w umowach leasingowych. Większość zawieranych umów leasingowych jest dla celów podatkowych klasyfikowana jako leasing operacyjny, ale dla celów bilansowych jako leasing finansowy. W tej sytuacji powstaje odroczony podatek dochodowy, który w przedsiębiorstwach podlegających obowiązkowemu badaniu sprawozdań finansowych musi być wyceniony, zaksięgowany i zaprezentowany w sprawozdaniu finansowym. Proces ten jest trudny i skomplikowany, co potwierdza zaprezentowany w artykule przykład.(abstrakt oryginalny)
Branża leasingowa w olsce sysytematycznie z roku na rok finansuje znaczną część inwestycyji w kraju. W latach 2001-2008 dynamicznie wzrastał udział wartościowy podpisywanych umów leasingowych z roku na rok. Dynamika finansowania działalności leasingiem wzrasta ponadto szybciej niz cały rynek finansowania inwestycji, o czym świadczy rosnący udział finansowania leasingu w inwestycjach ogółem. Obecny kryzys finansowy osłabił jednak wyraźnie dynamikę rynku leasingowego w Polsce w 2008 roku. Leasing jest jednym z najlepszych, jeżeli nie najlepszym ze sposobów finansowania sprzętu niezbędniego do prowadzenia robót budowlanych. Przeprowadzenie wielu inwestycji infrastrukturalnych to zatem szansa dla polskiego rynku leasingu na powrót do stabilnego trendu wzrostowego. (fragment tekstu)
Leasingobiorcy ponoszą różnego rodzaju opłaty w związku z podpisaniem umowy leasingowej, w tym opłaty wstępne. W orzecznictwie przyjmuje się, że są one opłatami samoistnymi, nieprzypisanymi do poszczególnych rat leasingowych, dlatego nie powinny być rozliczane w czasie, a zaliczane do kosztów podatkowych jednorazowo. W artykule wskazano cechy umowy leasingowej oraz zaprezentowano zależności, jakie istnieją pomiędzy poszczególnymi ratami leasingowymi a wysokością kosztów. Wystąpienie wstępnej opłaty leasingowej wpływa na poziom pozostałych opłat, dlatego nie jest to opłata samoistna, a współzależna od pozostałych. W celach analitycznych wykorzystano pięć umów leasingowych, których przedmiotem były samochody użytkowe.(abstrakt oryginalny)
Fiskus
|
1997
|
nr 12
12-13
Zawierane przez firmy leasingowe umowy powinny dokładnie odzwierciedlać rodzaj uprawnień leasingobiorców i leasingodawców. Niedokładności mogą być przyczyną zakwalifikowania tych umów przez organy skarbowe jako sprzedaż na raty, jako umowy leasingu operacyjnego lub kapitałowego.
Omówiono leasing w świetle obowiązujących regulacji prawnych: leasing finansowy i operacyjny, umowę leasingu. Przedstawiono opłacalność transakcji i rozwój rynku leasingu.
Przedstawiono historię powstania i rodzaje leasingu. Omówiono standaryzację rachunkowości usług leasingowych oraz problemy prawnopodatkowe leasingu w Polsce.
Artykuł przedstawia rozwój leasingu oraz leasingu konsumenckiego. W tekście omówiono jurydyczny status umowy leasingu konsumenckiego. Wskazano także podstawy prawne stosowania leasingu konsumenckiego w systemie prawa Rzeczpospolitej Polskiej. Zaprezentowano ponadto jurydyczne problemy najczęściej występujące przy korzystaniu z leasingu konsumenckiego oraz ich rozwiązania. Leasing konsumencki może stanowić sposób na zaspokojenie potrzeb członków gospodarstw domowych. Leasing prywatny może zostać wykorzystany do finansowania korzystania z dóbr uznawanych za luksusowe.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono przyczyny i kryteria wyboru leasingu w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Badania własne autora pokazują, że decyzje przedsiębiorców związane z wykorzystaniem leasingu, uwzględniają kilka stale powtarzających się kryteriów, tj.: względy podatkowe, brak własnych środków i korzystne warunki ekonomiczne.
Zdaniem ETS, niezgodne z prawem wspólnotowym są przepisy kraju unijnego, które nakładają obowiązek zapłaty VAT za wykonanie w innym kraju wspólnotowym usługi leasingu. Podatek może być opłacony w kraju, gdzie leasingodawca ma siedzibę, a nie tam, gdzie leasingobiorca prowadzi działalność. Taką opinię wydał Europejski Trybunał Sprawiedliwości 11 września 2003 r. w sprawie Cookiem Word (C-155/01). (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono istotę i rodzaje leasingu, jego zastosowanie, korzyści (leasing jako zmniejszenie opodatkowania, sposób finansowania inwestycji), oraz analizę opłacalności i kryteria wyboru oferty leasingowej.
Leasing międzynarodowy jest specyficzną transakcją handlu zagranicznego, obok franchisingu czy licencjonowania, przyczynia się w znacznym stopniu do dyfuzji technologii pomiędzy krajami.
16
Content available remote Umowy leasingowe przedmiotem audytu wewnętrznego
75%
Wprowadzone w roku 2002 w ustawie o rachunkowości przepisy art. 3 ust. 4-6 dotyczące kwalifikowania umów leasingu jako operacyjnego bądź finansowego w zależności od spełniania przez nie określonych warunków, spowodowały pewne zamieszanie wśród służb księgowych jak i audytorów. Szczególne problemy budzi kwestia prawidłowego przekwalifikowania umów, które figurowały w latach poprzedzających rok badany w księgach jednostki jako leasing operacyjny, a z pierwszym dniem roku objętego badaniem powinny zostać zaprezentowane jako umowy leasingu finansowego. Wbrew pozorom skutki przekwalifikowania tych umów są na tyle istotne, z punktu widzenia przekazania w sprawozdaniu finansowym odbiorcom zewnętrznym jak i wewnętrznym rzetelnego i jasnego obrazu sytuacji finansowej i majątkowej jednostki, że problematyka ta nie powinna być bagatelizowana tak przez księgowych, jak i audytorów.(fragment tekstu)
17
63%
Przedsiębiorstwa, bez względu na swoją wielkość, miejsce czy zakres działalności potrzebują źródeł finansowania. Finansowanie przybiera różne formy i rozmiary, zależnie od potrzeb i możliwości przedsiębiorstwa finansowanego oraz przyjętej przez nie strategii finansowania. W obecnej dobie przedsiębiorstwa mają do dyspozycji bardzo wiele możliwości finansowania prowadzonej działalności gospodarczej. Tradycyjnie do form finansowania należną m.in.: emisje akcji, obligacji czy papierów komercyjnych, leasing, faktoring, franczyza, kredyt handlowy (kupiecki), kredyty bankowe i pożyczki pieniężne, a także formy takie jak private equity, czy kapitał wysokiego ryzyka (venture capital). Dokonując wyboru źródeł finansowania należy wziąć pod uwagę szereg czynników definiujących, które sposoby pozyskania kapitału są dla przedsiębiorstwa w danym momencie najbardziej odpowiednie i komponują się ze sobą tak, by tworzyły jak najkorzystniejszą strukturę kapitału. Zastosowanie odpowiednich rozwiązań i narzędzi umożliwia podmiotom gospodarczym ograniczenie ryzyka, przez co wpływa na osiągnięcie stawianych celów dotyczących maksymalizacji wartości i rozwoju przedsiębiorstwa. Specyficzną formą finasowania działalności inwestycyjnej jest leasing. Jest to obecnie ważna forma realizowania inwestycji, zwłaszcza w tych jednostkach, które wykazują niedobór kapitału, zaś wykorzystanie kredytu jest z różnych względów utrudnione lub wręcz nieopłacalne. Leasing jest narzędziem służącym finansowaniu inwestycji, a jednocześnie odznaczającym się istotnymi korzyściami podatkowymi dla leasingobiorcy. Korzyści podatkowe płynące z leasingu są dostępne zarówno dla dużych przedsiębiorstw, jak i przedsiębiorstw z sektora MŚP. Coraz większa liczba przedsiębiorców w Polsce podejmuje próby skorzystania z usług firm leasingowych. Na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat rynek leasingu w Polsce uległ ogromnym przeobrażeniom. Leasing z pojęcia czysto podręcznikowego stał się powszechnie znaną usługą finansującą co trzecią ruchomość w Polsce. Rynek leasingowy jest szczególnie wrażliwy na zmiany w koniunkturze gospodarczej oraz zmiany w otoczeniu regulacyjnym. Pomimo swojej krótkiej historii leasing stał się w Polsce ważnym instrumentem finansowania wspierającym inwestycje wielu przedsiębiorstw. Rozwojowi tego rynku nie służyły przez długi czas rozwiązanie prawne. Przełomowe znaczenie miała, unikalna w skali światowej, regulacja umowy leasingu, wprowadzona do kodeksu cywilnego nowelą z 2000 roku. Nawiązując do postanowień ottawskiej Konwencji Międzynarodowego Instytutu Ujednolicenia Prawa Prywatnego (UNIDROIT) o międzynarodowym leasingu finansowanym z 1988 roku, unormowano kompleksowo w art. 7091-70918 tego kodeksu definicję umowy leasingu, zawarcie, prawa i obowiązki oraz odpowiedzialność stron, a także jej zakończenie. Regulacja kodeksowa leasingu jako zjawiska cywilnoprawnego stanowi płaszczyznę odniesienia dla traktowania go w prawie podatkowym i bilansowanym. W ten sposób stworzono jednolite ramy prawne dla leasingu, które są jedną z głównych przesłanek jego rozwoju. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przybliżenie regulacji prawnych normujących zasady leasingu w Polsce. W szczególności autorka rozpatruje zagadnienie umów leasingu i ich zabezpieczenia, przepisy podatkowe w tym zakresie obowiązujące przed i od 1 października 2001 roku oraz rozwiązania zawarte w ustawie o rachunkowości. W konkluzji charakteryzuje rynek usług leasingowych w Polsce.
19
63%
Współczesna gospodarka światowa charakteryzuje się bardzo szerokim zakresem i intensywnością powiązań pomiędzy jej elementami. Dzięki procesom globalizacyjnym przedsiębiorstwa mają stosunkowo duże możliwości internacjonalizacji swojej działalności, która dotyczy zarówno sfery produkcyjnej, jak i usługowej. Niniejszy artykuł jest poświęcony wybranym problemom, które dotyczą określenia istoty, uwarunkowań i konsekwencji funkcjonowania współczesnego niekapitałowego modelu międzynarodowej produkcji i rozwoju (NEM), ze szczególnym uwzględnieniem międzynarodowych umów licencyjnych i franchisingowych. (fragment tekstu)
20
Content available remote Wykorzystanie leasingu w finansowaniu przedsiębiorstw
63%
Wyjaśniono istotę leasingu i scharakteryzowano podmioty uczestniczące w transakcji leasingowej. Opisano korzyści płynące z przystąpienia do umowy leasingowej oraz zanalizowano sytuację ekonomiczną na polskim rynku leasingowym w latach 2006-2008.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.