Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 55

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Location of activity
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Celem artykułu jest przedstawienie zmian w podejściu do lokalizacji produkcji rolniczej na terenach podlegających oddziaływaniu miast. Omówione zostały najważniejsze teorie, począwszy od poglądów badaczy tworzących bezpośrednio przed powstaniem właściwych klasycznych teorii lokalizacji, następnie przedstawicieli tej teorii (np. Thünena), naukowców z nurtu geografii ekonomicznej i jego odświeżonego podejścia, czyli nowej geografii ekonomicznej. Początkowo głównym czynnikiem decydującym o lokalizacji działalności były koszty transportu, związane z odległością od rynków zbytu. W działalności rolniczej zwracano uwagę oczywiście na naturalny czynnik produkcji, jakim była ziemia i jej zasobność. Wraz z rozwojem gospodarczym świata znaczenie rolnictwa systematycznie zmniejszało się, pojawiły się też inne czynniki wpływające na jego lokalizację. Kolejni badacze próbowali opracować modele, które wyjaśniałyby rzeczywistość. W XXI w. naukowcy tworzą rozbudowane i skomplikowane modele zawierające bardzo wiele zmiennych objaśniających produkcję rolniczą. W pracy źródłem materiałów jest literatura krajowa i zagraniczna. Zastosowano metody opisową i tabelaryczną. (abstrakt oryginalny)
Celem tego opracowania jest propozycja segmentacji regionalnej, opartej na ocenie konkurencyjności regionów, jako sposobie wyboru lokalizacji przestrzennej działalności przedsiębiorstwa zagranicznego. Podstawę takiej segmentacji stanowi ewaluacja istotności zróżnicowań międzyregionalnych oraz koncepcja łańcuchów celów i środków. (fragment tekstu)
Artykuł jest próba sformułowania ogólnych wniosków dotyczących lokalizacji usług w centralnych obszarach polskich miast. Główny nacisk jest położony na następujące kwestie: 1. określenie obecnych czynników, które wpływają na lokalizacje usług w miastach; 2. określenie miejsca wspierających rozwój usług w centralnych obszarach miasta w odniesieniu do struktury usług; 3. okresowe zmiany w usługach, które spowodowały wyróżnienie 4 okresów: 1989-1990, 1991-1994, 1995- 1999 oraz okresu po 2000 r.(abstrakt oryginalny)
5
100%
Celem artykułu jest analiza zróżnicowania modeli biznesu przedsiębiorstw uzdrowiskowych w Polsce. Kluczowym problemem jest analiza wpływu położenia geograficznego na modele biznesu tych przedsiębiorstw. W pierwszej części artykułu zaprezentowano różne metody badawcze, stosowane w tworzeniu klasyfikacji modeli biznesu. W części drugiej, zaprezentowano wyniki badań ankietowych, skierowanych do przedsiębiorstw uzdrowiskowych w Polsce. W tej części artykułu omówiono również zróżnicowaną konfigurację komponentów modeli biznesu. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest próba wskazania istotnych czynników lokalizacji produkcji dóbr za pomocą technologii 3D-druku, do czego wykorzystano analizę morfologiczną, jako główną metodę badawczą. Przedstawiono charakterystykę procesu lokalizacji oraz ustalania skali produkcji w odniesieniu do różnych wariantów produkcji za pomocą 3D-druku. Wykazano znaczącą rolę specyfiki technologii druku przestrzennego przy prawidłowym określeniu obszaru poddawanego analizie, w obrębie którego ustalane będą miejsca możliwej lokalizacji produkcji. Rezultatem jest wniosek, że ostateczne umiejscowienie produkcji wykorzystującej technologię druku 3D będzie zależne od łącznie określonych atrybutów wybranych czynników lokalizacji: bliskość rynku zbytu; niska cena energii elektrycznej; niska cena materiałów dla 3D-druku; dobra infrastruktura transportowa.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Globalny wymiar zmian lokalizacji działalności gospodarczej
100%
W artykule podjęto kwestię zmian lokalizacji działalności gospodarczej oraz zwiększania się znaczenia terytoriów dotychczas słabiej rozwiniętych w kontekście procesów globalizacyjnych. Zwrócono uwagę na dekoncentrację produkcji w układzie międzynarodowym oraz wiodącą rolę obszarów metropolitalnych w rozwoju regionów. Terytoria słabiej dotychczas uprzemysłowione są obszarem, gdzie przenoszona jest działalność produkcyjna o niższym stopniu zaawansowania technologicznego. Jednocześnie obszary metropolitalne zachowują istotna przewagę w dostarczaniu specjalistycznych usług i wiedzy. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest analiza koncepcji stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na gruncie niemieckiej ustawy o VAT oraz wykładni tego pojęcia dokonywanej przez niemieckie sądy finansowe i organy podatkowe. Niemieckie sądy finansowe, dokonując oceny kryteriów pozwalających na przyjęcie istnienia stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej za punkt wyjścia, słusznie przyjmują Rozporządzenie 282/2011 oraz orzecznictwo TSUE. Niemniej jednak w niektórych przypadkach sądownictwo dopuszcza występowanie stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Niemiec nawet wówczas, jeśli podatnik korzysta z cudzego personelu albo nie dysponuje żadnym zapleczem personalnym. W opinii autorów jest to wykładnia zbyt daleko idąca, nieznajdująca uzasadnienia ani na gruncie prawa unijnego, ani orzecznictwa TSUE.(abstrakt oryginalny)
W związku z dynamicznym wzrostem zapotrzebowania na energie elektryczną stale rozwijane są alternatywne źródła jej pozyskiwania. W niniejszym artykule autor koncentruje się na małych elektrowniach wodnych ze względu na ich niewykorzystywany potencjał w Polsce. Przeważający nizinny charakter ukształtowania terenu nie sprzyja budowaniu elektrowni na rzekach górskich, jednak wciąż występują tu niewykorzystywane na potrzeby energetyki rzeki nizinne, na których można zainstalować tzw. małe elektrownie wodne. Aby zlokalizować optymalne miejsce pod budowę elektrowni należy nie tylko brać pod uwagę aspekty ekonomiczne, ale również ekologiczne i społeczne. Niniejszy artykuł poświęcony jest tematyce racjonalnego wyszukiwania lokalizacji pod ich budowę z wykorzystaniem Systemów Informacji Geograficznej. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Determinanty wyboru lokalizacji procesów offshoringowych
100%
Operation offshore częściej nazywany offshoringiem z całą pewnością nie jest nową ideą. Produkty znanych marek z nalepką "Made in China" pojawiły się już kilka dekad temu. Początek offshoringu można datować na lata '70 i '80 poprzedniego wielu, kiedy to mieliśmy do czynienia z globalną przemianą w produkcji i handlu dobrami przetworzonymi takimi jak tekstylia, odzież, podzespoły motoryzacyjne czy komponenty elektroniczne. Wraz z rozwojem globalnej infrastruktury transportowej, która znacząco zwiększyła możliwości przewozu surowców, podzespołów i gotowych produktów wytwarzanie za granicą stało się powszechne.(fragment tekstu)
Cel: Celem artykułu była analiza czynników lokalizacji mających wpływ na wybór odpowiedniego miejsca dla sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstwa i jego otoczenia w zależności o rodzaju prowadzonej działalności. Materiał i metody: Analizowano przestrzenne zróżnicowanie danego obszaru, jak i możliwości lepszego jego wykorzystania. Do analizy wyników badań wykorzystano metody tabelaryczne, graficzne i opisowe. Źródło danych stanowiła bogata literatura przedmiotu oraz analizy ekonomiczne innych autorów. Wyniki: Wskazano szereg klasyfikacji czynników lokalizacji z podziałem na czynniki twarde i miękkie. Przedstawiono, iż o jakości danego miejsca w znacznej mierze decydują obecnie czynniki jakościowe. Wnioski: Czynniki lokalizacyjne nie są stałe i ulegają ciągłej zmianie w zależności od czasu, skali i rodzaju prowadzonej działalności. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiona została analiza czynników i efektów lokalizacji zakładu produkcyjnego Volkswagen Crafter w Białężycach koło Wrześni. Uzyskane wyniki oparte są na wywiadach przeprowadzonych z przedstawicielami przedsiębiorstwa i władz samorządowych oraz z mieszkańcami. Badanie pozwoliło wykazać, że w zakresie czynników lokalizacji - obok kosztowych (związanych z terenem inwestycji i ulgami podatkowymi) - znaczenie miały też czynniki zaopatrzeniowe (m.in. oczekiwana wydajność pracy) oraz "miękkie" (m.in. dobry wizerunek regionu, współpraca z władzami lokalnymi). Wśród korzyści dla powiatu wrzesińskiego, jakie wynikają z inwestycji i działań podejmowanych przez władze zakładu, są przede wszystkim: utworzenie nowych miejsc pracy, sponsoring lokalnych imprez i wydarzeń, finansowanie akcji prośrodowiskowych, a także wzrost obrotów w lokalnym sektorze usługowym, napływ mieszkańców i lokalizowanie firm współpracujących z Volkswagenem.(abstrakt oryginalny)
Conditions underlying the undertaking and developing of a business enterprise in a specific location are strictly connected to the state and any possible modifications of the spatial management in a given area, and the local government of every municipality is obliged to ensure spatial order and to manage the land resources so as to take into account their economic assets. The main purpose of this study was to identify the role of a variety of relevant factors as well as the activities performed by local governments in eastern Poland that arise from with the local policy of a municipality, the smallest unit in Poland's administrative division, in connection with the location of business enterprises. The research enabled us to determine what activities in the domain of spatial policy are implemented by local governments and what role they play in the enhancement of economic values of a municipality. The results also helped to indicate which spatial policy factors lose and which gain importance in the context of conducting a business activity. The most important factor in terms of the location a business investment in a given area is the active implementation of the municipality's spatial policy. The factor that gains the highest importance in the eyes of entrepreneurs is the condition of technical infrastructure.(original abstract)
The behavioural location theory helps to understand business location decisions which are not explained in the perfect rationality paradigm. In this article, we survey empirical research on business location decisions which include the behavioural aspect. We conclude that entrepreneurs appear to be biased towards choosing locations in their place of residence and are reluctant to make complicated location analysis. We also indicate the research gap - a lack of research on the impact of heuristics on location decisions.(original abstract)
Złożoność procesów o charakterze społecznym i gospodarczym jest kwestią bezsporną. Można wysunąć zatem tezę, iż procesy te zachodzą w określonym otoczeniu wewnętrznym i zewnętrznym. Problemem wymagającym zbadania jest zatem właściwe zdiagnozowanie czynników rozwoju działalności gospodarczej w regionie, jako elementów otoczenia. Z uwagi na fakt, iż dzisiejsze gospodarki muszą zmierzyć się z przestrzennym zróżnicowaniem, polityka regionalna swoim zakresem obejmuje wyrównywanie istniejących dysproporcji. Nie będzie to jednak możliwe bez odpowiedniej znajomości mechanizmu funkcjonowania całego procesu. Bez wskazania problemów i wyboru właściwej koncepcji działania, nie ma szansy na rozwój. Ponieważ każda z opracowanych dotąd teorii w inny sposób interpretuje wartość czynników rozwoju, celem artykułu jest usystematyzowanie teoretycznego dorobku ekonomii w zakresie rozwoju regionalnego. W artykule kolejno przywoływano, w sposób wybiórczy, teorie dotyczące rozwoju regionalnego. Silny akcent położono na przybliżenie podejścia P. Krugmana, uważanego za twórcę Nowej Ekonomii Geograficznej (NEG) nadającej znaczenie czynnikom geograficznym. Główną analizę poprzedzono krótką epikryzą uwzględniającą m.in. charakterystykę etapów rozwoju. Tekst ten otwiera zatem możliwość dalszych rozważań zarówno o charakterze jakościowym jak i ilościowym. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu skoncentrowano się na ustaleniu zaangażowania korporacji transnarodowych w działalność badawczo-rozwojową w Polsce oraz na próbie określenia uwarunkowań przyciągnięcia filii B+R zagranicznych KTN. Analizie poddano wielkość i strukturę nakładów B+R filii KTN funkcjonujących w gospodarce polskiej na podstawie dostępnych danych odnośnie do całkowitych nakładów, liczby KTN według kraju pochodzenia oraz w układzie branżowym. Wykazano, że Polska nie jest na razie ważną lokalizacją dla B+R KTN, natomiast z punktu widzenia gospodarki polskiej zlokalizowane filie B+R korporacji stanowią kluczowy składnik nakładów B+R sfery przedsiębiorstw. Poddano także w wątpliwość prognozy dynamicznego wzrostu B+R w perspektywie 2020 r(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Centra handlowe a gospodarka miasta na przykładzie Krakowa
84%
Choć centra handlowe w Polsce pojawiły się dopiero po koniec XX wieku, na stałe wpisały się w krajobraz, początkowo dużych, a obecnie również mniejszych, miast w całym kraju. Ostatnie dwie dekady to okres niezwykle intensywnego wzrostu liczby centrów handlowych, a także gwałtownej ewolucji ich formuły, od sklepów towarzyszących hipermarketowi, po ogromne obiekty bliskie samowystarczalności i zdolne do zatrzymania klientów przez wiele godzin, zaspokajając wszystkie ich potrzeby. Celem artykułu jest zbadanie otoczenia krakowskich centrów handlowych pod kątem ich wpływu na strukturę przedsiębiorstw. Dokonano klasyfikacji krakowskich centrów handlowych, następnie na podstawie danych o lokalizacji przedsiębiorstw rozpoznano zmiany w strukturze przedsiębiorstw w ich otoczeniu. Wyniki zwizualizowano z wykorzystaniem oprogramowania GIS. Pozwoliło to zweryfikować hipotezę, że w otoczeniu centrów handlowych funkcjonuje wyższy odsetek przedsiębiorstw: handlowych, gastronomicznych i hotelarskich niż w pozostałych częściach miasta. (abstrakt oryginalny)
Behawioralna teoria lokalizacji podkreśla duże znaczenie ograniczonej racjonalności i subiektywnego postrzegania przestrzeni w wyborze lokalizacji działalności gospodarczej. W artykule omówiono kluczowe koncepcje z zakresu behawioralnej teorii lokalizacji. Zdaniem autorów, behawioralna teoria lokalizacji jest raczej komplementarna niż konkurencyjna w stosunku to podejścia neoklasycznego czy współczesnego, ponieważ pozwala wyjaśnić odstępstwa decydentów od zachowań optymalizacyjnych.(abstrakt oryginalny)
Kapitał ludzki składa się z wiedzy, umiejętności i kompetencji wrodzonych lub nabytych przez pracowników pracujących w organizacjach. W niniejszym artykule poruszono tematykę dotyczącą wpływu kapitału ludzkiego na decyzje lokalizacyjne przedsiębiorstw z sektora BPO/SSC. Autorzy w skupili się na dwóch głównych komponentach kapitału ludzkiego, tj. umiejętnościach miękkich i twardych, które są kluczowymi czynnikami lokalizacyjnymi dla przedsiębiorstw z sektora BPO/SSC. Instrumentem badawczym był kwestionariusz zawierający pytania dotyczące czynników lokalizacyjnych przedsiębiorstw z sektora BPO/SSC. Próba badawcza składała się z 58 przedsiębiorstw. Do przeprowadzenia analiz wykorzystano analizę głównych składników i regresję liniową. Z ustaleń autorów wynika, że tylko umiejętności miękkie mają wpływ na wybór lokalizacji przez firmy offshoringowe.(abstrakt oryginalny)
Wybór lokalizacji hotelu jest jedną z kluczowych decyzji gospodarczych. We współczesnej ekonomii coraz częściej kwestionuje się klasyczne czynniki, za podstawy uznając niedoskonałą konkurencję, ograniczoną racjonalność zachowań oraz pozyskiwanie informacji w niepełnym zakresie lub brak umiejętności ich wykorzystania. Znalazło to również odzwierciedlenie w teorii lokalizacji, w ramach której powstał nurt behawioralny. Jego zwolennicy zakładają występowanie pozaekonomicznych, subiektywnych czynników podejmowania decyzji lokalizacyjnych. Wciąż nierozpoznane empirycznie są jednak mieszczące się w tym nurcie przesłanki decydujące o wyborze lokalizacji hoteli. W kontekście tak sformułowanych luk badawczych celem artykułu jest próba identyfikacji behawioralnych czynników lokalizacji hoteli z województwa opolskiego. W pracy wykorzystano cztery główne metody badawcze: przegląd literatury, dokumentacyjną, sondażu diagnostycznego oraz indywidualnych przypadków. Uzyskane wyniki badań potwierdziły istotne znaczenie podejścia behawioralnego w procesie wyboru lokalizacji hoteli niezależnych z województwa opolskiego. Wiąże się to z wyborem lokalizacji wtórnej lub pierwotnej. W tym drugim przypadku, w sytuacji gdy zastosowanie podejścia obiektywnego nie wiązało się z uzyskaniem pewności, że postanowienia są słuszne, czynniki behawioralne odgrywały najważniejszą rolę w procesie decyzyjnym lub stanowiły jego uzupełnienie. Za kluczowe w tym kontekście należy uznać takie czynniki behawioralne, jak: intuicja, naśladownictwo, doświadczenie, miejsce pochodzenia i zamieszkania, przypadek oraz wpływ osób znaczących. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.