Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 157

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Liberalizm gospodarczy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Artykuł przedstawia zasady funkcjonowania instrumentów liberalizacyjnych OECD.
Autor scharakteryzował krótko drogę przemian polityczno - gospodarczych w Chile od 1973 roku, od komunizmu do liberalizmu.
Zależność „inwestycje a liberalizacja” w tytule budzi wiele kontrowersji, ma też duże znaczenie dla polityki ekonomicznej, chociażby z uwagi na perturbacje na światowych rynkach finansowych Liberalizacja finansowa jest reakcją na rozległe ingerencje władz publicznych w alokację kapitału i kredytu. Sama jednak obciążona jest grzechem pierworodnym, polegającym głównie na asymetrii informacyjnej, powszechnej na wszelkich rynkach finansowych. W konsekwencji nierównomiernego rozkładu informacji między stronami transakcji finansowych funduszodawcy mają problemy z właściwą selekcją funduszobiorców, głównie w zakresie poziomu i profilu ryzyka, a później także z niechęcią niektórych z nich do wywiązania się z podjętych zobowiązań, a w szczególności dotyczących zwrotu otrzymanych funduszy. (abstrakt oryginalny)
Podano definicję liberalizacji stosunków zewnętrznych oraz omówiono dziedziny (wymiana handlowa, przepływ usług, kapitału i ludzi), którymi jest objęta i metody stosowane w czasie jej trwania. Scharakteryzowano procesy liberalizacyjne, które miały miejsce w skali globalnej, na przykładzie USA i Unii Europejskiej. Przedstawiono znaczenie i wpływ, jakie wywiera ona na rozwój gospodarki. Wymieniono funkcje jakie spełnia sekwencyjność liberalizacji.
W artykule przedstawiono problemy związane z zastosowaniem różnych ścieżek przejścia od monopolu naturalnego do rynku niedoskonale konkurencyjnego z rezydualnym (sieciowym) monopolem naturalnym. Wśród rozważanych ścieżek przejścia brane są pod uwagę: liberalizacja i deregulacja rynku, regulacja prokonkurencyjna oraz restrukturyzacja firmy zasiedziałej, polegająca na oddzieleniu operatora sieci przesyłowej od spółek świadczących usługi na rynku detalicznym. (abstrakt oryginalny)
Rozszerzenie Unii Europejskiej o nowe kraje członkowskie w ciągu ostatnich lat spowodowało, że Wspólnota Europejska składa się z państw o różnym stopniu rozwoju. Wydaje się interesujące zbadanie, czy istnieje zależność pomiędzy poziomem rozwoju danego kraju a stopniem liberalizmu jego systemu finansów publicznych. Do oceny stopnia liberalizmu systemu finansów publicznych krajów członkowskich UE przyjęto trzy elementy tego systemu: dochody publiczne, wydatki publiczne oraz deficyt sektora publicznego w krajach UE w dwóch przekrojach czasowych, tj. w roku 2000 i 2006. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiona została problematyka narastającej nierówności w liberalnej gospodarce globalnej. W zakresie analizowanego zagadnienia dokonano przeglądu ocen istniejącego stanu rzeczy, formułowanych przez uznane autorytety, uczestniczące w toczącej się dyskusji nt. skutków gwałtownego wzrostu nierówności w liberalnej gospodarce globalnej. W zasadniczych częściach artykułu zaprezentowano radykalne poglądy Gorana Therborna i Guya Standinga, które zestawiono z bardziej wyważonym stanowiskiem Thomasa Piketty'ego i Josepha Stiglitza. Podstawowym celem artykułu było poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: W jaki sposób można zmniejszyć narastające nierówności w liberalnej gospodarce globalnej? (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Reflections on the Classical Economics as the Basis of Economic Liberalism
75%
Celem pracy jest odniesienie się do klasycznej teorii ekonomii jako podstawy liberalizmu gospodarczego w aktualnych warunkach globalizacji, wystąpienia światowego kryzysu finansowego, upowszechniania postępu technicznego, technologii informatycznych i innowacji produktywnych oraz pogłębiających się nierówności społecznych. Wśród klasyków ekonomii, których osiągnięcia analizowane są w odniesieniu do współczesnego świata i współczesnej gospodarki znaleźli się Adam Smith, Bernard de Mondeville, David Ricardo, Thomas Malthus, Jean Baptiste Say, Henri de Saint Simon, Stuart Mill, Pierre Proudhon i Karol Marks. Zwrócono uwagę na podział ekonomii klasycznej na odłam liberalny i radykalny oraz wyodrębnianie się różnych szkół ekonomicznych w odniesieniu do specyficznych czynników czy kryteriów takich jak: rynek, zakres możliwych regulacji czy zakres subiektywności prezentowanych koncepcji. (abstrakt oryginalny)
Makovi (2019) has traveled a long distance, all the way from his 20-yard line to his opponent's 5-yard line. But, he needs a little push to score a goal. The present essay is our attempt to provide that for him in terms of public goods, externalities, and laissez faire capitalism. (original abstract)
10
Content available remote Reforms in Poland - Opinions and Facts
75%
W artykule pokazano, że wszystkie próby znaczących reform gospodarczych wprowadzanych w Polsce od lat 80. wywoływały negatywne reakcje dużych grup społecznych (m.in. strajki, brak poparcia dla sił politycznych, które przygotowywały i wprowadzały reformy). Próbowano ustalić, czy takie reakcje są zasadne i czy można znaleźć poważne argumenty na ich poparcie. Wyciągnięto wniosek, że występowały poważne przyczyny tłumaczące nieufność i niechęć wobec reform. Jako główną można uznać rozdźwięk między deklarowanymi celami i zakładanymi efektami reform a rzeczywiście odczuwalnymi przez społeczeństwo skutkami. Przedstawiono też dwie kwestie: 1) odpowiedź na pytanie, w jakim stopniu na odczucia społeczne wpływa roszczeniowość społeczeństwa i jego niedojrzałość, utrudniające zrozumienie konieczności reformowania gospodarki, oraz 2) niezdolność elit politycznych do prawidłowego formułowania celów, doboru środków ich realizacji i skutecznego działania. Dotychczasowe doświadczenia powodują, że elity polityczne coraz mniej są zainteresowane wprowadzaniem poważnych reform, czego wyrazem jest m.in. preferowanie polityki zapewniającej "ciepłą wodę w kranie", czy opieranie programów gospodarczych na dochodach budżetowych uzyskiwanych z rosnącej ściągalności podatków. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia czteroletni program gospodarczy premiera Hiszpanii Joze Maria Aznar. Do priorytetów zalicza on konsolidację procesu liberalizacji gospodarki.
Arabski Fundusz Walutowy ogłosił w czerwcu 2010 r., że sytuacja ekonomiczna krajów arabskich w 2010 r. jest bardziej ustabilizowana niż w poprzednich dwóch latach. Wzrost gospodarczy miał wynieść w skali regionu co najmniej 4%, a podstawowym czynnikiem wzrostu był popyt na ropę naftową na świecie, który utrzymywał się stale na wysokim poziomie. Jedynie turystyka i eksport towarów przetworzonych zagrożone były niewielkim spadkiem, ale władze Funduszu uznały, że problemy finansowe krajów strefy euro nie wpływają negatywnie na ogólną sytuację gospodarczą świata arabskiego. (fragment tekstu)
W ramach dyskusji o turbulencjach na rynkach dochodzi do sporów o fundamentalne kwestie, takie jak idea liberalizmu. Celem artykułu jest syntetyczne zaprezentowanie ewolucji poglądów liberalnych zarówno na gruncie ekonomii jako nauki, jak i -w odniesieniu do czasów współczesnych - w praktyce gospodarczej. Autor poprzez analizę historyczną starał się pokazać, że liberalizmu nie można utożsamiać z neoliberalizmem. Nie można także, krytykując ład gospodarczy oparty na założeniach neoliberalizmu, odrzucać samej idei wolności w sferze gospodarczej, która stanowi istotę liberalizmu. Pytanie o przyszłość liberalizmu w sferze ekonomicznej powinno więc nie tyle brzmieć, czy gospodarka powinna być liberalna, ale jak liberalna, po to, by respektować podstawową ideę wolności i równocześnie chronić ją przed wykorzystywaniem przez część podmiotów do realizacji interesu własnego kosztem interesów pozostałych uczestników rynku. Wolny rynek w dzisiejszych czasach nie może być rynkiem nieregulowanym, co nie znaczy, że ma być rynkiem podporządkowanym państwu. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Liberal Reforms & Economic Growth : Current Issues and Interrelations
75%
Economic liberalization in today's conditions is not so much an effective tool of national economy stimulation but is rather a precondition for its connection to the world markets and global economic space overall. The paper investigates economic effectiveness of liberalization that is determined by a variety of conditions and features in its implementation. Basing on the analysis of correlation between economic liberalization dynamics and macroeconomic indicators of the selected countries of the world, the magnitude of liberal reforms' stimulating effect in the early 21st century is estimated, and theoretical conclusions regarding liberal economic reforms potential in our time are offered along with the recommendations on strategic priorities and tactical tools to improve national business environment and increase global economic attractiveness. (original abstract)
Artykuł zawiera analizę relacji zachodzących między przedsiębiorstwami a środowiskiem społeczno-politycznym. Autor w swojej pracy próbuje przedstawić poglądy zarówno konserwatywne jak i liberalne na temat roli społeczno-politycznej wolnorynkowych przedsiębiorstw. Nakreśla możliwości efektywnego oddziaływania przedsiębiorstw w dziedzinie kultury, spraw społecznych, technologii i polityce.
Przedmiotem rozważań jest liberalizacja polityki w odniesieniu do bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz rola, jaką w tej dziedzinie odgrywają wielostronne reguły gry. Problem ten omówiono w trzech etapach. Po pierwsze zdefiniowano, co rozumie się w OECD pod pojęciem "liberalizacji" i dlaczego uważa się, że pożądane są wielostronnie uznane zasady jej wspierania. Po drugie, na podstawie istniejących instrumentów OECD omówiono główne cechy podejścia organizacji do liberalizacji. Po trzecie, nakreślono w ogólnym zarysie ewentualne elementy nowego Wielostronnego Układu o Inwestycjach (Multilateral Agreement on Investment - MAI).
Opracowanie przyjmuje za cel identyfikację podstawowych cech anglosaskiego modelu gospodarki wolnorynkowej w ujęciu teoretycznym, a także przedstawienie zarysu historycznej ewolucji tego modelu. Takie podejście pozwoli na pełniejsze zrozumienie, czym ten model był w przeszłości, a czym jest dzisiaj, jak również na lepszą systematyzację wiedzy o jego cechach wyróżniających i ponadczasowych, niezbędną z punktu widzenia nurtu badawczego ekonomii porównawczej.(fragment tekstu)
W rozważaniach antymerkantylistów i w krytyce zasad merkantylizmu można znaleźć pierwsze nieśmiałe postulaty liberalne. Postulaty te wyraźnie rozbrzmiały za sprawą dość krótko panującej, choć brzemiennej we wpływy doktryny ekonomicznej nazywanej fizjokratyzmem. Fizjokratyzm wylansował zasadę laissez-faire, laissez-passer. Tradycyjniezasada ta jest przypisywana fizjokratom, jednak pojawiła się, zanim ukonstytuowała się ich szkoła. Pierre le Pesant deBoisguilbert, Thomas Le Gendre, markiz d'Argenson czy Vincent de Gournay - te nazwiska są najczęściej przywoływane, kiedy wskazuje się autorów maksymy. Celem artykułu jest syntetyczne wyjaśnienie genezy maksymy laissez-faire, laissez-passer, która pojawia się na gruncie ekonomii francuskiej, a która ukształtowała późniejszy liberalizm gospodarczy.(abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia problem stabilizacji ekonomicznej w krajach wysoko zadłużonych. Przezwyciężenie nadmiernych długów zagranicznych i wysokiej inflacji przez kraje rozwijające się i transformujące się Europy Wschodniej, wymaga - oprócz spójnej i konsekwentnej polityki makroekonomicznej - wprowadzenia nowych (instytucjonalnych) reguł gry, nowych sojuszy sił politycznych w kraju oraz zreformowanego, silnego i aktywnego państwa.
The article is an attempt to make the public familiar with unknown works of the eminent Polish thinker, Adam Krzyżanowski (1873-1963). It is based on an archival research, and most facts mentioned therein are published for the first time. The author tries to answer the question of what caused the name of Krzyżanowski to become in Poland a symbol of liberal values and his behaviour a symbol of the man of science worthy of highest respect. She presents the main ideas of his three books: The 20th Century, Christian Political Morality, and The Earthly Paradise of Communists. Krzyżanowski wanted to defend the man against the crudeness of the 20th century totalitarism, the pragmatic sophistication of policy and the myopia of successes of technique. He wanted to attain this through drawing the boundaries of democracy and liberalism. He found those boundaries in the personalist concept of Christian values in the sense of an imperative of the man's self-perfectioning. In this way he succeeded in avoiding the difficult statements to which the consequent liberals had to agree, like Hayek with his statement of non-existence of absolute values. Fighting against the totalitarism Krzyżanowski did not attack planning or idealize the market; instead, he stressed moral aspects of the solutions involved. (original abstract)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.