Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Libertarianism
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Albert Jay Nock (1870-1945) był wybitnym publicystą pierwszej połowy XX w., zaliczanym do pierwszego pokolenia przedstawicieli libertarianizmu. Celem niniejszego artykułu jest odnalezienie odpowiedzi na pytanie: Komu - według Nocka - służy prawo? Kluczowym elementem w przedstawionym wywodzie jest wewnętrzna dychotomia pojęcia prawa, które nie tylko może być postrzegane przez pryzmat paradygmatu pozytywistyczno-prawnego, lecz także stanowi filar koncepcji jusnaturalistycznej. Aby uporządkować przedmiot zakresu badań, posłużono się tezą, według której w doktrynie Nocka istnienie biegunowo odmiennej oceny natury człowieka i jego indywidualnych celów od charakteru funkcjonowania państwa pozwala wykazać dychotomię dwóch przeciwstawnych porządków prawnych, które służą dobru odmiennych podmiotów (jednostki i państwa). W celu usystematyzowania wywodu w pierwszej kolejności przedstawiono koncepcję jednostki i jej relacji z państwem, a następnie omówiono dychotomię rządu i państwa, co finalnie pozwoliło na poddanie analizie relacji zachodzących pomiędzy prawem naturalnym a prawem pozytywnym. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Problems With the Notion of Freedom and Voluntariness in Right Libertarianism
100%
In this short paper, we investigate the problems with the employment of the notion of freedom and voluntariness in libertarianism. We pretend to demonstrate that these two, as conceived of by libertarians, figure in as the main issue when it comes to justifying its major institutions, say: bequeathing, gifts, transactions (or what they label as "voluntary transfer"). The difficulty here boils down to the fact that a purely rights-based idea of freedom and voluntariness, the pretentions of Nozick notwithstanding, cannot do alone, since it is the consideration whether we do something (e.g. bequeath, donate etc.) voluntarily (or freely) (in a non-moralized sense) that could account forthe rights redistribution. Therefore, it seems that - at least sometimes - the notion of voluntariness (or freedom) is prior to the notion of rights. (original abstract)
The aim of this paper is to justify the thesis that the doctrine of corporate libertarianism defining, in the contemporary neoliberal capitalism, the participant behavior rules of participants in economic processes, providing corporations with privileges and the right to use their economic might, is an important source of the current crisis. To justify this thesis, the article discusses the sources of corporate libertarianism and its characteristics, the idea of corporate social responsibility and its realization in practice, and justifies the necessity of creating a new corporate mandate to ensure democratic control over corporations(original abstract)
Traktowanie neoliberalizmu jako religii powoduje, że na całym świecie prawie nie ma osób przyznających się do tego, iż są neoliberałami. Wadliwe jest też rozpowszechnione w Polsce, zwłaszcza we wszystkich partiach politycznych, utożsamianie neoliberalizmu z liberalizmem, wskutek czego określenie "liberał" przeważnie brzmi jak przezwisko. Gdy Donald Tusk deklarował swą "medialną ucieczkę ustrojową", nie chciał być "liberałem", a główny polski neoliberał Leszek Balcerowicz miał opory przed przyznaniem się, że nim jest i postanowił dokonać odejścia w kierunku docelowego w ideologii libertariańskiej ustroju w postaci anarchokapitalizmu. Autor stawia i uzasadnia tezę, że neoliberalizm jako ustrój jest zakotwiczony nie tylko w libertarianizmie, lecz także w finansjerze, i dlatego, pomimo że wywołał katastrofalny kryzys, którego pierwszą ofiarą były Stany Zjednoczone, właśnie w tym kraju skuteczne reformy systemowe nie zmierzają ku liberalizmowi, który na gruncie nauk ekonomicznych odpowiadałby zasadom mainstreamu. (abstrakt oryginalny)
Every one of the autobiographies is interesting. Many of them are inspirational. Some of the individuals lived under tyrannical governments at some period in their life, which makes their escape to freedom even more impressive, as their life experiences propelled them to tell their story.(fragment of text)
When a bad guy throws one innocent person against another, or uses one as a body shield so as to facilitate murdering the other, or is in the process of bashing in the heads of two such people, what are the rights and responsibilities of each of these latter two victimized parties vis a vis each other? The concept of negative homesteading is introduced in an attempt to shed light on these legal puzzles. (original abstract)
W artykule zakwestionowano zasadność rozróżnienia Ericha Fromma: "mieć czy być?". W praktyce zwrot ten stosowany jest w różnych dyskusjach i kontekstach (często nie jest kojarzony z myślą samego autora). Swoją popularność hasło to zawdzięcza temu, że udało się w nim ująć wielowiekowy dorobek religii i filozofii, który można określić jako aksjologię piętnującą przywiązanie do rzeczy materialnych. Aksjologia ta zazwyczaj przyjmowana jest jako coś bezdyskusyjnego, z czym nie wypada polemizować. W istocie jednak jest ona wysoce problematyczna. W tekście autorka odnosi się do artykułu Bronisława Łagowskiego pt. Palę Fromma, analizuje przyczyny negacji własności dokonanej przez Platona oraz jej krytykę podjętą przez Arystotelesa. Omawia również najmocniejszą w kulturze zachodnioeuropejskiej afirmację własności prywatnej, podjętą w liberalizmie oraz libertarianizmie. Autorkę interesuje przede wszystkim przełożenie przyjętych założeń metafizycznych na praktykę życia społecznego. Uważa, że należy tak rozwijać i kształcić umysł, aby uwolnić się od przywiązania do rzeczy. Nie można jednak tego dokonać przez walkę i negację fenomenów koniecznych do przeżycia. Rzeczy nie są negatywne same w sobie. W pragnieniu i dążeniu do posiadania rzeczy materialnych można widzieć zjawisko wartościowe - i to zarówno z ekonomicznego, jak i z moralnego punktu widzenia. Wspólnota potrzebuje ludzi odpowiedzialnych, zaradnych i zamożnych, tzn. ludzi, którzy mają coś do stracenia. (abstrakt autora)
Choć wydanej w ubiegłym roku pracy dr. hab. Marcina Gawryckiego z Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW nie zaliczymy już do nowości, jej walory usprawiedliwiają poświęcenie jej miejsca w "Studiach Medioznawczych". Dlaczego autor niniejszej recenzji chce przekonać czytelników, że warto sięgnąć po publikację Gawryckiego? Przede wszystkim ze względu na rzadko występujące w akademickiej rzeczywistości połączenie kompetencji z dobrym, tzn. ciekawym i oryginalnym stylem. Nie twierdzi on rzecz jasna, że wszystkim tekst ten przypadnie do gustu - chce jedynie wskazać na pożytek, jaki daje czytelnikowi synergizm wspomnianych zalet: kompetencji i dobrego stylu. A jeśli kogoś nie interesuje Ameryka Łacińska? To i tak powinien przeczytać tę książkę, bo jest ona interdyscyplinarna: odwołuje się do socjologii, kulturoznawstwa, medioznawstwa czy historii. Uniwersalność Podglądając Innego... polega jednak w największym stopniu na tym, że jej autor stara się na przykładzie Ameryki Łacińskiej uzmysłowić nam, jak istotnym elementem naszych wypowiedzi dotyczących innych kultur (czy po prostu ich postrzegania) są stereotypy, egzotyzacja i esencjalizacja. Mechanizm ten działa tak samo niezależnie od tego, czy dotyczy naszych wyobrażeń o mieszkańcach Quito, czy Kabulu. Co więcej - dotyczy nas wszystkich. Książkę Podglądając Innego... autor recenzji uznał za godną polecenia przede wszystkim dlatego, że zawiera ciekawą i pogłębioną analizę telewizyjnych programów o podróżach. Z zamieszczonych w niej rozważań możemy wysuwać ogólniejsze wnioski - spojrzeć na media w szerszym kontekście. Ponadto publikacja Gawryckiego może pomóc nam w niepodporządkowywaniu ciekawości świata trawelebryckiej narracji, w której wszystko jest do bólu proste. Jeśli zaś chodzi o wady omawianej książki, to jej autor trochę za często stara się polemizować pośrednio lub bezpośrednio z przekonaniami Wojciecha Cejrowskiego. Gawrycki wskazuje (nie krytykując wprost, ale...) na zamiłowanie autora cyklu Boso przez świat do libertarianizmu. Ten wątek mógł pominąć. Książka nic by na tym nie straciła. (fragment tekstu)
The present paper takes on the question of whether the doctrine of unjust enrichment is compatible with libertarianism. Despite Walter Block's recent arguments to the contrary, the paper argues that unless a gain is received in accordance with the libertarian principles of justice, it is without a basis and thus unjust. This fact alone proves that the concept of unjust enrichment is compatible with libertarianism. Besides, even though it is true - as Block claims - that forcing the recipient of an unjust gain to return it or pay for it involves positive duties and is therefore incompatible with libertarianism, the present paper argues that the practical consequences of this fact would be negligible, for compensatory schemes would develop on the free market anyway in justice-preserving steps. (original abstract)
10
Content available remote Libertarianizm wobec kryminalizacji "insider tradingu"
84%
Współczesny libertarianizm, zwłaszcza jego odłam radykalny (propertarianistyczny i antyautorytarystyczny) odróżnia się od pozostałych doktryn politycznych swoim szczególnym stanowiskiem wobec prawnych i ekonomicznych aspektów instytucji insider tradingu. Niezależnie od tego, czy argumentacja libertarian oparta jest na doktrynie praw naturalnych i absolutyzmu etycznego, czy też przeciwnie - ma ona charakter konsekwencjonalistyczny, libertarianie, opierając się na Austriackiej Szkole Ekonomii krytykują reżimy informacyjne zawarte w większości regulacji prawa rynku kapitałowego na świecie. Podnosi się, że insider trading nie jest nieetyczny, ponieważ każdy właściciel ma prawo rozporządzać przedmiotem swojej własności i kontraktować zgodnie ze swoją wolą (tak np. M.N. Rothbard, R.W. McGee, T. Machan, R.P. Murphy), lecz nawet gdyby był nieetyczny - nie ma żadnego powodu, by prawo ingerowało w każde ludzkie nieetyczne zachowanie (tak np. W.E. Block). Insider trading może być także postrzegany jako przypadek tzw."przestępstwa bez ofiar". Z kolei libertarianie bliscy argumentacji utylitarystycznej argumentują, że insider trading ma tak naprawdę dobroczynne skutki dla rynku kapitałowego - i to zarówno dla insidera, jak i outsidera. W modelu tym zakłada się, że insider trading pozwala na bardziej precyzyjną wycenę instrumentów finansowych, a także przyczynia się do wzmożenia płynności rynkum (tak np. P.J. Engelen, L.V. Liederke, H.G. Manne). W tym stanie rzeczy libertarianie opowiadają się za depenalizacją insider tradingu.(abstrakt oryginalny)
Wieloznaczność pojęcia wolność doprowadziła do fundamentalnych sporów i wyłonienia często niedających się pogodzić stanowisk, głoszących, że wolność przysługuje człowiekowi z natury (Thomas Hobbes), jest tworem ewolucji kulturowej, prawnej i instytucjonalnej (Charles Louis Montesquieu), ma charakter negatywny i jest brakiem ograniczeń (Thomas Hobbes, libertarianizm), wolność ma cechę pozytywną jako możliwość realizacji rozumnych celów (Georg Wilhelm Friedrich Hegel), wolność przysługuje przede wszystkim jednostce i wyraża się w jej swobodach (Benjamin Constant), wolność powinna przysługiwać zbiorowości i być miernikiem suwerenności (Jean-Jacques Rousseau, Karol Marks). Spory toczyły się również wokół zagadnienia, jaki rodzaj ustroju politycznego najlepiej chronił wolność. Już w starożytności zwracano uwagę, że system, który zrodził się pod hasłem wolność - demokracja - stwarza własne formy zniewolenia (Platon). Arystoteles za najlepszy pod tym względem uznawał ustrój mieszany. Tradycja filozoficzna pozostawiła uzasadnienia wolności ludzkiej w obszarze spraw międzyludzkich, w dziedzinie polityki oraz w obrębie pewnej sfery wewnętrznej, zwanej wolą. Od presokratyków, Platona i Arystotelesa, z wyjątkiem stoików nie spotykamy rozważań na temat wolności wewnętrznej, natomiast jako fakt życia codziennego i politycznego. Dopiero św. Augustyn odkrył wolność wewnętrzną, przez którą rozumiał pewną duchową przestrzeń, w której ludzie mogą znaleźć schronienie przed zewnętrznym przymusem i gdzie mogą czuć się wolni. Doświadczenie wolności wewnętrznej zakładało wycofanie się ze świata do jakiejś wewnętrznej sfery, do której nikt obcy nie miał dostępu. Tej wewnętrznej przestrzeni nie należy mylić z sercem ani z umysłem, które istnieją i funkcjonują tylko w powiązaniu ze światem. (fragment tekstu)
12
Content available remote Libertarianism: A Fifty-Year Personal Retrospective
84%
This retrospective, covering half a century, is a personal history of modern libertarianism. It provides some historical perspective on the growth of libertarianism and its impact on society, especially for those who were born into an existing libertarian movement, including political and academic paths. As outsiders, Austrians and libertarians can expect more than their share of difficult times and roadblocks, although that situation has improved over time. It also shows the limitations of the political path to liberty and the importance of the Austrian view that society changes via emphasis on sound economic science, its practicality, and its subsequent impact on ideology. Finally, it conveys the importance of solving practical problems and puzzles via the thin, radical version of libertarianism. (original abstract)
13
Content available remote A Proletariat of One: Libertarianism and the Psychosis of Authority
84%
Libertarianism has a problem, perhaps an insurmountable one, and its problem lies squarely in the domain from which it is sourced: the intellectual and political elite of the West. As such, it rests on an ontological viewpoint far outside the purview and experience of quotidian man. Furthermore, it rests on an epistemology of the person as sovereign, Natural Law, which requires a concomitant education or understanding of the Classics, or at least self-awareness and the ability to think logically. Many non-intellectuals are either uninterested or incapable of following the Libertarian arguments of personal sovereignty and instead submit. This unconscious submission to the authority of a government, father figure, or other self-appointed "authority" relieves the individual of the psychological pain of breaking out of the herd. C. G. Jung (1875-1961) was adamant that to be an individual is a radical act: "To develop one's own personality is indeed an unpopular undertaking, a deviation that is highly uncongenial to the herd, an eccentricity smelling of the cenobite, as it seems to the outsider [11, Para. 298]. Further, Alexander Hamilton (1755 or 1747-1804) noted that the elite are more than happy to have the masses submit to their authority without question as it advances their control: "a fondness for power is implanted in most men, and it is natural to abuse it when acquired" [9]. The rest of this article explores this psychosis of authority and how Libertarianism suffers in popularity as a result. (original abstract)
14
Content available remote Libertarianism as a solution to the paradox of tolerance
84%
Celem artykułu jest omówienie paradoksu tolerancji w kontekście procesu rynkowego. Pytanie brzmi, czy powinniśmy tolerować wszelkie działania na wolnym rynku, nawet nietolerancyjne? Twierdzę, że libertariańska zasada nieagresji jest jedyną racjonalną odpowiedzią na paradoks tolerancji, zapewniającą harmonijne współistnienie różnych jednostek w wolnym społeczeństwie. Ponieważ libertarianie skupiają się raczej na agresji fizycznej niż na nietolerancji, nie muszą być skłonni do tolerowania czegokolwiek - tylko wszystkiego, co pokojowe. Podejście leseferystyczne pozwala ludziom realizować własne cele, nawet jeśli nie są ze sobą zgodni. Społeczeństwo, w którym ludzie nie realizują jednego nadrzędnego celu, lecz wiele różnych celów indywidualnych, wymaga od ludzi tolerowania celów innych ludzi, nawet jeśli uważają ich za moralnie odrażających. Podejście libertariańskie nie implikuje libertynizmu i biernej zgody na zło. Przeciwnie, libertarianie aktywnie walczą o wolność, warunek życia moralnego.(abstrakt oryginalny)
Autor przedstawia libertarianska alternatywę wobec państwowej policji i wymiaru sprawiedliwości. Oparta na aksjomacie nieagresji i prymacie wolności indywidualnej konstrukcja teoretyczna proponuje, zamiast państwowego monopolu w dziedzinie ochrony i prawniczego pozytywizmu, wizje ładu spontanicznego. W jego ramach usługi w zakresie ochrony i rozstrzygania sporów byłyby świadczone przez podmioty działające w ramach gospodarki wolnorynkowej. Poddanie ich mechanizmom rynku pozwoli, w przekonaniu libertarian, na podniesienie poziomu ich skuteczności, minimalizacje kosztów oraz wyeliminowanie ogromnej sfery przestępczości kreowanej przez samo państwo.(abstrakt oryginalny)
Dominiak (2022) takes the position that, according to the libertarian philosophy, there should be no such thing as unjust enrichment. If there is, the beneficiary should be legally obligated to jettison his gains in favor of the benefactor. The present paper takes issue with that stance; it maintains that while there is indeed, of course, unjust enrichment, and in many cases the beneficiary must indeed give up his benefits, there are also counter examples in which this is not indicated. (original abstract)
Z uwagi na mające miejsce w Europie (Katalonia, Baskonia, Szkocja, Flandria i Walonia, Bawaria, Padania - Północne Włochy, Wenecja, Korsyka, Bretonia itd.) i w innych miejscach świata (Teksas, Bougainville, Grenlandia, Fidżi itd.) procesy secesjonistyczne, które mają doprowadzić do powstania szeregu nowych państw - czy to w wyniku separatyzmu czy irredentyzmu - coraz częściej i na coraz większym poziomie szczegółowości dyskutowane są gospodarcze konsekwencje, jakie mogą przynieść wspomniane procesy. W związku z tym uzasadnionym wydaje się bliższe przyjrzenie się poglądom gorącego orędownika secesjonizmu, jednego z prominentnych przedstawicieli szkoły austriackiej i teoretyka libertarianizmu, Hansa-Hermanna Hoppego. Celem artykułu jest zabranie głosu w debacie na temat procesów secesjonistycznych ze szczególnym uwzględnieniem ich ekonomicznych skutków i uwarunkowań. W wywodzie wskazano i dokonano krytycznej analizy mankamentów ekonomicznych skutków procesów secesjonistycznych obecnych w poświęconych tematyce secesji publikacjach H.H. Hoppego. Podjęto także próbę skorygowania owych - spowodowanych czy to przeoczeniem, czy niedopowiedzeniem i brakiem precyzji - wad przedmiotowej analizy, oraz uzupełniono i zmodyfikowano ustalenia Hoppego tak, by były one bardziej spójne z metodologicznego punktu widzenia. Wskażę też, które z elementów jego analizy są w moim odczuciu na tyle dyskusyjne, że byłoby warto zastanowić się nad ich całkowitym odrzuceniem. Po przedstawieniu ogólnego zarysu prosecesjonistycznych ustaleń libertariańskiego teoretyka, wymieniono oraz omówiono dostrzeżone w niej niedociągnięcia, a następnie przeprowadzono krytykę. W podsumowaniu zaprezentowano wnioski płynące z tej analizy i propozycje natury teoretycznej. (fragment tekstu)
Punktem wyjścia w niniejszym opracowaniu jest stwierdzenie faktu, że termin "liberalizm" nabiera pejoratywnego charakteru; w wypowiedziach polityków i publicystów pojawiają się określenia typu "zgniły" "upadły" czy "skompromitowany" liberalizm. Przyczyną tego zjawiska jest utożsamienie terminu "liberalizm" z nieograniczoną gospodarką wolnorynkową albo z absolutną, niemal anarchistyczną wolnością jednostki. To zjawisko nasiliło się szczególnie za sprawą szkoły chicagowskiej i libertarianizmu, czego najbardziej wymownym przykładem jest książka Demokracja - bóg, który zawiódł. Druga przyczyna to niewątpliwie stosunek klasycznych liberałów do demokracji. Liberałowie walczyli wprawdzie o powszechne prawa wyborcze (także dla kobiet), ale ich naczelnym zadaniem i ideałem było postawienie granic temu, co Jan Jakub Rousseau określił jako "nieograniczoną, suwerenną i niepozbywalną władzą ludu (narodu)". Stąd określenie "demokracja liberalna" zawierało konkretną treść, taką jak prawa jednostki, rządy prawa, podział władzy. Jesteśmy aktualnie świadkami wzrostu popularności ideału Rousseau, mówi się przecież o "suwerennej demokracji", woli narodu. To każe jednak pamiętać, że właśnie rządy autorytarne i totalitarne posługiwały się taką retoryką, mówiąc o demokracji jako o wyrazie woli narodu i nie przewidując żadnych dla tej woli ograniczeń. Czy to oznacza kres idei liberalnych? Historia poucza nas, że liberalizm stawał się ważną ideologią zawsze w momentach kryzysowych, jak np. w II Cesarstwie Francuskim, jak również po upadku III Rzeszy, dyktatury Francisco Franco i komunizmu. Można sądzić, że nie tyle liberalizm jako teoria ekonomiczna, ile liberalizm jako ograniczenie władzy absolutnej - nawet jeśli władza ta pochodzi z demokratycznych wyborów - będzie nadal spełniać tę funkcję. (abstrakt oryginalny)
Ayn Rand to popularna w Stanach Zjednoczonych filozofka i myślicielka polityczna. Badacze myśli politycznej zaliczają ją powszechnie do nurtu radykalnego liberalizmu czy też libertarianizmu, choć sama Rand przez całe życie unikała wszelkich dystynkcji. Rand stworzyła własną szkołę filozoficzną, którą nazwała Obiektywizmem. Szkoła ta opierała swoją filozofię na czterech wartościach: prawdzie, szczęściu, rozumie i sprawiedliwości. Wartości te stały się również podstawą koncepcji społeczno-politycznych Rand. Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie tego, w jaki sposób Rand rozumie wartość szczęścia oraz cnotę produktywności. Wskazane zostaną filozoficzne źródła tej koncepcji, a także praktyczne jej implementacje. Szczęście i produktywność to idee, które w znacznym stopniu wpłynęły na indywidualizm antropologiczny, polityczny minarchizm i gospodarczy leseferyzm Rand i jej zwolenników.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Preface. Libertarianism from the Philosophical Perspective
67%
This special issue of Studia Humana is devoted, and dedicated, to libertarianism; its promotion and its study. I am very grateful to the editors of this journal for inviting me to put together such a compilation. There are 16 contributions in all, covering most of the social science disciplines. (original abstract)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.