Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Leasing taxation
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem artykułu jest więc prezentacja regulacji podatkowych umów leasingowych w zakresie podatków dochodowych obowiązujących w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Ponadto dokonana analiza ma na celu wskazanie, czy w zaprezentowanych regulacjach istnieją rozwiązania, których aplikacja mogłaby pobudzić wykorzystanie .leasingu w Polsce oraz zachęcić zagranicznych inwestorów do zawierania umów leasingu zagranicznego z polskimi firmami leasingowymi. (fragment tekstu)
Leasing, będący jedną z możliwości pozyskiwania środków trwałych i finansowania inwestycji, wywołuje określone skutki (tj. koszty i korzyści) ekonomiczne dla przedsiębiorstwa. Jedną z podstawowych korzyści możliwych do uzyskania przez wykorzystanie leasingu jest osłona podatkowa, pozwalająca zmniejszyć poziom obciążeń podatkowych. Mimo wskazanej korzyści zainteresowanie leasingiem w Polsce jest wciąż znacznie mniejsze niż w krajach Europy Zachodniej czy w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Wśród przyczyn takiej sytuacji można wskazać regulacje podatkowe, kształtujące opłacalność leasingu. Celem artykułu jest próba oceny zasad opodatkowania leasingu i wskazanie pożądanych kierunków zmian w regulacjach podatkowych, które mogłyby - zdaniem autorki - pobudzić rozwój leasingu w Polsce. (fragment tekstu)
Zadaniem opracowania jest omówienie przyczyn, z powodu których w latach 2000-2002 leasing stracił na znaczeniu jako źródło finansowania przedsięwzięć inwestycyjnych w Polsce. W pracy podjęto ponadto próbę odpowiedzi na pytanie, dlaczego w tych latach odnotowano znacznie słabsze wyniki przedsiębiorstw leasingowych oraz zmniejszenie się ilości podmiotów aktywnie działających na tym rynku.
Przedstawiono opodatkowanie umów leasingu środków transportowych przed wejściem do Unii Europejskiej. Omówiono zmiany opodatkowania umów leasingu środków transportu na gruncie podatku VAT po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Przybliżono zasady opodatkowania samochodów osobowych w innych krajach UE.
Przedstawiono historię powstania i rodzaje leasingu. Omówiono standaryzację rachunkowości usług leasingowych oraz problemy prawnopodatkowe leasingu w Polsce.
Przedstawiono istotę i rodzaje leasingu, jego zastosowanie, korzyści (leasing jako zmniejszenie opodatkowania, sposób finansowania inwestycji), oraz analizę opłacalności i kryteria wyboru oferty leasingowej.
7
Content available remote Leasing - stan prawny i analiza rozwoju rynku
63%
W artykule omówiono zagadnienia dotyczące leasingu i zmian wprowadzonych na mocy ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Przedstawiono również, wpływ zmian w tej ustawie na wysokość kosztów podatkowych oraz kosztów uzyskania przychodów. W pracy omówiono również korzyści wynikające z leasingu samochodu osobowego w porównaniu z zakupem oraz przykłady jak obie formy finansowania wpływają na wysokość amortyzacji pojazdu. Artykuł porusza zmiany na rynku leasingu członków Leaseurope w latach 2008-2017 oraz zmiany na polskim rynku leasingu w latach 1997-2018. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przybliżenie regulacji prawnych normujących zasady leasingu w Polsce. W szczególności autorka rozpatruje zagadnienie umów leasingu i ich zabezpieczenia, przepisy podatkowe w tym zakresie obowiązujące przed i od 1 października 2001 roku oraz rozwiązania zawarte w ustawie o rachunkowości. W konkluzji charakteryzuje rynek usług leasingowych w Polsce.
Liderami na rynku firm leasingowych są firmy o dość łatwym dostępie do kapitału, czyli mające powiązania kapitałowe z bankami. W artykule przedstawiono istotę i cechy transakcji leasingu, rodzaje leasingu oraz opisano opodatkowanie podatkiem dochodowym umów leasingowych w Polsce w latach 1992-2000.
Celem artykułu jest charakterystyka roli i znaczenia leasingu odnawialnego samochodów osobowych w finansowaniu działalności przedsiębiorstw, a także rachunek ekonomiczny tej formy finansowania działalności gospodarczej. Prezentowany w opracowaniu rachunek opłacalności nowoczesnego produktu finansowania działalności dotyczy środków transportu, bowiem opodatkowanie tej grupy majątku przedsiębiorstwa budzi wiele zastrzeżeń przy wciąż nowelizowanych regulacjach podatkowych. Rachunek ten oparty został na danych pozyskanych z Europejskiego Funduszu Leasingowego - inicjatora innowacyjnej koncepcji leasingu. Każde przedsiębiorstwo, które chce utrzymać się na konkurencyjnym rynku, musi ciągle się rozwijać, pokonując szereg barier i wykorzystując nadarzające się okazje. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest omówienie zmian w regulacjach ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie umów leasingu oraz wskazanie ich skutków ekonomicznych i bilansowych. Przedstawiając skutki ekonomiczne i bilansowe zapisów nowej ustawy o podatku od towarów i usług dla umów leasingu, autor m. in. argumentuje, iż przepisy te mogą istotnie ograniczyć zawieranie umów klasyfikowanych z punktu widzenia podatkowego jako leasing finansowy. Oznacza to, że dominującym rodzajem leasingu w Polsce w ujęciu podatkowym stanie się leasing operacyjny.
Przedstawiono regulacje podatkowe leasingu samochodów osobowych w świetle ustaw podatkowych. Zamieszczono dane dotyczące rozwoju rynku leasingowego w Polsce w latach 1995-2002.
Leasing jako forma finansowania inwestycji stwarza szczególne możliwości w zakresie wykorzystania osłony podatkowej. To właśnie zagadnienie jest głównym przedmiotem niniejszego opracowania. Osłona podatkowa (tarcza) pozwala na zaliczenie określonych wydatków (kosztów) do kosztów uzyskania przychodów, co uzasadnia odliczenie tych wydatków od podstawy opodatkowania. Została tutaj przeprowadzona ocena opłacalności leasingu a osłona podatkowa.
O opłacalności i rozwoju transakcji leasingowych w Polsce decydują m.in. czynniki prawnopodatkowe. Są to głównie regulacje na gruncie prawa cywilnego, podatkowego i rachunkowości. W artykule omówiono polskie regulacje w tym zakresie oraz wskazano na brak spójności pomiędzy regulacją leasingu w Kodeksie cywilnym a regulacją podatkową czy rozwiązaniami zawartymi w ustawie o rachunkowości.
W artykule podjęto zagadnienie oceny efektywności leasingu jako źródła finansowania inwestycji przedsiębiorstwa. Uwagę skupiono na zaktualizowanej wielkości przepływów pieniężnych po opodatkowaniu. Poza punktem widzenia bezpośrednich uczestników transakcji leasingowej, przedstawiono punkt widzenia budżetu państwa. Analizę podatkowych konsekwencji wyboru pomiędzy leasingiem a alternatywnymi źródłami finansowania przeprowadzono na podstawie modelu symulacyjnego.
Przedstawiono leasing zwrotny, którego przedmiotem mogą być ruchomości i nieruchomości. Omówiono zasady tworzenia umów leasingowych oraz zasady opodatkowania przedmiotów objętych umową leasingu.
Po zmianach przepisów prawa podatkowego, które weszły w życie z dniem 1 października 2001 roku (część z nich od 1 stycznia 2002 roku) możemy zaobserwować gwałtowny wzrost wartości samochodów osobowych oddawanych w leasing. W artykule autor przedstawia na tle uregulowań prawno-podatkowych jak kształtuje się rozwój rynku leasingu samochodów osobowych w Polsce w porównaniu z europejskim rynkiem leasingu.
18
Content available remote Consumer lease development in Poland : legal determinants
63%
Lease transactions have been concluded in Poland for over 20 years. The lease market has developed primarily in the segment of investment goods used within the conducted business activity. In comparison with the European lease market, the lease transactions whose lessees are consumers are all the time marginal in relation to the whole lease market. The article is aimed at the synthetic presentation of legal determinants related to the consumer lease, with particular attention to the regulations of 2001 changing the principles of taxing lease agreements in which the lessee is a physical person not conducting business activities. (original abstract)
Celem opracowania było przedstawienie aktualnych uregulowań prawnych dotyczących leasingu w Polsce oraz wskazanie konsekwencji podatkowych tej formy finansowania inwestycji w przedsiębiorstwie, co zdaniem autorki jest jednym z decydujących aspektów branych pod uwagę przez zarządzających finansami w firmie.
Ustawa o rachunkowości nie reguluje zasad ujęcia umów leasingu w księgach rachunkowych i wykazywania ich w sprawozdaniach finansowych. Ogranicza się do określenia warunków, w przypadku których ma miejsce leasing finansowy (art. 3 ust. 4); w pozostałych przypadkach ma miejsce leasing operacyjny (umowę zawarto na czas oznaczony) lub dzierżawa bądź wynajem (umowę zawarto na czas nieoznaczony). Pomocą przy księgowym ujęciu leasingu finansowego oraz leasingu operacyjnego, najmu i dzierżawy są natomiast wyjaśnienia zawarte w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 5 "Leasing, najem i dzierżawa" (dalej KSR nr 5). Definicje leasingu zawarte w przepisach podatkowych i regulacjach rachunkowości różnią się, co komplikuje praktykę księgową. Dlatego, dla zmniejszenia spowodowanych tym trudności, ustawa o rachunkowości zezwala korzystającym, niepodlegającym obowiązkowi corocznego badania sprawozdań finansowych (art. 3 ust. 6) stosować - przy kwalifikowaniu umów do leasingu operacyjnego - definicję podatkową. Natomiast korzystający podlegający corocznemu badaniu i wszyscy finansujący mają obowiązek stosowania dla potrzeb rachunkowości definicję leasingu z ustawy o rachunkowości. W artykule zostaną przedstawione zmiany przepisów ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczące umów leasingu i ich wpływu na rachunkowość. Zmiany te, wprowadzone ustawą o deregulacji, przewidują uproszczenia dla stron umów leasingu, a więc korzystających i finansujących, oraz rozszerzają zakres przedmiotowy umów o leasing. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.