Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 433

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 22 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Local revenues
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 22 next fast forward last
Składniki gminnego zasobu nieruchomości mogą być przedmiotem sprzedaży, zamiany, zrzeczenia się, oddania w użytkowanie wieczyste łub w trwały zarząd, najmu, dzierżawy, użyczenia, scalania i podziału oraz uwłaszczenia. Wszystkie te procesy są dla gminy źródłem określonych dochodów, na kształtowanie których gmina ma największy wpływ, gdyż może ustalać ich rodzaj i wartość. Odpowiedni sposób gospodarowania gminnym zasobem nieruchomości ma bezpośredni wpływ na jego stan, użyteczność i wartość, co wiąże się z możliwościami gminy w zakresie wykonywania nałożonych na nią zadań związanych z zaspokajaniem potrzeb lokalnej społeczności.Dochody gmin dotyczące szeroko rozumianego pojęcia nieruchomości wykraczają poza zakres gospodarowania posiadanym przez nie zasobem i obejmują podatki, opłaty oraz środki pochodzące z budżetu państwa. Odpowiedni sposób ich zastosowania może stanowić dla gminy instrument wspomagający proces jej rozwoju. (fragment tekstu)
Samodzielność finansowa jednostek samorządu terytorialnego stanowi jedną ze sfer ich samodzielności w ogóle. Składają się na nią samodzielność dochodowa oraz samodzielność wydatkowa. Samodzielność dochodową zwykle bada się, porównując relacje różnych kategorii dochodów danej jednostki do jej dochodów ogółem, stosownie do wpływu, jaki na wielkość poszczególnych źródeł może ona wywierać. Analizą objęto wszystkie gminy województwa świętokrzyskiego, bez Kielc (jedynego miasta na prawach powiatu), tj. 4 gminy miejskie, 26 miejsko-wiejskich i 71 wiejskich. Na dobór grup dochodów, ich zawartość, a także pominięcie Kielc decydujący wpływ miały dane udostępnione w Banku Danych Regionalnych GUS. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule autor poddaje analizie wpływ podatku od spadków i darowizn na wielkość dochodów własnych osiąganych przez gminę na przestrzeni czterech lat - 2009-2012. W badaniach wykorzystywane są trzy różne klasyfikacje dochodów własnych trzech gmin: Gminy Opoczno, Gminy Zgierz oraz Gminy Łódź. Stosowaną metodą badawczą jest analiza dokumentów. Artykuł w przeważającej części skupia się na badaniach empirycznych opartych na danych przedstawionych w sprawozdaniach z wykonania budżetu, umieszczonych na stronach internetowych.(abstrakt oryginalny)
Przeprowadzona w niniejszym artykule analiza czynników determinujących wydajność fiskalną podatków lokalnych, tj. podatku od nieruchomości, podatku rolnego, podatku leśnego i podatku od środków transportowych, oraz badanie wydajności fiskalnej, a wreszcie prześledzenie terytorialnej dywersyfikacji dochodów pochodzących z tego źródła pozwalają sformułować kilka konkluzji. Przede wszystkim należy stwierdzić, że podatki lokalne cechuje zróżnicowana, ale generalnie (poza podatkiem od nieruchomości) niezbyt wysoka wydajność fiskalna. Niepokojącym zjawiskiem jest fakt, że sukcesywnie i dość szybko zmniejsza się udział tych podatków w finansowaniu zadań samorządu, w tworzeniu dochodów własnych i dochodów ogółem. Dochody z podatków lokalnych rosną w wolnym tempie, a w niektórych latach można było nawet zaobserwować nominalny spadek środków finansowych uzyskanych z niektórych ich kategorii (np. podatek rolny). W praktyce - wobec zwiększenia dochodów z innych źródeł (głównie dotacji) - omawiane podatki, w szczególności rolny, leśny i od środków transportowych, odgrywają coraz skromniejszą rolę jako źródło dochodów budżetowych. Świadczy to niestety o słabnącej randze tychże danin jako gwarantów samodzielności dochodowej gmin i coraz mniejszej zdolności do zapewnienia im stabilności fiskalnej.(fragment tekstu)
5
Content available remote Polityka podatkowa Gdańska
100%
W gospodarce rynkowej głównym regulatorem procesów gospodarczych jest mechanizm rynkowy. Jednak dynamika i struktura gospodarki, a także relacje gospodarcze panujące między różnymi podmiotami nie są zależne wyłącznie od mechanizmu rynkowego. Wpływ na nie mają także podmioty oddziałujące na gospodarkę, czyli formujące politykę gospodarczą. Jednym z instrumentów, który ją kształtuje jest polityka podatkowa wchodząca w skład szerszego pojęcia polityki fiskalnej. Celem artykułu jest przedstawienie polityki podatkowej prowadzonej przez władze Gdańska w latach 2007-2009. Problematyka ukazana została od strony finansowej, czyli z punktu widzenia efektów i skutków podjętych decyzji dla budżetu miasta. (fragment tekstu)
Karta podatkowa powinna być ważnym narzędziem kreowania dochodów gmin. Z racji swej konstrukcji powinna być również efektywnie wykorzystywana w realizacji celów gospodarczych polityki fiskalnej realizowanych również przez gminy, dla których jest dochodem własnym. Preferencje, jakie niesie ze sobą korzystanie z omawianej formy podatku dochodowego od osób fizycznych, odpowiednio zastosowane mogą być wykorzystane w rozwoju przedsiębiorczości i promowaniu wzrostu zatrudnienia. W sprzeczności z realizacją tych celów stoi jednak poziom obciążeń fiskalnych, jakie niesie ze sobą korzystanie z tej formy opodatkowania. W konsekwencji osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą wybierają zasady ogólne podatku dochodowego, rezygnując z karty podatkowej. Ma to swoje negatywne skutki dla budżetów gmin. Podatek dochodowy opłacany w formie karty podatkowej zasila ich budżety w całości. Ten sam podatek opłacany w formie zasad ogólnych zasila gminy jedynie w 39,34%. W przypadku każdego podatnika rezygnującego z karty podatkowej na rzecz zasad ogólnych gmina traci ponad 60% potencjalnych wpływów podatkowych z podatku dochodowego.(fragment tekstu)
7
Content available remote Klasyfikacja gmin według wysokości i struktury dochodów budżetów
100%
Struktura dochodów gmin stanowi jeden z elementów oceny ich samodzielności finansowej, a co za tym idzie - zdolności do wykonywana zadań lokalnych wynikających z potrzeb i ze specyfiki danego obszaru i społeczności. W artykule wykorzystano dwie metody identyfikacji klas gmin, które umożliwiły ocenę zróżnicowania modeli dochodowych i ich przestrzenną charakterystykę - klasyfikację z medianą oraz statystyki przestrzenne I Morana. Pozwoliły one na wskazanie klas gmin o podobnej strukturze dochodów z wyróżnieniem trzech podstawowych grup wpływów (dochody własne, subwencje ogólne i dotacje celowe). Analizą objęto budżety gmin (z wyłączeniem miast na prawach powiatu) w 2016 r. Z przeprowadzonej analizy wynika, że tendencja do tworzenia skupisk sąsiadujących gmin o podobnym poziomie wpływów w przypadku dochodów ogółem i własnych jest niewielka i dotyczy jedynie wybranych lokalizacji o wysokim potencjale gospodarczym, jak m.in. okolice dużych miast.(abstrakt oryginalny)
W literaturze finansowej prezentacja gminnych opłat publicznoprawnych ograniczona jest z reguły do tych wymienionych w cytowanej ustawie, to jest do: skarbowej, eksploatacyjnej oraz trzech tzw. lokalnych: targowej, miejscowej i administracyjnej2. Poniżej przedstawione zostały, oprócz wymienionych, także i inne, z których wpływy stanowią bezpośredni dochód budżetów gmin (pkt 2). Nie ma tu więc opłat prywatnoprawnych i/lub stanowiących przychody gminnych podmiotów (lub form) organizacyjnych: jednostek i zakładów budżetowych, gospodarstw pomocniczych, środków specjalnych oraz funduszy celowych, jak np. (odpowiednio): z tytułu użytkowania wieczystego, dzierżawy czy najmu, za pobyt w izbie wytrzeźwień, za wodę z wodociągu komunalnego, za obiad w stołówce szkolnej, za zajęcie pasa drogowego czy wreszcie - za usuwanie drzew lub krzewów. W publikacjach statystycznych podaje się jedynie wielkości dotyczące opłaty najważniejszej w skali kraju, to jest opłaty skarbowej. Dlatego też w kolejnym punkcie (3) przedstawione zostały dane ilustrujące znaczenie poszczególnych opłat w dochodach budżetowych dwóch bardzo różnych gmin: dużej miejskiej i małej wiejskiej. (fragment tekstu)
9
Content available remote Analiza dochodów gmin województwa lubelskiego w latach 2004-2009
100%
Celem poniższego opracowania jest analiza dochodów, jakimi dysponowały gminy województwa lubelskiego w latach 2004-2009. Są one gminami najbiedniejszymi w kraju. Obowiązujące od 2004 r. zmiany sposobu kształtowania dochodów jednostek samorządu terytorialnego nie wpłynęły pozytywnie na sytuację finansową gmin województwa lubelskiego i poziom ich samodzielności. Nowe przepisy uzależniały poziom osiąganych przez gminy dochodów od koniunktury gospodarczej i stopnia rozwoju gospodarczego regionu. Zmiany w sytuacji finansowej jednostek samorządowych zdeterminowane były również od tego roku możliwością pozyskiwania bezzwrotnych środków z budżetu Unii Europejskiej.(abstrakt oryginalny)
Turystyka dla wielu gmin województwa zachodniopomorskiego jest istotnym czynnikiem rozwoju i wpływa na kształtowanie się ich dochodów. Niniejszy artykuł ma charakter deskryptywny, w treści empirycznej opiera się na danych statystycznych poddanych przekształceniom w wymiarze przestrzennym. Porównywane są w nim dwie cechy w dwóch stanach na 1995 i 2007 rok. Głównym celem artykułu jest znalezienie związku pomiędzy wysokością dochodów własnych gmin i ich udziałem w dochodach ogółem a ruchem turystycznym wyrażonym liczbą osób korzystających z noclegów w obiektach zakwaterowania zbiorowego. Drugim z postawionych zadań jest wykazanie dynamiki i różnic ruchu turystycznego pomiędzy latami 1995 i 2007. Następnym z zadań jest przedstawienie dynamiki i różnic w udziale dochodów własnych między latami 1995 i 2007. W artykule zobrazowano za pomocą kartogramów i kartodiagramów przestrzenny rozkład ruchu turystycznego i udziału dochodów własnych oraz zaprezentowano zestawienia rankingowe. Za podstawową jednostkę badawczą przyjęto gminę według aktualnego podziału administracyjnego województwa, przeniesionego także na rok 1995. Dane statystyczne, z pomocą których zbudowano odpowiednią bazę danych i dokonywano kolejnych przekształceń dla realizacji postawionych celów i zadań, pochodzą z Banku Danych Regionalnych Głównego Urzędu Statystycznego. Dla określenia ruchu turystycznego wykorzystano informacje o liczbie osób ogółem korzystających z obiektów zakwaterowania zbiorowego w miesiącach styczeń - grudzień 1995 i 2007 roku. Dla roku 1995 zgromadzono dane o liczbie osób korzystających z noclegów w obiektach zakwaterowania zbiorowego dla 83 jednostek ze 114 gmin (3 powiatów grodzkich), pozostałe nie miały takich informacji i na kartogramach wliczone są do przedziału 0. Z kolei w 2007 roku dane pozyskano dla 90 jednostek, także spośród 114 gmin. Informacje liczbowe dotyczące dochodów gmin oraz liczby ludności zebrano w podobny sposób, jak informacje o ruchu turystycznym dla wszystkich gmin w województwie. Baza danych obejmuje gminy miejskie (M), wiejskie (W) i miejsko-wiejskie (MW) oraz miasta - powiaty grodzkie (MP).(fragment tekstu)
11
Content available remote Znaczenie podatku rolnego w dochodach gmin w latach 2007-2016
100%
Celem artykułu było ukazanie stanu, zmian i zróżnicowania przestrzennego wpływów z podatku rolnego w dochodach gmin miejsko-wiejskich i gmin wiejskich, ze szczególnym uwzględnieniem ich udziału w dochodach własnych. Zakres czasowy badań obejmował lata 2007-2016. Postępowanie badawcze składało się z trzech etapów. W pierwszym omówiono elementy konstrukcji prawnej podatku rolnego. Drugi obejmował krótkie omówienie i prezentację dochodów własnych jednostek samorządu terytorialnego. W trzecim etapie przeanalizowano wyniki badań. Wpływy z podatku rolnego stanowiły niewielki udział w dochodach gmin, przy czym wyższy jego poziom był charakterystyczny dla budżetów gmin wiejskich. W badanym okresie kwota nominalnych dochodów pozyskanych przez gminy z podatku rolnego systematycznie rosła. Nie wpłynęło to jednak na wzrost jej udziału w dochodach gmin, co było spowodowane przede wszystkim szybkim wzrostem dochodów. Udział podatku rolnego w dochodach własnych gmin (w przekroju województw) cechowało zróżnicowanie przestrzenne. Wśród gmin miejsko-wiejskich najmniejszy udział podatku rolnego w dochodach własnych charakteryzował te położone w województwach mazowieckim i śląskim, natomiast największy - w lubelskim i warmińsko-mazurskim. Natomiast wśród gmin wiejskich najmniejszy udział występował w gminach województw śląskiego i warmińsko-mazurskiego, a największy w gminach województwa lubelskiego(abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest analiza danych dotyczących dochodów własnych, mająca ustalić zakres samodzielności finansowej gmin na przykładzie Dolnego Śląska w latach 1991-2001. Dyskusja dotycząca dochodów jest nierozłącznie związana z samodzielnością gminy i toczy się praktycznie nieprzerwanie od 1990 roku. Właśnie z tego względu podjęto próbę zbadania wskazanej problematyki. (...) W opracowaniu zastosowano metody analizy opisowej i statystycznej, wykorzystując w tym celu ustalenia doktryny, obowiązujące źródła prawa, praktykę samorządową oraz obliczenia własne. Wydaje się, że zastosowana metoda badawcza umożliwi realizację celu pracy. (fragment tekstu)
Pomiar samodzielności dochodowej pełni ważną funkcję poznawczą ze względu na dostarczaną informację na temat rzeczywistego zakresu decyzji finansowych, jakie mogą podejmować organy jednostek samorządu terytorialnego. Zakres samodzielności dochodowej jednostek samorządu terytorialnego w dużym stopniu determinuje ich możliwości rozwojowe, a także realne możliwości realizacji postawionych przed samorządem zadań. Samodzielność dochodowa samorządów gminnych z założenia powinna oznaczać samodzielność organów gmin w stanowieniu źródeł dochodów budżetu lokalnego. Celem artykułu jest określenie zakresu oraz przeprowadzenie oceny samodzielności dochodowej samorządów gminnych. Badaniem objęto wszystkie gminy w podziale na gminy wiejskie, miejskie i miejsko-wiejskie i z uwzględnieniem zasięgu terytorialnego, tj. w układzie regionalnym - gminy województwa zachodniopomorskiego i w układzie krajowym - gminy w Polsce. Analizę rodzaju i struktury dochodów oparto na ocenie wielkości i udziału poszczególnych składników dochodów własnych w finansowaniu działalności samorządowej.(abstrakt oryginalny)
Rzeczywistość opisywana w niniejszym artykule jest skomplikowana i może zależeć od wielu zmiennych, np.: historycznych, pozostałych powiązań funkcjonalnych między wsiami rybackimi i rolniczymi, odległości od ośrodków różnej rangi (w zależności od pełnionych przez nie funkcji centralnych), od barier przyrodniczych, dostępności terenu, sieci dróg i kolei, kształtu granic i wielu innych. Ograniczeniem dla badań jest dostępność informacji i ich jakość. Należy mieć na uwadze, że na rozwój społeczno-gospodarczy analizowanych jednostek samorządu terytorialnego wpływ mają także czynniki o charakterze ogólnokrajowym.(fragment tekstu)
Autor przedstawił wyniki badań nad zróżnicowaniem dochodów własnych gmin położonych na obszarach pozametropolitalnych województwa mazowieckiego. Wskazał na konieczność wyrównywania możliwości finansowych gmin w celu zaspokojenia potrzeb obywateli w zakresie przypisanych ustawowo jednostkom samorządu terytorialnego. Poddał analizie mechanizmy wyrównawcze funkcjonujące w systemie finansów publicznych.
W artykule autor skupił uwagę na ocenie, czy zachodzą zmieniające się w czasie zależności między sytuacją dochodową 19 miast-gmin o statusie powiatów grodzkich województwa śląskiego a ich skłonnością do ponoszenia nakładów inwestycyjnych. (fragment tekstu)
17
Content available remote Rodzaje i struktura źródeł dochodów budżetów gmin w Danii w 2009 roku
100%
Celem artykułu jest analiza źródeł dochodów gmin duńskich ogółem, jak i wpływów do budżetu gminy stołecznej - Kopenhagi. Duński system lokalnych finansów publicznych charakteryzuje daleko posunięta decentralizacja i kompleksowość. Władze gmin "zarządzają" dwoma głównymi źródłami dochodów - podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz podatkami od nieruchomości (od 2007 r. z wyłączeniem podatku katastralnego). Rady gmin, poprzez możliwość ustalania stawek podatku gminnego i podatku od gruntów, jak i mechanizm zwolnień i ulg podatkowych, mają realny wpływ na strukturę i zakres wpływów budżetowych. W strukturze dochodów wszystkich gmin duńskich przeważający udział mają wpływy z dochodów podatkowych. Udział ten był wyższy dla gminy stołecznej, niż dla przeciętnej gminy w Danii, o 3%. (abstrakt oryginalny)
Podstawą działań wszystkich jednostek samorządu terytorialnego są zasoby finansowe, które nie są adekwatne do rosnących potrzeb mieszkańców gmin. Za cele artykułu przyjęto identyfikację wskaźników wykorzystywanych przy ustalaniu samodzielności finansowej gmin oraz sformułowanie sądów wartościujących w tym zakresie w odniesieniu do 40 gmin wiejskich województwa lubuskiego. Wskaźniki wyliczono zgodnie ze wzorami proponowanymi w literaturze przedmiotu, na podstawie danych zawartych w rocznych sprawozdaniach finansowych RB-27S, RB-N i RB-PDP, a także w Banku Danych Lokalnych. Wyniki badań przedstawione w niniejszym artykule odnoszą się do problematyki ustalenia stopnia samodzielności finansowej gmin województwa lubuskiego.(abstrakt oryginalny)
Realistyczne planowanie dochodów budżetowych przez gminy stało się bardzo istotne w dobie kryzysu gospodarczego. Analiza relacji wykonania do planu dochodów gmin województwa dolnośląskiego wykazała, iż największymi błędami planowania obarczone są udziały gmin w podatkach centralnych oraz dochodach majątkowych, natomiast najbardziej przewidywalnymi są dochody z tytułu subwencji. Wraz z pogłębianiem się kryzysu pogarszała się trafność planowania dochodów w badanych jednostkach samorządu terytorialnego. Głównym powodem takiego stanu były zbyt optymistyczne założenia makroekonomiczne oraz prognozy przekazane przez Ministerstwo Finansów gminom.(abstrakt oryginalny)
Prezentowane w artykule analizy, stanowią fragment badań, prowadzonych przez autorkę i dotyczą gmin województwa pomorskiego, a skupiają się wokół sytuacji gospodarczej. Autorka przedstawiła zmiany w sytuacji dochodowej jednostek stopnia podstawowego za okres 1999-2004 oraz określiła cechy wspólne wśród gmin o wysokich i niskich dochodach ogółem oraz dochodach własnych.
first rewind previous Strona / 22 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.