Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 67

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Local government economic activity
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
Content available remote Działalność telekomunikacyjna województwa
100%
Województwo, tak jak inne jednostki samorządu terytorialnego, może prowadzić działalność w zakresie telekomunikacji. Jednakże w przypadku samorządu wojewódzkiego wykonywanie tej działalności będzie uregulowane inaczej niż w przypadku gmin i powiatów. Celem niniejszego artykułu jest ustalenie podstawowych kwestii związanych z prowadzeniem działalności telekomunikacyjnej przez województwo(abstrakt oryginalny)
Tekst przedstawia szczególny charakter rad nadzorczych w spółkach kapitałowych, w których jednostki samorządu terytorialnego są udziałowcami, oraz wykazuje odrębności w uregulowaniach dotyczących tego organu w stosunku do rad nadzorczych spółek działających wyłącznie na podstawie przepisów kodeksu spółek handlowych. Autor skupia się na wymogach i ograniczeniach, którym podlegają kandydaci na członków rad nadzorczych w spółkach komunalnych, zawartych w wielu przepisach szczególnych, przy czym są one znacznie szersze niż wynikające z zasad ogólnych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy zagadnienia optymalnej wielkości jednostki samorządu terytorialnego i podziału terytorialnego. Autor, na podstawie badań przeprowadzonych przez CBOS w 2007 r., wskazuje, że wielkość gminy jest faktycznie negatywnie skorelowana z zaufaniem i poziomem zainteresowania działalnością władz lokalnych, ale zadowolenie z działania władz samorządowych charakteryzuje się bardziej złożoną zależnością od wielkości gminy. Zależność między wielkością i zadowoleniem z działania polityków lokalnych jest także różna w odniesieniu do poszczególnych funkcji, za które odpowiadają samorządy. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł jest próbą wskazania na możliwe priorytety w aktywności organów samorządowych w zakresie działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Jego celem jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, czego przede wszystkim należy oczekiwać od organów samorządowych i co powinno być podstawą oceny ich działalności w tym zakresie. (...)Wyodrębnienie priorytetów w działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju pozwoli, zdaniem autorów, na dokonanie właściwych ocen aktywności organów samorządowych, jak również umożliwi wytyczanie kierunków ich działań na przyszłość. (fragment tekstu)
Celem niniejszej pracy jest omówienie problematyki prowadzenia działalności komercyjnej przez spółki, w których udziały lub akcje posiadają jednostki samorządu terytorialnego. W pierwszej części pracy dokonano syntetycznej charakterystyki prowadzenia działalności gospodarczej przez samorządy. Opisano również podstawy i ograniczenia jej prowadzenia oraz omówiono dopuszczalność tworzenia spółek prawa handlowego. W drugiej części pracy przedstawiono wnioski płynące z raportów Najwyższej Izby Kontroli o prowadzeniu działalności komercyjnej przez spółki komunalne. (abstrakt oryginalny)
Omówiono zagadnienie realizacji działalności inwestycyjnej jednostek samorządu terytorialnego w Polsce. Przedstawiono zakres i skalę działalności inwestycyjnej samorządów lokalnych, tradycyjne źródła finansowania tej działalności oraz finansowanie działalności inwestycyjnej samorządów w formie przedsięwzięć publiczno-prywatnych.
W artykule omówiono zalety i wady daleko idącej samodzielności jednostek samorządu terytorialnego i starano się odpowiedzieć na pytanie, do jakiego stopnia i w jakim zakresie samodzielność powinna być przyznana tym jednostkom.
Gospodarka komunalna stanowi podstawową sferę działania i główną misję samorządu terytorialnego, obejmując trzy podstawowe obszary zadań własnych o charakterze gospodarczym: 1) sferę gospodarki komunalnej w sensie ścisłym - zaspokajanie zbiorowych potrzeb ludności w drodze świadczenia usług powszechnie dostępnych ("zadania użyteczności publicznej"), 2) interwencję na lokalnym rynku gospodarczym, zarówno ze względów społecznych, jak i dla ochrony interesów gospodarczych gminy, 3) działania na rzecz rozwoju lokalnego i regionalnego. Gospodarka komunalna w głównej mierze jest realizowana w ramach administracji zarządczej, w sferze dominium, z subsydiarnym zastosowaniem .także instrumentów władczych. Obok ogólnych podstaw prawnych w wielu dziedzinach gospodarki komunalnej obowiązują także przepisy ustawodawstwa szczegółowego. Niejednokrotnie ograniczają one organizatorską swobodę samorządu, często nadmiernie. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki badań ankietowych na temat skali świadomości, działań dotychczasowych i zamierzeń samorządu terytorialnego w rozwijaniu turystyki na obszarze województwa legnickiego. Ankietą objęto lata 1995 i 1996.
Omówiono jedną z form współdziałania powiatów w zakresie promocji i ochrony zdrowia, jaką jest zawarcie porozumienia administracyjnego. Przedstawiono zadania samorządu powiatu w zakresie ochrony zdrowia, jego kompetencje jako organu założycielskiego SPZOZ, a następnie podstawowe założenia porozumienia administracyjnego między samorządami o przekazaniu funkcji organu założycielskiego SPZOZ.
W opracowaniu omówiono istotę ryzyka w działalności JST i wskazano na rodzaje ryzyka w różnych obszarach działalności JST w podziale na ryzyko finansowe i niefinansowe. Omówiono reakcje JST na ryzyko ze szczególnym uwzględnieniem sposobów transferu ryzyka w działalności JST, takich jak ubezpieczenia gospodarcze, partnerstwo publiczno-prywatne, sekurytyzacja, instrumenty pochodne. (abstrakt oryginalny)
Małe i średnie przedsiębiorstwa mają szczególne znaczenie dla polskiej gospodarki. Samorząd terytorialny jest podmiotem szczególnie zainteresowanym rozwojem sektora MŚP i jednocześnie zań odpowiedzialnym. Przedstawiono rolę samorządu terytorialnego we wspieraniu rozwoju sektora MŚP oraz omówiono zagadnienia związane z pomocą publiczną dla tego sektora.
W opracowaniu podjęto problematykę dochodów z działalności gospodarczej jednostek samorządu terytorialnego w Polsce. Jego bezpośrednim celem jest analiza i ocena wybranych rozwiązań prawnych odnoszących się do zagadnienia dochodów z działalności gospodarczej samorządu terytorialnego - aktualnie obowiązujących oraz ustanowionych w okresie II RP. Z zagadnieniami tymi ściśle związana jest kwestia dopuszczalnego zakresu tej działalności gospodarczej: w okresie II RP j.s.t. dysponowały w zasadzie pełną swobodą w dziedzinie gospodarki lokalnej - dziś jest inaczej, ustawodawca ustanowił bowiem zakazy i ograniczenia odnoszące się do działalności gospodarczej j.s.t. wykraczającej poza sferę użyteczności publicznej. W czasach II RP działały ponadto interesujące instytucje - komunalne kasy oszczędności. Współcześnie działają one także w wielu krajach Europy (np. w Niemczech). Z niewiadomych przyczyn - kasy nie istnieją obecnie w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Władze samorządowe w Norwegii wspierają rozwój turystyki przez skuteczną i konsekwentną realizację strategii rozwojowych, ich modyfikację i adaptację na każdym poziomie administracyjnym. Bazuje się tam na analizie posiadanych zasobów, a nie na sztucznym tworzeniu produktów turystycznych. Planowanie poprzedzone pogłębioną analizą może skutkować rozwojem i optymalizacją funkcjonowania turystyki. Strategie tworzone są w sposób przejrzysty: chronologiczny albo chronologiczno-logiczny, rzadko jedynie logiczny. W ostatnich częściach strategii zawsze wymienione są działania, projekty i źródła ich finansowania, co stwarza realne szanse wdrożenia zaplanowanych lub proponowanych działań. Pozostaje jedynie sformułować pytanie, w jakim stopniu norweskie wzorce mogą zostać zaimplementowane do polskich realiów bez inicjowania zmian w mentalności ludzkiej. (abstrakt oryginalny)
W artykule rozpatrzono zagadnienia związane z organizacją procesu świadczenia usług społecznych. Przedstawiono rolę i funkcje, jakie pełni jednostka samorządu terytorialnego jako uczestnik procesu świadczenia usług publicznych. Ukazano wpływ, jaki wywierają stosowane w polskiej gospodarce samorządowej systemy świadczenia usług na rzecz społeczności lokalnej na rodzajowy dobór wykonawców usług, dokonywany przez władze samorządowe.
16
Content available remote Ekonomiczne i zarządcze aspekty funkcjonowania samorządu terytorialnego
84%
Pojęcie samorządu terytorialnego jest konstrukcją dość szeroką, ponieważ obejmuje nie tylko określone terytorium i zakres uprawnień organów władzy na danym terytorium (gmina, województwo), ale i wspólnotę mieszkańców oraz podmiotowość prawną - osobowość prawną. Oznacza to, że samorząd terytorialny występuje w podwójnej roli, z jednej strony jako podmiot prawa publicznego z uprawnieniami do wydawania wszelkich decyzji administracyjnych na danym terenie, a z drugiej strony jako podmiot prawa cywilnego, posiadający własność i prowadzący, w myśl zasad rachunku ekonomicznego, działalność gospodarczą i ponoszący z tego tytułu odpowiedzialność za wyniki i efekty tej działalności. Celem opracowania jest teoretyczna analiza wybranych ekonomicznych i zarządczych aspektów funkcjonowania samorządu terytorialnego odnoszonego do poziomu podstawowego, czyli gminy. (fragment tekstu)
Autorka zwraca uwagę na ryzyko zawarte w działaniach jednostek samorządu terytorialnego. Omówione zostają rodzaje jak i sama istota takiego ryzyka. Autorka wymienia cele i zakres zarządzania ryzykiem w jednostkach samorządu terytorialnego oraz zwraca uwagę na rolę i odpowiedzialność kontroli zarządczej a także komitetu audytu w zakresie identyfikacji rodzajów ryzyka.
Obowiązkiem ustawowym regionalnych izb obrachunkowych jest prowadzenie działalności informacyjnej w zakresie gospodarki finansowej samorządów terytorialnych w Polsce. W artykule dokonano przeglądu ogólnopolskich wydawnictw i konferencji zorganizowanych w latach 1993-2018 przez te instytucje.(abstrakt oryginalny)
Przy okazji omawiania przeobrażeń ustrojowych, jakie miały miejsce w Polsce po 1989 roku, zwykle wskazuje się reformę samorządową jako to najbardziej udane przedsięwzięcie z tego zakresu. Już zdecydowanie rzadziej wspomina się przy tym o istotnym elemencie tej reformy, jakim było utworzenie regionalnych izb obrachunkowych, owocu polskiej myśli ustrojowo-administracyjnej z ich specyficznym zakresem działania i oryginalnych zasadach organizacji. Nawet jednak gdy wzmianki o izbach pojawiają się, to ich autorzy koncentrują się przeważnie na omawianiu zasadniczych funkcji przypisanym izbom przez ustawodawcę, tj. funkcji nadzorczej czy kontrolnej. W artykule przypomniano o jeszcze jednej funkcji izb, którą normatywnie określono jako działalność informacyjną, instruktażową i szkoleniową. Zwykle jej rola nie jest, jak się wydaje, wystarczająco doceniana. A przecież za jej pomocą i pośrednictwem w dużej mierze kształtowany jest pożądany z punktu widzenia wymogów prawa sposób prowadzenia gospodarki finansowej przez jednostki samorządu terytorialnego. W artykule skupiono się na niektórych aspektach wspomnianej działalności, a mianowicie omówiono działalność szkoleniową izb oraz ich działalność wydawniczą o zasięgu lokalnym (regionalnym), a więc ze swej istoty prowadzoną z myślą o nadzorowanych jednostkach. Część odnosząca się do działalności szkoleniowej ma bardziej ogólny charakter, natomiast działalność wydawniczą przedstawiono indywidualnie, czyli tak jak była i jest prowadzona przez poszczególne izby.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawione zostały podstawowe zasady, według których zostały zaprojektowane ustrojowe rozwiązania dotyczące regionalnych izb obrachunkowych, a także rzeczywiste prace przygotowawcze trwające przez całą jesień i zimę na przełomie 1992 i 1993 r., polegające - z jednej strony - na sformułowaniu i przyjęciu podstawowych aktów wykonawczych, oraz - po drugie - na faktycznym zorganizowaniu izb zarówno w sferze rzeczowej, jak i personalnej, co przede wszystkim dotyczyło obsady stanowisk prezesów izb. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.