Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Least developed countries
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem opracowania było ukazanie wpływu działalności Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego na sytuację ekonomiczną najsłabiej rozwiniętych krajów Afryki subsaharyjskiej. Stwierdzono, że działanie tych organizacji zgodnie z zasadami konsensusu waszyngtońskiego nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, a pomoc kredytowa MFW i BŚ zwiększyła zadłużenie i nie przyczyniła się do wyraźnego wzrostu PKB per capita w analizowanych krajach. Dlatego też konieczna stała się zmiana reguł działania międzynarodowych instytucji finansowych wobec krajów najsłabiej rozwiniętych. Proponowane programy dostosowawcze mają generować wzrost gospodarczy, który będzie podporządkowany potrzebom społeczeństw, a wybór wariantów polityki ekonomiczno-społecznej powinien być dostosowany do warunków określonego kraju. (abstrakt oryginalny)
2
75%
Przedmiotem artykułu jest analiza pozycji krajów najsłabiej rozwiniętych w światowym handlu żywnością i surowcami rolnymi od roku 2000. Zasadniczą tendencją w rozwoju handlu międzynarodowego w okresie po II wojnie światowej był spadek udziału produktów rolnych oraz krajów najsłabiej rozwiniętych gospodarczo. Jednak ciągle dla wielu gospodarek o najniższym poziomie rozwoju handel rolny stanowi podstawę zysków z wymiany i jest szansą na podniesienie standardów życia. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 1193
300-308
Wspólnotowy system powszechnych preferencji taryfowych - GSP (Generalized System of Preferences) jest najbardziej obszernym i najważniejszym systemem preferencji dostępnym dla krajów rozwijających się. Nowym systemem GSP objętych zostało 178 niezależnych państw i terytoriów, które tego najbardziej potrzebują , szczególnie kraje małe, wyspiarskie, bez dostępu do morza i o niskim stopniu dywersyfikacji gospodarczej. Podstawowym celem zmian wprowadzonych przez zmodyfikowany GSP Unii Europejskiej jest uproszczenie warunków preferencji handlowych i zapewnienie ich większej stabilności i przejrzystości.
Celem artykułu jest określenie tendencji rozwoju gospodarki rybnej krajów najsłabiej rozwiniętych (LDC) oraz ich roli w światowej gospodarce rybnej w latach 1970-2015. Z przeprowadzonych badań wynika, że tendencje rozwoju sektora rybnego LDC kształtowały się korzystnie, o czym świadczy wysoka dynamika produkcji, konsumpcji i handlu artykułami rybnymi, rosnące dodatnie saldo obrotów produktami rybnymi oraz międzynarodowa przewaga konkurencyjna sektora rybnego. Pomimo wzrostu udziału w globalnej gospodarce rybnej, rola LDC w tej dziedzinie gospodarki światowej była relatywnie mała. Do głównych przeszkód rozwoju sektora rybnego w wielu LDC należały: niekorzystne warunki naturalne, niski poziom rozwoju gospodarczego oraz niedostatek zasobów pracy i kapitału.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie roli i znaczenia krajów afrykańskich w ramach negocjacji Światowej Organizacji Handlu (WTO). Przedmiotem analizy są interesy państw afrykańskich, a więc wpływ tychże państw na działanie międzynarodowego systemu handlowego i możliwości zmiany istniejących reguł światowego reżimu handlowego w kierunku sprzyjającym większemu włączeniu się tych krajów do głównego nurtu gospodarki światowej. Największym wyzwaniem dla afrykańskich członków WTO jest wdrożenie istniejących zasad i reguł handlu międzynarodowego ustalonych podczas wielostronnych rund negocjacyjnych GATT, m.in. w obszarze rolnictwa i ochrony praw własności intelektualnej. Jednakże, aby kraje te mogły wypełnić oczekiwane zobowiązania i aby były one dla nich bardziej korzystne, niezbędne jest sformułowanie nowych reguł. Realizacji tego właśnie zadania podporządkowany jest program obecnie toczących się negocjacji handlowych WTO z Doha, zwanych rundą rozwojową. To od niej w dużej mierze zależą przyszłość i sprawne działanie międzynarodowego systemu handlowego z udziałem państw najmniej rozwiniętych (LDCs). Ponadto oczekuje się, że wprowadzenie nowych reguł sprzyjających większemu uczestnictwu krajów w afrykańskich w handlu międzynarodowych przyczyni się do redukcji ich ubóstwa i wzrostu gospodarczego.(abstrakt oryginalny)
|
|
z. nr 47
386-404
Unia Europejska jest najważniejszym partnerem handlowym Afryki. Jednak od początku globalnego kryzysu finansowego, systematycznie traci swoją przewagę nad gospodarkami wschodzącymi w handlu z krajami afrykańskimi. Od 2007 roku wymiana handlowa Chin, Indii, Brazylii i Turcji z 34 najsłabiej rozwiniętymi krajami Afryki przewyższa wymianę Unii Europejskiej z LDCs. Gospodarki wschodzące nie tylko rywalizują między sobą o afrykańskie surowce, rynki zbytu i wpływy na kontynencie, ale stanowią zagrożenie dla pozycji i interesów Europy w Afryce. W artykule pokazano skalę i trendy w handlu dobrami między krajami Unii Europejskiej i 54 krajami afrykańskimi oraz 4 gospodarkami wschodzącymi (Chiny, Indie, Brazylia, Turcja) i Afryką w latach 2000-2013. Wymianę handlową między stronami zbadano na podstawie danych UN Comtrade Database. Relacje handlowe Unii Europejskiej z Afryką są bardzo złożone. Unia prowadzi negocjacje z poszczególnymi krajami, grupami krajów i Unią Afrykańską. Deklaruje partnerstwo w stosunkach z Afryką, naciska na wielostronną liberalizację handlu przez kraje afrykańskie, ale sama wciąż stosuje protekcjonistyczną politykę wewnętrzną. Przeznacza coraz większe kwoty na pomoc dla Afryki. Jednak otrzymanie pomocy uwarunkowane jest spełnieniem szeregu różnych kryteriów. Gospodarki wschodzące traktują kraje afrykańskie jako równorzędnych partnerów, rozwijają współpracę Południe-Południe i nie ingerują w sprawy wewnętrzne swoich partnerów handlowych. Systematycznie zwiększają pomoc rozwojową nie stawiając przy tym warunków politycznych. Zarówno UE, jak i gospodarki wschodzące, łączą politykę handlową z polityką rozwojową i inwestycyjną. Wydaje się jednak, że gospodarki wschodzące znalazły efektywniejszy sposób.(abstrakt oryginalny)
This paper empirically investigates the impact of foreign bank entry on the domestic banking sector of LDCs. In particular, we focus on how foreign bank entry may influence changes in income, profitability and costs of domestic banks. We use a sample of 143 domestic banks in 26 LDCs for the 1990-1996 period. We show that foreign bank entry - both in terms of presence and size - has a negative impact on income and costs of domestic banks, but only after it has reached a certain minimum level. Before this minimum level has been reached foreign bank entry has a positive impact on income and costs. Moreover, there is no clear impact on profitability of domestic banks.(original abstract)
|
|
13
|
z. 1
342-347
W pracy przedstawiono państwa najsłabiej rozwinięte (PNR) w kontekście preferencyjnego dostępu ich produktów rolno-żywnościowych do rynków krajów rozwiniętych. Zaprezentowano znaczenie sektora rolnego w gospodarkach PNR oraz miejsce produktów rolno-żywnościowych PNR na światowym rynku. Wskazano podejmowane przez społeczność międzynarodową działania mające na celu kreowanie i rozwój instrumentów ułatwiających eksport rolno-żywnościowy z PNR do krajów rozwiniętych. Dostępne rozwiązania nie przekładają się na osiąganie korzyści z uczestnictwa w globalnym rynku rolnym, co uwarunkowane jest zarówno charakterem samych zapisów, jak i wewnętrznymi problemami strukturalnymi. (abstrakt oryginalny)
Pod wpływem przemian strukturalnych, związanych z nową epoką postindustrialną, zaobserwowano w uprzemysłowionym świecie zmiany zapotrzebowania na surowce i energię. Produkcja surowców przestała być motorem postępu i wzrostu gospodarczego. Fakt ten miało konsekwencje dla rozwoju gospodarczego surowcowych krajów słabo rozwiniętych. Zmniejszająca się rola surowców dla gospodarki światowej znalazła swoje odbicie w spadku ich znaczenia w handlu międzynarodowym. Kraje rozwijające się odczuły w związku z tym coraz słabszą pozycję przetargową jako eksporterzy surowców. W pracy omówiono skutki zmniejszenia roli tych krajów. Przedstawiono również możliwości ich restrukturyzacji.
10
Content available remote Kraje najsłabiej rozwinięte w światowym handlu żywnością
63%
Celem artykułu jest analiza tendencji występujących w handlu żywnością krajów najsłabiej rozwiniętych w latach 2000-2009. W pierwszej części artykułu przedstawiono kształtowanie się wielkości, dynamiki i salda obrotów artykułami żywnościowymi krajów najsłabiej rozwiniętych. W drugiej części scharakteryzowano strukturę podmiotową i towarową analizowanej wymiany. W podsumowaniu podjęto próbę oceny zmian w handlu żywnością krajów najsłabiej rozwiniętych z punktu widzenia interesów rozwojowych tej grupy państw. (fragment tekstu)
11
Content available remote Entrepreneurship in Underdeveloped Economies : a Study of Nigeria
63%
|
|
nr 1
48-61
W artykule zbadano możliwość osiągnięcia wzrostu i rozwoju dzięki przedsiębiorczości w gospodarkach słabo rozwiniętych w kontekście znaczenia przedsiębiorczości dla wzrostu i rozwoju gospodarczego. W szczególności analizie poddano istnienie odpowiednich warunków i zakres, w jakim jednostki i grupy są w stanie rozpoznać/stworzyć możliwości dostarczania towarów i usług, a także stopień, w jakim są one w stanie wykorzystać takie możliwości. W ramach badania zebrano podstawowe dane o środowisku dla rozwoju przedsiębiorczości w Nigerii, zakresie i charakterze tworzonych możliwości oraz perspektywach wprowadzania innowacji w kraju. Dane zebrano od przedsiębiorców i specjalistów ds. przedsiębiorczości przy wykorzystaniu odpowiednio ułożonego kwestionariusza skierowanego do próbki 360 respondentów wybranych spośród grup. Odpowiedzi zostały przeanalizowane za pomocą testu Kruskala Wallisa i testu Wilcoxona dla par obserwacji. Badanie wykazało, że Nigeryjczycy są innowacyjni i przedsiębiorczy, jak również, że źródłami znaczących utrudnień są infrastruktura, finansowanie i edukacja w zakresie przedsiębiorczości. Badanie pokazało, że wzrost przedsiębiorczości wpływa na wzrost gospodarczy w Nigerii, a zatem powolny rozwój przedsiębiorczości w tym kraju przyczynił się do tego, że gospodarka nigeryjska jest słabo rozwinięta. W badaniu wskazano konkretne rozwiązania różnych zidentyfikowanych problemów dotyczących przedsiębiorczości. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule omówiono zjawisko zwiększającego się eksportu przy udziale krajów rozwijających się. Rozwinięte kraje kapitalistyczne mają od lat przewagę w udziale eksportu w porównaniu z innymi grupami krajów. Przedstawiono udział poszczególnych grup krajów w światowym eksporcie za lata 1955-1985.
|
|
nr 3 (11)
59-70
Od początku XXI wieku obserwuje się szybki wzrost wymiany towarowej między gospodarkami wschodzącymi i najsłabiej rozwiniętymi krajami świata. W latach 2012-2014 Chiny i Indie stały się ważniejszymi partnerami handlowymi dla tej grupy krajów niż gospodarki wysoko rozwinięte. Ekspansja handlowa Chin i Indii osłabiła przede wszystkim pozycję Unii Europejskiej jako głównego partnera handlowego dla tej grupy państw. Gospodarki wschodzące wprowadziły specjalne systemy umożliwiające preferencyjny dostęp do ich rynków dla produktów pochodzących z najsłabiej rozwiniętych krajów świata. Poza tym efektywnie połączyły politykę handlową z pomocową. Celem artykułu jest przedstawienie wzajemnych stosunków handlowych Chin i Indii z 48 najsłabiej rozwiniętymi krajami świata w latach 2000-2014. Analizy dokonano na podstawie danych UN Comtrade Database. W artykule porównano skalę i dynamikę wymiany towarowej Chin i Indii z najsłabiej rozwiniętymi krajami świata, a także poziom handlu azjatyckich gospodarek wschodzących z grupą najsłabiej rozwiniętych krajów z poziomem handlu Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Japonii z tymi krajami.(abstrakt oryginalny)
Choć nie ulega wątpliwości, że właściwie prowadzona polityka makroekonomiczna jest bardzo ważnym uwarunkowaniem rozwoju, rośnie przekonanie, że jakość regulacji rządowych w kwestii warunków prowadzenia działalności gospodarczej jest jednym z głównych czynników wzrostu gospodarczego. Niniejszy artykuł pokazuje jak znacząco kraje świata różnią się pod względem stwarzania warunków dla przedsiębiorców do prowadzenia firmy oraz pokazuje stopień zależności tych uwarunkowań od bogactwa kraju i jego poziomu rozwoju gospodarczego. (abstrakt oryginalny)
|
|
2
|
nr 8
5-23
Kraje najsłabiej rozwinięte są szczególnie wrażliwe na ewentualne skutki globalnego ocieplenia, mimo że przyczyniają się do niego w niewielkim stopniu. Celem artykułu jest zbadanie i ocena wkładu mechanizmu czystego rozwoju w zrównoważony rozwój krajów najsłabiej rozwiniętych. Mechanizm czystego rozwoju ma ułatwiać krajom rozwiniętym realizację ich zobowiązań w ramach Protokołu z Kioto, a krajom rozwijającym się - umożliwić zaangażowanie w walkę z globalnym ociepleniem oraz wesprzeć ich zrównoważony rozwój. W opracowaniu zaprezentowano ideę mechanizmu czystego rozwoju w kontekście finansowania zrównoważonego rozwoju w krajach najsłabiej rozwiniętych. Następnie przeprowadzono analizę liczby i rodzajów projektów zarejestrowanych w ramach mechanizmu czystego rozwoju w krajach najsłabiej rozwiniętych oraz deklarowanych w ich dokumentacji korzyści. Po analizach źródeł wtórnych dokonano krytycznej oceny ich wyników.(abstrakt oryginalny)
|
|
40
|
nr 2
123-135
The paper studies the phenomenon of poverty in underdeveloped/third-world countries, particularly within the context and the failure of international organizations in Sub-Saharan Africa. The article analyzes that the increasing problem of poverty in the region's countries/africa is a replication of the failure of the organizations such as the IMF and the World Bank policies such countries. despite some projects such as millennium development Goals (MDG), Sustainable Development Goals (SDG), and many more by the united nations. Many of these programs have failed to eradicate or reduce poverty. Instead, the situation has worsened most, especially in Africa, where the rate of poverty is increasing, with several regions in the continent experiencing the worse hunger epidemic in recent times. Therefore, the research posits that the failure of international institutions, the World Bank, and IMF policies have immensely become a significant contributing factor to the poverty level in Sub-Saharan Africa.(original abstract)
Unia Europejska przyznaje autonomicznie preferencyjny dostęp do swego rynku 176 krajom i terytoriom rozwijającym się w ramach ogólnego systemu preferencji celnych - GSP (ang. Generalized System of Preferences). System ten, legalne odstępstwo od zasad WTO, jest częścią wspólnej polityki handlowej UE i ma na celu eliminację ubóstwa, wsparcie trwałego rozwoju gospodarczego oraz wdrożenie podstawowych praw człowieka i praw pracowniczych w krajach rozwijających się. Obecne zasady preferencji handlowych dla krajów rozwijających się zostały formalnie określone w wytycznych na 10 lat (2006-2015). Bardziej szczegółowe rozwiązania określane są na okresy trzyletnie. Pierwszy taki okres trzyletni kończy się 31 grudnia 2008 r. System, który będzie obowiązywał od 1 stycznia 2009 r. przez kolejne 3 lata, jest, co do zasady, nie zmieniony. Niemniej w rozporządzeniu Rady (WE) nr 732/2008 z 22 lipca 2008 r., wprowadzającym ogólny system preferencji taryfowych na okres od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2011 r., wprowadzono pewne modyfikacje, odzwierciedlające zmiany zachodzące w handlu międzynarodowym i w poziomie rozwoju krajów rozwijających się. (fragment tekstu)
18
Content available remote Rola migracji międzynarodowych w niwelowaniu nierówności społecznych
51%
Celem tego artykułu jest próba przedstawienia związku między migracjami międzynarodowymi a rozwojem gospodarczym. Po krótkim wstępie, w którym dokonano pobieżnego przeglądu koncepcji migracyjnych, skoncentrowano się na efektach emigracji i ich pozytywnym wpływie na gospodarkę kraju wysyłającego. W podsumowaniu wymieniono kilka warunków, jakie muszą spełnić państwa wysyłające emigrantów, by w większym stopniu wykorzystać potencjał, jaki stanowią ich obywatele mieszkający poza granicami kraju. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.