Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Leave at request
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Zgodnie z art. 1672 k.p. łączny wymiar urlopu na żądanie nie może przekroczyć w roku kalendarzowym czterech dni. Na tle tego unormowania pojawiły się wątpliwości co do tego, ile wynosi urlop na żądanie udzielany pracownikowi zatrudnionemu w równoważnym czasie pracy. (abstrakt oryginalny)
Urlop na żądanie stanowi wyłom w dotychczasowej regulacji zasad udzielenia urlopu wypoczynkowego. Niniejszy artykuł jest próbą pokazania wielu wątpliwości przy stosowaniu przepisów regulujących urlop na żądanie na podstawie analizy poglądów wyrażonych w doktrynie, jak i orzecznictwa Sądu Najwyższego. Dotyczą one w szczególności zgłoszenia wniosku o udzielenie tego urlopu, odwołania pracownika z urlopu na żądanie, a także techniki jego udzielenia. (abstrakt oryginalny)
W literaturze przedmiotu dominuje przekonanie, iż prawo do urlopu na żądanie pracownika tymczasowego jest determinowane okresem wykonywania pracy tymczasowej na rzecz danego pracodawcy użytkownika. Autor próbuje dowieść, że w przypadku gdy okres ten jest krótszy niż 6 miesięcy, to istotne znaczenie dla kształtowania się tego prawa ma uzgodnienie poczynione pomiędzy agencją zatrudnienia świadczącą usługi z zakresu pracy tymczasowej a pracodawcą użytkownikiem. (abstrakt oryginalny)
1 stycznia 2003 wszedł w życie nowy artykuł kodeksu pracy regulujący tzw. urlop na żądanie pracownika. Przepis ten wprowadził szczególny tryb udzielania pracownikowi czterech dni urlopu wypoczynkowego w każdym roku kalendarzowym, w terminie wskazanym przez pracownika. Autorka dokonuje charakterystyki prawnej urlopu na żądanie pracownika w kontekście prawa urlopowego.
Instytucja urlopu na żądanie jest relatywnie nowa i wciąż budzi rozbieżności interpretacyjne. Autor analizuje kwestie bezpośrednio łączące się z urlopem na żądanie, zarówno te, które są związane z ostatnią nowelizacją kodeksu pracy, jak i dotyczące wcześniejszych spornych zagadnień. Odnosi się to także do urlopów wypoczynkowych w ogóle, o ile mają one związek z omawianą instytucją prawną.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.