Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 208

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Liberalizm handlowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
Przedstawiono obroty handlowe Polski i Węgier po wprowadzeniu umowy o liberalizacji handlu CEFTA w latach 1992-1994.
Celem pracy jest przygotowanie wspólnego podejścia do liberalizacji handlu, które uwzględnia przegląd teoretyczny głównych zysków i zagrożeń płynących z wolnego handlu. Przedyskutowano rozmaite kwestie: koncepcję liberalizacji handlu, dające się uzasadnić mocne i korzystne aspekty wolnego handlu, jego potencjalne słabe strony i związane z nim niebezpieczeństwa oraz wspólne podejście do liberalizacji handlu na poziomach kraju, organizacji i konsumenta. Wnosząc z ostatnich kryzysów ekonomicznych, wolne i otwarte rynki będą niezbędnym warunkiem trwałej odnowy gospodarczej. Dlatego też istotne znaczenie będzie miało podniesienie kwestii bezpośredniego i pośredniego wpływu rozwiązań politycznych na handel. Głównym celem będzie przeprowadzenie liberalizacji handlu w sposób przemyślany i pozwalający w jak największym stopniu na uniknięcie możliwych zagrożeń. (abstrakt oryginalny)
Przybliżono historię negocjacji akcesyjnych Federacji Rosyjskiej. Przedstawiono bariery i przeszkody procesu negocjacyjnego. Omówiono propozycje usprawnienia systemu negocjacji z WTO.
Artykuł podejmuje próbę oceny dotychczasowego funkcjonowania GATS. Analizuje wpływ Układu na rozwój handlu usługami oraz wskazuje na uwarunkowania, które powodują, ze efekty jego działalności są niezadowalające.
Rozpoczęta w 2000 r. (a następnie włączona do agendy Rundy Rozwoju w Doha) kolejna runda wielostronnych negocjacji w sprawie liberalizacji handlu usługami pobudza do refleksji na temat potencjalnych korzyści i zagrożeń związanych ze zwiększeniem dostępu zagranicznych usług i usługodawców do rynków krajowych. Ścierają się tutaj dwa przeciwstawne poglądy. Krytyka przeciwników liberalizacji skupia się na GATS, Układzie Ogólnym w Sprawie Handlu Usługami. Celem artykułu jest przedstawienie procesu powstawania wielostronnych reguł handlu usługami na forum Światowej Organizacji Handlu (WTO) oraz ich konsekwencji dla różnych podmiotów zaangażowanych w ten handel.
This paper introduces an alternative indicator to evaluate the external sector behavior of a country or region. The objective of this indicator, titled "The External Sector Vulnerability Monitoring Index" (henceforth ESVM) (λ), is to offer policy-makers and researchers a new analytical tool to study the external sector trends and stages of any country from a global perspective. The ESVM-index (λ) is not intended to be a forecasting model. It is focused on showing the past and present economic situation in any country's external sector performance. It can provide a general idea of the situation and evolution of the foreign sector performance of any country. Therefore, the application of the ESVM-index (λ) is based on the characteristics, conditions and historical moments that any country presents in its external sector development. ESVM-index (λ) acts as a simulator that allows the application of a series of different scenarios and phases of external sector performance of any country. In our case, we apply the external sector vulnerability monitoring index (λ) on the Chinese and ASEAN-5 economies. (original abstract)
Stany Zjednoczone do tej pory popierają politykę liberalizacji handlu. Natomiast polityka WE jest protekcjonistyczna. Organizacje rolnicze takie jak: COPA i COGECA protestują przeciwko wymuszaniu przez WTO na Unii liberalizację. Za, są przede wszystkim koncerny, które chcą sprzedawać i produkować w skali globalnej. Niechętne są organizacje konsumenckie, związki zawodowe, organizacje ekologiczne oraz grupy religijne. Polska w dalszym ciągu jest za liberalizacją.
Artykuł zawiera omówienie obrotów handlowych Polski z krajami CEFTA oraz ocenę efektów liberalizacji handlu zagranicznego Polski z krajami CEFTA.
Omówiono problemy związane z liberalizacją handlu towarowego i usług, liberalizacją handlu usługami, liberalizacją inwestycji. Przedstawiono wpływ liberalizacji na handel wewnątrzregionalny ASEAN oraz wpływ utworzenia AFTA na handel z krajami trzecimi.
Omówiono główne cele Środkowoeuropejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (CEFTA) podpisanego w Krakowie w 1992 roku, towarzyszące mu dodatkowe dokumenty i deklaracje podpisywane w następnych latach oraz pojawiające się problemy, w szczególności dotyczące przystąpienia do CEFTA dalszych krajów.
Na przestrzeni ostatnich pięćdziesięciu lat gospodarka światowa podlegała stopniowej liberalizacji handlu. Zwolennicy doktryny wolnego handlu, uważają, że jest on korzystny dla wszystkich krajów. Przeciwnicy zwracają uwagę na problem nierównomiernego podziału korzyści z wymiany międzynarodowej. Ze względu na spore kontrowersje jakie budzi liberalizacja handlu, w artykule podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, kto ma rzeczywiście rację.
12
100%
W związku z niepowodzeniem prowadzonych od 2001 r. wielostronnych negocjacji liberalizacyjnych, opartych na szerokim programie negocjacji Rundy Doha, podczas przygotowań do konferencji ministerialnych WTO na Bali i w Nairobi zadecydowano o zmianie podejścia negocjacyjnego na bardziej selektywne. Rezultatem ograniczenia zakresu negocjowanych kwestii było przyjęcie niewielkich pakietów decyzyjnych, zwanych "Pakietem z Bali" i "Pakietem z Nairobi". Celem artykułu jest analiza decyzji związanych z rolnictwem, które weszły w skład wymienionych pakietów, oraz próba oceny ich znaczenia dla procesu liberalizacji handlu rolnego w ramach WTO. Przeprowadzone badania, oparte na przeglądzie literatury, tekstów prawnych WTO oraz danych statystycznych z bazy WITS-Comtrade, wykazały, że w ramach nowego podejścia przyjęto kilka istotnych, wiążących prawnie zobowiązań w obszarze rolnictwa, z których największą wartość ma zobowiązanie do całkowitej eliminacji subsydiów eksportowych w handlu rolnym. Mimo że w rozmowach nie poruszano wielu kontrowersyjnych kwestii, to stopniowe rozszerzanie zakresu negocjacji może przyczynić się do końcowego sukcesu Rundy Doha WTO. (abstrakt oryginalny)
Jednym z głównych problemów w ramach trwających obecnie negocjacji handlowych na forum Światowej Organizacji Handlu jest handel rolny. W przypadku Unii Europejskiej, z uwagi na znaczący poziom protekcjonizmu w rolnictwie, przyjęcie w ramach WTO zobowiązań liberalizujących wymianę w tym obszarze oznacza reformę wspólnej polityki rolnej. W chwili obecnej, z uwagi na brak zakończenia rokowań rundy Doha, trudno przewidzieć kierunki zmian w ramach tej polityki. Już teraz można jednak stwierdzić, iż pozytywne zakończenie rokowań przyczyni się do zwiększenia stopnia otwarcia rynku UE na produkty rolne z państw trzecich oraz do redukcji subsydiów eksportowych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia korzyści wynikające z porozumień zawieranych w ramach Rundy Urugwajskiej, koncentrując się na liberalizacji handlu.
Autorka koncentruje się na problemie współpracy w sferze finansowej, starając się odpowiedzieć na pytanie, jak zaawansowana jest współpraca w tej dziedzinie państw azjatyckich, w jakim kierunku zmierza, jakie gospodarki obejmuje swoim zakresem i czego można się w jej ramach spodziewać w przyszłości. Zakłada się, że świat dąży do jednej waluty. Wymaga to stworzenia warunków w skali świata określanych jako OCA (Optimal Currency Area - Optymalnego Obszaru Walutowego), a to oznacza liberalizację w czterech sferach kontaktów gospodarczych. (fragment tekstu)
W artykule podjęto problem liberalizacji polskiego handlu z Unią Europejską. Zwrócono uwagę na deficyt eksportowy oraz handel rolny. Omówiono nasze działania handlowe w ramach strefy wolnego handlu towarów przemysłowych (od początku 2002 r.).
Celem artykułu jest analiza liberalizacji w strefach wolnego handlu na ceny wymienionych towarów i usług.
Podano definicję liberalizacji stosunków zewnętrznych oraz omówiono dziedziny (wymiana handlowa, przepływ usług, kapitału i ludzi), którymi jest objęta i metody stosowane w czasie jej trwania. Scharakteryzowano procesy liberalizacyjne, które miały miejsce w skali globalnej, na przykładzie USA i Unii Europejskiej. Przedstawiono znaczenie i wpływ, jakie wywiera ona na rozwój gospodarki. Wymieniono funkcje jakie spełnia sekwencyjność liberalizacji.
19
Content available remote Liberalisation of International Trade - The Case of Asymmetric Countries
75%
The aim of this paper is to analyse the welfare consequences of the processes of liberalisation of trade between asymmetric states in terms of the various sizes and effectiveness of their economies and the type of international exchange. These characteristics ultimately define the distribution of benefits from the liberalisation of international trade. When it is inter-industry or vertical intra-industry and barriers in trade are smaller than the difference in the effectiveness of the economies, the trade liberalisation undoubtedly contributes to improved social welfare, regardless of the level of effectiveness and the size of the economy. In the situation, however, of horizontal intra-industry trade, changes in the welfares of asymmetric countries, caused by their progressing trade liberalisation, depend on the sizes and effectiveness of their economies. The welfare of society in either a very big and ineffective or in a small and very ineffective country could even decrease in such a situation. This is the case when the increase in consumers' surplus is not sufficient to compensate for the decreasing profits of firms. (original abstract)
W wyniku niepowodzenia wielostronnych negocjacji handlowych rundy rozwoju z Doha, grupa państw rozwiniętych zainicjowała w 2013 r. rozmowy z zamiarem osiągnięcia porozumienia liberalizującego handel usługami, nazwanego TiSA. Negocjacje początkowo były prowadzone poza strukturami WTO, ale projekt porozumienia bazował na tekście GATS z rundy urugwajskiej. Zakładano, że TiSA zostanie włączona do WTO jako porozumienie plurilateralne. Do grudnia 2016 r. odbyło się 21 rund rozmów z udziałem 22 państw i UE. Oczekiwano zakończenia negocjacji do końca 2016 r. Jednakże wiele spraw pozostało nieuzgodnionych. Głównymi punktami spornymi był transport morski i usługi finansowe na poziomie stanowym po stronie Stanów Zjednoczonych oraz ochrona danych osobowych w e-handlu i zobowiązanie do objęcia liberalizacją przyszłych rodzajów usług po stronie UE. Mimo że potencjalny wpływ makroekonomiczny TiSA na dochód narodowy, zatrudnienie i środowisko naturalne oszacowano jako marginalny, negocjacje wywołały falę krytyki ze strony różnych instytucji, głównie organizacji pracowniczych. Celem artykułu jest dokonanie przeglądu potencjalnych skutków TiSA i ocena szans jego wdrożenia.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.