Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 775

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 39 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Local government units
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 39 next fast forward last
Jednostki samorządu terytorialnego, realizując w latach 2014-2017 projekty inwestycyjne z udziałem dofinansowania ze środków Unii Europejskiej, zmuszone były zapewnić część własną środków pieniężnych. Najczęściej finansowanie własne polegało na zaciąganiu zobowiązań dłużnych. Celem artykułu jest ocena rzeczywistych potrzeb zaciągania zwrotnych źródeł finansowania przez jednostki samorządu terytorialnego województwa zachodniopomorskiego w latach 2014-2017(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie istoty tej usługi finansowej i zwrócenie uwagi na jej rolę w działalności jednostek samorządu terytorialnego. Ze względu na ramy opracowania skupimy się na podstawowych rodzajach gwarancji ubezpieczeniowych wykorzystywanych w kontekście zamówień publicznych, które to gwarancje są podstawową formą zawierania umów przez jednostki samorządu terytorialnego. (fragment tekstu)
Samorząd lokalny to część sektora finansów publicznych, dlatego znaczna część jego dochodów ma ściśle określony cel. Takie ukierunkowanie dochodów na finansowanie poszczególnych zadań ogranicza zakres autonomii finansowej samorządu terytorialnego i sprowadza ją do roli administrowania środkami publicznymi i wydawania ich na finansowanie poszczególnych zadań. Nadzór i kontrola nad jednostkami samorządu terytorialnego to także ograniczenie samodzielności finansowej jednostek samorządu terytorialnego (JST) - gmin, powiatów i województw. Jednocześnie istota samorządu terytorialnego polega na tym, że jest on skoncentrowany na rozwoju lokalnym. Dzięki temu władze lokalne mają do dyspozycji własne dochody oraz mają dostęp do nadzwyczajnych źródeł finansowania, takich jak pożyczki i kredyty. Ta dwoistość może być przyczyną jego licznych problemów realnych i finansowych, zwłaszcza w przypadku nieprawidłowego podziału środków publicznych między władzę centralną a samorząd terytorialny. Artykuł koncentruje się na problemach związanych z wpływem źródeł dochodów na samodzielność finansową i działalność inwestycyjną gmin w Polsce.(abstrakt oryginalny)
Jednostki samorządu terytorialnego, realizując swoje zadania, wykorzystują różne zwrotne źródła finansowania. Wynika to z niedostosowania źródeł dochodów do zakresu realizowanych przedsięwzięć, a także z podejmowania zadań mających na celu zaspokojenie potrzeb społeczności lokalnych. Jednostki sektora finansów publicznych mogą zaciągać zobowiązania finansowe w postaci kredytów bankowych, pożyczek lub emitować obligacje komunalne. Wybór właściwego źródła finansowania zależy od wielu czynników i powinien być poprzedzony dokładną analizą ekonomiczną. Limity zadłużenia obowiązujące w jednostkach samorządu terytorialnego są ściśle określone przepisami prawa. Celem artykułu jest przedstawienie zewnętrznych, obcych źródeł finansowania potrzeb jednostek samorządu terytorialnego oraz identyfikacja czynników determinujących wybór instrumentu finansowego i wielkość zadłużenia(abstrakt oryginalny)
Celem tekstu jest zaprezentowanie rozwiązań prawnych oraz ich skuteczności w zakresie koordynacji polityk fiskalnych w Unii Europejskiej. Uzasadnienie tej koordynacji jest punktem wyjścia przedmiotowej analizy. Następnie przedstawiono podstawy wynikające z części "prewencyjnej" i "naprawczej" Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE). Regulacje te zostały poddane analizie efektywności w odniesieniu do wartości referencyjnych opisanych w Protokole 12 TFUE. Przeprowadzono ją na podstawie przekroczenia wartości referencyjnych i dyspersji we wszystkich państwach członkowskich. Przedstawione wnioski świadczą o braku skuteczności dotychczasowych rozwiązań. Zaprezentowano również możliwe - w opinii Komisji Europejskiej - scenariusze reformy koordynacji polityk fiskalnych w UE oraz poddano je ocenie.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Warunki pomiaru dokonań w jednostkach samorządu terytorialnego
80%
Funkcjonowanie jednostek samorządu terytorialnego (JST) wymaga realizacji zadań publicznych przy jednoczesnym zachowaniu przyjętych celów perspektywicznych, co wiąże się z koniecznością efektywnego, skutecznego i oszczędnego wydatkowania środków publicznych. Ocena zachowania w działalności JST wymienionych elementów jest możliwa jedynie w warunkach pomiaru dokonań. Pomiar dokonań JST wymaga budowy systemu informacyjnego zapewniającego uzyskanie wiarygodnych i weryfikowalnych danych do konstrukcji wskaźników pomiaru dokonań i raportowania dokonań. Aktualnie brak jest kompleksowych rozwiązań w tym zakresie. Uzasadnione jest zatem określenie zasad i warunków na jakich rolę tego systemu może pełnić funkcjonujący w JST system informacyjny rachunkowości. (fragment tekstu)
7
Content available remote Rozwój PPP w Polsce - analiza zaangażowania jednostek samorządu terytorialnego
80%
Partnerstwo publiczno-prywatne w Polsce jest przedmiotem rozważań decydentów od wielu lat, jednak jego rozwój nie jest zbyt spektakularny. Na początku podnoszono brak, a potem niedopasowanie przepisów prawnych, następnie wymogi fiskalne zgodne z kryteriami z Maastricht i wymogi ewidencyjne Eurostatu. Mimo relatywnie niskiego rozwoju PPP w Polsce wydaje się celowe zbadanie zaangażowania jednostek samorządu terytorialnego w takie przedsięwzięcia. Przeprowadzona analiza wykazała zwiększoną aktywność JST, szczególnie w ostatnich pięciu latach. Największe zaangażowanie dotyczyło miast na prawach powiatu, a głównie miast o statusie miast metropolitalnych. Inne typy JST zaktywizowały także swoje zaangażowanie w projektach partnerstwa. Największe realizowane projekty dotyczyły sektora telekomunikacji, gospodarki odpadami i rewitalizacji. W mniejszych jednostkach samorządu terytorialnego projekty PPP były skoncentrowane na inwestycjach energooszczędnych oraz w gospodarce wodno-kanalizacyjnej, sektorze sportu i turystyki, ochronie zdrowia, transporcie, kulturze(abstrakt oryginalny)
Artykuł jest trzecim z cyklu artykułów poświęconych praktycznym aspektom i zastosowaniu zasad protokołu dyplomatycznego przy organizacji oficjalnych uroczystości na szczeblu regionalnym, krajowym i międzynarodowym (artykuły opublikowane na łamach "Samorządu Terytorialnego": Członkostwo w Unii Europejskiej - wyzwania dla samorządów w zakresie nowych zastosowań zasad protokołu dyplomatycznego oraz Protokół dyplomatyczny i jego zastosowanie podczas oficjalnych uroczystości na szczeblu regionalnym, krajowym i międzynarodowym). Artykuł jest poświęcony zagadnieniom, które powinny być wzięte pod uwagę przede wszystkim podczas organizowania przez administrację publiczną (zarówno na szczeblu lokalnym i regionalnym, jak i centralnym) spotkań o charakterze oficjalnym oraz nieoficjalnym. Zasada precedencji i jej praktyczne zastosowanie ma również ogromne znaczenie podczas uroczystości różnego typu, w których biorą udział przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Key Performance Indicators in Local Government in Poland
80%
One of the basic accusations against public finance units, including local governments (lg), is the lack of economic efficiency and relations of the expenditures and outcomes. Just like in the case of commercial entities, local governments put more emphasis on the possibility to present the effectiveness of their operations not only by means of financial indicators. The herein study constitutes an attempt to demonstrate the possibilities and benefits of introducing the Key Performance Indicators (KPI) reporting in lg. According to the conducted research it results that the use of KPI in order to report on the achieved outcomes in different fields of activities is fully reasonable in terms of local governments. The elaboration of a set of common KPI for all the units shall facilitate the comparison of the achieved results both in time and space. The article presents a new issue that are the opportunities of using KPI in the Polish local governments in order to prepare reports(abstrakt oryginalny)
W artykule określono istotę długu ukrytego jednostek samorządu terytorialnego w Polsce oraz wskazano przyczyny i skutki występowania tego zjawiska. Zarekomendowano również podjęcie określonych działań służących: ograniczeniu niekontrolowanego zadłużania się JST, utrzymaniu stabilności finansowej JST i przejrzystości finansów samorządowych.(abstrakt oryginalny)
Obserwacja działalności sektora samorządowego oraz uwarunkowań prawnych pozwala na stwierdzenie, że instrumenty planowania strategicznego często pozbawione są kompleksowości podejścia. Typowym podejściem jest traktowanie poszczególnych obszarów aktywności jednostek samorządu terytorialnego w sposób wycinkowy, podporządkowany doraźnym wymogom lub zadaniom, jakie są realizowane. To zaś skłania do stwierdzenia, że postulowane jest dążenie do jak najbardziej kompleksowego podejścia procesu planowania i podporządkowania go procedurom planowania strategicznego, który następnie staje się wyznacznikiem planowania poszczególnych budżetów krótko- lub średnioterminowych. (fragment tekstu)
W artykule omówiono istotę jawności i przejrzystości finansów samorządowych oraz zakres sprawozdawczości jednostek JST. Następnie określono przyczyny ograniczonej jawności i przejrzystości sprawozdawczości JST. Na koniec sformułowano rekomendacje działań, które winny być podjęte w celu zwiększenia jawności i przejrzystości sprawozdawczości JST. Badania teoretyczne przeprowadzono na podstawie dostępnej literatury przedmiotu, wyników kontroli regionalnych izb obrachunkowych oraz Najwyższej Izby Kontroli, a także własnych doświadczeń związanych z przygotowaniem autorskich opinii dla Sejmu i Senatu. (abstrakt oryginalny)
13
80%
Jednostki samorządu terytorialnego na mocy ustawy o finansach publicznych prowadzą audyt wewnętrzny, którego założeniem jest usprawnianie działań jednostki, wspieranie kierownictwa w realizacji celów i zadań, poprzez systematyczną ocenę prowadzonej kontroli zarządczej oraz czynności doradcze. Audyt wewnętrzny powinien być realizowany w myśl obowiązujących przepisów, przy zastosowaniu odpowiednich metod jego prowadzenia. Próba oceny stanu wdrożenia audytu wewnętrznego w polskim sektorze publicznym wymaga, między innymi, zweryfikowania stosowanych praktyk prowadzenia audytu w jednostkach samorządu terytorialnego, co też stanowiło cel niniejszego opracowania. W badaniach wykorzystano analizę literatury przedmiotu i regulacji prawa w zakresie audytu wewnętrznego oraz obserwację efektów prac podejmowanych przez audytora wybranej gminy. Weryfikacji i ocenie poddano plany audytów i sprawozdania z ich wykonania w gminie Warka za lata 2009-2018 w odniesieniu do obowiązujących przepisów prawa. W artykule wyznaczono kierunki dalszych badań.(abstrakt oryginalny)
The aim of this chapter is to identity and control areas of risk in the process of capital allocation in the local government. Researches were used for the analysis of this issue. (fragment of text)
Celem artykułu jest przedstawienie teoretycznych aspektów systemu zarządzania ryzykiem oraz praktycznego wykorzystania tego systemu w jednostkach samorządu terytorialnego. W pracy zaprezentowano wyniki badań przeprowadzonych w jednostkach samorządu terytorialnego w województwie śląskim w miesiącach wrzesień i październik 2015 r. Proponowany zakres merytoryczny opracowania można uznać za nowatorski, gdyż dotychczas na rynku wydawniczym nie ukazał się artykuł w całości poświęcony problematyce zarządzania ryzykiem w jednostkach samorządu terytorialnego województwa śląskiego. (fragment tekstu)
Samorząd terytorialny odgrywa znaczącą rolę w procesach integracyjnych z Unią Europejską. Aktywny udział samorządów lokalnych w procesie akcesyjnym przyczynia się do harmonizacji przepisów lokalnych z prawem unijnym oraz umożliwia przygotowanie i wdrażanie programów pozwalających na odpowiednie zagospodarowanie środków przedakcesyjnych, a po akcesji - funduszy strukturalnych. Warunkiem rzetelnego wypełniania zadań przez pracowników samorządowych jest właściwe przygotowanie ich do pełnienia obowiązków. (...) Problem ten jest szczególnie istotny w kontekście wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. W krajach europejskich przywiązuje się dużą wagę do właściwego przygotowania pracowników samorządowych oraz powszechnie stosuje się różnego rodzaju oceny urzędników. Często sama ocena pracowników jest impulsem do podejmowania działań mających na celu podniesienie kompetencji urzędników. W niniejszym artykule zostanie przedstawiona propozycja zastosowania zrównoważonej karty wyników do oceny jakości pracowników samorządowych. (fragment tekstu)
Dochody budżetów gminnych, szczególnie w odniesieniu do dochodów własnych, są często uwarunkowane historyczną lokalizacją kapitału, złóż naturalnych czy przedsiębiorstw. Źródła dochodów gminnych na terenie Polski są zlokalizowane bardzo nierównomiernie, co wynika z przyczyn niezależnych od gmin. Natomiast bezpośredni wpływ na budżet gminy mają takie czynniki, jak: położenie geograficzne gminy, jej atrakcyjność turystyczna czy handlowa itp. O ile wydatki gmin mają podobny charakter, o tyle dochody ich bardzo się od siebie różnią. W niwelowaniu tych dysproporcji powinno pomagać państwo, ponieważ nie mogą one obciążać tylko mieszkańców danej społeczności gminnej. Jednym z instrumentów finansowych, służącym do wyrównywania tych dysproporcji dochodowych jest subwencja ogólna. (fragment tekstu)
18
80%
Celem artykułu jest analiza kontroli zarządczej w procesie realizacji strategii rozwoju jednostki samorządu terytorialnego, ze szczególnym uwzględnieniem uwarunkowań prawnych, funkcjonalnych i organizacyjnych. W szczególności w artykule przedstawiono istotne instrumenty kontroli zarządczej, w tym systemy wyznaczania i monitorowania celów i zadań strategicznych oraz metodę zarządzania ryzykiem na podstawie dokumentacji kontroli zarządczej w Gminie Bobolice. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest analiza możliwości wykorzystania strategii okazji przez jednostki samorządu terytorialnego. Wobec polskich badań empirycznych przeprowadzonych w firmach małych i mikro- wydaje się, że strategia ta ma szczególne zastosowanie do małych samorządów gminnych i jednostek budżetowych. W wypadku klasycznie tworzonych strategii strategia okazji może się stać koniecznym uzupełnieniem strategii głównej funkcjonującej w zmiennym, turbulentnym otoczeniu. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest scharakteryzowanie leasingu zwrotnego, wskazanie przyczyn jego stosowania przez jednostki samorządu terytorialnego (JST), a także płynących z tego korzyści. Leasing operacyjny zwrotny umożliwia samorządom pozyskanie środków finansowych, a równocześnie wpływa korzystnie na indywidualny wskaźnik zadłużenia (IWZ). Może też być alternatywą dla sprzedaży samorządowego majątku. W opracowaniu posłużono się metodą opisową, a wnioski oparto na analizie raportów Najwyższej Izby Kontroli (NIK) i regionalnych izb obrachunkowych (RIO) oraz literatury, a także przepisów dotyczących finansów publicznych(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 39 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.