Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 232

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Local labour market
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
1
Content available remote Rynek pracy w województwie łódzkim
100%
Głównym celem opracowania było przedstawienie zmieniającego się rynku pracy w województwie łódzkim. W artykule przedstawiono wskaźniki zmieniającego się rynku pracy w województwie łódzkim. Dodatkowo wskazano wyniki badań dotyczące wskaźników bezrobocia, zatrudnienia. Ukazano formy i sposoby działań aktywizujących osoby bezrobotne. Wskazano na konieczność podejmowanie działań aktywizujących osoby powyżej 50. roku życia. W opracowaniu wykorzystano dane wtórne pochodzące z raportów z Powiatowego Urzędu Pracy, Banku Danych Lokalnych GUS i Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) GUS. Wyniki przedstawiono w formie opisowej i graficznej. (abstrakt oryginalny)
Populację zarejestrowanych bezrobotnych w każdym z powiatów województwa małopolskiego autorka scharakteryzowała za pomocą 5 zmiennych opisujących w każdej z grup udział osób o szczególnej sytuacji na rynku pracy. Do tych obiektów zastosowała algorytm taksonomii wrocławskiej w celu ich podziału na grupy podobieństwa. Umożliwiło to wyłonienie obszarów, na których zespół rozpatrywanych problemów ekonomiczno-socjalnych występuje w podobnym natężeniu.
W niniejszym opracowaniu podjęto prób weryfikacji następujących hipotez:1. Relacja między bezrobociem rejestrowanym i bezrobociem według definicji MOP nie jest stała w ujęciu terytorialnym.2. Różnice między stopą bezrobocia rejestrowanego i spełniającego wymogi MOP są istotne i mogą być przyczyną niewłaściwej oceny natężenia zjawiska w lokalnym przekroju rynku pracy.3. Zastosowanie estymacji pośredniej umożliwia poprawną ocenę natężenia bezrobocia w przekroju lokalnym. (fragment tekstu)
The main aim of this paper is to analyze the role of the informal labour market in meeting the needs of consumers. The article also presents results of the research on undeclared work between 2005 and 2013. Authors evaluate the impact of unemployment on willingness to take the unregistered employment among consumers.(author's abstract)
Szybki postęp i dyfuzja nowych rozwiązań technologicznych przyczyniają się do zmian jakościowych i ilościowych popytu na kadry. Jednak dostępne dane wskazują, że bardzo często podaż siły roboczej nie jest dostosowana do rzeczywistych potrzeb rynku. Mimo istniejącego bezrobocia w niektórych regionach trudno jest znaleźć osoby o odpowiednich kwalifikacjach gotowe podjąć pracę. Na sytuację na rynku pracy niekorzystnie wpływają również obserwowane przemiany demograficzne oraz zbyt słabe powiązanie oferty edukacyjnej z potrzebami rynku. Celem artykułu jest ocena sytuacji na rynku pracy Obszaru Funkcjonalnego Gmin Nadodrzańskich. Artykuł jest wynikiem doświadczeń wynikających z prac w zespole ds. opracowania Zintegrowanej Strategii Rozwoju Edukacji i Rynku Pracy dla tego obszaru. Wykorzystano w nim zarówno dane pierwotne, jak i wtórne. (abstrakt oryginalny)
6
100%
W artykule poddano analizie poglądy reprezentowane przez osoby kierujące podmiotami "konkurencyjnego rynku" na zasadność funkcjonowania ZPChr i możliwości zatrudnienia osób niepełnosprawnych poza tą strukturą. Badania przeprowadzono w stosunku do podmiotów zlokalizowanych w województwie małopolskim. (fragment tekstu)
Artykuł zawiera charakterystykę województwa świętokrzyskiego jako lokalnego rynku pracy. Województwo charakteryzuje się bardzo wysokim bezrobociem, będącym skutkiem niskiego uprzemysłowienia regionu. Autorka zwraca uwagę na konieczność zwiększenia aktywności i elastyczności władz samorządowych w przyciąganiu kapitału i tworzeniu konkurencyjnych warunków do inwestycji.
W 2011 r. Urząd Statystyczny w Poznaniu opublikował drugą część wyników badania przepływów ludności związanych z zatrudnieniem za rok 2006, opartego na danych pozyskanych z zasobów podatkowych Ministerstwa Finansów. Udostępniona macierz przepływów związanych z zatrudnieniem umożliwia przeprowadzenie, pierwszy raz od ponad dwudziestu lat, kompleksowej delimitacji lokalnych rynków pracy w Polsce. W tym celu zaproponowano dwa warianty podejścia taksonomicznego, opracowane na podstawie algorytmów zaczerpniętych z literatury. W zależności od przyjętego kryterium łączenia wstępnych lokalnych rynków pracy w trakcie działania algorytmu otrzymano dwa podziały gmin na lokalne rynki pracy, których wyniki porównano.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano cele i rezultaty projektu "Młodzież na rynku pracy - aktywny start zawodowy", który został zrealizowany przez Powiatowy Urząd Pracy w Sokółce w 2004 roku, przy partnerskiej współpracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku oraz lokalnych partnerów i instytucji społecznych. Celem strategicznym projektu było udzielenie możliwie pełnego wsparcia młodzieży, w tym absolwentom wszystkich typów szkół tak, aby nie stawali się długotrwale bezrobotnymi. Przedstawiono także trudności związane z realizacją projektu oraz jego wpływ na lokalny rynek pracy.
Zgodnie z tytułem, artykuł poświęcony jest działalności Izby Rzemieślniczej w Rzeszowie na rzecz rynku pracy i jakości. Izba Rzemieślnicza prowadzi obecnie działalność na terenie województwa podkarpackiego, zrzeszając w swoich strukturach 18 cechów i 7 spółdzielni rzemieślniczych, do których należy 1829 rzemieślników szkolących 2474 uczniów. W gospodarce regionu rzemiosło stanowi liczący si potencjał wytwórczy i usługowy w ponad 60 zawodach.
Prowadzenie i przygotowanie badań sondażowych na temat lokalnego rynku pracy łączy się z właściwym określeniem populacji docelowej i badanej, metod i domen badawczych, technik doboru próby i obserwacji statystycznej, zasad budowy kwestionariusza pytań i odpowiedzi, sposobów szacowania wyników i ich prezentacji oraz częstotliwości zbierania danych. Kwestie te, rozwinięte teoretycznymi podstawami konstrukcji pytań ankietowych i identyfikacją płaszczyzn oceny lokalnego rynku pracy wraz z określeniem podmiotów opiniotwórczych oraz zasad formułowania sądów wartościujących (rodzaje pytań, skale ocen), wypełniają treść niniejszego artykułu.(abstrakt oryginalny)
Treść artykułu jest zwięzłą formą sprawozdania z przeprowadzonych w maju 2012 roku badań ankietowych dotyczących jeleniogórskiego rynku pracy wśród osób aktywnych zawodowo (pracujących i bezrobotnych zarejestrowanych). Za przedmiot obserwacji przyjęto - zgodnie ze strukturą opracowanego arkusza pytań i odpowiedzi - atrakcyjność lokalnego rynku pracy oraz jego właściwości związane z wykonywanymi zawodami i miejscami pracy oraz dojazdami do nich. Prezentację poglądów respondentów w tym zakresie, co oczywiste, poprzedza charakterystyka podmiotów opiniotwórczych i sposobu ich doboru do próby statystycznej, a zamyka próba zestawiania atutów i słabości obranego obiektu badań.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Dojazdy do pracy w aglomeracji poznańskiej w 2011 r.
75%
Celem artykułu jest identyfikacja skali i kierunków dojazdów do pracy na obszarze aglomeracji poznańskiej. Dzięki opublikowanym przez GUS w 2014 r. danym statystycznym o dojazdach do pracy z roku 2011 pochodzącym ze źródeł administracyjnych możliwe było określenie skali i kierunków przemieszczeń, których celem jest Poznań, oraz wskazanie jednostek, których powiązania funkcjonalne z miastem w kwestii dojazdów są najsilniejsze. Z uwagi na dynamiczny rozwój gospodarczy podpoznańskich gmin jednym z celów artykułu była próba określenia roli poszczególnych jednostek w strukturze dojazdów. Przeprowadzona analiza macierzy przepływów pomiędzy jednostkami gminnymi umożliwiła wskazanie lokalnych rynków pracy w ramach analizowanego obszaru zurbanizowanego.(abstrakt oryginalny)
Z najnowszych doniesień NBP wynika, że obniżające się tempo wzrostu płac oraz redukcja liczby pracujących, będące odpowiedzią na pogorszenie sytuacji gospodarczej, ułatwiają przedsiębiorcom redukcję kosztów pracy1. Z sytuacji na rynku można wnioskować, że nadal przeważa odsetek firm, które planują redukcje zatrudnienia nad tymi, które przewidują zwiększenie liczby pracowników. Z informacji Powiatowego Urzędu Pracy w Kołobrzegu wynika, że liczba osób pozostających bez pracy w powiecie, w stosunku do roku 2008 zwiększyła się o 11,3%2. Bezrobocie dotyka zarówno tereny wiejskie, jak i miasta. Głównym problemem z uzyskaniem zatrudnienia przez osoby mieszkające na terenach wiejskich jest odległość od miasta, co wiąże się z dojazdami i znacznymi kosztami. Na tle wskaźników województwa zachodniopomorskiego powiat kołobrzeski wypada znacznie lepiej, jeżeli chodzi o poziom występującego bezrobocia. Na koniec czerwca 2009 roku stopa bezrobocia wynosiła 9,5%. Z pewnością do takiego wyniku przyczynił się turystyczno-uzdrowiskowy charakter miasta, który daje większe szanse w znalezieniu pracy, także sezonowej(fragment tekstu)
Omówiono aktywne formy walki z bezrobociem na lokalnym rynku pracy, metody wspierania lokalnego rynku pracy oraz projekt wspierający lokalne inicjatywy dębickiego rynku pracy.
W pracy podejmujemy próbę zastosowania do oceny lokalnego rynku pracy funkcji dyskryminacyjnej, należącej, jak wiadomo, do metod wielowymiarowej analizy statystycznej. Sądzimy bowiem, iż metoda ta będzie wysoce użyteczna do opisu takiego typu zjawiska. W związku z tym w pracy stawiamy następujące tezy:1. Funkcja dyskryminacyjna pozwala w jednoznaczny sposób na dokonanie oceny stanu lokalnego rynku pracy na poziomie powiatów.2. Funkcja dyskryminacyjna daje możliwość przeprowadzenia rankingu powiatów według stanu rynku pracy, jakkolwiek nie jest to ranking "klasyczny", czyli przeprowadzony zgodnie z zasadami porządkowania liniowego.3. Funkcja dyskryminacyjna stwarza przesłanki przewidywania stanu rynku pracy na poziomie lokalnym w wymiarze krótkookresowym.4. Funkcja dyskryminacyjna umożliwia dyskryminację badanego zbioru obiektów, a następnie może być wykorzystana do oceny stanu rynku pracy na poziomie powiatów w przyszłości i pozwolić na zaliczenie ich do grupy chorej lub zdrowej. (fragment tekstu)
W niniejszym opracowaniu omówiono wyniki badania przeprowadzonego wśród 263 przedsiębiorców z województwa opolskiego reprezentujących różne branże, a także różnorodnych pod względem wielkości. O determinanty i warunki korzystania z zagranicznej siły roboczej zapytano zarówno pracodawców mających doświadczenie w zatrudnianiu cudzoziemców, jak również po raz pierwszy objęto nimi przedsiębiorców, którzy dotychczas z pracy obcokrajowców nie korzystali. Mają więc w skali regionu charakter pionierski (należą także do nielicznych tego typu zrealizowanych w Polsce). Badania miały na celu: 1. Ustalenie powodów, które skłoniły lub skłoniłyby pracodawców do zatrudnienia zagranicznej siły roboczej. 2. Określenie wielkości i branży pracodawców, którzy zatrudniają obcokrajowców, rozważają taką możliwość lub w ogóle nie biorą tego pod uwagę. 3. Wskazanie warunków zatrudnienia i wysokości wynagrodzeń oferowanych (lub możliwych do zaoferowania) cudzoziemcom. 4. Określenie uzyskiwanych (lub oczekiwanych) korzyści z pracy obcokrajowca. 5. Ustalenie barier zatrudniania zagranicznych pracowników. 6. Poznanie opinii pracodawców dotyczących zagranicznych pracowników, ewentualnych preferencji odnośnie do krajów ich pochodzenia. 7. Wskazanie perspektyw dotyczących korzystania z pracy obcokrajowców. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie sytuacji europejskich klastrów przemysłowych ze szczególnym uwzględnieniem charakterystyki, wielkości i struktury zatrudnienia w sieciach na tle ogólnej sytuacji, w wybranych branżach oraz na terytorialnych obszarach funkcjonowania klastrów. Do realizacji celu badawczego posłużono się analizą opisową i porównawczą przeprowadzoną na podstawie krajowych i międzynarodowych sprawozdań i raportów z zakresu klasteringu oraz publikacji unijnych. (fragment tekstu)
W artykule zdefiniowano pojęcie systemu lokalnego. Przedstawiono analizę lokalnego systemu pracy we Włoszech. Opisano rezultaty współpracy i konkurencji w aglomeracjach oraz zbadano relacje między głównymi zmiennymi ilościowymi, a stopą zatrudnienia we Włoszech na poziomie lokalnym.
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.