Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 55

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Life quality assessment
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Proces analizy zależności pomiędzy zmiennymi ukrytymi, a zmiennymi jawnymi przedstawia się za pomocą modeli statystycznych równań strukturalnych. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie modelu MIMIC oraz możliwości wykorzystania go do analizy i pomiaru związków przyczynowo-skutkowych pomiędzy zmiennymi ukrytymi a jawnymi w badaniach społecznych. Cechą ukrytą w tej pracy jest subiektywna jakość życia. W artykule przedstawione zostaną podstawy teoretyczne modelu MIMIC, estymacja jego parametrów oraz wykorzystanie go do analizy rzeczywistych danych. (fragment tekstu)
Artykuł poświęcony jest analizie jakości jednostki, jako efektu porównań, jakich dokonuje człowiek na różnych etapach swojego życia, prowadzących do swoistego bilansu wydarzeń pozytywnych, negatywnych, nadziei i obaw.
Celem artykułu jest analiza związków wina z jakością życia. Przedstawiono kilka słów objaśnienia na temat istoty wina oraz analizę terminu "jakość życia". Omówiono kryteria jakości życia wynikające z potrzeb oraz miejsce wina w szerszej strukturze elementów jakości życia.
4
75%
W artykule omówiono dostępne wskaźniki jakości życia. Wyodrębniono również w tych wskaźnikach badane aspekty jakości życia. Przedstawiono ranking państw Unii Europejskiej w 2000 roku i 2005 roku według badanych wskaźników. Obserwując zmiany w rankingach z perspektywy czasu, można zauważyć jedynie nieznaczne zmiany pozycji, tylko między sąsiadującymi w zestawieniu państwami. Poza tym nie widać żadnych charakterystycznych zmian w kształtowaniu się miejsc w rankingu, w szczególności - w grupie nowych państw Unii.(fragment tekstu)
Województwo suwalskie, z uwagi na ubogą bazę surowcową i stosunkowo mało zdegradowane środowisko przyrodnicze i krajobrazowe, stanowi wyjątkowo atrakcyjny obszar dla rozwoju turystyki i gospodarki rolnej. Planowana budowa dużego zakładu przemysłowego /kopalnia i zakład przetwórczy rud polimetali w Krzemiance/ spowoduje nie tylko wzrost dochodów ludności, ale doprowadzi do zmiany podstawowych funkcji regionu. Planowana inwestycja charakteryzuje się najwyższym w skali województwa stopniem konfliktu przestrzenno-środowiskowego. Tak więc wzrost poziomu uprzemysłowienia województwa nie musi być tutaj równoznaczny ze wzrostem jakości życia ludności. Z tego też punktu widzenia istnieje konieczność rozpoznania możliwości przyrodniczych regionu w sprostaniu stawianym potrzebom gospodarczym i społecznym. Badaniem jakości życia zajmuje się wiele dyscyplin naukowych, Chociaż sam problem jest bardzo młody, to jednak konsekwentnie przenika do nauk społecznych, w tym również do geografii ekonomicznej.
Celem niniejszego badania jest weryfikacja wpływu czynników zarówno ekonomicznych, jak i społecznych, mających wpływ na kształtowanie się przestępczości w Polsce. Dane wykorzystane w badaniu charakteryzują się częstotliwością roczną i prezentowane są w ramach przekroju wojewódzkiego. Przedział czasowy analizy obejmuje lata 2005-2016 z uwagi na ograniczenie dostępności danych. W ramach przeprowadzonych analiz dokonano weryfikacji istotności zmiennych: współczynnik feminizacji, inflacja, współczynniki urbanizacji oraz gęstości zaludnienia. Dodatkowo zdecydowano o uwzględnieniu w badaniu wskaźnika syntetycznego reprezentującego poziom jakości życia w regionie. Weryfikacja istotności wybranych zmiennych została przeprowadzona poprzez budowę modelu ekonometrycznego. Z uwagi na wykorzystanie danych panelowych oraz przekonanie autorów o występowaniu związku pomiędzy przeszłymi wartościami przestępczości a ich obecnymi realizacjami, zdecydowano się na wykorzystanie dynamicznych modeli panelowych (metoda FDGMM). (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wybrane aspekty wpływające na kształtowanie jakości życia mieszkańców. Oceny jakości życia dokonano w oparciu o czynniki obiektywne i subiektywne. Określając czynniki obiektywne uwzględniono między innymi przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto, stopę bezrobocia rejestrowego. Oceny jakości życia w oparciu o czynniki subiektywne dokonano na podstawie badań ankietowych przeprowadzonych wśród mieszkańców Podkarpacia. Trudno jest określić jednoznaczną definicję pojęcia jakości życia. Każdy z nas rozumie ją inaczej. Dla jednych wystarczy zaspokojenie podstawowych potrzeb i posiadanie odpowiednich dóbr materialnych. Z kolei dla innych najważniejsze są bezpieczeństwo, relacje międzyludzkie oraz realizacja życiowych planów. Na poziom jakości życia wpływa wiele czynników, między innymi posiadanie zatrudnienia i związane z tym odpowiednie wynagrodzenie. W 2014 roku w Polsce wynagrodzenie brutto przekroczyło 4 tys. zł. Jednak poziom wynagrodzenia w województwie podkarpackim był znacznie niższy, gdyż nie przekroczył 3,5 tys. zł. Z badań wynika, że mieszkańcy Podkarpacia najbardziej obawiają się zwolnienia z pracy, na co wskazało prawie 60% ankietowanych. Utrata pracy powoduje zmniejszenie lub utratę dochodów, zmianę stylu życia oraz często pogorszenie stanu zdrowia fizycznego i psychicznego. Z przeprowadzonych badań wynika, że największy wpływ na jakość życia mieszkańców Podkarpacia ma stan zdrowia, wykształcenie, poziom zamożności oraz poziom dochodów. Na jakość życia ma wpływ bardzo wiele czynników, które zmieniają się w zależności od sytuacji społeczno-gospodarczej danego państwa. Ponadto problemy, jak również pojawiające się możliwości, z jakimi spotykamy się w życiu codziennym wpływają na ocenę jakości życia. Obecnie jednym z aspektów, który w znacznym stopniu wpływa na jakość życia jest praca. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule przedstawiono opinie mieszkańców Olsztyna o walorach obszarów przyrodniczo cennych występujących na terenie miasta i w jego najbliższych okolicach. Przyjęto hipotezę główną, zgodnie z którą mieszkańcy Olsztyna do walorów przyrodniczo cennych zaliczają bliskość oraz dostępność jezior, rzek i lasów. Zasoby przyrody "współzawodniczą" z zasobami czasu ludności, która może wydatkować swój czas na interakcję z innymi zasobami, chociażby takimi jak zabytkowa architektura miasta czy liczne imprezy kulturalne. W celu zweryfikowania hipotezy podjęto również próbę ostatecznego wyjaśnienia, jakie są najważniejsze walory kulturowe i przyrodnicze miasta oraz jego najbliższych okolic. (fragment tekstu)
9
75%
Jakość życia to pojęcie wieloaspektowe. W jej ocenie należy uwzględnić wiele charakterystyk jak np. zdrowie, poziom edukacji, sytuację materialną, poczucie bezpieczeństwa, stan środowiska naturalnego i możliwości zagospodarowania czasu wolnego. Każdy z wymienionych aspektów może być opisywany za pomocą różnych zmiennych. Celem artykułu jest przedstawienie propozycji konstrukcji syntetycznego miernika jakości życia, opartego na funkcjach łączących i wielowymiarowym współczynniku korelacji rang. Zaprezentowana metoda pozwala na uporządkowanie obiektów (województw, państw) ze względu na poziom jakości życia. W artykule zamieszczono przykład zastosowania metody. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Płeć kulturowa a percepcja środkowej fazy życia
75%
Teoretyczne ramy socjologicznej analizy przeprowadzonej na użytek tego opracowania stanowiło podejście genderowe. Jej celem było odnalezienie przejawów wpływu patriarchalnej kultury na percepcję wieku średniego w odniesieniu do własnej kategorii płci oraz ukazanie, na czym polega ten wpływ. Przyjęto hipotezę, że różnice w sposobie postrzegania środkowej fazy życia, występujące między kobietami i mężczyznami, pozostają w związku z nierównym statusem płci w społeczeństwie patriarchalnym, zbudowanym na określonym modelu relacji władzy między kategoriami płci i od-powiadających mu koncepcjach kobiecości i męskości. Zgodnie z nimi przebiega bowiem proces socjalizacji młodego pokolenia i formułowane są społeczne oczekiwania wobec kobiet i mężczyzn, uwzględniające zresztą ich wiek (gendered age). Empirycznie stwierdzone w wielu badaniach postrzeganie wieku średniego w kategoriach kryzysu, zwłaszcza przez mężczyzn, w ich przypadku byłoby więc związane z wystąpieniem zagrożenia możliwości realizacji ich podmiotowego statusu społecznego oraz ideału męskości. Pozytywny obraz tej fazy życia mężczyzn byłby natomiast związany z poczuciem samorealizacji i/lub spełniania oczekiwań dotyczących roli mężczyzny w społeczeństwie. W patriarchalnym porządku zagrożenie utratą podmiotowości, z oczywistych względów, nie dotyczy uprzedmiotowionych kobiet. Ich percepcja wieku średniego może więc być związana z ewentualnym poczuciem indywidualnego upodmiotowienia (co w tym typie porządku społecznego dla kobiety oznacza podwyższenie jej statusu) i/lub ze stopniem osobistej satysfakcji, płynącej z realizacji patriarchalnego ideału kobiecości.(abstrakt oryginalny)
Starość jest coraz częściej ujmowana w literaturze przedmiotu jako faza rozwojowa, podlegająca ewolucji i przeobrażeniom we wszystkich obszarach - począwszy od medycznego, biologicznego, przez społeczny, gospodarczy, po rodzinny i osobisty, indywidualny. Późna dorosłość jest fazą życia, przed którą stoją zadania rozwojowe nie mniej istotne, niż w poprzednich okresach, co nakazuje traktowanie starości na równi z innymi okresami rozwojowymi. Podobnego zdania jest D.J. Levinson. Autor ten podkreśla, że nawet zaawansowana starość może być okresem dalszej twórczości, pod warunkiem zachowanego dobrego stanu zdrowia. Celem artykułu jest uchwycenie zadowolenia z życia osób w starszym wieku, zależności między stanem zdrowia a ogólnym zadowoleniem z życia oraz zadowolenia seniorów z wybranych dziedzin życia. W dalszej części opracowania, po syntetycznym omówieniu konceptualizacji badań oraz doboru próby i jej charakterystyki, skoncentrowano się na zależności między wiekiem osób w wieku 65+ a poczuciem koherencji, będącej trzonem koncepcji salutogenezy. (abstrakt oryginalny)
W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat problematyka jakości życia stała się przedmiotem zainteresowania zarówno teoretyków, jak i kreatorów życia społecznego. W badaniach uwzględnia się często dwa wymiary tej jakości: subiektywny i obiektywny. Prezentowany artykuł porusza problematykę subiektywnej jakości życia. Jego celem jest diagnoza dobrostanu psychicznego mieszkańców Łodzi. Empirycznym wyznacznikiem analizowanego wymiaru jakości życia stały się pytania o ogólne zadowolenie z życia oraz o satysfakcję z poszczególnych dziedzin i sfer życia, takich jak: rodzina, dochód, warunki mieszkaniowe, możliwość zaspokojenia potrzeb itp. Eksploracyjna analiza badanego zjawiska pozwala ustalić poziom subiektywnej jakości życia badanej zbiorowości. Dodatkowo podjęta zostaje próba sprecyzowania jego atrybutywnych uwarunkowań. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Evaluating Working Life Quality in Ukraine in Terms of Business Responsibility
75%
W pracy zastosowano metodologiczne podejście do statystycznej oceny jakości życia osób pracujących (WLQ). Zidentyfikowano szereg wskaźników zgodnie z zasadami koncepcji godnej pracy (ILO) oraz społecznej odpowiedzialności biznesu, które mogą służyć jako podstawa do porównań sytuacji regionów Ukrainy, a także oceny poziomu ich działalności gospodarczej. Złożoną metodologię ewaluacji WLQ dostosowano do warunków Ukrainy. Przeanalizowano zależność relacji integralnej oceny WLQ z wieloma ważnymi wskaźnikami rozwoju społecznego i poziomem działalności gospodarczej regionów Ukrainy. (abstrakt oryginalny)
The two interconnected methodological tasks - measurement and modeling - become especially challenging in the context of exploration of the interaction between the local community development and individual wellbeing. In this paper, the preliminary results illustrate usefulness of an analytical framework aimed to assess an impact of the local development on individual wellbeing through multilevel modeling, accounting for spatial effects is. To this aim, a dual measurement system is employed with data from two independent sources: (i) the Local Data Bank (LDB) for calculating a multidimensional index of local deprivation (MILD), and to capture variations in geographically embedded administrative units, communes (the country's finest division), and (ii) the Time Use Survey data to construct the U-index ('unpleasant'), considered as a measure of individual wellbeing. Since one of the implications of the main hypothesis on the interaction between community development and individual wellbeing was the importance of 'place' and 'space' (effect of neighborhood and proximity), a special emphasize has been put on spatial effects, i.e. geographic clusters and spatial associations (autocorrelation, dependence The evidence that place and space matter for this relationship provides support for validity of both multilevel and spatial approaches (ideally, combined) to this type of problems. (original abstract)
Przedmiotem badań jest ocena przestrzennego zróżnicowania poziomu i jakości życia mieszkańców województwa podkarpackiego. Wyniki badań poziomu życia uzyskano dzięki danym pobranym z Banku Danych Regionalnych Głównego Urzędu Statystycznego oraz Rocznika Statystycznego Województw 2006. Druga część analizy, dotycząca jakości życia, została opracowana dzięki badaniu ankietowemu, które przeprowadzono w 2006 r. metodą wywiadu bezpośredniego na terenie powiatów województwa podkarpackiego. W artykule zostaną zaprezentowane syntetyczne mierniki poziomu i jakości życia. Obliczenie obu mierników pozwoli na uporządkowanie powiatów województwa podkarpackiego według poziomu i jakości życia, a następnie na klasyfikację obiektów podobnych. Przedstawienie otrzymanych wyników pozwoli ocenić przestrzenne zróżnicowanie poziomu i jakości życia w województwie podkarpackim.(abstrakt oryginalny)
The quality of life is an interdisciplinary issue. Hence, in Polish social sciences there are many different definitions for this term, which has its consequences in research. Nowadays, the topic of life quality is being analyzed through its objective and subjective indexes. The article presents results of various research on mass media usage in the context of spending free time and using modern information and communication technologies (ICT), since both these trends have dominated the field of analyzing objective and subjective dimension of life quality of Poles when it comes to using media. Unfortunately, using mass media is not regarded in research as one of the main indexes for life quality and its full utilization requires a correction of meaning and methodology. (original abstract)
Celem artykułu jest znalezienie odpowiedzi na pytania: W jakim stopniu i czym różnią się warunki życia mieszkańców w krajach tworzących Grupę Wyszehradzką, w stosunku do pozostałych nowych państw członkowskich UE (NEU10 - krajów, które od 2004 roku są członkami Unii Europejskiej)? Jaki jest dystans pomiędzy nimi a krajami "starej Unii" (UE15)?(fragment tekstu)
W pracy dokonano przeglądu zgromadzonych badań oceny poziomu jakości życia grup osób z określonymi problemami zdrowotnymi, które zostały przeprowadzone w polskich warunkach. W przedstawionym przeglądzie badań oceny jakości życia skoncentrowano się na rodzajach zastosowanych narzędzi badawczych oraz zwrócono uwagę na grupy schorzeń, które ze względu na swój charakter przesądziły o dokonaniu u pacjentów pomiarów jakości życia.(abstrakt oryginalny)
Głównym celem autorek artykułu jest przybliżenie problematyki zagadnień ochrony zdrowia i podnoszenia jakości życia człowieka, w myśl realizacji w Polsce założeń zrównoważonego rozwoju. „Środowisko i zdrowie" jest jednym z priorytetowych działań Komisji Europejskiej. Polityka ochrony środowiska w aspekcie ochrony zdrowia publicznego jest ważnym elementem procesu integracji. Stan środowiska, w którym człowiek przebywa w okresie swojego życia jest jedną z determinant zdrowia człowieka. W celu udowodnienia tezy mówiącej o systematycznie malejącym dystansie, dzielącym Polskę od pozostałych krajów Unii Europejskiej, pod względem implementacji zasad strategii zrównoważonego rozwoju, zastosowano szereg metod taksonomicznych. Wyznaczone zostały mierniki rozwoju oparte na odległości Euklidesa pomiędzy określonymi obiektami - państwami, czyli odpowiednio wyznaczonym wzorcem i antywzorcem rozwoju. Następnie skonstruowano syntetyczne miary rozwoju (opierając się na wyznaczonych już euklidesowych miarach dystansu), co pozwoliło na odpowiednie pogrupowanie krajów reprezentujących podobny poziom proekologicznego rozwoju. Wyniki aglomeracji dla roku 2003, metodą najbliższego sąsiedztwa, przedstawiono w postaci dendrogramów. Badanie empiryczne zostało przeprowadzone na podstawie danych statystycznych dla okresu 1990-2003, pochodzące ze strony Eurostatu i roczników statystycznych. W artykule ukazano zatem podejmowane w Polsce działania w zakresie zdrowia środowiskowego, w tym głównych tendencji w dziedzinie czynnej ochrony zdrowia, na podstawie wielkości integralnych wskaźników zdrowia, na tle wybranych krajów Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.