Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2807

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 141 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Local government
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 141 next fast forward last
|
|
nr 133(1)
221-233
Od 1 stycznia 2010 roku mogą być tworzone samorządowe zakłady budżetowe, ale znacząco ograniczono uprawnienia organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego (j.s.t.) w zakresie ich tworzenia lub przekształcania. Ograniczenia mają aspekt podmiotowy oraz przedmiotowy. Celem opracowania jest analiza i ocena ustawodawstwa, orzecznictwa sądów i regionalnych izb obrachunkowych, a także dorobku doktryny prawa samorządu terytorialnego i prawa finansów publicznych dotyczących zakresu władztwa organów stanowiących j.s.t. w sferze tworzenia, przekształcania, łączenia oraz likwidowania samorządowych zakładów budżetowych. Pozytywnie zweryfikowano hipotezę, że ustawodawca, wprowadzając podmiotowe i przedmiotowe ograniczenia w tworzeniu samorządowych zakładów budżetowych, pozostawił jednocześnie szeroki zakres swobody wyboru organom stanowiącym j.s.t. między formą gospodarki parabudżetowej (samorządowy zakład budżetowy) a formą gospodarki w pełni pozabudżetowej (spółka komunalna). W ten sposób dopuszcza realizację określonych zadań publicznych według reguł obowiązujących w sektorze finansów publicznych albo według zasad charakterystycznych dla sektora prywatnego. W opracowaniu zastosowano metodę dogmatycznoprawną (jako metodę podstawową) oraz uzupełniająco metodę empiryczno-analityczną (w szczególności w odniesieniu do dorobku orzeczniczego sądów i regionalnych izb obrachunkowych).(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest identyfikacja kluczowych wyzwań stojących przed jednostkami samorządu terytorialnego jako beneficjentami środków pomocowych Unii Europejskiej w nowej perspektywie finansowej 2014-2020, przede wszystkim w kontekście ich stabilności finansowej oraz wprowadzonych w ostatnich latach zmian odnoszących się do ich dochodów budżetowych. Autorka zakłada, że w systemie finansów lokalnych istnieją cztery kluczowe komponenty przesądzające o stabilności finansowej (fiskalnej) jednostek samorządu terytorialnego (gmin, powiatów i województw samorządowych), rzutujące na zdolności absorpcyjne tych jednostek jako beneficjentów środków unijnych. Są to: dochody budżetowe, wydatki budżetowe, osiągane wyniki (ogólne i operacyjne) oraz zadłużenie. W artykule szczególny akcent położono zwłaszcza na pierwszą z wymienionych kategorii, próbując powiązać ten wątek z zagadnieniami stabilności finansowej jednostek sektora finansów publicznych, a także kwestią specyfiki nowej perspektywy finansowej UE. Podjęto próbę udzielenia odpowiedzi na pytanie, dlaczego ta perspektywa jest znacznie trudniejsza dla beneficjentów samorządowych od poprzedniej, tj. dotyczącej lat 2007-2013.(abstrakt autora)
Artykuł omawia wprowadzenie rzeczywistego samorządu lokalnego w Bułgarii po transformacji systemu politycznego zapoczątkowanego w 1990 r.
|
|
nr 7-8
148-159
Samorząd lokalny w Danii, w porównaniu z innymi krajami europejskimi, posiada bardzo duży zakres samodzielności. Artykuł prezentuje podstawowe informacje o funkcjonowaniu duńskiego samorządu.
Wprowadzane zmiany w przepisach prawnych narzucających na samorządy obowiązek realizacji dodatkowych zadań oraz pogarszająca się sytuacja gospodarcza zarówno na świecie, jak i w kraju powodują, że nowego znaczenia nabiera pytanie o zdolność absorpcyjną jednostek samorządu terytorialnego w odniesieniu do środków pomocowych Unii Europejskiej. Mając na uwadze, że możliwości pozyskiwania środków pomocowych w znacznej mierze uzależnione są od sytuacji finansowej jednostek, w artykule została podjęta próba oceny zdolności zaabsorbowania dotacji unijnych przez JST na przykładzie gmin z województwa podlaskiego. Dokonano także próby oceny wpływu zmian w sposobie obliczania limitów deficytu samorządu - reguł ustawowych na zdolność absorpcyjną tych jednostek.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem niniejszego opracowania są rozważania w zakresie finansowych uwarunkowań rozwoju samorządów terytorialnych państw Grupy Wyszehradzkiej. W szczególności dotyczą one wskaźnikowej analizy i oceny operacyjnej oraz całkowitej zdolności do rozwoju samorządów terytorialnych, a także struktury i dynamiki dochodów i wydatków budżetowych w Polsce na tle samorządów Czech, Słowacji oraz Węgier. Okres badawczy obejmuje lata 2004-2011.(abstrakt oryginalny)
Artykuł podejmuje problematykę ewolucji samorządu terytorialnego pod wpływem koncepcji współrządzenia lokalnego i rządzenia sieciowego. Jego celem jest wskazanie zmian w samorządzie terytorialnym w zakresie: funkcji, sposobów świadczenia usług publicznych i relacji z obywatelami. Wyniki badań pokazują, że polskie gminy powiązane są licznymi, funkcjonalnymi relacjami z aktorami zewnętrznymi. Jednak liderzy lokalni nie akceptują sytuacji sieci w lokalnej polityce publicznej.(abstrakt oryginalny)
Zadania publiczne, podobnie jak inne zjawiska społeczne, podlegają historycznemu procesowi rozwoju (zmianom może podlegać zakres i treść zadań publicznych). Są zróżnicowane, a ich zakres we współczesnych państwach jest względnie szeroki. Realizacja zadań przez administrację publiczną następuje w różnych formach i za pomocą różnych metod. Formy działania kształtują się w ścisłym związku z treścią działalności i z zadaniami, jakie w realizowaniu funkcji państwa ma spełniać administracja. Mają charakter służebny wobec zadań. jakie mają być realizowane, a także celów, jakie należy osiągnąć. Jednak ich wybór może być uzależniony od wielu czynników, a próby ich klasyfikowania są determinowane różnymi kryteriami. Zauważyć można relacje zachodzące między zmianą funkcji i zadań administracji a przeobrażeniami w metodach i formach prawnych jej działania. Zmieniający się dynamicznie zakres zadań administracji publicznej wymusza poszukiwanie coraz to nowych form jej działania (także takich, które nie zawsze objęte będą przyjętymi w doktrynie kryteriami klasyfikacyjnymi).(fragment tekstu)
Niezaprzeczalnie rolą państwa jest tworzenie ładu społeczno-gospodarczego w powiązaniu z kreowaniem wzrostu gospodarczego i troska o te struktury. W demokratycznych pań. państwach o gospodarce rynkowej funkcja ta jest sprawowana przez scentralizowane i zdecentralizowane struktury administracji i władzy publicznej, m.in. przez samorząd terytorialny. Najtrudniej jest pełnić tę funkcję w okresach dekoniunktury gospodarczej, szczególnie wówczas gdy równocześnie występuje destabilizacja, a w najgorszym przypadku - załamanie my rynkowego systemu finansowego. Stwierdzenie to jest nie do podważenia, nawet jeśliby wziąć pod uwagę istniejący wśród ekonomistów akademickich spór na temat roli rynkowego systemu finansowego we wzroście gospodarczym. Jest to spór. czy między rozwojem systemu finansowego a wzrostem gospodarczym występuje związek przyczynowo-skutkowy czy jedynie korelacja statystyczna. Joan Robinson wyznawała pogląd, że rynkowy system finansowy podąża za popytem na usługi ze strony realnej sfery gospodarki. Merton Miller twierdził, że wzrostu gospodarczego nie da się zrozumieć bez uwzględnienia formy instytucjonalnej oraz stanu zaawansowania rozwoju systemu finansowego (rynkowego). W każdym razie teoria ekonomii bierze pod uwagę wpływ sektora finansowego na cykl koniunkturalny(fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest porównanie konkurencyjności dwóch miast - Radomia i Kielc. Badane miasta są oddalone od siebie o około 80 km, mają niemal taką sama powierzchnię - Radom 112 km2, a Kielce 110 km2 i zbliżony potencjał społeczny - u 2006 roku w Radomiu mieszkało 225 810 osób. zaś w Kielcach 207 188 osób3. Obydwa posiadają status miasta na prawach powiatu. Kielce są ponadto stolicą województwa świętokrzyskiego. Radom i Kielce często stanowią dla siebie wzajemną bazę odniesienia w ocenie procesów rozwojowych, głównie przez środowiska lokalne. Stąd interesujące wydaje się porównanie wielkości obrazujących ich konkurencyjność(fragment tekstu)
Celem artykułu jest prezentacja zróżnicowania jedenastu krajów Europy Środkowo-Wschodniej i krajów nadbałtyckich - Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Węgier - pod względem stopnia samodzielności finansowej samorządów terytorialnych. Prezentację oparto na danych z lat 1998 i 2001. (fragment tekstu)
|
|
nr 2
15-17
Parki narodowe sprawują wiele funkcji społecznie użytecznych, ale tworzone są przede wszystkim dla zachowania bioróżnorodności i walorów krajobrazu. Przyjęło się uważać, że niosą za sobą niedogodność dla miejscowych społeczności przez ograniczenie działalności gospodarczej w niektórych sektorach i branżach, co oznacza utratę potencjalnych dochodów. Od wielu lat "Krajowe strategie ochrony i zrównoważonego użytkowania różnorodności biologicznej" zakładają powołanie nowych parków narodowych i powiększanie istniejących. Nadal jednak - także w wyniku obowiązującego prawodawstwa - te założenia w zasadzie nie są realizowane. (abstrakt oryginalny)
Poruszono problematykę pomocniczości, której celem jest "taka decentralizacja, w efekcie której następuje oddanie władzy społeczeństwu, w wymiarze możliwie największym".
Przedmiotem rozważań w niniejszym artykule są koncepcje samorządu terytorialnego w Polsce reprezentowane przez uczestników Okrągłego Stołu, tj. stronę koalicyjno-rządową, reprezentowaną przede wszystkim przez przedstawicieli PZPR, ZSL i SD, oraz stronę solidarnościowo-opozycyjną. (fragment tekstu)
Artykuł przedstawia warunki formalne i faktyczne funkcjonowania albańskich jednostek samorządu tery- torialnego. Autor omawia zmiany w zakresie decentralizacji, które miały największy wpływ na działalność gmin oraz okręgów, przedstawia ponadto status prawny stolicy kraju oraz analizuje największe sukcesy i porażki dotychczasowych reform. Stwierdza jednocześnie, że nacisk zewnętrzny (głównie instytucji europejskich - Rady Europy i Unii Europejskiej - oraz Stanów Zjednoczonych) skutecznie niweluje w Albanii polityczne próby ograniczenia suwerenności samorządu terytorialnego. (abstrakt oryginalny)
Jednym z podstawowych wydatków jednostek samorządu terytorialnego są wydatki bieżące1, a w tym wydatki osobowe i związane z nimi koszty pracy, a więc wynagrodzenia pracowników i jego pochodne. Wynagrodzenie może być rozpatrywane w kilku aspektach. Patrząc na wynagrodzenie z punktu widzenia pracodawcy, całkowite koszty dla niego to koszty pracy, a więc tzw. wynagrodzenie ubruttowione. Przyjmując za punkt widzenia pracownika, to interesujące jest dla niego wynagrodzenie, które on otrzymuje, a więc wynagrodzenie netto. Różnica między wynagrodzeniem ubruttowionym a wynagrodzeniem netto stanowi klin podatkowy. Klin podatkowy jest definiowany jako różnica między kosztami zatrudnienia pracownika a wynagrodzeniem, które zostaje do dyspozycji pracownika, jako spektrum porównania oblicza się go jako stosunek obliczonego klina podatkowego do całkowitych kosztów pracodawcy z tytułu zatrudnienia pracownika. Celem artykułu jest przedstawienie wielkości klina podatkowego w Polsce na przestrzeni ostatnich lat, a więc kształtowanie się tzw. podatków pracy, czyli podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) oraz parapodatków, czyli ubezpieczeń społecznych, ubezpieczenia zdrowotnego oraz obowiązkowych składek na fundusze celowe, a także jego udział w wydatkach jednostek samorządu terytorialnego(fragment tekstu)
Celem artykułu jest omówienie wybranych aspektów związanych z bezpieczeństwem finansów samorządowych, w tym wynikających z próby zreformowania "sztywnych" wskaźników zadłużenia JST(fragment tekstu)
Współcześnie coraz wyższe wymagania obywateli sprawiają, że władze samorządowe nie mogą tylko poprawnie wykonywać swoich ustawowych obowiązków i zadań, ale muszą funkcjonować w sposób efektywny i skuteczny. W związku z tym coraz częściej wykorzystują instrumenty i koncepcje z powodzeniem już stosowane w jednostkach komercyjnych. Dla samorządów są to jednak narzędzia nowe, świadczące o ich nowoczesnym podejściu do zarządzania jednostką terytorialną. Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie nowych koncepcji i instrumentów wykorzystywanych w polskich jednostkach samorządowych.(abstrakt oryginalny)
Próba dokonywania oceny dorobku teoretycznego finansów samorządu terytorialnego jest przedsięwzięciem szczególnie złożonym. Wynika to z braku zweryfikowanej metodyki badania dla tego typu przedsięwzięć. Metodycznie za zasadne uznano wyróżnienie w dotychczasowym dorobku finansów samorządu terytorialnego "określonych płaszczyzn problemowych" i dokonywanie ich oceny, którą powinny być objęte takie płaszczyzny, jak: podstawy prawne finansów samorządu terytorialnego, samodzielność finansowa JST, budżetowanie w JST, zarządzanie długiem lokalnym, ryzyko w gospodarce finansowej i metody jego minimalizowania, strategie finansowania działalności i rozwoju JST, analiza finansowa w JST, nadzór i kontrola gospodarki finansowej w JST, partycypacja obywatelska. Ze względów formalnych w artykule zakres wartościowania został ograniczony do jednej płaszczyzny, tj. samodzielności finansowej JST. (abstrakt oryginalny)
Celem badań było określenie konsekwencji wdrożenia nowych uregulowań prawnych dotyczących zadłużenia jednostek samorządu terytorialnego. Przeprowadzono analizę dokumentacyjną aktów prawnych - ustawy o finansach publicznych1 oraz projektu ustawy o finansach publicznych2. Na podstawie danych zagregowanych Ministerstwa Finansów za lata 2005-2008 dokonano analizy porównawczej poziomu zadłużenia i możliwości spłaty zadłużenia przez samorządy różnych szczebli(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 141 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.