Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 172

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Logistics enterprise
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
1
Content available remote Globalne przedsiębiorstwo logistyczne na rynku lokalnym
100%
W artykule przedstawiono funkcjonowanie globalnych operatorów logistycznych posiadających terminale lokalne na terenie Słupska i Koszalina. Celem jest analiza wpływu operatorów logistycznych na funkcjonowanie lokalnych firm na terenie Pomorza Środkowego, dlatego zaprezentowano zalety i wady nawiązania współpracy w ramach logistycznego łańcucha dostaw. W badaniu wzięło udział 61 przedsiębiorstw wyłonionych metodą nielosowego doboru próby - wydzielono 30 przedsiębiorstw małych i średnich z sektora spożywczego. Badanie przeprowadzono w okresie od grudnia 2011 roku do lutego 2012 roku, wykorzystując pomiar sondażowy w postaci ankiety. Respondentów poproszono o wypełnianie rubryk w postaci odpowiedzi na pytanie. Wszystkie badane przedsiębiorstwa znajdują się na terenie Pomorza Środkowego i współpracują z operatorami logistycznymi, którzy obsługują je jako nadawców i odbiorców przesyłek. (fragment tekstu)
2
Content available remote Doskonalenie zarządzania bhp terminalu przeładunkowego firmy logistycznej
80%
Zgodnie z art. 201 Kodeksu pracy za stan bezpieczeństwa i higieny pracy odpowiada pracodawca. Jednakże sprawa komplikuje się w przypadku, gdy na terenie zakładu pracy współdziała jednocześnie kilka firm. Przedmiotem artykułu jest sytuacja, w której to firma zewnętrzna stale przebywa na terenie przedsiębiorstwa. Konieczność kooperacji w zarządzaniu BHP wszystkich przedsiębiorców wynika z Kodeksu pracy (art. 208). Jednakże rzeczywistość pokazuje, że są to działania pozorne. W artykule przytoczony jest przykład doskonalenia zarządzania BHP w terminalu przeładunkowym firmy logi-stycznej. Analiza stanu BHP nie powinna skupiać się wyłącznie na własnych pracownikach, ale również na działaniach pracowników firm zewnętrznych wykonujących czynności na terenie przedsiębiorstwa. Celem artykułu jest uzasadnienie konieczności włączenia pracowników firm zewnętrznych w system zarządzania BHP w przedsiębiorstwie. Brak dostatecznej kontroli oraz niwelowania niezgodności może przyczynić się do zwiększenia zagrożenia wypadkiem, co w konsekwencji zmniejsza jakość i wydajność pracy całego zakładu.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza i ocena działalności inwestycyjnej przedsiębiorstw logistycznych w Polsce. W opracowaniu wykorzystano publikowane dane GUS charakteryzujące funkcjonowanie przedsiębiorstw logistycznych w latach 2010-2017, w szczególności ich aktywność w obszarze inwestycji w środki trwałe. Przeprowadzona analiza została oparta na wybranych wskaźnikach ekonomicznych dot. działalności inwestycyjnej. Wykorzystano m.in. takie zmienne jak wartość i dynamikę nakładów na zakup środków trwałych oraz wskaźniki intensywności inwestowania. (abstrakt oryginalny)
Rozwój i globalizacja rynków konsumenckich determinują ciągłe zmiany w zakresie funkcjonowania firm działających według własnej strategii konkurencyjnej i oferujących dostosowaną do różnych wymagań popytowych obsługę logistyczną podmiotów gospodarczych. Przykładem przedsiębiorstwa, w którym teorię logistyki przeniesiono na grunt działań praktycznych jest F.M Logistic, jeden z największych i najnowocześniejszych koncernów logistycznych w Europie. O pozycji tej firmy świadczą wyniki badań przeprowadzonych przez stowarzyszenie Europe's 500 na temat przedsiębiorczej potęgi Europy1. Dane i dotyczyły 5000 firm zatrudniających nie mniej niż 50 pracowników, które wiatach 1991-1996 osiągnęły ponad 50% wzrost obrotów. W przygotowanym raporcie wśród dwudziestu najbardziej dynamicznie rozwijających się w badanym okresie firm F.M Logistic sklasyfikowano na 15 miejscu. Niewielka firma transportowa, którą w 1962 r. założyli bracia Claude i Edmund Faure oraz Jean Maria Machet w ciągu 30 lat stała się liderem wysoko wyspecjalizowanych usług logistycznych. (fragment tekstu)
5
Content available remote Project Management Maturity in Companies Operating on Polish Logistics Market
80%
Wstęp: Złożoność i niepewność współczesnego świata zachęca firmy do używania współczesnych praktyk zarządzania projektami. Analiza dojrzałości zarządzania projektami pozwala ocenić jak dobrze firmy są przygotowane do prowadzenia projektów. Główną motywacją dla niniejszego artykułu była niedostępność badań nt. poziomu dojrzałości zarządzania projektami na polskim rynku logistycznym. W artykule autorzy opisują badanie, które dotyczy tego tematu i które zostało przeprowadzone w firmach logistycznych działających w Polsce. Metody: Jako metoda badawcza wybrane zostało podejście ilościowe przeprowadzone za pomocą ankiety internetowej. Przeprowadzono badanie w 60 największych firmach logistycznych działających w Polsce (według przychodu), otrzymując 13 odpowiedzi, z których 12 zostało wykorzystanych. Wyniki i wnioski: W postrzeganiu ankietowanych menedżerów, firmy logistyczne działające na polskim rynku funkcjonują w zmiennym i niepewnym otoczeniu, z wyraźną potrzebą wdrażania zmian i realizacji projektów. Wydawałoby się, że z tego powodu badane firmy będą dojrzałe w zarządzaniu projektami lub zarządzaniu innowacjami, jednak nasze badania wykazały, że jest inaczej. Dojrzałość zarządzania projektami jest nadal w fazie rozwoju, a zarządzanie innowacjami praktycznie nie istnieje, co pokazuje, że polskie firmy logistyczne są obecnie w bolesnym procesie "uczenia się zarządzania projektami przez doświadczenie". (abstrakt oryginalny)
6
80%
Symbolem XXI wieku staje się sieć jako struktura nieposiadająca centrum, orbit i żadnych stałych relacji, a będąca nieskończoną pajęczyną przyczyn. Stąd jednym z głównych wyzwań tego wieku stało się kreowanie wzajemnych zależności międzyorganizacyjnych, najczęściej w postaci tworzenia struktur rządowych. Sieci reprezentują: wszelkie połączenia, wszelką inteligencję, wzajemne zależności zagadnień ekonomicznych i społecznych, wszelką komunikację i niemal wszystko, co postrzegane jest jako interesujące i ważne. Takie powiązania stanowiące strukturę sieci obejmują kompozycje wszelkich zależności i związków między firmami i instytucjami funkcjonującymi na rynku. Sieć jest to nowoczesna forma organizacji uczestników rynku obrazująca sposób zorganizowania wzajemnych stosunków między firmami lub jednostkami organizacyjnymi pojedynczej firmy. Sieci może tworzyć kilka lub wiele firm, które różnią się wielkością, modelem wzrostu organizacji, stopniem wewnętrznej konkurencji czy też strukturą zarządzania. Większość tego typu konstrukcji budowana jest przez firmy krok po kroku, dostosowując się do uwarunkowań rynku. (fragment tekstu)
W artykule rozważono wpływ, jaki ma sprawnie funkcjonujący system informacyjny na przedsiębiorstwo logistyczne. Omówiono obszary działalności firmy logistycznej, w których SI może wspomagać proces podejmowania decyzji lub polepszać jakość świadczonych klientowi usług. Na zakończenie przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych w firmie logistycznej (dotyczące zidentyfikowanych problemów komunikacyjnych) wraz z możliwymi rozwiązaniami z zakresu SI.
Wzrost popularności koncepcji marketingowych stawiających klienta w centrum zainteresowania przedsiębiorstwa, jak również łatwy dostęp do danych związanych z zachowaniami konsumentów, przyczynił się do wzrostu znaczenia takich koncepcji jak zyskowność czy wartość klienta. Ale pojęcie wartości klienta nie jest jednoznacznym pojęciem. Może być mierzony przy wykorzystaniu różnorakich instrumentów w zależności od potrzeb przedsiębiorstwa, charakteru branży czy horyzontu czasowego. Metody: Następujące, najczęściej stosowane metody pomiaru wartości klienta zostały wybrane, opisane oraz ocenione z punktu widzeniu ich przydatności: różnego rodzaju analizy portfelowe (dwustopniowa, trzystopniowa, macierz 9-polowa, itd.), wielowymiarowa analiza klientów, analiza rentowności klientów, model PCV, metoda ABC, metoda RFM oraz CLV. Wyniki: Zalety i wady każdej z analizowanych metod zostały zaprezentowane i poddane ocenie. Dyskusji poddano przydatność każdej z nich. W sektorze przedsiębiorstw logistycznych pomiar wartości klienta może okazać się skutecznym narzędziem w zarządzaniu relacjami z klientem i skutecznie zwiększyć ich zyskowności. Ponieważ nie istnieje jeden uniwersalny sposób pomiaru wartości klienta, odpowiedni dla wybranej branży, o wyborze konkretnej metody decyduje wiele czynników, takich jak profil działalności, czy liczba klientów obsługiwanych przez przedsiębiorstwo. Wnioski: Celem identyfikacji kluczowych klientów jest ułatwienie procesu optymalnej alokacji zasobów przedsiębiorstwa. Nie wszyscy klienci są tak samo istotni dla przedsiębiorstwa i przedsiębiorstwo nie powinno próbować zaspokoić potrzeb każdego z klientów. Należy pamiętać, że ocenę wartości klienta nie należy dokonywać w oparciu o tylko jedną z omawianych metod. Przedstawiona analiza wskazuje, że ocena otrzymanych wyników powinna być dokonana przez zastosowanie równolegle kilku metod, a nie tylko jednej z nich. Firmy logistyczne mogą z powodzeniem stosować metody portfelowe w połączeniu z takimi wskaźnikami jak CLV, PCV czy RFM. Wielowymiarowa analiza wspomaga proces zarządzania klientami oraz przyczynia się do wzrostu wartości całego przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest analiza wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych w przedsiębiorstwach z branży logistycznej. Artykuł podzielono na trzy części. W pierwszej z nich omówiona została aktualna sytuacja na rynku usług TSL w Polsce. W kolejnej części artykułu omówiono pojęcie technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz możliwości ich zastosowania w logistyce. W trzeciej części artykułu dokonano analizy danych statystycznych dotyczących wykorzystania ICT w działalności firm z sektora usług TSL w naszym kraju. (abstrakt oryginalny)
Przedsiębiorstwa, budując swoje systemy logistyczne, muszą uwzględnić problematykę dostaw do wielkich miast, gdyż ich zaopatrywanie w towary jest znacznie większym wyzwaniem niż dostawy do klientów w małych i średnich miastach. Istotny element systemu dostaw stanowią, oprócz transportu, obiekty logistyczne, z których zaopatrywani są klienci. Na efektywność systemów dostaw do wielkich miast znaczący wpływ wywiera lokalizacja magazynów, która z jednej strony zależy od potrzeb klientów, z drugiej zaś od możliwości wybudowania obiektu logistycznego na danym obszarze czy dostępności spekulacyjnej powierzchni magazynowej. Warto podkreślić, że obiekty logistyczne sprzyjają rozwojowi gmin, w których są budowane, a także zwiększają atrakcyjność wielkich miast dzięki usprawnianiu przepływów towarowych do i wewnątrz tych miast. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano wyniki badań dotyczące funkcjonowania systemu oceniania pracowników magazynowych Centrum Logistycznego Dystrybucji. Zweryfikowano istniejące nieprawidłowości zakłócające rzetelne funkcjonowanie systemu oraz ukazano sposób eliminacji zakłóceń. Wykazano również korelację pomiędzy systemem oceniania a motywacją pracowników do poprawy własnej efektywności. (abstrakt oryginalny)
Zarówno Austria, jak i Szwajcaria intensywnie rozbudowując infrastrukturę logistyczną dążą do umocnienia swojej pozycji na logistycznej mapie Europy oraz usamodzielnienia. Trudniejszą sytuację ma jednak Szwajcaria z uwagi na niekorzystne, z punktu widzenia transportu, położenie geograficzne oraz bardzo wysokie wymagania ekologiczne. Niesprzyjające rozwojowi sieci logistycznej jest również pozostawanie tego kraju poza strukturami Unii Europejskiej. Wydaje się również, że rozszerzenie Unii Europejskiej o 10 nowych państw, głównie z Europy Wschodniej, będzie miało wpływ przede wszystkim na Austrię. Kraj ten ma duże szanse stać się ważnym ogniwem w sieci transportowej Europy, łączącym Europę Południowo-Wschodnią z Niemcami i Holandią. (fragment tekstu)
Obecnie coraz trudniej jest rywalizować poprzez dalsze skracanie czasu realizacji transakcji lub podnoszenie poziomu obsługi logistycznej. O pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstw coraz częściej decydują aspekty pozafinansowe: środowiskowe, społeczne oraz ład korporacyjny. Celem przeprowadzonych badań jest ocena ładu korporacyjnego przedsiębiorstw logistycznych oraz ich zróżnicowanie w tym obszarze ze względu na profil działalności. Analiza statystyczna wykazuje, że w zbadanych podmiotach logistycznych poziom ładu korporacyjnego jest niższy od przeciętnego, zmierzonego dla ogółu gospodarki. Ponadto jest on zróżnicowany między grupami przedsiębiorstw logistycznych reprezentujących inne specjalizacje. W odniesieniu do zaangażowania społecznego i środowiskowego poziom ładu korporacyjnego w przedsiębiorstwach logistycznych prezentuje się najkorzystniej. Wynika to głównie z wymogów stawianych przez inwestorów. Niektóre aspekty są jednak nadal zaniedbywane, zwłaszcza zachowanie parytetu płci w zarządach spółek.(abstrakt oryginalny)
Artykuł opisuje proces doskonalenia infrastruktury terminalu przeładunkowego firmy logistycznej w kontekście bezpieczeństwa i higieny pracy. Audity BHP są bardzo ważne, gdyż sprawdzają funkcjonowanie systemu bezpieczeństwa i higieny pracy. Zastosowanie działań korygujących i zapobiegawczych spowodowało istotne zmiany w ryzyku zawodowym, a także w samym terminalu przeładunkowym firmy logistycznej. Zmiana ręcznych wózków paletowych na ich elektryczne odpowiedniki determinowały zamiany, które istotnie zmieniły organizację i środowisko pracy. Zagospodarowanie pomieszczenia na akumulatorownie elektrycznych wózków paletowych sprawiło, iż należało dokonać reorientacji zagrożenia wybuchem.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Struktura przedsiębiorstw logistycznych
61%
Celami artykułu są identyfikacja, budowa i opracowanie klasyfikacji krajowych przedsiębiorstw logistycznych, która uwzględnia zarówno ich strukturę organizacyjno-techniczną, jak i uwarunkowania branży. Zastosowana metoda badawcza to przegląd krajowej literatury przedmiotu oraz obserwacja bezpośrednia. Realizacja przyjętego celu i tematu referatu obejmuje następujące etapy: klasyfikacja usług logistycznych, charakterystyka przedsiębiorstw logistycznych w ujęciu czynnościowym, opracowanie założeń i zasad klasyfikacji przedsiębiorstw logistycznych w ujęciu systemowym.(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Risk Management in a Logistic Enterprise
61%
This article deals with the conceptual approach to the management of enterprises which create conditions for rationalisation and improvement of the business activities, not only in logistic enterprises. In addition to marketing, logistics, quality management and information, many companies are increasingly implementing the concept of risk management. The importance of risk management lies in its ability to influence the creative process resulting in detecting the risks and a purposeful reduction of the probability of crises. The first part of the article shows the structure of the companies whose business activities are focused on the area of logistics. In the second part relationships between risk management and other business processes that form together an integrated system of the enterprise management are characterised.(original abstract)
17
61%
Stosowane technologie oraz umiejętność ich pozyskiwania są znaczącymi czynnikami bycia konkurencyjnym na rynku, stąd również przedsiębiorstwa usług logistycznych biorą udział w tych działaniach. Jednocześnie przedsiębiorstwa te, będąc odbiorcami technologii, same stają się ich dostawcami zarówno dla swoich klientów, jak i innych przedsiębiorstw logistycznych. Uwzględniając ten związek, określono cel artykułu, którym jest przedstawienie rozważań dotyczących istotności zagadnienia technologii i jej transferu w przypadku przedsiębiorstw usług logistycznych.(abstrakt oryginalny)
W artykule zdefiniowano i omówiono istotę konfliktu w przedsiębiorstwie logistycznym oraz jego źródła. Następnie przedstawiona została klasyfikacja (rodzaje) konfliktów w organizacjach oraz ich przebieg w postaci etapów, dynamika i natura. W ostatniej część artykułu zaprezentowano podział konfliktów na funkcjonalne i dysfunkcyjne oraz zaprezentowano ich zalety i wady dla całego przedsiębiorstwa. W artykule wykazano, że umiejętne zarządzanie konfliktami w przedsiębiorstwie logistycznym jest w obecnych czasach czynnikiem mającym kluczowy wpływ na jego działalność. (abstrakt oryginalny)
Pomimo powszechnego stosowania terminu "społecznej odpowiedzialności biznesu" (CSR) przez teoretyków i praktyków oraz pewnej zgodności co do jej istoty, pojęcie to jest nadal przedmiotem wielu rozważań i dyskusji w różnych środowiskach. CSR to wciąż ewoluująca koncepcja zarządzania, która z upływem lat rozszerza swój krąg zwolenników. Podmioty gospodarcze, które coraz częściej dostrzegają potrzebę równowagi pomiędzy dążeniem do osiągania zysków i odpowiedzialnym funkcjonowaniem w środowisku i dla środowiska, wdrażają tę koncepcję do praktyki funkcjonowania swych organizacji. Jednak zakres jej implementacji nie jest jednorodny. W artykule przedstawione zostały wyniki badań wdrożenia CSR wśród dwóch wiodących operatorów logistycznych świadczących usługi na polskim rynku TSL.(abstrakt oryginalny)
20
61%
Celem artykułu jest konfrontacja teoretycznych podstaw modelu Rogersa z praktyką gospodarczą na przykładzie funkcjonowania przedsiębiorstw logistycznych działających na terenie Dolnego Śląska. Zaprezentowane wnioski w niniejszym opracowaniu zostały wyciągnięte na podstawie 98 ankiet przeprowadzonych wśród przedsiębiorstw z branży TSL w I i II kwartale 2013 r. w języku polskim. Wnioski wynikające z przeprowadzonych badań mogą stanowić cenne źródło dla władz samorządowych projektujących i wdrażających strategie rozwoju innowacyjności na poziomie regionalnym.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.