Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 35

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Liquidation of banks
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Perspektywy resolution w Polsce
100%
Do czasu obecnego kryzysu żaden kraj w Europie nie dysponował rozwiązaniami uporządkowanej likwidacji niewypłacalnych banków (resolution). A przecież ten mechanizm pozwala uniknąć poważnych negatywnych konsekwencji problemów, w jakie mogą wpaść banki, a w przypadku nieumiejętnej ich restrukturyzacji lub jej braku również gospodarki, a nawet ważne regiony gospodarcze świata. Na świecie rozwiązania te były i są powszechne. Ich znaczenie wzrosło w czasie obecnego kryzysu. (fragment tekstu)
Oddziały banków mają – podobno – odejść z czasem do lamusa. Na razie jednak trzymają się mocno; wystarczy znaleźć klienta, któremu będzie się opłacało pójść do banku. Wizje przyszłości, w której wszystko odbywać się ma przez komputer i bez ruszania się z miejsca, najwyraźniej wciąż nie są dla nas. Placówki bankowe nadal bowiem mogą stanowić narzędzie budowania przewagi nad konkurencją. Tak przynajmniej twierdzą bankowcy. (abstrakt oryginalny)
Jak dotąd, wiele reform zostało przeprowadzonych w obszarze uporządkowanej likwidacji. (...) Ja natomiast omówię najnowsze rozwiązania dotyczące uporządkowanej likwidacji. Polska, oczywiście, jest w trakcie opracowywania i przyjmowania niektórych z nich. Jednak moja prezentacja skupi się na rozwiązaniach stosowanych na arenie międzynarodowej, w szczególności będzie dotyczyć takich reform, które są właśnie wdrażane. (fragment tekstu)
19 kwietnia 2013 r. została uchwalona nowelizacja ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Niemal równocześnie zaprezentowany został rządowy projekt ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, uporządkowanej likwidacji banków oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Koncepcja uporządkowanej likwidacji banków (resolution) stała się uzasadnieniem do wprowadzenia w ustawie o SKOK rozwiązań, mających umożliwić, w pewnej mierze, osiąganie podobnych efektów w stosunku do kas. Zasadniczym pytaniem referatu jest kwestia czy takie częściowe rozwiązania, pomijające w stosunku do kas niektóre z najistotniejszych narzędzi uporządkowanej likwidacji, mogą skutecznie służyć restrukturyzacji zagrożonej kasy. Drugim zasadniczym problemem jest zagadnienie proporcjonalności ingerencji ustawodawczej i jej adekwatności do specyfiki kas. Celem referatu jest analiza omawianych regulacji jako skutecznego narzędzia ochrony bezpieczeństwa depozytów zgromadzonych w kasach, co ma decydujący wpływ z punktu widzenia dopuszczalności wprowadzenia tych rozwiązań jako ograniczeń praw i wolności obywatelskich w świetle przepisów Konstytucji.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Comparative Analysis of the Bail-in Tool
75%
The article aims to analyse selected components of one of the tools of orderly restructuring and liquidation of financial institutions, namely the conversion of equity or debt write-down tool (bail-in). The presented breakdown shows the variety of approaches to defining bail-in and points of convergence of these approaches. One of the key findings highlights the global shift in the approach to the issue of restructuring and liquidation of financial institutions and indicates a new path undertaken by public authorities, which allows for allocating costs to the owners of financial institutions. Governments should prepare a legal framework for the effective use of this tool before the necessity of its application becomes manifest. The study is based on a comparative review of legal frameworks in selected countries as well as reports, studies, publications and practical experience of countries that have applied bail-in. (original abstract)
Zarząd komisaryczny w bankach wprowadzany jest, gdy przechodzi on kryzys. Powołuje go Komisja Nadzoru Bankowego. Jeżeli nie można wprowadzić programu naprawczego to należy go przygotować do likwidacji, chroniąc jednocześnie klientów banku. W tym celu zarząd komisaryczny przejmuje wszystkie kompetencje, może nawet zmienić statut. W przypadku Banku Częstochowa SA udało się znaleźć inwestora strategicznego w postaci BRE Banku. Podano zestawienie banków. gdzie wprowadzono zarząd komisaryczny w ciągu ostatnich 10 lat.
Kryzysy bankowe powodują znaczące zniszczenia w systemie finansowym, w przypadku, gdy nie są odpowiednio zarządzane. Przez wiele lat gwarancje państwa, jak również ogromna skala dokapitalizowania banków pozwoliły na szybkie przeciwdziałanie ich negatywnym skutkom w gospodarce. Ostatnie zmiany regulacyjne, takie jak Dyrektywa dot. naprawy i restrukturyzacji oraz uporządkowanej likwidacji instytucji kredytowych, dalej zwanych "bankami" (ang. Bank Recovery and Resolution Directive - BRRD) ma stworzyć mechanizmy interwencyjne umożliwiające restrukturyzację zagrożonych upadłością banków bez ingerencji państwa. Powstaje jednak pytanie, czy i w jakich okolicznościach dostępne metody okażą się skuteczne podczas zdarzeń kryzysowych, a w szczególności podczas zdarzeń systemowych. Celem naszego badania jest empiryczna analiza skuteczności określonych w dokumencie BRRD mechanizmów restrukturyzacyjnych na próbie 215 banków, które doświadczyły różnych działań interwencyjnych podczas 39 systemowych kryzysów bankowych w latach 1992-2017. Wyniki badania wskazują, że skuteczność mechanizmów zależy w dużej mierze od skali kryzysu i jego fazy. Podczas gdy sprzedaż zagrożonego upadłością banku przez instytucję nadzorczą jest skuteczna w początkowej fazie kryzysu, w trakcie zdarzeń systemowych nie przyczynia się do przywrócenia zaufania do rynku, co jest kluczowe w rozprzestrzenianiu się tego typu zjawisk. W czasie kryzysów systemowych jedynym skutecznym mechanizmem okazuje się dokapitalizowanie problematycznego banku wraz z przeprowadzeniem głębokiej restrukturyzacji w ramach Asset Management Vehicle ("AMV"). W dalszej kolejności wyniki wskazują, że dokapitalizowanie powinno odbyć się przy mniejszościowym udziale państwa w akcjonariacie banku. Wyniki badania są znaczące dla organów regulacyjnych, które muszą dostosować swoje regulacje do dyrektywy, jak również opracować swoje własne plany dotyczące uporządkowanej restrukturyzacji sektora bankowego na wypadek kryzysów bankowych. (abstrakt oryginalny)
W artykule przeanalizowano konstrukcję unii bankowej oraz podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, czy jej wdrożenie może przyczynić się do zapobiegania kryzysom finansowym. Autor pozytywnie ocenia wprowadzenie jednolitego mechanizmu nadzorczego (SSM) oraz jednolitego mechanizmu restrukturyzacji i likwidacji banków (SRM) w strefie euro. Jednocześnie podziela pogląd niektórych komentatorów, że unia bankowa może przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa europejskiego systemu bankowego, nie jest jednak w stanie całkowicie uchronić go przed kolejnymi kryzysami(abstrakt oryginalny)
15 stycznia 2020 r. podjęta została decyzja o wszczęciu resolution wobec Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku. Przesłanką jej podjęcia było utrzymanie obsługi jednostek samorządu terytorialnego, uznanej za funkcję krytyczną banku. Postępowanie przeprowadzono z wykorzystaniem banku pomostowego w połączeniu z umorzeniem obligacji podporządkowanych oraz części niegwarantowanych depozytów (w tym należących do jednostek samorządu terytorialnego). Autor stawia tezę, że umorzenie depozytów podmiotów publicznych było substytutem dla niewystarczającej kwoty zobowiązań podlegających kontraktowo umorzeniu lub konwersji. Takie działanie pozwoliło zapewnić wiarygodność resolution oraz ochronić pozostałe grupy klientów banku posiadających niegwarantowane depozyty przed nadmiernymi stratami (tj. ograniczając ryzyko zarażenia). Porównując ten przypadek z innymi procesami resolution małych banków w UE, autor twierdzi, że organy krajowe będą starały się w takich sytuacjach ograniczyć zakres umorzenia lub konwersji długu i dążyć do uruchomienia środków publicznych, a tym samym intencjonalnie naginać sztywne zasady BRRD w celu znalezienia rozwiązania społecznie akceptowalnego i bezpiecznego dla sektora. (abstrakt oryginalny)
W celach odbudowania społecznego zaufania do podmiotów rynku finansowego oraz ochrony stabilności systemu finansowego, organy publiczne po globalnym kryzysie finansowym zostały wyposażone w nowe kompetencje umożliwiające zapobieganie i przeciwdziałanie zagrożeniom o charakterze systemowym, spowodowanym niekontrolowaną upadłością dużych instytucji finansowych, przy ograniczeniu do minimum zaangażowania środków publicznych. Jednym z najdalej idących nowych uprawnień w przypadku interwencji uzasadnionej interesem publicznym jest m.in. możliwość umorzenia instrumentów dłużnych (bail-in) w sytuacji, gdy bank znajdzie się na progu upadłości lub jest zagrożony upadłością. W okresie po uchwaleniu dyrektywy BRR, w przypadku większości kryzysowych sytuacji w sektorze bankowym, organy resolution nie stosowały jednak instrumentu bail-in w okolicznościach, w których możliwe było umorzenie instrumentów dłużnych niezaliczanych do kapitału regulacyjnego. W artykule podjęto próbę wyjaśnienia uwarunkowań o charakterze prawnym oraz strukturalnym związanych z hierarchią zaspokajania roszczeń w postępowaniu upadłościowym oraz współzależnością zasad pari passu i no creditor worse off, wpływających na potencjalnie niską skłonność do stosowania mechanizmu bail-in. (abstrakt oryginalny)
Recently the Council of Ministers' website released a government draft law on the Bank Guarantee Fund, an orderly liquidation of banks and on amendments to certain other acts of April 23, 2013. This project is the result of the European Commission's proposals on the development of appropriate procedures for dealing with financial institutions at risk of bankruptcy by Member States. The government draft law introduces a number of new and interesting institutions, including the so-called bridge bank, of which the sole shareholder would be the Bank Guarantee Fund. To such a bank would be transferred the liquidated bank company in the whole or in part in order to continue providing services and being established. Bridge bank could not be bankrupt. However, the Act also introduces a number of controversial solutions such as eliminating the judicial control channel by preventing judicial review of the administrative court to quash or annul the decision of opening of an orderly liquidation procedure, or reducing the time needed to appeal administrative decisions in this regard. The article attempts to briefly introduce a government draft law and characterize the opportunities and risks that come with it, including those in relation to credit unions.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Finansowanie banków w procesie restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji
63%
Istnieje szereg wyzwań w procesie tworzenia trwałych zdolności umożliwiających wdrożenie strategii finansowania w procesie restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków. Obejmują one: szacowanie potrzeb płynnościowych, politykę informacyjną, monitoring i sprawozdawczość potrzeb finansowych, ryzyko prawne, zróżnicowane polityk banków centralnych, brak spójności oczekiwań organów nadzorczych, umowy transgraniczne. W zakresie szacowania potrzeb płynnościowych w procesie restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji należy mieć jasność co do standardowych i nadzwyczajnych narzędzi wsparcia banku centralnego, posiadać świadomość zachodzących zmian strukturalnych w sektorze bankowym, rozumieć mechanizmy ryzyka płynności rynkowej oraz zapewnić odpowiednie mechanizmy kontrolne w bankach. Podstawowa trudność mobilizacji aktywów wykorzystywanych jako zabezpieczenie dotyczy głównie prywatnych źródeł finansowania i zawiera m.in.: ryzyko systemowe, ograniczone zasoby, brak kwalifikowalności aktywów i ich koncentrację. Remedium mogą stanowić środki publiczne. To z kolei wymaga właściwej polityki informacyjnej, dostępu do nieobciążonych aktywów, monitoringu i regularnej wyceny tych aktywów w warunkach stresowych. Należy przeprowadzić test prywatnego inwestora, aby uniknąć ewentualnej kwalifikacji nieuprawnionej pomocy publicznej. Inne działania, które powinny zostać podjęte przez globalnie systemowo ważne banki i właściwe podmioty wspierające tworzenie i wdrażanie planów finansowania, to: ograniczenie ryzyka kredytowego, działania medialne, szybki dostęp do krytycznych danych, obserwacja zmieniających się przepisów prawnych, przejrzystość planów restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji, konserwatywne założenia utraty funduszy. Kolejny element strategii finansowania, który należy wziąć pod uwagę, to zapewnienie płynności w krajach gościnnych. Zapewnienie przetrwania problemowej instytucji jest zadaniem pierwszoplanowym i powinno to być odpowiednio zakomunikowane w ramach sektora finansowego. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęta została próba rozstrzygnięcia niektórych spornych kwestii, jakie pojawiają się w trakcie likwidacji banku, funkcjonującego na zasadzie spółki akcyjnej. Druga część opracowania poświęcona została ustaleniu zakresu skutków, jakie na działalności banku w formie spółki akcyjnej wywiera zbycie przedsiębiorstwa bankowego.
Restrukturyzacja Banco Popular Español (BPE) poprzez jego przejęcie przez Banco Santander stanowiła przykład pierwszego zastosowania systemu resolution, pozwalający na ocenę jego efektywności. Należy jednak zaznaczyć, że podobne narzędzia kryzysowe były stosowane w hiszpańskim sektorze bankowym także w latach 2008-2013. Ich analiza może być pomocna przy dokonywaniu wyboru najbardziej odpowiednich narzędzi restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków, które Hiszpania oraz inne kraje Unii Europejskiej mogą wykorzystać w przypadku dalszej restrukturyzacji sektora bankowego lub w przypadku kryzysu bankowego. Celem artykułu jest ocena skuteczności resolution BPE. Dokonano także oceny innych przykładów zastosowania narzędzi zbycia działalności bankowej podczas kryzysu bankowego w Hiszpanii w latach 2008-2013. Wnioski zostały wykorzystane do oceny możliwości zastosowania podobnych narzędzi w odniesieniu do innych banków w Hiszpanii i pozostałych krajach Unii Europejskiej.(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Robustness of the Bank Resolution Framework in the European Union
63%
The purpose of this article is to identify the key elements of resolution framework under the Single Resolution Mechanism (SRM) and to assess the robustness of the bank resolution framework in the European Union (EU). The 2007-2009 global financial crisis exposed number of weaknesses in the banking sector. It also showed the unpreparedness of the European governments in dealing with failing banks and the possible negative consequences it can have on the wider economy. As result, in order to save the economy from even deeper crisis, governments in many European countries had no other choice than to bail-out the "too-big-to-fail" banks using taxpayers' money. Post-crisis, banking regulators recognised the need for a broader reform and creation of a formalized resolution framework which would allow for efficient resolution of troubled banks with no or limited use of public funds. The resolution proceedings are complex procedures, which need to balance the interest of the different bank stakeholders such as: shareholders, debt holders, regulatory and supervisory authorities, governments and many others. In the EU, the SRM was put in place together with Bank Recovery and Resolution Directive (BRRD) to address the issues identified during the crisis. This article is an attempt to demonstrate that the new European resolution framework contains provisions and tools that may limit the use of public funds in resolution of failing banks. The outcome provides a framework for further research focused on better understanding of the trade-offs in resolution framework and measuring the efficiency of bank resolution in the EU. (original abstract)
17
Content available remote Resolution Tools in the Opinion of EU Resolution Authorities
63%
After the banking crisis, the European Union (EU) introduced a framework for the restructuring and orderly liquidation of credit institutions. The overarching goal of the new rules is to manage severe banking crisis more efficiently. One of the main pillars of the European bank resolution regime are the powers of the resolution authorities to use resolution tools (sale of business, bridge bank, bad bank and bail-in). However, the question arises whether the implemented toolkit will be sufficient to effectively contain systemic banking crisis. The literature regarding empirical research on the effectiveness of the BRRD tools provides ambiguous conclusions. Therefore, the newly established resolution authorities in the EU were asked to express their opinion about their readiness to combat systemic crisis and the usefulness of the accessible toolkit. The evaluation of the effectiveness of the resolution tools in a systemic crises by the resolution authorities showed that the most effective resolution tool seems to be the bad bank, while bank liquidation was rated as the least appropriate. Nevertheless, the resolution authorities also identified many barriers for all resolution tools that may limit the ability of their implementation and possibly translate into the lower effectiveness of the resolution framework. (original abstract)
18
Content available remote Resolution jako nowy obszar zadań Bankowego Funduszu Gwarancyjnego
63%
Celem tego opracowania była prezentacja stanu prac nad wprowadzeniem w Polsce nowych rozwiązań w zakresie restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków (bank resolution) w świetle koncepcji przygotowanych przez Komisję Europejską oraz wskazanie nowego obszaru zadań Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, wynikającego z proponowanych regulacji. (fragment tekstu)
Jeśli wierzyć składanym deklaracjom, to wkraczamy właśnie w gorący okres kształtowania na nowo systemu finansowego w Unii Europejskiej. Autor wyjaśnia cel tworzenia nowych projektów przez Komisję Europejską i Polski Komitet Stabilności Finansowej, które mają na celu uporządkowaną likwidację i restrukturyzację banków.
Celem artykułu jest przedstawienie całego przebiegu postępowania upadłościowego dotyczącego banków. Szczególną uwagę poświęcono regulacjom normatywnym zawartym w prawie bankowym. W węższym zakresie przedstawiono przebieg postępowania upadłościowego, a zwłaszcza poszczególne instytucje prawne wynikające z przepisów prawa upadłościowego.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.