Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Legal aspects of control
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Autor analizuje uchwaloną przez Sejm 17 listopada 1994 r. ustawę o Najwyższej Izbie Kontroli.
W artykule zaprezentowano model kontroli wewnętrznej COSO. Opisano chronologicznie standardy, które przyczyniły się do stworzenia tego pierwszego i najważniejszego modelu kontroli wewnętrznej w USA. Scharakteryzowano główne cechy modelu oraz wyjaśniono jego znaczenie dla jednostek, audytorów i innych stron. Prezentację modelu poprzedzono wprowadzeniem i omówieniem istoty kontroli wewnętrznej. (abstrakt autora)
Autor wskazuje na ograniczenie liczby i czasu trwania kontroli PIP w odniesieniu do pracodawców prowadzących działalność usługową, wynikające z zakresu konwencji nr 81 Międzynarodowej Organizacji Pracy. Zwraca także uwagę na możliwość ograniczenia przedmiotu tej kontroli w zakładach przemysłowych i handlowych. Wskazuje również na to, iż pojęcie przepisów prawa podlegających kontroli jest węższe w konwencji niż w prawie polskim. (abstrakt oryginalny)
Niejednoznaczne argumenty ekonomiczne przemawiające za zakazem insider tradingu, trudności natury dowodowej, a także różnice w kulturowej wrażliwości sprawiły, że przepisy poszczególnych krajów, uchwalone w różnych okresach zeszłego wieku, zakładają zupełnie odmienne poziomy penalizacji tego zjawiska53. Ta niejednoznaczność postaw i ocen w świecie transakcji zawieranych na wspólnym rynku finansowym pokazuje, że nikt nie ma racji. Z punktu widzenia etyki wartościowanie insider tradingu zależy od zamiarów i przekonań samego insidera. Być może argumentacja zakazu insider tradingu powinna być częściej tworzona w oparciu o analizy o charakterze nie jakościowym, lecz ilościowym. Takie przykładowe(fragment tekstu)
Tematyka zawarta w artykule dotyczy pojawiających się problemów z wykładnią art. 94 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych, a także możliwości kontroli prawidłowości orzeczeń Lekarzy Orzeczników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przez Prezesa ZUS, w trybie nadzoru lekarskiego z art. 14 ust. 5 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS. Do zakresu działania lekarzy orzeczników i komisji lekarskich Zakładu Ubezpieczeń Społecznych należy m.in. ustalenie, czy choroba, powodująca czasową niezdolność do pracy sędziego, powstała w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami wykonywania czynności. Jednak ustawa z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych w art. 94 ust.1b daje możliwość złożenia sprzeciwu od orzeczenia Lekarza Orzecznika ZUS w terminie 14 dni jedynie sędziemu. W ocenie autora artykułu, przepisy ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych nie są regulacją zupełną. Role uzupełniającą pełnią zapisy art. 71 i art. 73 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, regulujące uprawnienia ZUS oraz Prezesa ZUS. Dają one Prezesowi ZUS uprawnienie do kontroli orzeczeń Lekarzy Orzeczników ZUS, wydanych wobec sędziów, pod kątem ich prawidłowości. (abstrakt oryginalny)
Kontrola została przeprowadzona z inicjatywy własnej NIK. Uzasadnieniem podjęcia kontroli były wnioski i interwencje parlamentarzystów, skierowane do Prezesa Najwyższej Izby Kontroli, a także doniesienia mediów i organizacji społecznych, wskazujące na potrzebę dokonania przez NIK wiarygodnej analizy i oceny procesów związanych z lokalizacją i budową farm wiatrowych. W wyniku dużego zainteresowania inwestorów budową lądowych elektrowni wiatrowych, do NIK napłynęły protesty sygnowane przez mieszkańców miejscowości, na terenie których planowano budowę lub już uruchomiono farmy wiatrowe. Skarżący zgłaszali przede wszystkim obawy dotyczące zagwarantowania im bezpiecznego a zarazem przyjaznego środowisku sąsiedztwa takich inwestycji. Z drugiej zaś strony swoje niezadowolenie wyrażali zwolennicy energetyki wiatrowej (m.in. deweloperzy i inwestorzy), wskazując na nieścisłości prawne związane z procesem lokalizacji i budowy elektrowni wiatrowych, a także zbyt dużą uznaniowość w podejmowanych decyzjach, zarówno przez organy administracji państwowej, jak i samorządowej, co w efekcie utrudniało im działalność gospodarczą i ograniczało rozwój tej branży. Kontrola miała dostarczyć niezbędnych materiałów do przeprowadzenia analizy czy uzasadnione pozostają obawy obywateli związane z tą sferą aktywności gospodarczej oraz ewentualnego sformułowania wniosków w przedmiocie zmian obowiązujących przepisów, bądź utrwalonej praktyki. (fragment tekstu)
7
63%
Niniejsze opracowanie jest próbą włączenia się do trwającej w literaturze przedmiotu dyskusji dotyczącej sposobów pomiaru kontroli w spółkach publicznych. Traktowanie praw kontroli na równi z prawami głosu i pomijanie w ten sposób zdolności akcjonariuszy do budowania koalicji może w istotny sposób wpływać na konkluzje płynące z badań empirycznych poświęconych nadzorowi korporacyjnemu. Opracowanie składa się z dwóch części, zaś jego podstawowym celem jest przedstawienie dotychczasowego stanu badań nad pomiarem praw kontroli w spółkach publicznych i określenie podstawowych kierunków ich dalszego rozwoju. W pierwszej części przedstawiono tradycyjne miary kontroli akcjonariuszy nad spółką. Część drugą poświęcono możliwości wykorzystania dorobku teorii gier przy konstruowaniu miar wpływu akcjonariuszy na strategię funkcjonowania firmy. (fragment tekstu)
Kwestie dotyczące kontroli podatkowej budzą wiele kontrowersji. W 2009 r. do procedury kontroli podatkowej wprowadzono nowe rozwiązania, których symbolem stało się zawiadamianie podatnika o planowanej kontroli. Ich wejście w życie, będące z jednej strony częścią "Pakietu na rzecz rozwoju przedsiębiorczości", z drugiej - budowania wizerunku przyjaznej administracji, jest jednak tylko kolejnym etapem w trwającym już od ponad dekady procesie poszukiwania mało uciążliwych dla podatnika, lecz efektywnych dla budżetu procedur postępowania kontrolnego. Zmiany skoncentrowane były wokół trzech głównych kwestii: czasu trwania czynności kontrolnych, zwiększenia uprawnień kontrolowanego w trakcie czynności kontrolnych oraz ostateczności wyniku kontroli. Doprowadziły one do zwiększenia ochrony praw kontrolowanego, zwłaszcza w dwóch pierwszych obszarach. Stąd też kolejnych zmian należy się spodziewać na polu ochrony kontrolowanego po zakończeniu kontroli podatkowej. (abstrakt oryginalny)
Dopuszczalność poszczególnych form kontroli pracownika powinna być zawsze rozpatrywania w kontekście przestrzegania przez pracodawcę przepisów dotyczących ochrony dóbr osobistych pracownika. Wobec powyższego kontrola osobista pracowników z powodu braku stosownych przepisów prawnych w tym zakresie jest de lege lata co do zasady niedopuszczalna na gruncie prawa pracy. Z kolei wykorzystanie poligrafu oraz testów psychometrycznych w stosunkach pracy może być tylko wtedy legalne, gdy zostaną ustanowione normy, które uczynią interes pracodawcy w poszukiwaniu informacji za pomocą poligrafu usprawiedliwionym, a osoba badana wyraziła zgodę na wykonywanie badań poligraficznych. Można natomiast poddać osoby badaniom poligraficznym, jeśli tak stanowią przepisy szczególne. Stosowanie czytników biometrycznych przez pracodawców jest również w większości przypadków nieuzasadnione. Nie powinny one być w żadnym razie stosowane dla potrzeb ewidencji czasu pracy. Dopuszczalność określonych form monitoringu pracownika powinna być również rozpatrywana w kontekście przepisów o ochronie dóbr osobistych, a także w aspekcie orzecznictwa ETS. (abstrakt oryginalny)
Kontrola pracownika jest zagadnieniem szeroko komentowanym w praktyce, lecz ciągle nieopracowanym pod względem teoretycznym. Autorka koncentruje się wyłącznie na zagadnieniach kontroli osobistej. Zwraca uwagę na dostrzegany przez doktrynę problem braku regulacji prawnej, która obejmowałaby ogół pracowników w tym zakresie, i podejmuje zarazem polemikę, czy regulacja kontroli osobistej pracowników jest w ogóle dopuszczalna w przepisach prawa pracy. Wskazuje jednocześnie na kwestie, które powinny być wzięte pod uwagę, gdyby koncepcja uregulowania kontroli osobistej znalazła w przyszłości swoje odzwierciedlenie w przepisach prawa pracy. W szczególności należałoby rozważyć zakres tej regulacji, procedurę prowadzenia kontroli, prawo do odmowy poddania się kontroli i skutki odmowy, a ponadto, czy regulacja ta powinna wynikać wyłącznie z przepisów rangi ustawowej, czy w pewnym zakresie (np. dotyczącym procedury kontroli) mogłaby być stanowiona przez akty wewnątrzzakładowe. Będąc przeciwnikiem koncepcji uregulowania kontroli osobistej w prawie pracy, autorka wyraża przekonanie, że w większości przypadków byłaby ona nieuzasadniona oraz niewspółmierna do celu i stanowiła formę profilaktycznej ochrony interesów pracodawcy. (abstrakt oryginalny)
Od 2004 r. Polska w ramach wspólnej Europejskiej Polityki Regionalnej może korzystać z dostępnych środków na podobnych zasadach jak inni członkowie. W rezultacie programy pomocowe uznały leasing w latach 2004-2006 za równorzędne źródło finansowania inwestycji współfinansowanych ze środków z UE. Głównym problemem w wy- korzystaniu leasingu było znaczne skomplikowanie procedur. Celem artykułu było wskazanie zadań i obowiązków koniecznych przy staraniach o finansowanie projektów inwestycyjnych ze środków europejskich. Dodatkowo praca ta zawiera projekt krajowych wytycznych dotyczących kwalifikowania wydatków leasingu w ramach funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności w okresie programowania 2007-2013 (włączając zasady uznania kosztów leasingu za koszty kwalifikujące się do pomocy unijnej). (abstrakt oryginalny)
Według autorki jedną z najważniejszych zasad Wspólnego Rynku jest zasada równej konkurencji, oznaczająca zagwarantowanie konkurującym przedsiębiorcom porównywalnych warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Zasada ta doznaje ograniczenia przez udzielanie pomocy publicznej wybranym przedsiębiorcom lub towarom, chyba że udzielanie pomocy następuje w sposób zgodny z prawem. Autorka wyjaśnia, że przez pojęcie pomocy publicznej rozumie się działania instytucji państwowych, polegające na przekazaniu środków wybranej kategorii podmiotów uprzywilejowujące je względem pozostałych w celu wspierania wybranych przedsiębiorstw lub produkcji określonych towarów, np. przez zwolnienia podatkowe, koncesje i dotacje unijne.
Przedmiotem artykułu jest przedstawienie podstawowych problemów, jakie składają się na problematykę kontroli przez ZUS ważności umowy o pracę jako tytułu do ubezpieczeń społecznych. Przeprowadzone rozważania wskazują, że rozstrzygnięcie sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych dotyczącej podlegania ubezpieczeniom społecznym, wymiaru składki bądź wysokości świadczenia odbywa się przede wszystkim w oparciu o regulacje składające się na ubezpieczenia społeczne, co sprawia, że instytucjom prawnym w nich unormowanym nadaje się autonomiczny charakter. Odwołanie się do przepisów prawa pracy staje się wystarczające, gdy chodzi o rozumienie stosunku pracy i zasady kształtowania wysokości wynagrodzenia. Taka perspektywa pozwala na uniknięcie konieczności odwoływania się do konstrukcji cywilistycznych, wykorzystywanych obecnie w toku kontroli prowadzonych przez ZUS. (abstrakt oryginalny)
Zróżnicowanie procedur wprowadzania na rynek określonych rodzajów przyrządów pomiarowych (m.in. stosowanych w obrocie wag oraz odmierzaczy paliw płynnych i gazu ciekłego) wymusza na użytkowniku wybór właściwej formy nadzoru metrologicznego nad przyrządem, tak aby zapewnić wiarygodność i odpowiednią dokładność wyników pomiarów. W niniejszym artykule przedstawiono procedury oceny zgodności przyrządów pomiarowych wprowadzanych do obrotu lub użytkowania na podstawie dyrektyw nowego podejścia, tj. dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2004/22/WE z dnia 31 marca 2004 r. w sprawie przyrządów pomiarowych oraz dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/23/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie wag nieautomatycznych. Wskazano różnice pomiędzy tą procedurą wprowadzania przyrządów na rynek a procedurą obowiązującą wyłącznie na podstawie regulacji krajowych. Różnice w sposobie postępowania dostrzegalne są również w sprawowaniu nadzoru przez organy państwa nad przestrzeganiem prawa zarówno przez producentów, importerów, dystrybutorów, jak i użytkowników przyrządów pomiarowych. Mając na uwadze zasadniczy cel funkcjonowania nadzoru organów państwa, tj. niedopuszczenie do stosowania w obrocie przyrządów niespełniających wymagań oraz ochronę interesu publicznego, obszar ten wymaga dalszego doskonalenia, co zostało zasygnalizowane w artykule. (abstrakt oryginalny)
Ordynacja podatkowa daje urzędom skarbowym możliwość wglądu w konta podatników. Urzędy skarbowe stosunkowo rzadko korzystają z tych uprawnień. W artykule przedstawiono przykłady interwencji urzędów skarbowych w 2000 roku. Coraz więcej podatników dobrowolnie zgadza się na ujawnienie fiskusowi informacji o liczbie rachunków bankowych i przeprowadzonych operacjach. W minionym roku takich osób było 677, rok wcześniej 113.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.