Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 52

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Lokalizacja przemysłu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Czynnikami środowiskowymi, które sprzyjają lokalizacji firm zajmujących się recyklingiem w naszym kraju są ilości wytworzonych i selektywnie zgromadzonych odpadów oraz koszty ich zbierania i transportu. Ważne są również kwestie dotyczące świadomości ekologicznej oraz ekonomiczne determinanty funkcjonowania w danej rzeczywistości. W Polsce recykling tworzyw sztucznych skoncentrowany jest w głównej mierze w dwóch obszarach - województwach mazowieckim i śląskim.(abstrakt autora)
Celem artykułu jest zbadanie rozwoju meksykańskiego przemysłu samochodowego po przystąpieniu tego kraju do NAFTA. Szczegółowe cele badawcze zmierzają do ustalenia jak zmieniła się wielkość i struktura jego produkcji jaka jej część trafiała na eksport, w tym szczególnie do pozostałych członków NAFTA. Określono jak rozwój produkcji przemysłu samochodowego wpłynął na wzrostu inwestycji zagranicznych, oraz pojawienia się w Meksyku nowych koncernów chcących wejść na rynek państw NAFTA. Przeanalizowano również zmiany w rozmieszczeniu przemysłu samochodowego wykazując, że rosnąca współpraca w ramach NAFTA wpłynęła na jego przesunięcie bliżej granicy z USA. Starano się również ustalić jakie skutki dla sektora motoryzacyjnego wywołała ewolucja NAFTA i powołanie USMCA. W badaniach wykorzystano generalnie dane z lat 1990-2022 pochodzące z oficjalnych źródeł dokumentujących działalność tego sektora oraz spisów ekonomicznych. Przeprowadzone badania wskazują, że wejście do NAFTA było dużym impulsem rozwojowym dla sektora motoryzacyjnego w Meksyku. Jego dynamiczny rozwój wiązał się z przesunięciem produkcji na północ, zmianą w strukturze produkcji oraz większą specjalizacją eksportową. Sukcesy tego sektora były jednym z impulsów do renegocjacji podpisanych porozumień i powstania USMCA, które w zamyśle miało spowolnić i ograniczyć rozwój tego sektora w Meksyku. Pełne skutki funkcjonowania USMCA trudno w pełni ocenić gdyż jego wprowadzenie zbiegło się z pandemią Covid-19, która bardzo negatywnie wpłynęła na funkcjonowanie tego sektora. W tej sytuacji rekomenduje się przeprowadzenie dalszych badań, które pozwoliłyby z dłuższej perspektywy czasowej ustalić, które zmiany wynikają z nowych realiów funkcjonowania USMCA, a które były skutkami pandemii Covid-19. (abstrakt oryginalny)
Celem badań była próba odpowiedzi na pytanie, jakie są uwarunkowania lokalizacji biogazowni w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem przestrzennego zróżnicowania potencjału biogazu. Analizie poddano umiejscowienie 46 działających biogazowni rolniczych w Polsce. Analiza miejsc ulokowania biogazowni potwierdziła istotność czynnika lokalizacji, jakim jest dostępność przestrzenna biomasy odpadowej pochodzenia zwierzęcego. Jednocześnie zaobserwowano, że wielkość potencjału biomasy determinuje moc biogazowni. Zauważono również, że istotną barierą lokalizacji biogazowni mogą być położone w sąsiedztwie inwestycji obszary chronione, szczególnie parki narodowe oraz parki krajobrazowe. We wszystkich analizowanych lokalizacjach potencjał dostępności biomasy odpadowej zakładów przetwórstwa spożywczego był na podobnym poziomie, co nie wyklucza jego roli w umiejscowieniu biogazowni. (abstrakt oryginalny)
Artykuł ma na celu przedstawienie wpływu procesów relokacji podmiotów przemysłowych na dynamikę zmian rozmieszczenia działalności produkcyjnej we Wrocławiu i w strefie podmiejskiej, w latach 2008-2016. Opracowanie bazuje na analizie danych z bazy REGON dla lat 2008 i 2016. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że relokacja działalności przemysłowej ma niewielki wpływ na rozmieszczenie działalności produkcyjnej Wrocławia (do 10%), a trochę większy dla działalności przemysłowej w strefie podmiejskiej (do 25%). Decydujące znaczenie mają natomiast występujące w danym momencie uwarunkowania funkcjonowania przedsiębiorstwa, które mogą prowadzić do zaniku lub powstania nowych podmiotów gospodarczych. W znacznym stopniu relokacja działalności przemysłowej powiązana jest z procesem suburbanizacji (blisko 80% podmiotów, które zmieniły swoją siedzibę, to osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą), kapitałem krajowym (ponad 90%) oraz wielkością podmiotów (90% podmiotów to mikro- i małe przedsiębiorstwa zatrudniające do 9 osób).(abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony jest wybranym problemom lokalizacji i wywiedzionym z nich modelom, które można zastosować w praktyce gospodarczej. Modele lokalizacji wyprowadzone z problemów przepływów w sieciach: klasycznego problemu transportowego i uogólnionego przepływu o minimalnym koszcie, dla którego opracowano model lokalizacji pośrednich punktów przesyłowych paliw, przedstawiono w punkcie 2. W trzecim punkcie omówiono model lokalizacji nowych jednostek terytorialnych (województw) wywiedziony z ogólnego problemu tzw. p-ośrodkowego problemu lokalizacji, w których wyznacza się p lokalizacji ośrodków lub centrów prowadzących działalność na podanym obszarze. W przedstawionym modelu ośrodkami są miasta wojewódzkie, do których należy przydzielić mniejsze jednostki administracyjne - powiaty lub gminy. Uogólnienie lokalizacji na przypadek przypisania obiektów jednocześnie do kilku różnych ośrodków zawarto w czwartym punkcie. Jako praktyczne zastosowanie podano model jednoczesnego podziału studentów na grupy dziekańskie i lektorskie (językowe). (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Kształtowanie się i organizacja przestrzenna korporacji ponadnarodowej Honda
75%
Dominująca rola korporacji ponadnarodowych przejawia się przede wszystkim w posiadanym przez nie potencjale ekonomicznym, niejednokrotnie przewyższającym potencjał niektórych krajów. W świetle przedstawionych przesłanek niniejsze rozważania będą poświęcone procesowi kształtowania się i organizacji przestrzennej ponadnarodowej korporacji Honda, która jest jednym z największych na świecie koncernów samochodowych.(fragment tekstu)
9
75%
Przedmiotem analizy opracowania jest tematyka modularyzacji łańcucha wartości przedsiębiorstwa oraz jego delokalizacji. Artykuł został poświęcony teoriom i koncepcjom ekonomicznym związanym z zagadnieniem reorganizacji działalności przedsiębiorstw przez delokalizację modułów łańcucha wartości. Celem, któremu podporządkowano opracowanie, jest nakreślenie ogólnych warunków, w jakich funkcjonują współczesne podmioty gospodarcze w odniesieniu do zagadnienia modularyzacji łańcucha wartości, wyborów, które przed nimi w związku z tym stoją, oraz motywów, którymi kierują się, gdy podejmują związane z nimi decyzje. Artykuł został przygotowany na podstawie materiałów o charakterze wtórnym, w tym w głównej mierze na współczesnej literaturze przedmiotu, i stanowi próbę rozwinięcia poruszanych w niej zagadnień. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono czynniki wpływające na lokalizację nowych przedsiębiorstw przemysłowych i usługowych. Dokonano również podziału i analizy czynników ekonomicznych i społeczno-kulturowych, wskazując jednocześnie na ich oddziaływanie na gospodarkę w danym regionie. W części drugiej scharakteryzowano politykę lokalizacyjną i jej rolę w zakładaniu nowych przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono różnice pomiędzy kształtowaniem zabudowy przemysłowej w oparciu o plan miejscowy oraz bez jego udziału. Ponadto identyfikuje się główne obowiązki przedsiębiorców na etapie redagowania ustaleń urbanistycznych przez komunalne służby planistyczne. (abstrakt oryginalny)
Ocena dorobku w zakresie teorii lokalizacji i rozmieszczenia może być dokonana z wielu punktów widzenia. Istotna jest przede wszystkim jego przydatność praktyczna w kształtowaniu prawidłowych decyzji lokalizacyjnych, umożliwiających racjonalne rozmieszczenie sił wytwórczych w ogóle, a w tym także przemysłu. Analizując dorobek w zakresie teorii lokalizacji i rozmieszczenia przemysłu, zawarty w literaturze krajów kapitalistycznych i socjalistycznych, można lepiej ocenić dotychczasowe kierunki i stan rozmieszczenia naszego przemysłu, a tym samym ustosunkować się w pełni do efektywności dotychczasowej polityki lokalizacyjnej w naszym kraju. Z kolei ocena efektywności podejmowanych w przeszłości decyzji lokalizacyjnych powinna ujawnić negatywne skutki odstępstw od przyjętych założeń polityki lokalizacyjnej a przede wszystkim określić stopień zgodności tych założeń z postulatami teoretyczno-metodycznymi w tym zakresie. Takie podejście może też stanowić podstawę do opracowania projektu racjonalizacji przyszłej polityki lokalizacyjnej przemysłu. Porównując dotychczasowy dorobek w zakresie metodologii i teorii lokalizacji produkcji przemysłowej, który zawiera literatura burżuazyjna, z osiągnięciami prezentowanymi w literaturze krajów socjalistycznych, można zauważyć pewną odrębność zakresu i kierunków badań. W krajach kapitalistycznych w większym stopniu rozbudowana jest część teoretyczna i metodologiczna, związana z analizą lokalizacji przedsiębiorstwa, nie są natomiast opracowane np. zasady rozmieszczania przemysłu i jego gałęzi w skali kraju, czy regionów, które mogłyby być wytycznymi dla polityki gospodarczej. W krajach socjalistycznych większość badań skoncentrowano na tym drugim zagadnieniu, słabiej natomiast są rozwinięte teoretyczne i metodologiczne zagadnienia lokalizacji zakładu przemysłowego. (fragment tekstu)
13
Content available remote Approach and "Playing Scales" in Economic Geography
75%
The notions of multiscaleness and "playing scales" are considered for various spheres of economic geography: cartography, settlement geography, toponymics, ethno-historical geography, locating industrial production, touristic promotion, micro-regional (intra-urban) policy. The paper presents the idea of multiscaleness and "playing scales", as well as the possibility of application of a multi-scale approach in economic geography.(original abstract)
W procesie nasilających się procesów globalizacji podstawową rolę odgrywają wiodące korporacje, które poprzez różnorodne systemy sieciowych powiązań przestrzenno-produkcyjnych organizują światową przestrzeń gospodarczą zgodnie ze swoimi regułami rozwoju. Przejawia się to w określonych kierunkach i nasileniu powiązań w zakresie: zaopatrzenia surowcowego, dostaw kooperacyjnych, rynków zbytu, przepływów technologii, kapitału oraz decyzji. Działania te prowadzą do utrwalania i pogłębiania istniejących rynków oraz utrwalania lokalizacji działalności poszczególnych oddziałów, a także poszukiwania nowych miejsc lokalizacji i nowych rynków zaopatrzenia oraz zbytu gotowych produktów.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Atrakcyjność regionów a lokalizacja specjalnych stref ekonomicznych
75%
Specjalne strefy ekonomiczne są instrumentem interwencjonizmu państwowego funkcjonującym na terenie Polski od 1994 roku. Powstały w celu restrukturyzacji regionów zacofanych i borykających się z osłabieniem po przejściu z gospodarki centralnej do rynkowej. Z czasem jednak strefy przestały spełniać swoje podstawowe zadanie, a stały się elementem przetargowym przyciągającym inwestorów. Coraz częściej podstrefy tworzone są poza rejonem strefy w wyniku nacisku grup interesu na terenach wysoko rozwiniętych o dużej atrakcyjności. Celem artykułu jest wyjaśnienie tak dużego rozproszenia podstref specjalnych stref ekonomicznych w Polsce i wstępne przybliżenie skutków ich lokalizacji w regionach najbardziej atrakcyjnych. W artykule do analizy atrakcyjności regionów zastosowano metodę punktacji w umownej skali liczbowej z użyciem wybranego systemu oceniania. Następnie wyniki poddano analizie porównawczej. Okres badawczy to rok 2014, dla którego określono wartości wybranych parametrów. Przedmiotem badania są województwa w Polsce oraz podstrefy polskich stref ekonomicznych ze szczególnym uwzględnieniem ich lokalizacji(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Tendencje rozwojowe klastrów w Niemczech
75%
Choć rządy Wielkiej Koalicji mogą mieć negatywne skutki dla stanu niemieckich finansów publicznych, twierdzenie o pogorszeniu atrakcyjności lokalizacyjnej RFN wydaje się nadużyciem. Pozyskiwanie inwestorów wymaga oferowania pewnych pakietów czynników, np. w formie klastrów. W artykule podejmowana jest ocena tendencji rozwojowych niemieckich klastrów. Większość badanych skupisk podlega procesom ekspansji. Zanikanie gron (na wschodzie) wiąże się głównie z odchudzaniem, czyli szybszym spadkiem liczby zatrudnionych niż liczby działających firm, podczas gdy w przypadku Niemiec jako całości to relokacja - zmniejszanie się populacji aktywnych przedsiębiorstw przy słabszym spadku zatrudnionych w nich pracowników - jest zjawiskiem powszechniejszym. Procesy rozdrobnienia klastrów, a więc wzrostu liczby firm przy jednoczesnym zmniejszeniu zatrudnienia występują częściej niż odwrotna agregacja, kiedy to redukcji populacji przedsiębiorstw towarzyszy wzrost liczby pracujących. O ile dynamika rozwoju klastrów obserwowana w części wschodniej nie odbiega zasadniczo od tej zachodzącej w całych Niemczech, o tyle niepokoić może skala inwestycji i tempo ich wzrostu. (abstrakt oryginalny)
Przemysł jest działem gospodarki wywierającym istotny wpływ ma ogólną dynamikę rozwoju i kształtowanie się struktury gospodarki narodowej. Przemysł stanowi główny czynnik zmian układów przestrzennych gospodarki narodowej. Badania rozmieszczenia przemysłu stanowią podstawę do planowania struktury przestrzennej przemysłu w okresie perspektywicznym. (fragment tekstu)
The goal of this article is to show that a theoretical approach which can be used for decision making is also applicable in the real world. Results using real data for one Slovakian firm are presented in the final section. Results could support the decision-making process in a production facility, warehouse, or logistic firm, among many others. (fragment of text)
19
Content available remote Location of the Furniture Industry in Voivodships in Poland
63%
Purpose: The aim of the study was to assess the location of the furniture industry in voivodships in Poland in 2016-2018. Design/methodology/approach: The study uses indicators of the share of business activity of the furniture industry (production value, employment, number of entities) of a given voivodship in the total activity (production value, employment, number of entities) of this sector in the whole country, CR concentration indicators, Herfindahl-Hirschman indexes, Lorenzo curve and location indicators. Findings: The obtained results confirmed the tendency of the furniture industry to spatial concentration in the layout of Polish provinces. The furniture industry was concentrated mainly in Greater Poland, as well as Warmia and Mazury, Lower Silesia, Lesser Poland and Mazovian voivodship, and it was these regions that were most important in building the national furniture industry. From an intra-regional perspective, the furniture industry had by far the largest share in the economy of the Warmian-Masurian Voivodship. Practical implications: The results obtained indicate which voivodeships are the most significant in creating the national furniture industry. The information may be used by the national authorities to create a policy of building competitiveness of the Polish furniture industry in the international arena. The information on the importance of the furniture industry in the economies of individual voivodships can be used by local authorities in building the competitiveness of the region. Originality/value: The article concerns the furniture industry, which is relatively rarely studied in the literature. It includes a study of the location of the industry entities in a spatial arrangement in two dimensions: degree of concentration and structure and intensity of specialization.(original abstract)
Behawioralna teoria lokalizacji podkreśla duże znaczenie ograniczonej racjonalności i subiektywnego postrzegania przestrzeni w wyborze lokalizacji działalności gospodarczej. W artykule omówiono kluczowe koncepcje z zakresu behawioralnej teorii lokalizacji. Zdaniem autorów, behawioralna teoria lokalizacji jest raczej komplementarna niż konkurencyjna w stosunku to podejścia neoklasycznego czy współczesnego, ponieważ pozwala wyjaśnić odstępstwa decydentów od zachowań optymalizacyjnych.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.