Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 40

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Lifelong learning
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Artykuł koncentruje się na problematyce determinant zaangażowania dorosłych Polaków w zdobywanie wiedzy i podnoszenie kwalifikacji. Zasadniczym celem pracy jest przeprowadzenie badania uwarunkowań uczestnictwa w procesach edukacyjnych o charakterze pozaformalnym. Analizy zostały wykonane na podstawie danych mikroekonomicznych, pochodzących z badania sondażowego dotyczącego stanu kapitału ludzkiego w Polsce, odnoszącego się do osób w wieku produkcyjnym. Ze względu na jakościowy charakter zmiennych jako narzędzia analityczne zastosowano regresję logistyczną oraz analizę kanoniczną dla zmiennych niemetrycznych z procedurą skalowania optymalnego. Przeprowadzone badanie pozwala stwierdzić, że wybrane czynniki socjodemograficzne mają istotny wpływ na uczestnictwo w kształceniu pozaformalnym oraz pozostają w relacji z różnymi powodami podejmowania aktywności edukacyjnej(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Statystyczna analiza aktywności edukacyjnej osób dorosłych w Polsce
75%
Celem pracy jest ocena uczestnictwa w kształceniu ustawicznym osób dorosłych w Polsce. W analizie uwzględniono zaangażowanie edukacyjne Polaków w wieku 25-64 lat na trzech poziomach: krajowym, regionalnym i indywidualnym. Dane na szczeblu krajowym skonfrontowano z sytuacją w Europie, dane na poziomie wojewódzkim rozpatrzono w kontekście konkurencyjności regionów. Na poziomie indywidualnym zidentyfikowano za pomocą drzew klasyfikacyjnych główne czynniki decydujące o podejmowaniu kształcenia. Rezultaty analizy wskazują, że kształcenie ustawiczne w Polsce jest realizowane w niedostatecznym stopniu, występują w tym zakresie różnice regionalne, a głównym czynnikiem decydującym o podejmowaniu nauki jest poziom wykształcenia.(abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony jest problematyce funduszy szkoleniowych w kontekście zmian, jakie wprowadzono w Polsce w 2014 r. w tym instrumencie, powołując do życia Krajowy Fundusz Szkoleniowy. W artykule przedstawiono charakterystykę i typologię funduszu szkoleniowego jako instrumentu wsparcia kształcenia ustawicznego, omówiono przykłady wybranych funduszy szkoleniowych w krajach Unii Europejskiej, by następnie przedstawić ewolucję polskich rozwiązań w latach 2004-2015. W szczególności skupiono się na konstrukcji Krajowego Funduszu Szkoleniowego, wskazując na elementy, które będą warunkowały jego efektywne wykorzystanie w przyszłości. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 8
126-143
Dokument przygotowany w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu, przyjęty przez Radę Ministrów 8 lipca 2003 r. Omówiono w nim uwarunkowania rozwoju kształcenia ustawicznego w Polsce, strategiczne cele rozwoju kształcenia ustawicznego, możliwości finansowania strategii.
Artykuł przedstawia e-learning jako nową formę zdobywania wiedzy z wykorzystaniem metod elektronicznych. Postęp technologiczny: nowe techniki multimedialne i wydajniejsze łącza telekomunikacyjne sprawiają, że e-learning staje się coraz bardziej popularny. Metoda ta może mieć liczne zastosowanie w kształceniu, poczynając od wdrażania jej elementów w edukacji, poprzez szkolenia i kursy dla pracowników, a kończąc na kształceniu ustawicznym. W artykule przedstawiono przykłady oraz możliwości zastosowań narzędzi e-learningowych. W najbliższych latach postęp społeczny oraz rozwój gospodarczy będzie uzależniony w znaczącym stopniu od pozyskiwania i rozwoju zasobów wiedzy. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Public libraries and lifelong learning
75%
|
|
nr 2
94-102
This paper reports on the results of an empirical study of public librarians' conception of how public libraries support lifelong learning, as well as the role of information literacy in relation to lifelong learning. Lifelong learning has become essential to all people in today's information society as a result of easy and free access to information. A basic understanding of the concept is 'learning throughout life, either continuously or periodically'. This implies that learning is not restricted to educational institutions, but can also take place in for example the public library. Public libraries thus may play an important role in supporting the learning process not the least because lifelong learning is characterised by the inclusion of informal elements of learning, flexible learning opportunities, and a shift towards selfdirected learning. This self-directed learning promotes active citizenship and employability, thereby enabling people to participate in all spheres of social, political and economic life. Therefore, how do the public librarians conceive the learning responsibility and their own role in supporting lifelong learning? Furthermore, how do public librarians become better at teaching? The study reports on data from 12 interviews of purposely selected public librarians and a large-scale e-mail survey (questionnaire). The e-mail survey contained 28 questions and was sent to all staff members in public libraries in Denmark, and resulted in 986 responses. The results show that the public librarians consider the public library to be an important place for learning. The results also show how the public librarians find that they could become better at teaching and facilitating learning. This could in turn affect the sharing of knowledge and collaboration.(original abstract)
7
Content available remote Idea kształcenia ustawicznego w zawodzie księgowego
75%
|
2011
|
nr 32
465-481
Celem artykułu jest przybliżenie idei kształcenia ustawicznego w Europie Wiedzy na podstawie raportów komisji powoływanych przez międzynarodowe organizacje. Zostaną przedstawione specyficzne cechy i funkcje kształcenia ustawicznego, a także czynniki kształtujące jego jakość. Rozważania są prowadzone w kontekście zawodu księgowego.(fragment tekstu)
Long Life Learning, program "Uczenia się przez całe życie", jest jedną z inicjatyw w obszarze edukacji i nauki, którą przyjęły Parlament Europejski i rada w 2006 roku. Jego realizacja została przewidziana na lata 2007-2013, uczestniczy w nim 31 krajów: 27 krajów w Unii Europejskiej, kraje EFTA i EOG. Jego podstawowym celem jest wspieranie realizacji Strategii Lizbońskiej, a więc stymulowanie rozwoju gospodarczego w państwach członkowskich poprzez edukację i rozwój różnych dyscyplin naukowych. Ukierunkowany jest na zmianę tradycyjnego modelu kształcenia na model nowoczesny, w którym cykl kształcenia będzie uwzględniał oczekiwania osób chcących zdobywać nową wiedzę i podnosić swoje kwalifikacje. Program ma się przyczynić do podnoszenia jakości i zwiększenia atrakcyjności szkolnictwa i kształcenia zawodowego w Europie. W skład programu "Uczenie się przez całe życie" wchodzą cztery programy sektorowe: Erasmus, Leonardo da Vinci, Comenius, Grundtvig oraz program międzysektorowy i program Jean Monnet.(fragment tekstu)
Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej stanowi wielką szansę dla rozwoju społeczno-gospodarczego naszego kraju. Polskie przedsiębiorstwa staną wobec nowych możliwości związanych ze swobodniejszym dostępem do rynków zbytu krajów unijnych, technologii, nowych technik organizacji i zarządzania oraz do specjalistów różnych dyscyplin. Ważne będzie również pojawienie się nowych instrumentów i rozwiązań z zakresu polityki gospodarczej i regionalnej. Szeroki dostęp do funduszy strukturalnych oraz objęcie polskiego rolnictwa Wspólną Polityką Rolną mogą wydatnie wpływać na atrakcyjność lokowania BIZ w polskich regionach. Pojawią się także zagrożenia, wynikające z konieczności sprostania wielu wymogom natury prawno-administracyjnej, narastającej konkurencji na rynku wewnętrznym, ułatwionego przepływu towarów, które w pewnej części mogą wypierać z obrotu półprodukty i materiały polskiego pochodzenia. Zagrożenia te będą najprawdopodobniej szczególnie silne tuż po akcesji. Dlatego można mówić o swoistym szoku integracyjnym, który wystąpi najprawdopodobniej od 1 maja 2004 r. Celem niniejszego opracowania jest ukazanie roli edukacji w kształtowaniu się pozycji konkurencyjnej polskich przedsiębiorstw po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Zagadnienie to jest szczególnie istotne ze względu na obecnie duże i wciąż rosnące znaczenie kapitału ludzkiego, jako czynnika kształtującego konkurencyjność przedsiębiorstw. (fragment tekstu)
W Strategii Lizbońskiej podkreślono znaczenie kształcenia ustawicznego w budowaniu nowoczesnej gospodarki europejskiej. Ten kierunek działań znalazł swoje odzwierciedlenie w zapisach dokumentów programowych UE i tych opracowanych w Polsce. W artykule wskazano na najważniejsze kierunki działań podejmowanych na rzecz rozwijania kształcenia ustawicznego w UE i w Polsce. Na podstawie wybranych wskaźników omówiono uczestnictwo osób dorosłych w wieku 25-64 lata w kształceniu i szkoleniach w Polsce i na tle innych krajów członkowskich UE. Należy zintensyfikować działania w kierunku rozwijania edukacji dorosłych w Polsce, kierując na ten cel odpowiednie środki finansowe, w tym pochodzące z funduszy strukturalnych UE.(abstrakt oryginalny)
Rozwój gospodarczy dokonuje się w określonych warunkach miejsca i czasu oraz jest skierowany ku określonym ludziom. Procesy gospodarcze powinny być kompatybilne z procesami społecznymi. Trudno sobie wyobrazić rozwój nowoczesnych technologii informatycznych bez powszechnej umiejętności korzystania z nich. ...Celem niniejszego artykułu będzie próba ukazania wybranych etycznych aspektów, które mogą przyczynić się do wsparcia rozwoju społeczno-gospodarczego poprzez kształcenie permanentne, które jest "nakazem epoki postępu naukowego, technicznego i społecznego". (fragment tekstu)
|
|
nr 5
60-66
The literature on the subject provides a relatively large amount of work describing various models of the University of the Third Age (U3A), such as French, British or Chinese. Numerous accounts of the functioning of educational institutes for seniors in Poland have also appeared but the attempts to distinguish and classify the characteristics which define the originality of the Polish model are scarce and insufficient (Halicki, 2000). A more extensive examination of global achievements in the education of seniors, as well as a more in-depth analysis of the Polish solution, leads to the conviction that it is worth pursuing a definition of the Polish model of the U3A. In this article the author makes an attempt to define and describe the distinctive features of those education institutes for seniors which call themselves the Universities of Third Age. Starting with an account of the inspiration for the concept of the Polish U3A and its subsequent development, the author goes on to analyze such features as participation, syllabus, management and sources of funding. The author's conclusions are based on almost twenty years' experience of the cooperation with Polish U3As operating within the Lower Silesian Federation of U3As, as well as with policy makers both from the local government and EU institutions regarding adult education and activation of the elderly. However, the fundamental knowledge about the development of the institutions of that type comes first and foremost from the author's experience on the position of the Director of U3A at the University of Wroclaw. (original abstract)
13
Content available remote Możliwości otwarcia się uczelni na kształcenie ustawiczne
63%
Konieczność zwiększenia aktywności uczelni w obszarze kształcenia ustawicznego jest obecnie szeroko dyskutowana. W strategii Europa 2020 podkreśla się znaczenie działań na rzecz włączenia społecznego między innymi poprzez motywowanie Europejczyków do uczenia się przez całe życie. Badania porównawcze uczestnictwa w kształceniu ustawicznym w krajach europejskich stawiają jednak Polskę w bardzo niekorzystnym świetle. Sytuacja może ulec zmianie między innymi dzięki zaangażowaniu uczelni w promocję idei dokształcania się. Aktywność uczelni w kształceniu ustawicznym to także ważna w sytuacji niżu demograficznego możliwość oddziaływania na nową grupę docelową. W artykule przedstawiono podsumowanie wyników badań pierwotnych (ilościowych i jakościowych) dedykowanych postrzeganiu aktywności uczelni w kształceniu ustawicznym prowadzonych przez Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu w 2013 roku. (abstrakt oryginalny)
Treścią rozważań jest analiza stopnia konwergencji polskiej gospodarki z gospodarką UE-27 pod względem polityki innowacyjnej, a szczególnie analiza krajowego systemu edukacyjnego. Rozważania te są podporządkowane priorytetom polityki UE po roku 2013, nadal podkreślającym rolę wiedzy, innowacji i postępu technologicznego w rozwoju gospodarczym państw i regionów. Na podstawie tych rozważań sformułowano kierunki zmian, konieczne w gospodarce krajowej. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 38
11-20
W artykule przedstawiono analizę zarządzania wiedzą w przedsiębiorstwach w zakresie źródeł finansowania kształcenia i podnoszenia kwalifikacji pracowników. Werze wiedzy bardzo ważne jest właściwe zarządzanie umiejętnościami pracowników. Omówione badania pokazały, że w Polsce odnotowano spadek poziomu wydatków na kształcenie i doskonalenie kadr, stanowiących koszty pracy, a jednocześnie nastąpił wzrost liczby osób uczestniczących w formach kształcenia pozaszkolnego.(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Evaluation of the Efficiency of Flexicurity Implementation in OECD Countries
63%
|
|
nr 2
251-260
Flexicurity is a policy of flexible and secure labour market. It has been the subject of many analyses, however, a coherent evaluation methodology is difficult to specify. The purpose of this paper is to propose a Data Envelopment Analysis based model for the evaluation of the efficiency of flexicurity implementation in OECD countries. The results will be used to create the ranking of countries, to determine changes in time, and to identify the reasons for inefficiency. On top of that, it will be possible to formulate recommendations for decision makers. (original abstract)
The paper deals with the partial research of students' attitudes towards the education system in relation to the changing conditions on the European labor market and in relation to research conducted in the MSR titled "Key competences for the labor market" and the need for lifelong learning. Development of key competences is thus demonstrated in the paper as a task of management, whose development should be implemented throughout the professional life of individuals and companies, since - as shown by the results of the partial research - the education system does not prepare students adequately according to labor market conditions. The introduction outlines the importance of key competences for both personal and professional life of individuals, and also of the entire enterprise. They are also links indicated between the labor market and the education system. The next section presents a selection of relevant literature on the issue and explains the basic terminology of knowledge society, lifelong learning, and key competences. On the example of the research on key competences "Key competences for the labor market," the need to develop competences throughout the working life of the individual is emphasized as the primary task of the company management. In the following section own research is introduced, whose subcomponent focuses on the research of attitudes towards the preparedness of the education system to face changing conditions in society and the related changes in the labor market. Based on the professional literature a hypothesis is formulated and the results of this partial research are summarized. Based on the results of the research possible solutions are recommended. (original abstract)
18
Content available remote Czy uczenie się przez całe życie jest postawą przedsiębiorczą
63%
Edukacja rozumiana jest jako wychowanie, wykształcenie, nauka oraz proces zdobywania wiedzy. Ma ogromną wartość dla człowieka zarówno w wymiarze kapitału, który wnosi on na rynek pracy, jak i w dalszym jego osobistym rozwoju, niezwiązanym z ekonomicznymi perspektywami. Pojedynczy człowiek, jako jednostka uzyskująca wykształcenie, nie bierze pod uwagę tzw. efektów zewnętrznych wykształcenia, wyrażających się m.in. tym, że wzrost wykształcenia zwiększa nie tylko wydajność jego samego, lecz także wydajność, współpracowników. Efekty zewnętrzne sprawiają, że w teorii ekonomii edukacja jest zaliczana do grupy dóbr społecznie pożądanych. Oznacza to, że państwo powinno zachęcać obywateli do kształcenia się, czyniąc je dostępnym dla wszystkich. Edukacja jest więc ważną inwestycją warunkującą rozwój gospodarki każdego państwa; jest czynnikiem stymulującym wzrost gospodarczy, badania i innowacje, konkurencyjność oraz aktywne postawy obywatelskie. (fragment tekstu)
Artykuł omawia regulacje prawne w polskim prawodawstwie dotyczące kwestii podnoszenia kwalifikacji przez osoby dorosłe. Przedstawia też modele kształcenia ustawicznego w krajach UE. Podejmuje problem finansowania kształcenia ustawicznego w Polsce i w krajach UE.
20
Content available remote The measurement of human development using the Ward method of cluster analysis
63%
|
|
nr 2
239-257
The Human Development Index is one of the methods how to measure human development. It measures the level of human development both in the economic and social field. Human development is studied at the national level in most cases, yet it might be used at the regional level of a country, too. The objective of the article is to describe the potential for human development in the NUTS II regions of the Visegrad Group Plus countries (the Czech Republic, Poland, Hungary, Slovakia, and Austria and Slovenia) using the cluster analysis. The research was carried out in the period from 2004 to 2013. Initially, a research hypothesis regarding the dynamization of the human development processes in most of the regions was set, moving from a lower to a higher development potential within three groups. This hypothesis was verified by a hierarchy cluster analysis in the Ward method and was not confirmed. (original abstract)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.