Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 74

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Leasing finansowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Artyku omawia warunki rozwoju leasingu w Polsce analizując zagadnienia ekonomiczne oraz przedstawiając tą formę finansowania w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego. W pracy poruszono następujące zagadnienia: rozwój leasingu w Europie i w Polsce, zalety tej metody pokrywania wydatków w porównaniu z kredytem i dzierżawą, zagrożenia związane z korzystaniem z leasingu, na które narażony jest finansujący, korzystny wpływ tej formy finansowania na gospodarkę w skali makroekonomicznej oraz sposoby pokonywania barier w rozwoju leasingu.
2
Content available remote Uprawnienia leasingobiorcy z rękojmi za wady fizyczne przedmiotu leasingu
100%
W myśl art. 7091 Kodeksu cywilnego (k.c.), przez umowę leasingu finansujący (leasingodawca) zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu (leasingobiorcy) do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego. (fragment tekstu)
Należy wziąć pod uwagę, że: 1) skoro kwestia leasingu i jego nazewnictwa jest już w Polsce pojęciem jednoznacznym, powszechnym i społecznie akceptowanym, a jako ważny instrument rynku kapitałowego jest bardzo korzystny dla obu stron umów leasingowych i całej gospodarki oraz jest stałym elementem życia gospodarczego, to w ustawie o rachunkowości winien się znaleźć zapis stosujący to nazewnictwo bez zbędnej potrzeby domyślania się, co ma na myśli ustawodawca; 2) wprowadzenie do ustawy o rachunkowości regulacji (domyślnie) leasingu tylko w sposób pośredni normuje księgowe jego ujęcie poprzez odniesienie do obcych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Skoro powyższa regulacja oparta jest na MSR 17 "Leasing", to winna być unormowana całkowicie bez zbędnej potrzeby ponownego odwoływania się tychże standardów; 3) ustawa o rachunkowości swym zasięgiem pomija jedną z ważnych form leasingu, tj. leasing zwrotny. Pomimo, że podejście księgowe do transakcji sprzedaży i leasingu zwrotnego zależy od klasyfikacji odpowiedniej umowy leasingowej (stosuje się te same kryteria klasyfikacyjne, jak przy leasingu finansowym i leasingu operacyjnym), to jednak w celu jasności prawa zapis taki winien znaleźć się w przedmiotowej ustawie. (fragment tekstu)
Artykuł podejmuje problem nieporozumień na linii podatnik-organ podatkowy, dotyczących podatkowych aspektów leasingu finansowego. Szczegółowo omówiono problem rozliczania przez leasingodawcę podatku VAT.
5
Content available remote Leasing finansowy jako źródło finansowania środków trwałych
100%
Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga, aby przedsiębiorstwa dysponowały określonym majątkiem, w tym środkami trwałymi1: gruntami, budynkami, maszynami, urządzeniami, środkami transportu itd. W sytuacji gdy przedsiębiorstwo nie dysponuje wolnymi środkami finansowymi albo gdy posiadane przezeń zasoby finansowe są niewystarczające do sfinansowania zakupu (ewentualnie wytworzenia) środka trwałego, musi ono korzystać z zewnętrznych źródeł finansowania. Dotyczy to w sposób szczególny sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Interesującą alternatywę wobec nabycia środków trwałych na własność stanowi leasing finansowy. W artykule przedstawiono tę formę finansowania środków trwałych w świetle obowiązujących przepisów prawa cywilnego, bilansowego i podatkowego. Zagadnienie omówiono z perspektywy leasingobiorcy. (fragment tekstu)
Dla potrzeb podatkowych w polskim prawie istnieją dwa rodzaje leasingu: operacyjny i finansowy. W pierwszym przypadku jest to świadczenie usług, w drugim dostawa towarów. Różnice występują także w przypadku odpisów amortyzacyjnych. Każda dziedzina prawa na własny użytek stworzyła swoją definicję leasingu. Odrębność ta najwyraźniej występuje, gdy porównamy definicje leasingu w prawie cywilnym, podatkowym i w Ustawie o rachunkowości. (abstrakt oryginalny)
Celem publikacji artykułu Leasing alternatywą zakupu środków trwałych na własność jest przybliżenie naszym Czytelnikom problematyki efektywności różnych wariantów leasingu, aby ułatwić Im świadome podejmowanie decyzji o korzystaniu z tej alternatywnej możliwości użytkowania różnorodnych przedmiotów leasingu. W celu zarysowania szerszego tła zagadnienia poprosiliśmy Panów: -Andrzeja Sugajskiego, Dyrektora Generalnego Związku Polskiego Leasingu; - Konrada Karpowicza, dyrektora Handlowego Masterlease. o naszkicowanie krótkiej historii leasingu w Polsce i perspektywy jego dalszego rozwoju, a także o przedstawienie zalet tej formy finansowania. Z wypowiedzi tych wynika, że w niedługim czasie wielu naszym Czytelnikom przyjdzie zmierzyć się z problemami poruszonymi w artykule. (fragment tekstu)
Artykuł jest usystematyzowaniem wiedzy na temat leasingu jako źródła finansowania działalności przedsiębiorstw. W pracy zdefiniowano leasing i przedstawiono jego istotę według norm prawa cywilnego, podatkowego i rachunkowego. Ukazano również podstawową klasyfikację umów leasingu i pokrótce opisano każdy rodzaj. W niniejszym artykule omówiono najważniejsze zalety płynące z korzystania z tego narzędzia finansowego oraz najczęściej spotykane przez przedsiębiorców problemy. Ujęto także skutki wynikające z podpisania umowy leasingowej. Opracowanie zostało napisane w oparciu o studia literaturowe z zakresu problematyki leasingu. Dotyczy korzyści i mankamentów wynikających z umowy leasingowej dla korzystających z tej formy finansowania przedsiębiorstw. Artykuł może pomóc przedsiębiorcom w dokonaniu prawidłowego wyboru metody finansowania inwestycji. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Klasyfikacja umowy leasingowej w polskim i niemieckim prawie bilansowym
75%
Leasing jest jedną z najczęstszych form finansowania zakupu środków trwałych używanych w przedsiębiorstwach. Dla grup przedsiębiorstw działających zarówno na rynku polskim, jak i niemieckim szczególnie ważna jest bilansowa klasyfikacja poszczególnych umów leasingowych, zwłaszcza jeśli przedsiębiorstwa należą do segmentu SME i nie są zobligowane do stosowania Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (MSR). W niniejszym artykule oprócz przedstawienia podstaw prawnych klasyfikujących umowy leasingowe w Polsce i Niemczech w oparciu o lokalne prawo bilansowe, przedstawiono na modelu możliwą odmienną klasyfikację tej samej umowy leasingu w ramach wyznaczonych przez prawo bilansowe każdego z dwóch krajów. Celem opracowania jest wskazanie różnic w lokalnym podejściu do transakcji leasingu oraz wpływu takiej reklasyfikacji dokonywanej najczęściej na potrzeby grupy przedsiębiorstw na ostateczny kształt sprawozdania finansowego sporządzonego dla celów lokalnych oraz celów grupowych(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano procedurę identyfikacji, wyceny, księgowania oraz prezentacji w sprawozdaniu finansowym odroczonego podatku dochodowego mającego źródło w umowach leasingowych. Większość zawieranych umów leasingowych jest dla celów podatkowych klasyfikowana jako leasing operacyjny, ale dla celów bilansowych jako leasing finansowy. W tej sytuacji powstaje odroczony podatek dochodowy, który w przedsiębiorstwach podlegających obowiązkowemu badaniu sprawozdań finansowych musi być wyceniony, zaksięgowany i zaprezentowany w sprawozdaniu finansowym. Proces ten jest trudny i skomplikowany, co potwierdza zaprezentowany w artykule przykład.(abstrakt oryginalny)
100 tys. Polaków ma więcej niż 10 kredytów, z czego 80 tys. nie radzi sobie ze spłatą co najmniej jednego z nich. Z każdym kwartałem przybywa osób nie spłacających terminowo należności. Autor zwraca uwagę na problem zadłużenia w Polsce, stara się także odpowiedzieć na pytanie, czy mamy do czynienia ze zjawiskiem przekredytowania. Ukazuje także profil dłużnika określając, gdzie Polacy najczęściej biorą kredyty oraz ich wielkość.
W państwach o rozwiniętej gospodarce rynkowej leasing od wielu lat stanowi powszechnie stosowaną formę obrotu gospodarczego oraz metodę finansowania i kredytowania inwestycji, umożliwiającą inwestorom dostęp do dóbr inwestycyjnych bez konieczności angażowania dużych środków na ich zakup.
Potrzeba przekształcenia leasingu operacyjnego w finansowy wynikła z przepisów prawa. Znowelizowana w 2000 roku ustawa o rachunkowości' weszła w życie I stycznia 2002 roku, z wyjątkiem art. 3, ust. 4, który miał być stosowany od 1 stycznia 2001 roku. Przepisy ustawy o rachunkowości precyzują tyle warunków, jakie ma spełnić umowa leasingu operacyjnego, że trudno nie zakwalifikować (przekwalifikować) go na finansowy. W przekształcaniu tym istotne znaczenie ma wycena, w której należy uwzględnić zmieniającą się wartość pieniądza w czasie. Jest to więc problem finansowy. W ustawie o rachunkowości nie definiuje się leasingu. Wyróżnia się natomiast przyjęcie do używania obcych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych na mocy umowy (art. 3, ust. 4) i określa warunki zaliczania powstałych stąd aktywów do majątku finansującego bądź korzystającego. Treść zapisów ustawy o rachunkowości natomiast pozwala mówić o leasingu operacyjnym i leasingu finansowym lub kapitałowym. (fragment tekstu)
Leasing operacyjny jest uważany w polskich regulacjach prawnych za świadczenie usług, leasing finansowy zaś jako dostawa towarów. W zasadzie wszystkie czynności w leasingu operacyjnym i podatkowym podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ale umowa leasingowa jest traktowana na dwa sposoby dla potrzeb VAT-u – raz jak świadczenie usług, raz jak dostawa towarów. (abstrakt oryginalny)
Omowiono zasady stosowania leasingu finansowego i operacyjnego w polskim eksporcie oraz działalność niemieckich firm leasingowych.
16
Content available remote Rozwój i perspektywy rynku usług leasingowych w Polsce
63%
Celem niniejszego artykułu jest próba oceny rozwoju rynku usług leasingowych w Polsce w latach 2000-2011 oraz określenia perspektyw na kolejne lata. Praca skalda się ze wstępu, charakterystyki leasingu i jego znaczenia jako źródła finansowania przedsiębiorstw i przeprowadzoną na podstawie dostępnych danych o rynku usług leasingowych w Polsce analizę funkcjonowania tego rynku w badanym okresie. W zakończeniu znalazły się wnioski. W badaniu wykorzystano dane GUS dotyczące przedsiębiorstw leasingowych w Polsce od pierwszej publikacji na ten temat w 2008 r. oraz dane pochodzące z raportów rocznych Związku Polskiego Leasingu w latach 2000-2011. (fragment tekstu)
W okresie trzech kwartałów tego roku wartość wyleasingowanych przedmiotów wyniosła łącznie 23 mld zł. I było to o 1,5 mld więcej niż za cały 2006 r. Stanowiło to 56-proc. wzrost w stosunku do analogicznego okresu ub.r. Zanotowano wzrost nawet w kulejącym dotychczas leasingu nieruchomości. Wartość leasingu w tym segmencie wyniosła 2 mld zł. Przedstawiciele Związku Przedsiębiorstw Leasingowych są pełni optymizmu. Prognozują, że do końca tego roku wartość całego portfela oddanego do użytkowania na rynku ruchomości i nieruchomości przekroczy kwotę 32 mld zł. Zanotowano spadek tylko w jednym segmencie, tj. w środkach transportu kolejowego, powietrznego i wodnego. Spadek ten wyniósł 54 proc. Tych środków wyleasingowano tylko za 242,5 mln zł. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote The Effect of Tax Changes on Financial Leasing in the Czech Republic
63%
The article is focused on fixed assets, especially on purchase by financial leasing. There are summarized tax changes of income tax and VAT. The main aim of the article is to find out the legal framework and to analyze the effect of the tax changes on financial leasing in the Czech Republic. (original abstract)
Głównym celem artykułu jest ocena wpływu zmian w zakresie raportowania leasingu zgodnie z MSSF 16 na sytuację finansową i majątkową wybranych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Dla jego realizacji wykorzystano metody badawcze o charakterze jakościowym: analizę naukowej literatury przedmiotu oraz analizę międzynarodowych standardów sprawozdawczości dotyczących raportowania leasingu. W części empirycznej przeprowadzono badanie pilotażowe, którego celem była symulacja wpływu kapitalizacji leasingu operacyjnego na wybrane elementy bilansu oraz zmiany rentowności i zadłużenia czterech spółek notowanych na GPW w Warszawie. Wyniki badania wykazują wzrost wartości aktywów i zobowiązań, spadek wyniku finansowego, a także wzrost wskaźników rentowności i zadłużenia. Największe zmiany dotyczyły wskaźnika zadłużenia kapitału własnego oraz zadłużenia aktywów, co potwierdza, że stosowanie MSSF 16 uwidoczni zadłużenie przedsiębiorstw, zwiększając tym samym wiedzę inwestorów na temat rzeczywistego ryzyka, którym spółka jest obarczona. Walorem artykułu jest oryginalność przeprowadzonych badań pilotażowych. Według wiedzy autorów są to pierwsze w Polsce praktyczne pomiary wpływu kapitalizacji leasingu operacyjnego na zmianę rentowności i zadłużenia raportujących podmiotów. (abstrakt oryginalny)
Celem podjętego opracowania jest oszacowanie ryzyka w zawieranych transakcjach leasingowych w obszarze zarówno leasingodawcy, jak i leasingobiorcy. Analiza ryzyka zostanie przeprowadzona w odniesieniu do określonych rodzajów ryzyka istotnych z punktu widzenia zwieranych umów leasingowych. Do badań zostanie użyta technika opisowa oraz metoda listy pytań kontrolnych.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.